Ministrul Sănătății: Măsurile de relaxare, în funcție de fiecare comunitate și focare / Nu ne-am gândit să separăm vârstnicii de familii / Planul „Vacanța Mare” al lui Streinu Cercel

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2020, 15:52 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: AGERPRES
Relaxarea restricțiilor în România va fi făcută în momentul în care numărul de noi cazuri de coronavirus va fi în scădere, iar deciziile vor fi luate în funcție de fiecare comunitate în parte. Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a declarat, luni, că primește propuneri de la comitetul științific, precizând că nu se ia în calcul separarea vârstnicilor de familii, așa cum se propune într-un document, citat de Digi 24, al șefului Institutului Matei Balș, Adrian Streinu Cercel.

Tătaru a spus că relaxarea restricțiilor „nu se va face la fel pentru fiecare categorie de vârstă sau pentru toate localitățile”.

El a precizat că va exista un orar în care persoanele vârstnice să se relaxeze.

„Să ne gândim dacă odată cu atingerea vârfului, perioada de descreștere va duce la o perioadă de relaxare. Dar relaxarea va fi în același timp cu anumite restricții, în care vor fi două sau trei ore în care putem merge cu mască și mănuși. (Relaxarea - n.red.) nu la fel pentru toate categoriile de vârstă, precum nu la fel pentru toate localitățile sau focarele. Vedem evoluția fiecărui focar în parte. Vor avea un orar în care persoanele vârstnice vor putea să iasă, să se relaxeze, dar n-aș spune eu o restricție, ci mai degrabă o precauție cu persoanele în vârstă”, a spus ministrul la Digi 24.

Planul „Vacanța Mare” al lui Streinu Cercel

Potrivit Mediafax, Institutul Matei Balș condus de Adrian Streinu Cercel elaborat un proiect intitulat „Programul <VACANŢA MARE> de prevenire a îmbolnăvirilor cu SARS-CoV-2/COVID 19”. Printre măsuri se numără separarea bătrânilor de familii pentru o perioadă de trei luni şi izolarea totală în categoria de vârstă 40 - 65 de ani, „în cazul activităţilor de serviciu neesenţiale pentru funcţionarea în caz de pandemie”.

Pentru categoria de 65 de ani măsurile imediate propuse de şeful de la „Matei Balş” sunt „izolarea la domiciliu pentru următoarele 12 săptămâni – indiferent cum se cheamă domiciliu (casă proprie, relocare într-o casă liberă sau relocare instituţionalizată), susţinerea acestor persoane, respectând cu stricteţe măsurile de distanţare socială, pe toată această durată”.

Potrivit documentului, „susţinerea va fi efectuată fie de rudele directe, indirecte fie de autorităţi şi cu ajutorul ONG-urilor”, iar monitorizarea să fie realizată de poliţia locală şi autorităţile locale.

Pentru noua grupă de risc apărută, cei între 40 - 65 de ani, proiectul lui Cercel prevede „izolare totală” acolo unde este posibil (în cazul activităţilor de serviciu neesenţiale pentru funcţionarea în caz de pandemie, respectiv acolo unde se poate lucra de acasă) şi decalarea programului de lucru astfel încât să înceapă munca la 7.30.

Primăriile şi Poliţia locală ar trebuie să identifice persoanele cu loc de muncă şi care nu pot lucra de acasă şi să le elibereze adeverinţă de muncă.

Proiectul spune că în perioada aceasta nu se mai circulă pe stradă necontrolat şi că se decontaminează mijloacele de transport.

Totodată Streinu Cercel propune formare unui Guvern anti-Pandemic sau a unui Minister intersectorial Pandemic care va elabora şi pune în funcţie acţiunile specifice. Propiectul menţionează că „TVA-ul va fi oprit, că taxele vor fi suspendate pentru toată lumea Industria alimentară va funcţiona non-stop, Regiile Apă/Canal, Electrica, Salubrizare, etc vor funcţiona non-Stop şi că toate costurile vor fi decontate de Stat, nu de cetăţeni”.

Aceste 3 - 4 luni vor trebui considerate ca şi cum nu au existat vreodată, încheie Streinu Cercel proiectul.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23437 vizualizari

  • -35 (65 voturi)    
    cum? (Luni, 20 aprilie 2020, 15:59)

    cucuveauamov [utilizator]

    doua-trei luni pana se deschid mall-urile? si tinerii frumosi si liberi de unde isi mai iau lumina?
    • +6 (22 voturi)    
      De la lumanarea... (Luni, 20 aprilie 2020, 16:18)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      ...de la capetele celor ce primiti salariul in ruble.
  • +41 (57 voturi)    
    Streinu Cercel (Luni, 20 aprilie 2020, 16:03)

    Zache58 [utilizator]

    bate campii.Este in goana dupa recunoastere profesionala si senzational.Ma bucur ca Nelu Tataru are mai multa minte.Chiar ma bucur ca la comanda au ajuns si oameni capabili.Prietenul lui Firea mai bine dormea.Se baga in seama cu pretul intrarii in situatii ridicole.Tataru nu este Costache!
    • -19 (29 voturi)    
      Tataru (Luni, 20 aprilie 2020, 16:36)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      Est un vechi activist de partid, avid de functii, care cunoaste de mult Sistemul de Sanatate (=Exterminare), dar a tinut totul sub pres, fiind complice la mizeria de azi. De multi ani e doar un birocat reprofesionalizat, asa ca mai tot ce spune, sunt simple păreri de nepriceput.
      • -1 (19 voturi)    
        E interesant (Luni, 20 aprilie 2020, 18:26)

        Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        cum toti vedeti acum,cand tremurati pentru viata voastra,ca sistemul de sanatate este asa si pe dincolo.Va aduc aminte ca nici unul dintre voi nu s-a sesizat cand, Base si suita lui,au inchis un numar mare de spitale si pe deasupra a trimis doctorii si inginerii sa lucreze in Occident,cei capabili de asa ceva.Pe deasupra au iesit cu diplome cumparate o multime de asistente si doctori de calitate indoielnica,ca sa ma exprim eufemistic.Astia au virusat sistemul de sanatate ....asta este.Toti va pricepeti la fotbal si politica,dar va dati cu stangul in dreptul.Acum e timpul faptei.
    • -12 (20 voturi)    
      zlache asa ai ordin pe unitate (Luni, 20 aprilie 2020, 16:55)

      mmmircea [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

      sa-i dai spalaturi tovarasului Nelu ? Ba baieti mirositi a secu de la o posta. Incercati apa si sapun, luati cu incredere.
  • +21 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 aprilie 2020, 16:18)

    [anonim]

  • -9 (23 voturi)    
    Deja ati distrus economia... (Luni, 20 aprilie 2020, 16:31)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    acum o veti ingropa.
  • +29 (33 voturi)    
    Propuneri aberante Streinu Cercel (Luni, 20 aprilie 2020, 16:35)

    vernazza [utilizator]

    Ne-am obisnuit in ultima vreme cu declaratiile si aparitiile televizate ale lui Streinu Cercel din biroul Gabrielei Firea. Deci Streinu Cercel este un fel de portavoce cu spoiala stiintifica a PSD-ului.
    Ce este enervant este ca ne considera pe toti fara judecata si dispusi sa imbratisam parerile lui politice.
    Ultimele sale propuneri au doar menirea ca, in cazul in care prin absurd vor fi puse in practica, sa aduca toate persoanele de peste 65 ani sa fie contra PNL-ului si sa voteze PSD !
    Consider ca un adevarat profesionIst in domeniul medical nu ar terbui sa faca POLITICA si nici sa se preteze la astfel de manevre !
  • -4 (14 voturi)    
    Tara birocratiei... (Luni, 20 aprilie 2020, 16:40)

    baimarean [utilizator]

    cere mai multe adeverinte..
    Relaxare????? LOL
  • +21 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 20 aprilie 2020, 16:43)

    [anonim]

  • +24 (28 voturi)    
    Streinu Cercel (Luni, 20 aprilie 2020, 16:58)

    Rahan5 [utilizator]

    se da in spectacol prosteste pentu ca e unicul moment in viata lui cand poate !.
    Epidemia a surprins posturile de ,,Mari Virusologi din Romania" ocupate cu tot felul de incapabili fata de pozita lor Oficiala in Sistemul Medical.
    Streinu Cercel vorbeste de virusi ascunsi in praf pe strazi, dar de 3 luni nu a facut / aratat nici o Cercetare serioasa despre modul de conatagiune a corona-virusilor.
    Dupa parerea lui Cercel ar trebuii ca toata lumea sa tina cont de parerea lui ,,intuitiva" de gen ,,Mama Omida".
    Sa-l credem ,,pe cuvant", fara dovezi.
    Si nu are scuze Streinu Cercel, pentru ca Gripa este contagioasa similar.
    Adica Institului Matei Bals (condus de Cercel), si care studiaza Gripa de zeci de ani de zile, nu a fost in stare sa arate clar grafice si tabele despre modul de contagiune a Gripei macar.
    Pentru ca Gripa e contagioasa similar cu corona-virusul.
    Sunt virusi cam tot ata de mari, cu aspect similar si cu prezenta masiva in aparatul respirator.
    De exemplu: dependenta contagiunii de temperatura aerului etc.
  • +23 (27 voturi)    
    Demisia afaceristului Cercel! (Luni, 20 aprilie 2020, 17:08)

    Maniu [utilizator]

    Ia sa ne spuna puiul de lelita daca stie cit de repede se imbolnavesc in aziluri pensionarii? ia zi bre, cum organizezi genocidul celor in varsta?Cum ii scoti din casa lor nemer*&%le?
  • +1 (25 voturi)    
    Degeaba ne vom epura de coronavirus. (Luni, 20 aprilie 2020, 17:19)

    Marionette [utilizator]

    Daca vom primi coronavirus proaspat din exterior. Calatoriile trebuie sa ramana restrictionate. La fel, nu este cazul sa scadem masurile restrictive pentru ca niste romi au sarit la bataie in tara. Aia trebuie facuti sa le para rau ca au facut asta si noi sa ascultam de oamenii de stiinta, nu de romi!
  • +10 (12 voturi)    
    starin (Marţi, 21 aprilie 2020, 8:05)

    Alex Ionita [anonim]

    Streinu Cercel, portdrapelul ciumei rosii, e STRAIN de profesie. E doar mancator de cacat marca ciuma rosie.
  • +9 (9 voturi)    
    Pe langa ca bate campii (Marţi, 21 aprilie 2020, 10:55)

    G.Danila [utilizator]

    cu gratie, de cand a inceput acesta pandemie in Ro., acest individ - adica Streinu-Cercel- dovedeste si o aplecare ingijoratoare spre masuri totalitare, bineinteles ca sa "protejeze" polulatia!
    De ce acest individ este inca platit din banii nostri? De ce apare inca la TV? Demisia imediat!
  • +10 (10 voturi)    
    Strain de realitate (Marţi, 21 aprilie 2020, 11:26)

    clujanu [utilizator]

    La Streinu ii lipseste o doaga si-un cercel. Duceti-l la spitalul noua sa faca ordine!
  • +2 (2 voturi)    
    Niciodata nu s-ar putea face asa ceva ... (Marţi, 21 aprilie 2020, 16:46)

    andypandy [utilizator]

    ... never ever. Adica nu au fost locuri de carantina pentru toti romanii veniti din strainatate (sa zicem 1.5 - 2 mil asa din estimari) dar se vor gasi locuri de cazare la > 65 ani care sunt mult mai multi ?!? Pai nu mai bine se carantinau 2 sapt + testare toate persoanele care intrau in tara din start si stateam linistiti? Dupa ce se termina cu pandemia asta deja prevad un nou exod al populatiei mai tinere ... undeva cu spitale decente si oameni rationali/rezonabili/profesionisti la conducere.
  • 0 (0 voturi)    
    Demitere politica (Joi, 23 aprilie 2020, 17:53)

    4ce [utilizator]

    Motivul demiterii este unul politic.Eu nu l-am vazut pe iohannis sa isi dea demisia cand a propus ca nici o persoana cu varsta de peste 65 de ani sa nu mai iasa din casa .A creat panica in randul persoanele din segmentul respectiv de varsta si cozi la supermarketuri cand nu era cazul. Dupa standardele, lor Iohannis trebuia sa fie de o luna acasa.