Un medic infecţionist din Iaşi refuză detaşarea la Suceava

de     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2020, 20:06 Actualitate | Coronavirus


Medici la Suceava
Foto: Captura TVR
Un medic infecţionist din Iaşi refuză să fie detaşat în focarul de la Suceava. Mihnea Hurmuzache spune că nu a primit nicio copie a ordinului semnat de Raed Arafat şi nici ordinul de la conducerea spitalului, ci doar o adeverinţă, scrie Mediafax. „În Sâmbăta Mare, zi tradiţional liberă, conducerea spitalului a convocat comisia de disciplină în regim de urgenţă, hotârându-se a se face o plângere penală împotriva mea, motivul fiind binecunoscut în aceste zile - zădărnicirea combaterii epidemiei”, a declarat Mihnea Hurmuzache. Medicul spune că nu a fost întrebat dacă poate pleca din Iaşi, în condţiile în care este singurul care are grijă de mama sa de 90 de ani.

„Cum e posibil să acţionezi într-un mod aşa de mişelesc, la comandă? Cum ai putea să laşi o mamă de 90 de ani singură, fără niciun ajutor sau o altă femeie din familie cu o recidivă tumorală sub chimioterapie, ca să nu mai vorbesc de un copil sub 5 ani. Mă gândesc, dacă se va întâmpla ceva cu ea, oare cine va fi responsabil de moartea ei?”, a explicat acesta situaţia în care se regăseşte.

Doctorul Hurmuzache cere modificare modului de detaşare a cadrelor medicale. El spune că ar trebui să se discute înainte cu cei care urmează să fie trimişi să muncească în alte spitale.

„Solicit anularea ordinului din 28 martie a domnului Arafat, prin care drepturile mele fundamentale ca individ şi medic, precum şi drepturile mamei mele, familiei mele sunt încălcate în picioare, aplicarea acestui ordin în acest mod, ducând la momente absolut nefericite în viaţa fiecăruia dintre noi”, a declarat medicul.

Atât conducerea Spitalului de Boli Infecţioase din Iaşi, cât şi conducerea DSP au explicat că nu pot comenta situaţia, întrucât ordinul de detaşare nu a fost emis de autorităţile ieşene.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11760 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    jos psd (Duminică, 19 aprilie 2020, 20:17)

    I [utilizator]

    deci nu a refuzat nimic pana la urma.
    • -18 (20 voturi)    
      nu exista refuz.. (Duminică, 19 aprilie 2020, 20:54)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui I

      ... doar spaga prea mica.
      • +12 (14 voturi)    
        Pai, du-te tu in locul lui (Duminică, 19 aprilie 2020, 22:14)

        midufi [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Ah, tu nu te pricepi la nimic, decat la postari...
        Mda, ne-am obisnuit cu postarile tale
    • 0 (10 voturi)    
      Doamne, dar exista solutii... (Duminică, 19 aprilie 2020, 23:00)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui I

      Intelegem ca nu poate fi detasat in alta localitate. Se face schimb cu cineva din sectia de coronavirusati din Iasi, ca sunt si acolo destui. Sa faca anchete epidemiologice in Iasi sau teste pe suspecti in locul unui doctor care accepta detasarea. Problem solved!
      Daca nu vrea nici asta? Trimis in somaj.
      Un medic epidemiolog nu isi are ratiunea de a exista decat pentru epidemii. Ca frecat buha pe timp de "pace" o poate face oricine.
  • +10 (12 voturi)    
    cum asa??? (Duminică, 19 aprilie 2020, 20:36)

    ..13 [utilizator]

    Pacat!

    Mai avem mult pana departe.
    Poate pleaca sefa lui...
  • -2 (20 voturi)    
    Nu știam (Duminică, 19 aprilie 2020, 20:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    că și virusul are zi tradițională liberă... SI eu am o soacra de 89 de ani si am internat-o pentru o operatie minora si a iesit din spital cu o infectie nosocomiala de era sa dea ortul popii. Stie medicul Mihnea Hurmuzache oare de ce? Ca in afaă de reclamatii, spaga si fuga de la datorie, pare ca dl dr. e si unul din aceia care e complice la miile de morti din spitalele românesti.
  • +3 (19 voturi)    
    Drepturile omului in Romania (Duminică, 19 aprilie 2020, 20:51)

    emil bobu [utilizator]

    Nu a facut guvernul asta cerere pentru derogare de la drepturile omului?

    De ce? "Pentru ca putem."
    • +6 (16 voturi)    
      mda... o greseala semnificativa (Duminică, 19 aprilie 2020, 22:22)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      n-am auzit vreo tara democrata sa faca derogare de la drepturile omului pt pandemie.

      tot ei vor sa nu fie trasi la raspundere pt greseli sau achizitii dubioase.

      aka legea e pt fraieri in perioada pandemiei.

      hmm....
  • +3 (15 voturi)    
    Ai primit răsplata domnule doctor. (Duminică, 19 aprilie 2020, 21:14)

    Mirobo [utilizator]

    Ziceați că la Iași se taie frunze la câini în timp ce colegii din Sv sunt depășiți de situație.Iată că vi s-a oferit ocazia de a putea face ceva.Declarația dumneavoastră ,care a fost interpretată ca un atac la adresa conducerii spitalului de boli infectioase, a avut efect.
    • +3 (7 voturi)    
      . (Duminică, 19 aprilie 2020, 22:47)

      Liviusz [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Medicul Hurmuzache, de la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași: ”Ăia mor la Piatra și la Suceava, iar noi tăiem frunză la câini, că managera refuză să-i aducem”
      Citeşte întreaga ştire: Medicul Hurmuzache, de la Spitalul de Boli Infecțioase din Iași: ”Ăia mor la Piatra și la Suceava, iar noi tăiem frunză la câini, că managera refuză să-i aducem”
      https://www.libertatea.ro/stiri/dupa-ce-si-a-acuzat-managerul-de-la-spitalul-de-infectioase-din-iasi-de-proasta-gestiune-a-covid-19-medicul-hurmuzache-a-fost-detasat-azi-la-suceava-2957439
      • +4 (4 voturi)    
        Pute la Iaşi (Luni, 20 aprilie 2020, 10:32)

        MenInBlack [utilizator] i-a raspuns lui Liviusz

        Cititi presa, Dr.Hurmuzache a cerut conducerii spitalului in nenumarate randuri sa aduca bolnavi de la Suceava, pentru ca la Iasi erau libere zeci de paturi. Conducerea l-a trimis in schimb pe el la Suceava, fara sa intrebe, fara acord, fara nimic. Conducerea, respectiv Dr.Carmen Dorobat, are o condamnare pt flagrant-şpagă de la studenţi, pt promovare examene. Mai cititi, conflictul e vechi, sunt numiti politic, Spitalul Iasi a refuzat transferul bolnavilor de la Suceava si a revenit cu cateva locuri dupa ce au fost criticati in presa... Pute, cardasia politic-administratie-sistem sanitar pute rău la Iaşi. Dr.Hurmuzache e un incomod acolo...asta e toata povestea.
  • +3 (17 voturi)    
    Frica este un sentiment puternic. (Duminică, 19 aprilie 2020, 21:18)

    Marionette [utilizator]

    Si uneori este cea care te face sa devii intelept. Omul probabil isi da seama ca a merge acolo este a-si semna condamnarea la moarte.
    • +6 (14 voturi)    
      Oare? (Duminică, 19 aprilie 2020, 22:00)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Marionette

      Spitalul unde lucreaza are pacienti cu Covid.

      Se pare ca e incomod pentru conducerea spitalului. De ce, care e adevarul... Eu unul nu m-am lamurit.
      • +1 (3 voturi)    
        Totusi Iasi nu-i Lombardia Romaniei. (Luni, 20 aprilie 2020, 13:28)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Mihai Panet

        Cand esti detasat la Suceava este ca si cum ti s-ar citi condamnarea la moarte daca ai peste 35-37 de ani.
  • +7 (7 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Duminică, 19 aprilie 2020, 22:01)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    eu am observat ca nu se mai foloseste cuvantul EXPERTIZA, ca nu mai puteai nici rasufla de el prin toata media ...
  • +3 (3 voturi)    
    Intrebări pt Min. Sănătăţii (Luni, 20 aprilie 2020, 11:01)

    MenInBlack [utilizator]

    D-le Ministru al Sănătăţii,
    1. ce caută la conducerea Spitalului de boli infecţioase din Iaşi, un condamnat penal, respectiv Dr.Carmen Dorobat ?
    2. de ce se refuză trenasferul bolnavilor de la Suceava, şn condiţiile în care la Iaşi încă sunt zeci de paturi libere la infecţioase, iar la Suceava e full ?
    3.nu cumva chiar conducerea spitalului este in culpă pentru zădărnicirea combaterii şi transmiterii bolilor ?!
    4.dar DSP Iaşi ?!
    5.cum rămane cu lozinca *fără penali în funcţii publice* ?

    Ruşine D-le PM şi D-le Min. al Sănătăţii pt că indirect dar in deplină cunoştinţă de cauză, sunteţi complici ai conducerii spitalului, respectiv abuzurilor de acolo, cu incidenţă penală !!! Vuieşte presa, dar voi, tot cu batista pe ţambalul lui Chirică sau care o mai fi pe acolo...