OMS, nesigură pe teoria că anticorpii ar proteja împotriva COVID-19: Semne puține privind ”imunitatea de turmă”

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2020, 21:31 Actualitate | Coronavirus


Restrictii coronavirus Franta
Foto: Marechal Aurore/ABACA / Abaca Press / Profimedia
Organizația Mondială a Sănătății nu este sigură dacă prezența anticorpilor în sânge oferă protecție deplină împotriva reinfectării cu noul coronavirus, a spus vineri, Mike Ryan, responsabil al agenției, relatează Reuters.

Ryan a spus de asemenea că chiar dacă anticorpii ar fi eficienți există puține semne că există un număr mare de oameni care să îi fi dezvoltat și că ar începe să ofere așa-zisa ”imunitate de turmă” la o populație vastă.

”Multe informații preliminare care vin spre noi în acest moment ar sugera că un procent mic de populație a prezentat seroconversie (pentru a produce anticorpi)”, a spus el.

Potrivit acestuia, există dovezi care arată că nu este susținere pentru teoria că majoritatea societății ar fi putut dezvoltatanticorpi.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7414 vizualizari

  • -19 (33 voturi)    
    semne putine ??? (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:35)

    TrickyWicky [utilizator]

    In Italia 99% din cei decedati sunt peste 60 de ani cu cormobiditati.
    Asta spune totul!!!
    • +17 (23 voturi)    
      I-au numărat tu? (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:20)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Și cei peste 60 de ani nu au drept la viață?
      Fmm
      • 0 (6 voturi)    
        i a numarat statul italian (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 8:56)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Si asta demobstreaza ca noul Sars CoV 19 nu este mai periculos decat o gripa.
  • +23 (27 voturi)    
    si atunci mai avem vreo sansa cu vreun vaccin? (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:38)

    _Ioan_ [utilizator]

    Daca organismul nu creeaza anticorpi atunci cum te poate proteja un vaccin? Parca vaccinul doar invata sistemul imunitar sa recunoasca virusul si sa creeze anticorpi.
    • -10 (24 voturi)    
      gendesti prea mult (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:58)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui _Ioan_

      I au pacalit pe oameni sa devina vegetarieni slabindu i in timp ce Greta prezida apocalipsa astia instalau antene cu sutele de mii
    • +14 (20 voturi)    
      Aici nu e vorba de anticorpii bolnavului (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:31)

      trotuar [utilizator] i-a raspuns lui _Ioan_

      E vorba de tratament al pacienților bolnavi cu anticorpi de la persoane care s-au însănătoșit. Asta se face pentru a da timp bolnavului să-și producă proprii anticorpi.

      Odată ce organismul a trecut de faza de infecție virală "internă" în care virușii se reproduc în organism, producția de anticorpi scade și produce doar cât să țină sub control puținii viruși care îi ia din exterior.
  • -8 (28 voturi)    
    ... (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:47)

    tirolez [utilizator]

    Cum sa fi dezvoltat majoritatea societatii anticorpi, daca unii nici n-au fost expusi, de-asta ne omoram toti cu distantarea si izolarea parca.
    Se presupune ca acolo sunt cei mai mari experti, nu? Acum doar a aflat toata lumea cat sunt de incompetenti. De la primele reactii legate de epidemia din China, cand au zis ca nu e chiar asa grav, dupa aia erau ocupati sa-i laude pe chinezi. Masca ba nu e buna, ba e, ba iar nu e buna.
    Au testat ei toti infectatii sa verifice daca au anticorpi? Macar e posibil?
  • -7 (29 voturi)    
    OMS strikes again. (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:56)

    clint [utilizator]

    De acolo, de la taraba lor, "sunt nesiguri".
    Bai, voi la OMS sunteti medici sau parerologi ?
    Cum se face un stiudiu medical: se iau, asa cateva zeci de mii de oameni si se face o statistica: x din y s-au reinfectat in perioada z.

    Aveti vreo cifra, ceva? Nu de alta, dar cazuri de studiat ar fi. Ati trimis vreodata oameni pe teren sau va informati de la TV?
  • +3 (13 voturi)    
    Obvious (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:10)

    ipolitic [utilizator]

    No money, no certainty. Big chief, no poo. Big poo, no chief.
  • -10 (26 voturi)    
    oms (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:31)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    e nesigura, asteapta textul pentru publicare de la pccc, partidul comunist criminal din china, aprobat de tovarasul xi personal. Cum il primeste, imediat devine sigura.
  • -9 (31 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:43)

    [anonim]

    • +7 (17 voturi)    
      Fake news (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 0:05)

      ganz [utilizator] i-a raspuns lui

      Trump spune asta.
  • -9 (27 voturi)    
    expertii OMS-ului (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:44)

    AliKimiku [utilizator]

    Sunt doar niste purtatori de cuvant ai Chinei.
    Cand e vorba sa aiba sa fac aun nenorocit de Excel in care sa puna niste cifre subit nu sunt siguri. Desi epidemia a inceput in China, tara cu aproape 20% din populatia globului,si care prezinta totusi una din cele mai mici mortalitati raportate la populatie, OMS-ul detecteaza deja ca nu functioneaza imunitatea de masa.
    Pai ori excelurile OMS-ului sunt incorecte
    ori
    Medicina traditionala chineza e cea mai tare din lume!
    ori
    China minte de rupe! iar OMS-ul se face nu stie
  • +11 (17 voturi)    
    au si motive (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 0:17)

    polca [utilizator]

    in Coreea de Sud au aparut cazuri cu pacienti vindecati si care s-au infectat din nou. Acum se tem de al doilea val de epidemie.
  • 0 (2 voturi)    
    in afara (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 18:15)

    martel55 [utilizator]

    de a repeta propaganda chinei, OMs nu pare sigura de nimic dupa atatea luni de la inceputul epidemiei...asa e cand o istitutie creata cu intentii bune a devneit un loc pentur acordat sinecuri pe baze politice, doar ca la os cara mai mare