Reacția Poliției Române după ce a fost acuzată că are "normă de amenzi"

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2020, 22:03 Actualitate | Coronavirus


Politie
Foto: Facebook
Poliţia Română a reacționat vineri seară în urma valului de critici legate de modul în care sunt aplicate amenzile pe motiv de nerespactare a ordonanțelor militare. Reprezentanții IGPR susțin că nu există "normă de amenzi" pentru încălcarea restricţiilor de circulaţie şi că doar 50 de sancţiuni, din cele circa 7.000 date în ultimele 24 de ore, au fost aplicate persoanelor de peste 65 de ani.

Declarațiile au fost făcute de purtătorul de cuvânt al Poliției Române, Georgian Drăgan.

"Poliţiştii nu au normă de amenzi. Colegii mei sunt instruiţi să respecte drepturile şi libertăţile cetăţenilor, să analizeze obiectiv fiecare caz în parte şi să aplice măsurile legale doar atunci când situaţia o impune", a spus Drăgan.

El a susținut că "scopul poliţiştilor nu este acela de a sancţiona, ci acela de a fi alături de oameni, în special pentru a limita răspândirea noului coronavirus". "Aşadar, aceste măsuri generale pentru prevenirea COVID-19 trebuie respectate de toată lumea".

Legat de o ştire apărută pe un site din Constanţa cu privire la sancţionarea unei persoane de peste 65 de ani pentru că a depăşit cu câteva minute perioada de deplasare prevăzută prin ordonanţele militare, reprezentantul Poliției a susținut că în urma verificărilor a reieşit că ştirea este falsă. El a spus că s-a făcut o verificare punctuală privind amenzile adate în ultimele 24 de ore, din care a reieşit că, din cele aproximativ 7.000 de sancţiuni contravenţionale pentru nerespectarea restricţiilor de circulaţie, doar aproximativ 50 au fost aplicate persoanelor de peste 65 de ani.

În ultimele zile a existat un val de critici în spațiul public legat de amenzile date de Poliție pe motiv de încălcare a ordonanțelor publice.

Agentul de poliție Kovacs Valer din Timiș, lider de sindicat, a susținut că a fost sunat de premierul Ludovic Orban, după ce în urmă cu o zi se plânsese pe Facebook că polițiștii sunt încurajați să dea amenzi. Polițiștul spunea, tot pe Facebook, că premierul l-a asigurat că nu există un asemenea ordin, din contră, mesajul către șefii poliției este „să se termine cu goana după amenzi”.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8193 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Radu Banciu (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:11)

    CosminBodeanu [anonim]

    Dar de cazul Radu Banciu ce are de comentat Politia Romana ?
  • +13 (17 voturi)    
    Problema nu este amenda in sine (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:22)

    CezarN [utilizator]

    Ci in primul rand cine o aplica: un minister, cel de interne, total nereformat, cu politisti, mai bine zis cu sefi de-ai lor, adesea compromisi si gasiti la masa, la propriu si la figurat, cu mafiotii si cu mafia, instruiti la o scoala (Academia de Politie) compromisa si condusi de un subinginer sudor la fara frecventa politruc.
    Apoi vine ceva si mai rau: politia locala. Adica rudele mai prostute dar compensand cu tupeu si nesimtire ale politicienilor, pensionarii tineri si "descurcareti" din MAI care nu stiu decat de pile, cunostinte si relatii.

    Dupa totale lipsa de incredere in cei care aplica amenzile, vine problema numarul doi:cuantumul acestora - foarte mare - si de natura sa transforme militienii mai sus mentionati in mici Dumnezei, cu drept de viata si de moarte asupra contravenientului. Deci, prea multa putere in mana unor oameni cu repere morale cel putin indoielnice.

    Ca o concluzie: da-i desteptului un bat si iti va face un fluier din el. Da-i-l prostului si iti va da in cap cu el.
  • +12 (14 voturi)    
    Sa i-o spui lu' Mutu (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:28)

    TheFreeOne [utilizator]

    Am vazut cu ochii mei (mai demult, inainte sa fi inceput covidul sa socializaze cu oamenii) cum politia rutiera racnea la batranii care vroiau sa treaca strada prin loc nepermis, impiedicandu-i sa ia amenda.

    Cei tineri nu erau atentionati in vreun fel, ci erau asteptati cu procesul verbal.
    • -2 (4 voturi)    
      Educatie (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 14:22)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

      Foarte bine, asa se face educatia, daca vei in varsta nu au fost destul de bine educati, macar pe tineri sa ii educam. Sa zica merci, nu cu mult in urma educatia era facuta cu bata, asa au ajuns tarile nordice unde sunt, dupa ce au gustat don ciomag!
  • +14 (16 voturi)    
    politia romana o gluma proasta (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:33)

    baestiprost [utilizator]

    bai ma lasi "Poliţiştii nu au normă de amenzi" doar cand nu e stare de urgenta au norma de amenzi? acum nu mai au?
  • +9 (15 voturi)    
    Gargara (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:36)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Abuzurile purtatorilor de bulane si slugarnicia politica sunt evidente pentru toti. Ce tupeu !
  • +10 (20 voturi)    
    Sunt mai multe aspecte aici: (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:57)

    justin puscasu [utilizator]

    1. In primul rand, militienii au prins elan dupa ce i-a laudat chiar domnu' Klaus, citez: "autoritatile au lucrat exemplar - au dat 78.000 de amenzi". Dupa lauda asta au luat viteza si au depasit 10.000 de amenzi pe zi, ajungand acum la un total de peste 220.000.
    https://coronavirus.casajurnalistului.ro/ro/
    2. E cool sa dai amenzi, mai ales acum cand s-au rarit babele cu patrunjel. Vezi aici:
    https://www.mediafax.ro/social/politist-filmat-cum-bate-un-tanar-in-bucuresti-de-ce-dai-in-mine-de-ce-dai-ma-in-mine-19060180
    si aici:
    https://www.facebook.com/1616024405082620/videos/239328643785040/
    3. Militienii nu reusesc sa faca distinctia intre niste fapte (de exemplu parasirea locului de carantina sau izolare, organizarea unor intruniri cu mai mult de 3 persoane) si completarea gresita a declaratiilor pe propria raspundere. Marea majoritate a amenzilor au legatura cu aceste declaratii tampite, care ar trebui eliminate.
    4. textul ordonantelor militare e evaziv si lasa loc la interpretari. Eu personal am fost acostat de doua ori de militieni odata pentru ca stateam pe o banca in drum spre supermarket si a doua oara pentru ca nu am ales drumul cel mai scurt la intoarcerea de la supermarket. N-am fost amendat, dar a trebuit sa asist la spectacolul gretos al umflarii muschilor militienilor.
    5. Impresia mea este ca toata povestea asta cu amenzile, imnul la megafoane, politia cu sirene pe strazile goale are un alt scop: acela de a ascunde faptul ca autoritatile nu au nici o strategie de lupta cu epidemia. E un spectacol jalnic si costisitor cu titlul generic "Vela fa-te ca lucrezi!"
  • -6 (12 voturi)    
    Politia (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:58)

    TrickyWicky [utilizator]

    Este folosita cu succes in cazul de fata fiind aparata cand nu trebuie si blamata cand trebuie.
  • +8 (10 voturi)    
    Rusine! (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 0:57)

    TinuF [utilizator]

    Sunt supra exagerate sumele pt amenzi tanand cont de nivelul de salarizare. Doar niste paraziti care traiesc din bugetul statului pot gandi asemenea sume. Nu contest amenzile, dar contest limitele lor. Pentru un om de rand simt o mare dezamagire.
  • +5 (11 voturi)    
    corona (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 1:06)

    briciu [utilizator]

    Politia Romana e mai periculoasa decat virusul !!
    • -2 (2 voturi)    
      Stai acasă. (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 12:39)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      Greșești.Poliția o vezi și te poți feri de ea,virusul nu-l vezi și se ia.De ce nu te deranjează virusul care vine pe ascuns?
  • +6 (10 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 6:06)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    eu am permisul de conducere suspendat pentru 30 zile de-acum 50 de zile. biroul rutier nu are program cu publicul, totul e intepenit permanent. conform instructiunilor, am solicitat lamurirea situatiei sefului biroului astuia. a raspuns ca in declaratia pe proprie raspundere nu exista motiv nici sa circuli, nici sa vii sa-ti ridici cumva carnetul de la ei. asa intelege serviciul dumnealor ca inseamna ordonanta militara 3, si ei sunt vajnicii aplicatori ai ei. dumnealor au hotarat ca nu pot folosi autoturismul deloc, pe toata durata starii de urgenta, indiferent de motiv, ca asa reiese din ordonanta. ma gandesc sa fac plangere de abuz.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce vorbesti ? (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 12:52)

    DanCris [utilizator]

    Poate nu au norma de amenzi dar norma de spaga a ramas in vigoare. Cum imi dau seama ? Ca si pana inainte de carantina se aduca cate 2-3 masini de politie odata in zona Piata Dorobanti. Trec vreo 10 masini pe ora pe acolo , dar sunt de calitate...deci e "zona rosie de pericol".
    Nu s-ar duce sa verifice carantina prin Ferentari sau Rahova...