VIDEO Grătar la miez de noapte într-o localitate din Suceava aflată în carantină. Petrecăreții, depistați cu ajutorul unei drone - UPDATE

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 1:21 Actualitate | Coronavirus


Prinsi la gratar cu ajutorul dronei, in Patrauti, localitate suceveana aflata in carantină
Foto: Captura
16 locuitori ai comunei sucevene Pătrăuţi, aflată în carantină din cauza coronavirusului, au fost prinşi la o petrecere în aer liber, la miez de noapte. Oamenii făceau grătar și au fost depistați cu ajutorul unei drone a Ministerului de Interne dotată cu o cameră de termoviziune. Forțele de ordine au fost suplimentate la Pătrăuți după ce săptămâna trecută mai mulți localnici au încălcat carantina și au ieșit din comună, mergând la aeroportul din Cluj, pentru a pleca de acolo la muncă în Germania.





Potrivit Ministerului Afacerilor Interne, în cursul nopții de joi spre vineri, în jurul orei 01:00, au fost depistate în extravilanul comunei Pătrăuți din județul Suceava 16 persoane care au încălcat interdicțiile de deplasare din zona carantinată. În grup se afla și un adolescent de 15 ani.

Cei 15 adulți au fost sancționați cu amenzi în valoare totală de 30.000 de lei pentru părăsirea zonei de carantină și încălcarea restricțiilor de circulație.

Localitatea Pătrăuți este monitorizată de Poliție, mai ales că în urmă cu o săptămână zeci de localnici au fost identificați pe aeroporturile din Cluj și din Sibiu, de unde voiau să plece la muncă în Germania.

MAI spune că în urma acelui incident a dispus suplimentarea forțelor și mijloacelor care monitorizează zonele aflate în carantină, fiind mobilizate efective ale Brigăzii Speciale de Intervenție de la nivel central care au în dotare inclusiv mijloace tehnice de supraveghere aeriană.

Conform sursei citate, în urma verificărilor făcute în acel caz s-a stabilit că 21 de localnici au plecat ilegal din Pătrăuți. ”Pentru a evita filtrele instituite pe drumurile publice, au traversat zona agricolă către o localitate limitrofă, neaflată în carantină, loc în care au fost așteptați de două microbuze care i-au transportat spre locul de îmbarcare într-un autocar cu destinația spre aeroportul din Cluj. În urma cercetărilor efectuate, s-au aplicat sancțiuni și s-a întocmit dosar penal cu privire la săvârșirea infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor”, mai transmite Ministerul de Interne.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















32421 vizualizari

  • 0 (26 voturi)    
    clar (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 1:37)

    cucuveauamov [utilizator]

    sa fie pedepsiti cu trimiterea la cules de sparanghel
  • -18 (38 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 2:24)

    gnd [utilizator]

    Drone si camere cu termoviziune, mascati cu pustile atarnate la brau si oamenii tavaliti pe jos, daca nu citesti titlul ai zice ca au prins niste traficanti de droguri ultra pericuoalse, sau vre-o banda de criminali care isi faceau vre-un ritual in padure si ucideau 10 oameni.....
    Cand colo niste oameni au iesit la un gratar si o bere sa mai scape putin din puscaria ce a devenit Romania cu ocazia virusului chinezesc care mai tare e sperietoare si prilej de dictatura si ravagiu economic decat o problema medicala cu adevarat devastatoare (cum ar fi fost ciuma sau ebola mai in timpurile noastre).
    Hai noroc....
  • +5 (23 voturi)    
    Carnea, li s-a confiscat carnea? (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 3:24)

    Sparafucile [utilizator]

    Era obligatoriu , sa se-nvete minte, sa fie lasati sa moara de foame. Altii n-au bani de iarba si ei fac gratare?
  • +18 (32 voturi)    
    Asta e romanul, ce sa ii faci ? (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 5:56)

    Tim Naiart [utilizator]

    atat ii duc creierasele, atata fac, cand or ssa moara ca mustele macar vor fi bine hraniti...
  • +14 (22 voturi)    
    Micutii de ei (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 6:16)

    Captain Obvious [utilizator]

    Li se stricau micii in frigidere
  • +3 (21 voturi)    
    Niste prosti. (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 7:15)

    Godzillagrrr [utilizator]

    .
  • +6 (22 voturi)    
    Puscarie! (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 7:46)

    Alex735 [utilizator]

    Adica noi stam in autoizolare fara gratare, fara mici, bere iar altii se distreaza punand in pericol vietile semenilor lor nu numai din comuna Patrauti ci si din comunele invecinate, din judet, ba chiar si din Romania, UE, SUA.
    Acesti nenorociti cu gratarul lor au periclitat viitorul omeniri!
  • +8 (22 voturi)    
    Pe aia care taie padurile nu-i prind.. (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 8:01)

    floriniulian [utilizator]

    Inca o data se dovedeste ca Romania este un stat mafiot si ca toate taierile ilegale s-au facut cu complicitatea institutiilor statului platite cu pensii speciale si salarii colosale aberante,nejustificate si criminale.

    Aceste institutii mafiotizate aservite gruparilor mafioto politice care jefuiesc de 30 de ani aceasta tara ar trebuie declarate teroriste si tratate ca atare.

    Orice alte discutii inaintea de reformarea drastica a acestui stat mafiot pana la desfiintarea institutiilor corupte si incompetente platite absolut degeaba cum ar fi SRI/DIICOT/PARCHET/TRIBUNALE/IPJ,etc sunt inutile si nu fac decat sa prelungeasca agonia din aceasta tara.
  • +4 (4 voturi)    
    ca-n filme (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 9:52)

    TD [utilizator]

    Nunta Muta de Horatiu Malaele
  • -2 (14 voturi)    
    Police State (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 10:55)

    luciannn [utilizator]

    Actiune in miez de noapte cu drone cu vedere pe timp de noapte... Din grija pentru sanatatea acelor prieteni, nu?

    Mai bine se apucau sa construiasca inca un spital in judetele care au doar unul... din grija pentru populatia intregului judet...

    Si ce de sustinatori ai statului politienesc...

    Nu m-as fi asteptat de la niste democrati, liberali, de dreapta, cu privirea mereu spre vest...
    • +2 (10 voturi)    
      nu stii nimic (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 13:09)

      madafaca [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Deci dupa mintea ta intunecata, mai bine facem milioane de spitale ca sa avem unde ne trata, in loc sa AVEM GRIJA DE SANATATEA NOASTRA si sa respectam niste reguli, ca sa nu ne inbolnavim cu totii?
  • -1 (5 voturi)    
    totusi, legile trebuiesc respectate (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 13:07)

    sandu47 [utilizator]

    Probabil ca este inposibil sa realizam ce consecinte are acest virus pentru randuiala sociala unde se "hodineste". Daca nu miroase, nu se vede, nu doare, ... inseamna ca este o bagatela. Realitatea dura si chiar catastrofala este ca actiune lui este devastatoare.
    Nu vrem sa vedem, sa acceptam situatiile reale din lume, atatea tari cu un sistem medical pus la punct, cu o relativa pregatire pentru un eventual virus, au fost ingenuncheate si nu se stie care va fi finalul. Daca si superputernica America a fost adusa la tacere, chiar daca "conducatorul ei suprem" spune altceva. Este un virus care dupa un volum de cercetare enorm, sustinut de o forta financiara incredibila, nu s-a putut stabili in mod explicit, modul lui de "atac". De aceea nu exista nici un medicament care sa-l opreasca, sa vindece oamenii, iar de vaccin nici nu se poate discuta ca realizare.
    Majoritatea dintre noi spunem ca facem ce vrem cu viata noastra si nu are treaba statul cu noi fiindca ... este democratie. FALS. Cand ne inbolnavim si ne ducem la doctor(sic!!!), in faze avansate, avem pretentia sa fim readusi fizic la nivel de "fete mari". Iar daca din nefericire nu mai poate nimeni sa ne ajute, cei de langa noi urla MALPRAXIS(!!!).
    Acest virus poate ca nu are putere(chef) sa actioneze aupra noastra, noi nu stim nimic de el in corpul nostru, atunci el devine foarte periculos pentru toti ceilalti care au nesansa de a ne intersecta. Si actiunea continua .... . Asta am inteles eu de la medici, de la cei care fac apeluri insistente la logica si ratiune in aceasta perioada.
    Nu faptul ca au fost depistati cu drona are vreo semnificatie ci faptul ca am ajuns in stadiul in care consideram ca nu raspundem in fata nimanui pentru faptele noastre. Gestul acestor indivizi n-ar trebui sa fie iertat in veci. Faptul ca au dat "2 lei" amenda nu are nici o semnificatie pentru ei. Oricum, probabil, daca au platit amenda, suma platita intra in "banii de buzunar" zinic.
    • +3 (7 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 14:55)

      DurAndrei [utilizator] i-a raspuns lui sandu47

      Legile trebuiesc respectate! De catre toata lumea, indiferent ca esti un simplu cocalar caruia iti place gratarul sau ditai fost adjunct politie capitala cu pensie 15000 lei + pensie! Ca sa nu mai vorbim de "director medical" spital Suceava...
  • +7 (9 voturi)    
    Intrebarile mele sunt (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 18:16)

    wintershadow [utilizator]

    1. De ce pe aia care au plecat la sparanghel nu i-au detectat cu drone si camere cu termoviziune?
    2. De ce nu se poate folosi tehnologia asta si pentru exploatarile ilegale de lemne si traficul cu tigari de contrabanda?