Șeful Consiliului Judetean Bihor, amendat după ce a fost prins la pescuit în plină pandemie: Nu trebuia să cedez acestei ispite

de I.H.     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2020, 15:50 Actualitate | Coronavirus


seful CJ Bihor la pescuit
Foto: Facebook
Preşedintele Consiliul Judeţean Bihor, Pasztor Sandor, a fost amendat de Poliție cu 5.000 de lei după ce, în plină pandemie de coronavirus, a fost prins la pescuit, alături de mai multe persoane, pe un lac de lângă Oradea. Pasztor, care este și vicepreședinte al Comitetului Județean pentru Situații de Urgență, admite că a greșit și scrie pe Facebook că nu trebuia să cedeze "acestei ispite".

Purtătorul de cuvânt al Poliției Bihor, Alina Fărcuţa, a declarat, vineri, corespondentului Mediafax că, în urma unei sesizări, poliţiştii au mers la un lac din comuna Cetariu, unde au descoperit două grupuri de persoane care pescuiau la distanţă de 100 de metri unul de celălalt. Un grup era format din cinci persoane din comuna Sălard, iar celălalat, din trei persoane din Oradea.

"Persoanele au fost legitimate şi sancţionate pentru nerespectarea Ordonanţei Militare nr. 3 pentru că au desfăşurat activităţi de pescuit. Cele trei persoane din Oradea au fost sancţionate cu câte 5.000 de lei, iar din grupul de 5 persoane din Sălard, 2 au fost sancţionate cu 2.000 de lei, iar restul cu avertisment”, a spus reprezentantul Poliției Bihor.

Potrivit bihon.ro, șeful Consiliului Județean Bihor se afla în grupul de trei persoane, alături de omul de afaceri Halasz Alexandru și de adjunctul Gărzii Forestiere Oradea, Nicolae Timaru.

"Recunosc că am greșit, deoarece am încălcat reguli valabile pentru noi toți"

Pasztor Sandor a scris un mesaj pe Facebook în care spune că, "pentru o scurtă perioadă", a oprit la pescuit pe un lac de lângă Oradea.

Șeful CJ Bihor admite că a greșit, își cere scuze și promite că va dona unei asociații caritabile o sumă similară amenzii primite de la polițiști.

"Recunosc că am greșit, deoarece am încălcat reguli valabile pentru noi toți. Nu trebuia să cedez acestei ispite. Poliția m-a sancționat justificat, la fața locului, cu o amendă de 5.000 de lei. Mâine dimineață (vineri -n.r.), primul lucru pe care am să-l fac va fi plata acestei amenzi și voi transfera o sumă similară unei asociații caritabile. Regret sincer atitudinea mea nedemnă și îmi cer scuze tuturor", a scris președintele Consiliului Județean Bihor.

Vineri, el a revenit cu un nou mesaj pe Facebook în care spune că, așa cum a promis, a plătit amenda și a făcut și donația.

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, în cazul pescuitului sportiv, chiar dacă acest tip de activitate se practică în general în mod independent şi nu în grup, nu este prevăzut ca fiind o deplasare cu caracter justificat sau legată de activitatea fizică individuală.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6547 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    Tupeu de politruc bugetar. (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:00)

    Raoke [utilizator]

    Ăștia nu se mai fac bine.
    • 0 (12 voturi)    
      Structura (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:45)

      Cozmin II [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Structura etnica a Jud. Bihor 2011

      Total 549752 100%
      Romani 367221 67%
      Maghiari 138441 25%
    • +2 (10 voturi)    
      Populatia (Vineri, 17 aprilie 2020, 18:11)

      Radub1000 [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      maghiara in Bihor este de 20 la suta si la conducerea Consiliului Judetean este unul de la UDMR? Mafia PSD+ALDE+UDMR. Mergeti la vot si spulberati grupul infractional PSD.
  • +13 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:07)

    [anonim]

  • +7 (13 voturi)    
    Sper ca pestele e bine, n-a luat coronavirus! (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:07)

    newlook [utilizator]

    Sper ca pestele e bine, n-a luat coronavirus!
  • +5 (15 voturi)    
    :) (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:11)

    owl [utilizator]

    saracii, nu aveau ce manca...normal ca au mers sa prinda si ei un peste..

    dar prin legea alora care inghesuie pensionarii in 2 ore prin piete si magazine. Superb.

    Care au inspirat si idiotii care au redust transportul in comun cu ceva timp in urma si au inghesuit oamenii unul langa celalalt.. parca astia au renuntat intre timp?!?

    Adaug rezolvarea problemelor de cereale in Romania in numai cateva zile (wow!) prin ordonantele militare care au interzis exporturile in afara UE.

    Veorico, astia au luat virusu' prostiei de la tine.
  • -1 (7 voturi)    
    ... (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:18)

    mihai_mi [utilizator]

    Din lipsa de peste, apoi a mancat spatiile din acest articol.
  • +8 (12 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:24)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    asta nu e ispita, e obisnuinta ... si batjocura ...
  • -3 (25 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:25)

    [anonim]

    • -5 (11 voturi)    
      troll ? (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:56)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui

      Am o curiozitate, in Cehia se asculta manele peste tot ? Ai vizitat vreodata Cehia ca sa poti compara nivelul de civilizatie ? Cati concetateni ai vazut fara masca ? Sunt destui nu ? Compari mere cu pere si dezinformezi ca un troll rusnac.
      Pentru postarile astea de sarbatori primiti mai multe ruble ?
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 0:00)

        [anonim] i-a raspuns lui CNBC

      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 0:06)

        [anonim] i-a raspuns lui CNBC

    • +3 (11 voturi)    
      Îți iei minusuri (Vineri, 17 aprilie 2020, 17:02)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui

      Pt ma majoritatea oamenilor văd litera legii , nu spiritul ei.
    • -1 (13 voturi)    
      Nu ai cu cine... (Vineri, 17 aprilie 2020, 17:21)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui

      Majoritatea omenirii e formata din cretinoizi retardati.
      Astuia ii dau amenda ca poate iar virusul pupandu-se bot in bot cu vreun peste …

      E acelasi mecanism ca si la #rezist doar ca acum e #staythefuckhome. Nu intelege unul nimic din nimic dar stie o treaba … ca trebuie stat acasa.
    • +1 (7 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 aprilie 2020, 18:45)

      [anonim] i-a raspuns lui

      • +2 (4 voturi)    
        Care oameni de stiinta? (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:23)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui

        Streinu Cercel?
    • +2 (4 voturi)    
      teoretic ai dreptate, practic legea e lege (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

      Si cred ca in Cehia se respecta legile.
      PS sunt de acord cu tine, pescuitul sau alergatul in parc sunt activitati fara un grad de "socializare" mare dar ma opresc aici.
      • +2 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 0:03)

        [anonim] i-a raspuns lui AliKimiku

    • +6 (6 voturi)    
      Suntem incapabili sa nuantam ceva (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:29)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui

      Trec peste faptul ca personajul in cauza e dubios si ca cei pusi la conducere trebuie sa dea un exemplu populimii careia ii cere sa respecte niste reguli.
      Dar in cazul de fata regulile sunt excesive si stupide.
      Nu vad absolut nici un motiv rational pentru care sa ni se interzica sa iesim in parcuri sau in natura.
      Daca in supermarket-uri putem pastra o distanta de 1.5 metri unul de altul, putem face asta si in parc.
      Facem exces de zel militienesc si tampit.
  • -5 (13 voturi)    
    Izolare, (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:26)

    nickart [utilizator]

    mai mare si mai buna distantare sociala nu exista.
  • +1 (7 voturi)    
    ...deci ... (Vineri, 17 aprilie 2020, 17:03)

    Observatore [utilizator]

    ...a fost sanctzionat " în urma unei sesizări " . ASHA functzineaza : Turnatoria salveaza ....
  • +1 (9 voturi)    
    Admin Hotnews (Vineri, 17 aprilie 2020, 17:19)

    un domn [utilizator]

    Acest “pescar” este si ucigas de animale rare in Africa
    Daca tot l ati pescui, poate merita si ipostaza aceasta
    https://www.ebihoreanul.ro/stiri/ultima-or-31-1/de-ce-minti-sanyi-safari-pasztor-pretinde-ca-a-vanat-doar-o-antilopa-in-africa-de-sud-dar-bihoreanul-are-dovada-ca-a-omorat-si-un-gnu-151824.html
    • +1 (5 voturi)    
      Mare ucigas... (Vineri, 17 aprilie 2020, 18:45)

      Criogenia [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Sunt multi "pescari" care au omorat oameni si-i doare undeva, nu au patit si nu vor pati nimic, de astia ce spui???
    • 0 (4 voturi)    
      pe bune? va sa zica doar o antilopa? (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:26)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Iar gnu ce este? vreunul minionii lui Gru?
  • +3 (7 voturi)    
    o javra (Vineri, 17 aprilie 2020, 17:55)

    cchris [utilizator]

    Cea mai mica problema cu omuletul asta e ca e mai tot timpul in excursii si distractii si nu are timp sa se ocupe ce treaba pentru care a fost pus acolo, gandindu-ne in mod naiv ca a fost pus de alesi sa ii reprezinte, ceea ce e complet fals, pt ca a fost pus de predecesorul sau, Kiss Alexandru pt a-i apara afacerile mai departe.

    O parte mai grava a existentei acestui omulet e ca face tot ce ii sta in putinta sa incurce lucrurile la care are acces. Dintre marile reusite e punerea pe butuci a aeroportului din Oradea in beneficiul celui din Debrecen, in conditia in care Oradea duduie pe bune de firme in noile parcuri industriale si e nevoie de curse aeriene internationale ca de aer.

    Asta e un exemplu tipic de politruc care nu are respect pentru nimic si pentru nimeni, inclusiv lege si oameni. Ma duc sa vomit un pic.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu-i prohibiție la pește? (Vineri, 17 aprilie 2020, 19:11)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui cchris

      Întreb.Nu sunt pescar.