Un sfert din locurile de muncă din Europa sunt în pericol din cauza coronavirusului - Raport

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 20 aprilie 2020, 11:26 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Belgia
Foto: Profimedia Images
Peste un sfert din locurile de muncă din Europa ar putea fi afectate de către căderea economică pe fondul pandemiei de coronavirus, potrivit unei analize realizare de McKinsey, relatează Politico.eu.

Firma de consultanță a estimat că până la 59 de milioane de joburi se află în pericol de a fi afectate de reducerea orelor de muncă, suspendare temporară sau pierdere permanentă.

Rata șomajului s-ar putea dubla în lunile ce vin în timp ce majoritatea angajaților sunt afectați, atât din domenii precum vânzări și serviciu clienți, dar și servicii de alimentație publică, potrivit studiului publicat luni.

McKinsey a îndemnat decidenții politici să ia ”măsuri rapide și categorice” și să ia în vedere impactul asupra industriilor, demografiei. ”Europa trebuie să evide o creștere semnificativă a șomajului pe care am avut-o în timpul crizei financiare din 2008-2009”, când rata șomajului a crescut cu 27%, arată raportul.

Inegalitățile sociale ar putea fi exacerbate de către șocul economic provocat de corelarea dintre nivelul scăzut de educație și locurile de muncă afectate.

Muncitorii mai tineri și angajații din cadrul companiilor mici și mijlocii sunt de asemenea mai expuși la acest impact al virusului.

Alături de măsurile stimulentelor economice, McKinsey a sugerat guvernelor că ar putea stimula reorientarea angajaților către sectoarele critice - de exemplu, retailerii din domeniul alimentar ar putea să angajeze temporar angajații restaurantelor.

Programele guvernelor ar putea pregăti angajații sau chiar să plătească mici companii să suporte pregătirea acestora.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5270 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    somaj generalizat=razboi (Luni, 20 aprilie 2020, 11:31)

    hanu [utilizator]

    e cel mai mare rau. Mai rau decat covid. Vb foarte serios.
    • +2 (8 voturi)    
      prostii (Luni, 20 aprilie 2020, 12:00)

      dacianus [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      cererea fortei de munca va fi la fel de mare ca inainte,...numai ca pe bani putini,la fel ca inainte,..iar forta de munca va lipsi ca de obicei.Pariu!?
    • +1 (5 voturi)    
      Ai vrea tu (Luni, 20 aprilie 2020, 12:30)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Sa vezi tancurile rusești pe străzi
    • +4 (10 voturi)    
      razboi intre cine si cine? (Luni, 20 aprilie 2020, 12:44)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      In articol e vorba de Europa, deci?
      Va fi un razboi intre Franta si Germania? Intre Italia si Spania?
      • 0 (6 voturi)    
        mai conteaza? (Luni, 20 aprilie 2020, 13:58)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Istoric, somajul & problemele economice au un rol foarte important in generarea de conflicte. Nu e obligatoriu sa fie intre state, poate fi si civil.
        Ma mira ca politicienii sunt atat de senini in acceptarea unui prezumtiv somaj de 25% (atat a fost in spania in criza din 2008) mai problabil peste 30%.
        • -1 (3 voturi)    
          conteaza, normal (Luni, 20 aprilie 2020, 14:46)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hanu

          Ideea cu razboiul civil e cam venita de nicaieri, mai ales in cazul Europei. Nu stiu cam sa iti spun dar un razboi presupune arme ori la capitolul asta europenii sunt zero.
          Nu stiu de unde ai tras concluzia ca politicienii sunt asa de senini la perspectiva unui somaj de 25% dimpotriva as spune eu.
          Europa pregateste la greu iesirea din "izolare"
          Singurii "politicieni" care nu isi fac griji sunt cei din China sau Rusia pentru care alegerile sunt o formalitate.
          • 0 (2 voturi)    
            nu stiu de unde te informezi (Luni, 20 aprilie 2020, 21:26)

            hanu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            dar ai auzit de razboiul civil din spania?...de europa ca teren de confruntare intre ideologii? Nue e europa vreo imaculata, din contra...

            Prea multi oameni neocupati & disperati vor vota orice maniac mincinos ce propune solutiile gresite la probleme reale, vezi germania anilor 30. Prada sigura pentru populisti!!
            • 0 (0 voturi)    
              am auzit si de Razboiul de 30 de ani (Marţi, 21 aprilie 2020, 11:36)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui hanu

              Si de razboiul celor doua Roze, etc, etc.
              Dar daca te raportezi la evenimente de cel putin acum 80 de ani mi-e teama ca gresesti.
              De la populisti la razboaie civile sau inter-statale e drum lung.
    • 0 (8 voturi)    
      @hanu (Luni, 20 aprilie 2020, 12:45)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui hanu

      Educatia precara si populismul pot duce la razboi. Te asigur ca nu e cazul in UE.
      • 0 (4 voturi)    
        ai auzit de VOX (Luni, 20 aprilie 2020, 13:59)

        hanu [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

        sau de populistii din Italia?... Eu te asigur ca e MULTA educatie precara in Europa si extrem de mult populism IEFTIN. In europa nu exista cetateni, doar populatie. Au avut grija toti sa faca praf clasa de mijloc.
  • -3 (11 voturi)    
    nu va luati dupa Raport (Luni, 20 aprilie 2020, 11:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    noi avem ce face, ne #spalampemaini. Iar de #stam in acasa / nici ca ne pasa.
    • +2 (6 voturi)    
      Corect (Luni, 20 aprilie 2020, 13:21)

      intruderul [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ar mai fi unele solutii:
      1.Cei care lucreaza in sistemul bugetar,pot migra oricand spre cel privat ( dar ce sa vezi,acolo chiar se lucreaza!)
      2.Medicii sa nu mai poata demisiona pe 5 ani ( cam cat costa facultatea pe care o fac bogea in tara cu taxe platite de noi toti)
      3.Millenialii ( cei cu gleznele goale si care muncesc? ) ar putea invata prin programe guvernamentale: sudura,vopsitoria,electrica,instalatii HVAC,practic sa invete sa devina utili cu ultimul tip de iphone
      4.Sau sa stam toti boschetari pe somaj,spre disperarea pensionarilor care nu isi mai pot vedea pensia marita ( deficit bugetar astronomic )
  • +2 (10 voturi)    
    Rectificare (Luni, 20 aprilie 2020, 12:29)

    Nissan [utilizator]

    Nu din cauza Covid. Din cauza inchiderii economiei nejustificat.
  • +2 (2 voturi)    
    Ii hranesc delfinii din Venetia (Luni, 20 aprilie 2020, 13:19)

    xolv [utilizator]

    nici o problema
  • +7 (7 voturi)    
    Daca as fi Nutu Camataru... (Luni, 20 aprilie 2020, 13:38)

    justin puscasu [utilizator]

    Citesc ca in sudul Italiei, unde sunt multi saraci, Mafia a inceput sa distribuie "ajutoare" constand in pungi cu alimente.
    Exista si in Romania cel putin doua milioane de oameni care traiesc de azi pe maine, din alocatiile copiilor, ajutorul social, mici "combinatii" si munca ocazionala ca zilieri.
    Oamenii astia sunt primii loviti si sunt deja in foame, iar foamea e o realitate mai acuta decat frica de coronavirus.
    Btw, in 20 de judete, numarul de cazuri de Covid-19 este sub 101/judet. Pentru saracii de acolo, epidemia este doar o poveste de la televizor. Foamea insa e o realitate cat se poate de concreta.
    Ce se va intampla cand Nutu Camataru si altii ca el vor intelege ca daca distribuie cateva mii de pungi cu mancare vor castiga o autoritate morala foarte greu de eliminat. (Sper ca astia nu citesc Hotnews, ca le vin idei!).
    • 0 (0 voturi)    
      Ei exista deja (Luni, 20 aprilie 2020, 19:29)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      de 30 de ani deja, dau la alegeri cate o punga cu zahar, ulei, etc. Sunt fosti securiti si rudele lor, care au transformat tara intr-o favela. Nu poate concura nimeni cu ei. Doar se folosesc de tot aparatul de stat. Tot ce poate spera cineva este ca urmasi lor vor avea un pic mai multa omenie. Pentru ca cei multi au incremenit, nu vor sau nu stiu sa se ajute.
  • -1 (5 voturi)    
    Trebuie implementat un sistem comunist... (Luni, 20 aprilie 2020, 14:49)

    Nyk1 [utilizator]

    ...cel puțin până la imunizarea în masă cu ajutorul unui vaccin, astfel:

    - Cei care stau acasă să primească o sumă de bani de la stat care să le acopere cheltuielile cu mâncarea, bunurile de bază, întreținerea și utilitățile.

    - Cei din activitățile de bază (agricultori, curieri, casieri, doctori, virusologi, etc) care nu pot fi oprite să primească, desigur, salarii cel puțin duble față de ce primesc cei ce stau acasă.
    • +1 (3 voturi)    
      Pai cum? (Luni, 20 aprilie 2020, 16:00)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Aia de acasa nu primesc nimic decat sa traiasca. Aia care muncesc sa primeasca dublu cat aia care doar traiesc? Cam putin. Eu zic piata sa isi faca treaba. Agricultorii, personalul medical, cei din prima linie sa conduca Lamborgini iar ceilalti sa se reprofileze sau sa stea la mila statului pentru necesitatile de baza. Oricum, asta cu banii e groasa: de ce bani? Sa se plateasca utilitatile si un cos de mancare sanatoasa direct la casele lor, nu abureala cu bani din elicopter.
    • +1 (3 voturi)    
      O masina ai uitat sa spui (Luni, 20 aprilie 2020, 16:56)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      si ai definit bugetaru, gandindu-ma la ai de stau acasa pe bani buni!!!
    • +1 (5 voturi)    
      Vorba unui renumit economist german (Luni, 20 aprilie 2020, 18:18)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      De la fiecare după capacităţi, fiecăruia după nevoi!
    • 0 (0 voturi)    
      Nykolai, din ce bani Nykolai? (Luni, 20 aprilie 2020, 19:57)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Tot din banii altora? Cand o sa va intre in cap ca banii altora se termina mai devreme sau mai tarziu si atunci, finito comunism! Intreaba-l pe Gorbaciov ca inca traieste.
      • -2 (2 voturi)    
        Se termină... (Luni, 20 aprilie 2020, 20:47)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...dar ajung pentru un an-doi, până când se va obține un vaccin!
        • 0 (0 voturi)    
          La SARS 1 , inca nu exista vaccin (Marţi, 21 aprilie 2020, 11:48)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Cine spune ca vaccinul pt dihania asta va fi obtinut in unul-doi ani?
          Cat despre banii suficienti...