Coronavirus România: 351 de cazuri noi, totalul urcă la 8.418 / Până acum au fost făcute 91.000 de teste

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 12:51 Actualitate | Coronavirus


Cazuri coronavirus
Foto: Pixabay.com
Numărul oficial de cazuri de coronavirus din România a urcat sâmbătă la prânz la 8.418 după raportarea a încă 351 de infecții. Ultimul bilanț al deceselor provocate de Covid-19 a ajuns astăzi la 417 după raportarea a încă șase victime.


Până astăzi, 18 aprilie, pe teritoriul României, au fost confirmate 8.418 de cazuri de persoane infectate cu virusul COVID – 19 (coronavirus). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 1.730 au fost declarate vindecate și externate, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

La ATI, în acest moment, sunt internați 248 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 19.911 de persoane. Alte 47.139 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 90.991 de teste.

Prin structurile abilitate ale M.A.I. au fost întocmite, până în prezent, 434 de dosare penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

Polițiștii și jandarmii au depistat, în ultimele de 24 de ore, 6.368 de persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestor persoane le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 13.842.854 de lei.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, 732 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 422 în Italia, 196 în Spania, 26 în Franța, 13 în Germania, 57 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 2 în SUA, 3 în Austria, 2 în Belgia, 2 în Indonezia, 2 în Elveția și câte unul în Argentina, Tunisia, Irlanda, Luxemburg și Suedia.

De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 61 de cetățeni români aflați în străinătate au decedat - 14 în Italia, 15 în Franța, 19 în Marea Britanie, 7 în Spania, 3 în Germania, unul în Belgia, unul în Suedia și unul în Elveția. Dintre cetățenii români confirmați cu noul coronavirus, 11 au fost declarați vindecați: 7 în Franța, 2 în Indonezia, unul în Luxemburg și unul în Tunisia.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11690 vizualizari

  • -12 (30 voturi)    
    alo (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 13:15)

    cucuveauamov [utilizator]

    cati bolnavi noi sunt de cancer? dar de diabet? dar de alte boli cardiovasculare? care e procentul celor care sufera de obezitate (si) pentru ca #stauacasa? care e procentul copiilor cu deficit de vitamina d pentru ca in loc sa stea in parc la soare stau pe tableta in casa? mai dati-ne, dragi ziaristi, si aceste stiri. Ce vina au alti bolnavi ca nu sunt la moda?!
    • -2 (10 voturi)    
      mai cucuvea (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 14:33)

      bokila1 [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      dupa cate laturi si minciuni ai varsat pe forumul asta de ani de zile nu te mai citeste nimeni....si primesti minus chiar daca te apuci sa spui ceva corect
    • +2 (4 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 14:41)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Pentru vitamina D timpul minim de expunere este 10 minute in zilele insorite.
      Inainte nu jeleai ca stau copiii pe tableta si nu in parc.
      Cine iesea inainte , iese si acum, ii vad pe strada, chiar daca mai putin.
    • +3 (3 voturi)    
      Virusul asta ne-a vindecat de toate (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 14:55)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Nu mai conteaza cei cu cancer, cei bolnavi de inima, cu hiper tensiune.....
      gata au fost eradicate TOATE bolile! medicii vor studia numai epidemiologie....
      Dar sa ne vedem cand vom iesi sa muncim, exact in conditiile actuale....ba nu, iar metroul plin , iar STB plin
      ca nu puten sta in vacanta, pe banii statului, mai mult de o luna. Restul devine derizoriu fata de foamete si intuneric.
  • +4 (8 voturi)    
    Numre avem,numere comentam (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 13:23)

    adi_69 [utilizator]

    - daca numarul de teste zilnice a crescut, rata de confirmare scade usor, de la 10% la 9.2%. Ceea ce inseamna ca pana acum "s-au dibuit" acceptabil suspectii
    - rata deceselor se stabilizeaza la 5%din confirmari fata media de aprox. 7% pe plan mondial. Si asta confirma ca desi testam putin, se pare ca totusi se testeaza destul de eficient
    - paradoxal sau nu,rata mortalitatii romanilor din strainatate este semnificativ mai mare decat a celor din tara 8% fata de 5%, desi acolo se fac si teste mai multe si un si au si un sistem medical clar mai bun
    - daca se trece cu bine de "vanzoleala" de Paste se poate intrezari luminita de la capatul tunelului, din punct de vedere medical. Dar cu criza economica va fi clar mai greu...
  • +9 (15 voturi)    
    Alte boli (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 13:48)

    Mulpha [utilizator]

    Cucuveao ... bolile enumerate de tine, nu sunt transmisibile . Daca ma intalnesc maine cu 200 de diabetici la un meci de fotbal, sansa sa iau diabet de la vreunul e ZERO . Mai gandeste ...
    • 0 (0 voturi)    
      cucuveauamov (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 16:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Mulpha

      nu gândește, doar execută ordinele pe unitate.
  • 0 (4 voturi)    
    Atenție mare! Degeaba izolare dacă nu se testează (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 14:28)

    nick24 [utilizator]

    Trebuie testate TOATE CADRELE MEDICALE din țară, pt că au ajuns să fie pericolul nr 1 de a transmite virusul la orice alt bolnav de altâ boală.
    Apoi trebuie testați toți care lucrează în comerț, la toate magazinele deschise și transportatorii, curierii, cei care fac aprovizionarea piețelor și magazinelor.
    Trebuie rupt circuitul virusului de la unul la altul.
    • +2 (4 voturi)    
      testare masiva (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 16:10)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui nick24

      Asta ar fi solutia, combinata cu izolari/carantinari cat mai punctuale. Insa...
      1. se "raporteaza" doar testarile, nu testatii. O persoana poate face si 3 teste. De ex, initial pozitiv si doua la vindecare
      2. NU se fac, pentru ca nu se vrea, nici macar la nivel de capacitate testare, lasa ca si aia e insuficienta, ca i-a durut in c.r, fiind ocupati cu anticipate. Ca sa nu fie cazul ca de unde stiu, ar fi foarte simplu ca inteligenta presa rromana sa faca o cerere informatii, in baza legii cu: nr aparate la nivel tara, numar teste posibile in 24h, numar teste realizate in 24h, pe zile, numar PERSOANE testate. Hint: inclusiv aparate PCR detinute de altii: institute cercetare (ca tot le-au descopeprit la 1 luna dupa "incepere" criza), ONG, firme private.
  • +3 (3 voturi)    
    alte boli (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 14:52)

    di livio [utilizator]

    nu mai există alte boli...nu se mai moare de cancer, s-a eradicat, s-a scos și din dicționar...după cum văd că HN a scos din dicționar cuvintele săsești ficus, mandolină,miliarde de dolari, rachete Patriot, buget sănătate redus și mărit la serviciili securiste...astea toate sînt la vedere pe net, chiar dacă unii refuză să le vadă și bagă capu la năsîp... în loc de ficus o să zic Cel Mai Iubit Sas al Poporului...atotștiutoru care ne spune că după Paște o să avem înmormîntări...o să avem că Unifarm lucrează pt noi, vezi Tolo.ro...propun închiderea Tolo.ro că colportează neadevăruri...alți colportatori ar fi România Curată, Starea Nației, Rise Project, Recorder, etc...mă mir că nu le-a ajuns brațu lung al legii săsești
  • +3 (5 voturi)    
    Diseara (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 15:02)

    Coco_papagal [utilizator]

    Ne vedem la biserica. Protocolul BOR Velea e activ
  • +2 (4 voturi)    
    Garcea loveste (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 16:11)

    AureliusM [utilizator]

    De ce trebuie sa vedem in fiecare zi
    "Acestor persoane le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de XXXXXXXX de lei?"

    Suntem stat politienesc? Botswana szau Nigeria?

    E un indicator al pandemiei daca militia (da militia cu m mic) isi face planul la amenzi pe spinarea oamenilor care sunt someri?

    Fmm Vela