VIDEO​

REPORTAJ VIDEO și FOTO. Cum s-a împărțit lumina de Înviere în București, în timpul epidemiei de coronavirus

Duminică, 19 aprilie 2020, 13:00 Actualitate | Coronavirus


Preot și voluntar de la biserică împart lumina de Înviere, Paște 2020
Foto: Gabriel Bejan
Cea mai importantă sărbătoare a creștinătății s-a desfășurat anul acesta cu bisericile închise, din cauza pandemiei de coronavirus. Reporterii Hotnews au mers cu unul din preoții din București care, în seara de Înviere, a împărțit lumină credincioșilor din parohia sa.

În ciuda temerilor manifestate în spațiul public, că noaptea de Înviere va fi un moment periculos de răspândire a virusului, lucrurile s-au desfășurat în general fără incidente. Preoții și voluntarii bisericii s-au conformat regulilor și au mers și au împărțit lumina credincioșilor din parohiile lor.

Însoțiți de cel mult cinci voluntari, așa cum se prevedea în textul ordonanței militare, preoții s-au dus la porțile caselor sau în fața blocurilor și au dat lumină credincioșilor, care, mai departe, au împărțit-o vecinilor.



La Biserica „Sfântul Pantelimon” din București, preotul Bogdan Teleanu, a început împărțirea luminii sfinte la ora 8 seara.

Mai jos, puteți vedea mai multe fotografii care arată cum au decurs lucrurile în noaptea Învierii în parohia „Sfântul Pantelimon”, din zona Foișorul de Foc.















Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7594 vizualizari

  • +2 (20 voturi)    
    o fi fost (Duminică, 19 aprilie 2020, 16:28)

    mmmircea [utilizator]

    prin cartiere de case, la mine era o bezna profunda pe tot bulevardul. A trecut la un moment dat o ambulanta cu sirenele la maximum, in dusmanie, ca sa trezeasca pe cat mai multi, desi nu era nici picior de om, sau vreo masina cat vezi cu ochii.
  • +3 (9 voturi)    
    f rusite pozele (Duminică, 19 aprilie 2020, 17:47)

    Coco Whistle [utilizator]

    poate ca ar trebui sa existe o calitate a imaginilor si a continutului.
  • -2 (6 voturi)    
    aceasta lumina (Luni, 20 aprilie 2020, 8:07)

    vizirul [utilizator]

    pe care autorii articolului o numesc sfanta,este rodul alchimistilor din evul mediu ;pentru respectarea adevarului stiintific ar trebui sa se numeasca lumina de Pasti.
    • 0 (4 voturi)    
      vrajitorii (Luni, 20 aprilie 2020, 9:19)

      Coresponedntu [utilizator] i-a raspuns lui vizirul

      Poti sa aprinzi de la bricheta , e acelasi lucru . Sarlatanii cu barba insa au vrut sa se faca remarcati. Le este frica, au intrat in panica, lumea vorbeste prea mult in timpurile Coronei de stiinta, de virusi, de cercetare, vaccinuri, de subfinantarea sitemului de sanatate. Subiectele sunt tabu pentru BOR> Ce ne facem daca dupa pandemie banii nostri din taxe nu se mai duc in temple cu turle aurite si limuzine de lux ci iau calea spitalelor, institutelor de cercetari, a scolilor? Ce facem daca biserica nu va mai fi finantata de stat cu plata salariilor pentru sarlatani , de cei ce cred si o frecventeaza, ca in Vest? ce ne facem daca vom fi pusi sa platim taxe si impozite? Virusul asta nu a cazut deloc bine pentru sarlatanimea popeasca.
      • -1 (1 vot)    
        ca in Vest? (Luni, 20 aprilie 2020, 11:03)

        botea [utilizator] i-a raspuns lui Coresponedntu

        Care Vest? D sau ES, I, USA, sau UK sau altundeva?
        N-ai ghicit, nu e peste tot chiar cum crezi tu. Apoi cu ce aparatura se detecteaza cei ce cred sau ma rog, cei ce nu cred?
        In orice caz, si de ar fi sa ne fiantam singuri bisericile, n-ar fi rau: Ar dispare subiectul muncii pentru multi postaci, care va trebui sa-si recalibreze veninul spre alte institutii, de ex. stadioane (nu toti suntem microbisti, dar banul public intra si acolo, stiai?).
        Cat despre spitale, ce sa mai zic: poti face cate vrei si cat mai moderne, daca n-ai personal de calitate, geaba neica!
        Back to science: Atotputernica stiinta nu poate tine pasul cu problemele si nici nu garanteaza nimeni ca un vaccin apara persoana 100%. De ex. vaccinul contra gripei protejeaza in proportie de 60%... Ce ne facem, va ramane mereu ceva loc pentru transcendent, asta o recunosc marii oameni de stiinta, mare insemnand dotati cu o doza de modestie (noi zicem smerenie).
  • -1 (1 vot)    
    Dezamagitor de putini. (Luni, 20 aprilie 2020, 11:11)

    dezamagitul [utilizator]

    Trist pentru noi crestinii este ca s-a ajuns aici , vazand cum comportamentul conducatorilor statului si ai bisericii crestine au reusit sa-i indeparteze mai mult pe adevarati credinciosi nu cei de fatada si farisei ca becali. Daca va uitati la toate imaginile cu blocurile aratate unde se dadea lumina .Chiar la mine intr-un cartier de peste 50 de blocuri, parca era pustiu si foarte putini au iesit sau erau pe la balcoane. Asta ne arata adevarata audienta si sustinere a bisericii nu cea clamata dupa 1989 de catre fariseii care dinainte nu te lasau sa mergi la biserica , iar dupa aceia au ajuns cei mai mari laudatori ai bisericii crestine clamand procente in favoarea biserici chiar mai mari decat reusea sa faca ceausescu. Dupa opinia mea tinad cont si de minoritati si de cultele care au aparut ca ciupercile dupa 1989 care au apelat chiar la mijloace nu tocmai ortodoxe cu cadouri si alte mijloace de atragere la ei , biserica crestina ortodoxa se zbate cam intre 35-40% credinciosi practicanti , nu crediciosi de o zi sau doua de pasti si craciun un prilej de a chefuii si manca, de au creat impresia ca poporul roman este o tara de flamanzi care de abia asteapta aceste ocazii pentru a nu murii de foame. Iar intelelegera Politicianului vela este o blasfemie fara pereche. Intelegere in intereselul de a obtine voturi cat mai multe cu preasfintia sa daniel, ca urmasii militiei de ieri care nu te lasau la biserica si i-ti luau lumina parintilor si a bunicilor bagandu-i la inchisoare ,iar azi vin sa-ti de lumina(poate cu aruncatorul de flacari ca apa si gaze le-au dat din belsug manifestantilor pasnici anul trecut in Iunie.Este o utopie sa crezi ca militia si biserica vor fi impreuna . Cele doau institutii independente sant ca apa si uleiul , iar daca exista ceva conlucrare intre ele este strict de ordine si disciplina.
    Doamne iarata-i ca mult rau au facut lumii cresine.
    • 0 (0 voturi)    
      Pe ce te bazezi!? (Luni, 20 aprilie 2020, 12:10)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui dezamagitul

      Ai vreo statistica oficiala pentru dezamagirea asta sau e doar presupunerea ta?
      Imi aduc aminte acum vreo cativa ani cand urla internetul ca parintii nu vor ora de religie si prin introducerea obligativitatii de inscriere se va vedea asta. Rezultatul!? 90% din parinti au alocat timp si au trecut prin procesul birocratic de inscriere; asta (dupa recensamantul din 2011) e cea mai noua si relevanta statistica.
      Altfel impartirea luminii are o valoare de simbol care pe unii ii ajuta in perioada actuala, destul de grea; daca nu poti spune nimic frumos despre asta, atunci, cum am invatat eu inca de copil din Bambi, poate e mai bine sa nu spui nimic (“Thumper If you can't say something nice, don't say nothing at all.”).
  • 0 (0 voturi)    
    Din experienta vietii. (Luni, 20 aprilie 2020, 19:18)

    dezamagitul [utilizator]

    Eu cred ca sant un observator al lucrurilor ,nu am trecut prin viata doar sa traiesc ci si gandind lucrurile si punandu-le cap la cap. Am crescut langa biserica si am schimbat patru randuri de preoti. Nu trebuie decat sa treci prin biserici si o sa vezi cate de goale sant , chiar si la vechea catedrala din Bucuresti la slujbele din timpul saptamanii , enoriasii sant mai putini decat preoti si coristii , cam ca acum de pastele asta ghinionist pentru noi toti.Nu stiu daca ai prins ca mine jumate din viata sub comunism iar cealata jumate sub neocomunism . In comunism lumea trebuia sa se duca la biserica pe ascuns si sa i-si boteze copii la fel, daca aveai cat de cat o functie. Copii au fost indepartati incet incet de biserica prin scoala si mutandu-i sa lucreze la oras unde nu mai aveau nici o legatura cu biserica. Dintre preotii cunoscuti unul singur ,care era venit din Bucuresti era cu adevarat preot. Ceilalti unul locuia cu sora lui care era secretar de partid, altul a repictat biserica veche si si-a facut o casa sanatoasa in alta localitate, unul turna la securitate ce afla de la lume , iar la batranete le bea de le stingea , dar pana atunci si-facut si el o casa in satul de unde venea, Ma gandesc ce bine ar fi sa ma insel, dar ma tem ca nu e asa . Intr-o societate a informaticii si strilor , mai multe rele decat bune cine mai poate distinge adevarul mai ales ca tot mai multi nu stiu ce este o carte.
    Iar un factor tot mai important care imputineaza adevaratii credinciosi este varsta . Doamne Ajuta.