Tătaru: Mulțumesc populației. Trebuie să mai aibă răbdare 7-10 zile

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 19 aprilie 2020, 13:18 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătății, Nelu Tătaru, a afirmat, duminică dimineața, că populația „trebuie să mai aibă răbdare între șapte și 10 zile”, adăugând că mulțumește românilor că au înțeles mesajul autorităților și au stat acasă în Noaptea de Înviere, potrivit Mediafax.

Ministrul Sănătății a spus, la Antena 3, că le mulțumește românilor care au înțeles mesajul și au stat în casă în Noaptea de Înviere.

„Îi rog să mai aibă răbdare șapte, 10 zile. Suntem aproape de un vârf şi sperăm ca apoi să avem una, două săptămâni de stabilitate, după care să începem să scădem ca număr de cazuri noi”, a spus Nelu Tătaru.

În aceeași intervenție, sursa citată a spus că apariția unui vaccin într-un interval de 10 luni nu este posibilă.

„Izolarea la domiciliu a permis consumarea acestei boli, ca să nu mai avem transmitere comunitară. Nerespectarea măsurii face ca numărul de cazuri să crească. Putem avea 12.000-15.000 de cazuri în vârful pandemiei, poate chiar şi mai mult, dacă nu se respectă măsurile. Dar sper ca trendul să rămână acesta, lent ", a conchis Nelu Tătaru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24678 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    Pesimism? (Duminică, 19 aprilie 2020, 13:28)

    panda_rosu [utilizator]

    Cum adica sa mai avem rabdare doar 7-10 zile? Daca spune ca dupa aceea mai urmeaza INCA 2 sapt de stagnare, dupa care sa putem spera la o scadere... poate si aia lenta. Exprimearea e gresita, eventual trebuia sa zica sa mai avem rabdare inca o luna daca e asa. Eu sper totusi sa scada mai rapid, mai ales ca stam incuiati in casa deja de o luna, ar fi trebuit sa se vada rezultatele mai evidente chiar de pe acum, nu sa mai crestem inca 3 saptamani de acum incolo.
    • +3 (23 voturi)    
      = (Duminică, 19 aprilie 2020, 14:06)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      bine ca nu esti concentrat sa stai in transee cu anii. au fost si vremuri din astea. Te-ai plictisit sa stai pe net o luna?
      • +4 (10 voturi)    
        ... (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:42)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui chhe

        @chhe...daca o mai lalaim mult cu carantina nediscriminata pe grupe de risc chiar s-ar putea sa ajungem in transee. Btw, in transee se statea prin rotatie, de la cateva zile la doua saptamani. Se chema rotatie.
    • -3 (23 voturi)    
      Aveti rabdare inca 10 zile pana in...Iunie - Iulie (Duminică, 19 aprilie 2020, 14:10)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      astia va duc cu zaharelul...

      in loc sa spuna adevarul vin cu vrajeala de asta penibila, de fapt astia ii iau de prosti pe romani
      • +8 (14 voturi)    
        Păi.. (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:14)

        fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Dacă te uiți la comportament și rezultate, nu ne prea putem lăuda cu un IQ mediu național prea ridicat.
      • +3 (7 voturi)    
        Unele masuri de bun simt (Duminică, 19 aprilie 2020, 21:08)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        se pot lua si maine. De exemplu:
        1. Eliminarea declaratiilor pe propria raspundere. Sunt o tampenie si au generat mii de abzuri.
        2. Deschiderea parcurilor. Nu exista nici un argument cat de cat rational sa continuam sa tine marcurile inchise.
    • +6 (18 voturi)    
      Nu prea stam incuiati in casa (Duminică, 19 aprilie 2020, 14:22)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      pentru ca din când in când trebuie sa mergem dupa mancare in cele mai aglomerate locuri.
      Populatia nu constientizeaza viitorul pericol.
      Lanturile alimentare nu s-au adaptat distantarii. Distantele intre rafturi nu s-au marit, batranii au alocate orele cele mai aglomerate pe care le impart cu ceilalti, lucratorii comerciali nu sunt suficient protejati. Daca pana acum nu au aparut probleme, e doar un semn ca infectia nu s-a extins, dar când s-o extinde, cu actuala stare de lucru ne va f teama sa iesim. E suficient sa se auda de un infectat cu covid la Lidl, Kaufland, Carrefour, etc, si atunci sa vezi panica.
      • +10 (16 voturi)    
        Sa stii ca (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:01)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        Am remarcat ca lumea este constienta si chiar ingrozita de virusul asta, si chiar daca ies, majoritatea au masca si incearca sa stea la o distanta considerabila de oricine.

        Mai sunt si exceptii, e drept, cu piete pline si altele, majoritatea batrani, care desi sunt cu riscul cel mai ridicat, parca ies mai ceva ca tinerii.
      • +10 (12 voturi)    
        de curiozitate, (Duminică, 19 aprilie 2020, 16:32)

        iodixit [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        de ce toti ceilalti trebuie sa se inghesuie in aceeasi perioada cu batrinii la cumparaturi?
        ceilalti n-au program fix pentru asta. sa se duca mai devreme , sau mai tirziu!
        • +3 (5 voturi)    
          Daca atata ii duce capul pe unii , (Duminică, 19 aprilie 2020, 21:33)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

          n-ai ce sa le faci , e la mintea cocosului ca trebuie sa eviti orele11-13 cand mergi la cumparaturi!
    • +13 (19 voturi)    
      Cum să scadă? (Duminică, 19 aprilie 2020, 14:25)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Cànd spitalele au devenit focare de infecție?
      Profesia cea mai infectată sunt cadrele medicale.
      Deci cine ajunge la spital pt orice altceva riscă să ia virusul de la cadrele medicale.
      1) TOATE cadrele medicale trebuie testate urgent
      2) toți cei care intră în contact cu oamenii trebuie testați urgent ( vânzători, distribuitori, polițiști)
      • +5 (9 voturi)    
        ... (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:13)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui nick24

        Exact, economia asta de teste fix pe oamenii din prima linie ne va prelungi chinul. PLus decese. Numai azi citeam de cei infectati la Pitesti de un chirurg(colegi+pacienti) si SMURD 13 sept. (32 pers in izolare la SMURD!). Ar trebui zilnic testati cei din linia intai. Pe urma ne uitam lung la coreeni ca au iesit ieri la mall.
    • +3 (9 voturi)    
      1 mai muncitoresc (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:11)

      tcvl [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      perfect, peste 10 zile urmeaza 1 Mai muncitoresc, umplem magazinele sa cumparam mici, apoi hai nene la gratare !
    • 0 (8 voturi)    
      deci, (Duminică, 19 aprilie 2020, 16:29)

      iodixit [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      se referea la faptul ca numarul imbolnavitilor, recte deceselor, o sa mai creasca inca vreo 7-10 zile, dupa aia o sa stagneze, dupa aia o sa scada. probabil!
      se referea ca foarte rau o sa mai fie 7-10 zile, dupa aia doar rau si dupa aia o sa inceapa sa se amelioreze.
      nu prea mai stiu ce si cum sa zic ca sa te lamuresc si sa intelegi
      sau ai postat doar ca sa te afli in treaba, tu intelegind de fapt de la bun inceput foarte bine ce a vrut sa zica!
      • +1 (5 voturi)    
        Eram ironica (Duminică, 19 aprilie 2020, 18:36)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui iodixit

        Evident ca am inteles ce a vrut sa zica. Dar exprimarea "sa mai avem rabdare inca 7-10 zile", rabdare ca sa ce? Ca sa mai stam in casa inca o luna dupa aceea la fel ca si pana acum, cu aceeasi groaza ca peste tot pe unde iesim ne putem imbolnavi? Si inainte sa sari la niste concluzii, care vad ca oricum o faci, stai linistit ca stau si indemn pe toata lumea sa stea, nu despre asta e vorba.

        As mai vrea si o veste buna, daca tu esti confortabil cu situatia asta, felicitari!
        • 0 (4 voturi)    
          Facea cineva mai sus (Duminică, 19 aprilie 2020, 21:13)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          o remarca vis-a-vis de IQ...
          • 0 (0 voturi)    
            de pe 2 februarie (Marţi, 21 aprilie 2020, 20:23)

            iodixit [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

            cint in carantina la locul de munca. mi-am vazut si auzit familia doar pe mobil. asa ca stiu o chestie, sau doua despre cesicum.
            nu convine nimanui situatia creata, dar trebuie sa facem ceea ce trebuie facut ca saavem ce pune pe masa si nici sa imbolnavim pe toti, doar umblind dezlegati pe strada!
    • -7 (7 voturi)    
      Tembelism! (Duminică, 19 aprilie 2020, 18:29)

      angels [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Du-te ma si angajaja-te brancardier, pune mana pe covidati si sa te vad dupa vro 2-3 saptamani daca mai ai claxon!
  • +24 (36 voturi)    
    In sfarsit un functionar public ce spune Multumesc (Duminică, 19 aprilie 2020, 13:30)

    Ochiana [utilizator]

    as spune Bravo lui chiar. Toate autoritatile se grabesc sa ne sperie cu amenzi si imbolnaviri dar nu se gandeste nimeni sa mai zica si un multumesc, suntem alaturi de voi etc.
    Daca si politistii ar invata sa comunice mai bine si nu sa-si arate muschii de fiecare data (unii, nu toti binenteles) nu s-ar mai intampla incidente precum cel de la Hunedoara.
    Multi sunt cu nervi la pamant si mai ales in astfel de situatii trebuie sa stii cum sa comunici.
    sarbatori cu liniste si lumina !
    • -8 (12 voturi)    
      = (Duminică, 19 aprilie 2020, 14:08)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      De ce trebuie sa-ti spuna Multumesc? I-ai facut lui vreun serviciu? Poate vrei si bani si ti-e rusine sa ceri.
      • +6 (10 voturi)    
        ... (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:46)

        cartograful [utilizator] i-a raspuns lui chhe

        @da chhe...le facem un serviciu enorm, Acoperim prin efort personal anii de zile de coruptie si bagare de picioare din sistemul sanitar, parodia de carantina de la frontiere de la sfarsitul lui februarie/inceputul lui martie, samd. Si in general ii suportam. Cu tot cu sporuri si pensii speciale.. A mai patit ceva militianul de la Gerota sau ii intra pensia pe card in continuare? Fiecare ministru ar trebui sa spuna multumesc pt. ca le acoperim zilnic tampeniile.
      • +6 (6 voturi)    
        Pentru ca un functionar este in slujba cetateanulu (Duminică, 19 aprilie 2020, 16:34)

        Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui chhe

        este platit din banii cetatenilor si meseria lui este sa fie in serviciul celor care il platesc.
        Trebuie sa multumeasca pentru ca au fost mii de oameni care au donat pentru spitale, pentru ca marea majoritate respecta regulile impuse de autoritati, pentru ca suntem toti in aceeasi "oala", nu unii cu " bulanul" si altii cu " capul plecat, sa traiti sefule".
        Colaboram si fiecare isi face partea lui de treaba.E un contract social. Si atunci si eu multumesc la randul meu functionarului care isi face treaba.
    • -5 (11 voturi)    
      Ce favoare i-am facut lui (Duminică, 19 aprilie 2020, 14:25)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      sa ne spuna multumesc?
      • -2 (2 voturi)    
        Il suportam (Duminică, 19 aprilie 2020, 22:27)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        d'aia!
    • -1 (7 voturi)    
      Deci: (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:11)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Un funcționar public model și iubit este cel care-ți spune ce vrei să auzi ....
  • +2 (6 voturi)    
    Interpretare (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:10)

    Utilizator5 [utilizator]

    Spune sa mai avem rabdare 1 saptamana jumatate pana cand estimeaza ca va fi varful, dupa varf inca doua saptamani in care spera sa nu urce numarul de cazuri dar nu ca va fi mai bine ca acum. Deci inca 3 saptamani, spre o luna vom fi sub aceeasi amenintare da respectam izolarea. Nu ca peste o saptamana putem iesi din barlog si totul e ok.
    Omisiunea de a spune sa avem rabdare 7-10 zile... pana la varful epidemiei, e una menita sa creeaze optimism dar creaza sperante false ca in 7 zile va fi mai bine, cand de fapt estimarea lor e ca va fi mai rau sau la fel ca acum. In urmatoarele 1-3 saptamani de care vorbesc ei.
    Apoi angajatorii care cheama oamenii la lucru ar trebui sa aiba obligativitatea de a furniza zilnic masti angajatilor. Nu poti chema oamenii la lucru fara sa le asiguri conditii si protectie in autobuzele de transport si in incinta fabricii, la inghesuiala.
  • +3 (11 voturi)    
    nu știu cine e de vină aici (Duminică, 19 aprilie 2020, 15:55)

    hdd [utilizator]

    probabil și HN și Neluțu.

    Un astfel de titlu este greșit deoarece este foarte înșelător. Toată lumea așteaptă "revenirea la normal", ceea ce nu se va produce niciodată, cu atât mai puțin peste 7-10 zile.

    Trăim o nouă ordine socială de acum încolo, pentru totdeauna.

    Chiar dacă acest virus ar dispărea sau va fi vindecat imediat, ceea ce este exclus să se întâmple, omenirea este avertizată iar masurile de prevenire a unei noi pandemii vor face parte din rutina zilnică a noastră cât vom trăi și a copiilor noștri.

    Ne place, nu ne place, o s-o înghițim.
    Nimic nu va mai fi cum a fost, niciodată.

    Iar tu să vii să spui ca NeluțuOficial "mai aveți răbdare 7-10 zile" și tu ca jurnalist să redai așa ceva fără context, e foarte greșit.
  • +4 (12 voturi)    
    Omul a zis saptezeci de zile (Duminică, 19 aprilie 2020, 16:07)

    alfa1 [utilizator]

    nu 7-10 zile voi ati inteles gresit . Stati acasa !!!