Donald Trump, pe Twitter: Eliberați Minnesota! Eliberați Michigan! Eliberați Virginia

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 17:21 Actualitate | Coronavirus


Donald Trump
Foto: Profimedia Images
O serie de mesaje publicate de președintele american Donald Trump par să susțină protestele împotriva măsurilor de carantină în state guvernate de democrați, scrie AFP.

Cu majuscule și la interval de câteva minute, Trump a scris pe contul său cu aproape 80 de milioane de abonați: Eliberați Minnesota!", "Eliberați Michigan!" și "Eliberați Virginia".

Pentru acest ultim stat, Trump a adăugat, făcând referire la dreptul americanilor de a purta arme: "Și salvați formidabilul vostru al doilea amendament. Este asediat!"

Cele trei state sunt conduse de guvernatori democrați care au impus măsuri stricte de distanțare socială. În Statele Unite, pandemia de coronavirus a ucis peste 30.000 de persoane iar numărul celor infectați era de aproape 700.000, potrivit universității Johns Hopkins.

Michigan are aproape 2.000 de morți, Virginia 208 iar Minnesota 87.

În aceste state, mai multe proteste au încălcat în această săptămână ordinele de distanțare socială. Participanții au cerut redeschiderea economiei.

În Minnesota, la St Paul, câteva sute de oameni s-au adunat vineri sub cuvântul de ordine "Eliberați Minnesota" în fața reședinței guvernatorului Tim Walz.

În Lansing, capitala Michigan, circa 3.000 au protestat împotriva guvernatoarei democrate Gretchen Whitmer, unii dintre ei cu afișe pro Donald Trump.

Prezentat drept posibilă propunere la vicepreședinție în cazul victoriei lui Joe Biden, guvernatoarea și-a exprimat speranța că mesajele postate pe Twitter de Donald Trump nu vor "încuraja și mai mult manifestațiile".

Guvernatorul Virginiei, Ralph Northam, a afirmat că nu are "timp să se angajeze în războaie pe Twitter.

Northam a promulgat recente ai multe legi pentru limitarea vânzărilor de arme și creșterea gradului de control la cumpărători ("background checks"), ceea ce ar putea explica postarea lui Donald Trump.

Guvernatorul democrat al statului Washington, Jay Inslee, a criticat postările președintelui, apreciind că încurajează "acte periculoase și ilegale".

"Pun în pericol milioane de persoane să se infecteze cu Covid-19. Tiradele sale dezechilibrate și apelurile pentru +eliberarea+ statelor ar putea de asemenea să ducă la violențe", a acuzat el.

Noi proteste sunt prevăzute sâmbătă, în special la Concord în New Hampshire, Annapolis în Maryland, Austin în Texas și în Colorado.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6381 vizualizari

  • +4 (26 voturi)    
    Civil War (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 17:35)

    Mazeta [utilizator]

    SUA se apropie de un razboi civil. Miza este al doilea mandat al lui Trump. Din fericire, la noi s-au terminat alegerile, ne-am spălat pe maini și stam cuminți in case.
  • +25 (49 voturi)    
    Balaceanca (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 17:37)

    boink [utilizator]

    Clovnul face crize de nebunie. Si cat incearca guvizii care-i ling talpile papagalului asta sa ne convinga ca-i pasa de oameni, a impus travel ban domne, s-a gandit la americani.

    Mda, se vede cat de mult ii pasa de viata celor pe care ar trebui sa-i apere ca presedinte. Sufera mai mult pentru producatorii de arme.
    • +14 (28 voturi)    
      guvizii care ... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 18:17)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui boink

      ii ling talpile papagalului e constituita in marea majoritate din populatia rurala , asa zisii cowboys sau tarani pe romaneste , adica aia mai putin educati...oricum majoritatea populatiei statelor respective aproba masurile luate de guvernatorii democrati.....
    • -10 (18 voturi)    
      boss, nu stiu ce rumegi tu (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 22:38)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui boink

      dar omul este liberal, liberal autentic

      spre deosebire de liberalii nostri bugetari care #stauacasa, pentru Trump economia si profitul sunt pe primul loc. Liberalism inseamna ca cel mai bun se descurca, in afaceri , la facut bani si asi asigura viata, mancarea si sanatatea

      Cine nu reuseste, stii cum se spune: GHINION!
      • +10 (14 voturi)    
        despre.....guvizi...LIBERALI ! (Duminică, 19 aprilie 2020, 3:35)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Je__

        sunt atit de multi si prosti ca nu stiu ca toate hotelurile si terenurile de golf ( inlusiv cel din scotia ) ale papagalului sunt inchise ( de fapt hotelurile nu le a inchis pe toate , dar cele ramase deschise sunt goale : 3% ocupatie ) si ca are sute de milioane $
        datorii la deutsch bank ( de altfel singura banca din lume care a mai vrut sa i imprumute bani datorita falimentelor avute ) precum si faptul ca are milioane de taxe neplatite pt golful din florida...si mai sunt si altele , plus procesele in curs pt frauda...deci papagalul are tot interesul ( personal ) sa se dea drumul la economie si la sporturi ...stii cum se spune : cine nu intelege : GHINION!
        • -7 (9 voturi)    
          deci totul e personal? zici tu (Duminică, 19 aprilie 2020, 12:30)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Sa intelegem ca doar Trump are credite la banci, doar afacerile lui Trump au cazut iar restul Americii e fericita si doldora de bani??
          Tendinta voastra de a il acuza personal pe Trump de absolut tot ce vi se nazare il face chiar un personaj simpatic.
          Omul a fost acuzat inca dinainte de a fi ales de toate tampeniile posibile si imposibile incepand cu faimosul Golden Shower, russian collusion, diverse curve, ukrainian quid pro quo, etc Toate fass-uri. Acum a venit dihania de virus si toti TDS-istii va frecati mainile de fericire ca economia US a cazut, ca sunt someri si ca aveti o sansa unica sa il dati jos pe Trump la toamna.
          De aia orice redeschidere a economiei si mai multi bani in buzunarele americanilor sunt un big NO-NO pentru voi.
          • +3 (5 voturi)    
            Leave Trump alone (Duminică, 19 aprilie 2020, 14:19)

            marius67 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            https://i.imgur.com/MqG5sJW.jpg
  • +26 (36 voturi)    
    Intreb doar (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 17:45)

    RoyPeters [utilizator]

    nu dau cu paru'.

    Crede cineva ca mai este nevoie de propaganda rusa, chineza etc. care sa destabilizeze democratia americana, cand apar astfel de aberatii, fara precedent? Cat de departe poate ajunge dementa??
  • +20 (34 voturi)    
    boala se agraveaza (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 18:23)

    foianu [utilizator]

    in curand o sa-l bage in camasa de forta.
    • +14 (22 voturi)    
      sau poate o.. (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 18:54)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui foianu

      sa aiba nevoie de ....respirator...ca la virsta lui , nu se stie niciodata....s a convins si prietenul lui , englezul mai tinar , care la inceput latra la fel...si acum numai au unde sa ingroape mortii...asa si la cowboys , acum sunt pe primul loc ...detasat...
  • +15 (25 voturi)    
    HAHAHA (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 18:34)

    mgs [utilizator]

    Un presedinte care incita la razboi civil...???
    Unde s-a mai auzit asta? Nici tarile din Africa nu fac asa...
  • +13 (19 voturi)    
    am sters de vreo trei ori comentariul... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:30)

    minus [utilizator]

    pentru ca suntem in ajunul Pastelui ma gandesc doar ce progres ar fi daca personajul ar intelege sensul rugaciunii Sfântului Efrem Sirul:
    Doamne și Stăpânul vieții mele, duhul trândăviei, al grijii de multe, al iubirii de stăpânire și al grăirii în deșert nu mi-l da mie....
  • +13 (19 voturi)    
    Wonderful America (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:52)

    marius67 [utilizator]

    MAGA Freedom
    https://i.imgur.com/6p1vqTN.jpg

    Liberate America
    https://i.imgur.com/aI7qoQx.jpg

    Dont't like isolation? It's OK.
    https://i.imgur.com/pjeySia.jpg

    Social distancing is opression
    https://i.imgur.com/grfsTcw.jpg

    Reopen economy, end the shutdown
    https://i.imgur.com/lLC5zfl.jpg
    • -4 (8 voturi)    
      Wonderful America (Duminică, 19 aprilie 2020, 6:22)

      Setalcott [utilizator] i-a raspuns lui marius67

      Plajele americane erau prea aglomerate, au trebuit neaparat inchise.

      https://res.cloudinary.com/sagacity/image/upload/c_crop,h_1201,w_1800,x_0,y_0/c_limit,f_auto,fl_lossy,q_80,w_1080/Cumberland-Island-National-Seashore_xytyqu.jpg
  • +13 (25 voturi)    
    Dragi... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 19:55)

    ElDiablo [utilizator]

    ...cetateni ai USA, nu ratati sansa alegerilor si eliberati-va tara de mascariciul suprem, Trump.
  • -3 (13 voturi)    
    Un pariu riscant (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 23:10)

    justin puscasu [utilizator]

    Trump mizeaza pe dragostea de libertate a americanilor si isi risca astfel sansele la un nou mandat.
    E interesant ce va iesi din asta. Vorba unui clasic, sa urmarim cu atentie evolutia.
  • -8 (16 voturi)    
    Fain, presa de pretutindeni dudue de "Trump" (Duminică, 19 aprilie 2020, 0:56)

    Dalinar [utilizator]

    In privinta lui Phutin, Jung Gund si Xin Ping e Liniste, Totala!!!