Wuhan a revizuit bilanțul deceselor cauzate de coronavirus și a anunțat cu 50% mai mulți morți. Ce pretext au invocat autoritățile

de DG     HotNews.ro
Vineri, 17 aprilie 2020, 8:06 Actualitate | Coronavirus


Pacienti bolnavi de Covid
Foto: Profimedia Images / Blondet Eliot/ABACA
Autoritățile sanitare din Wuhan, epicentrul pandemiei de coronavirus, au revizuit vineri bilanțul deceselor provocate de Covid-19, anunțând cu 50% mai mulți morți, relatează Reuters și Guardian. Astfel, bilanțul a fost revizuit de la 2.579 la 3.869.

Decizia Centrului de prevenții și control vine în contextul care întreaga lume, inclusiv cetățenii chinezi, și-au exprimat scepticismul cu privire la datele raportate de regimul comunist, în condițiile în care alte țări au anunțat peste 10.000 de morți.

De altfel, miercuri, în conferința de presă zilnică de la Casa Albă, președintele american Donald Trump a spus că are dubii că există cineva care crede în cifrele date publicității de către autoritățile chineze.

Oficial însă, Centrul de prevenții chinez a susținut că revizuirea se datorează faptului că până acum nu au fost incluși în statistici pacienții care nu au putut ajunge la spital sau au ajuns mult prea târziu, dar și dificultăților în colectarea informațiilor de la spitalele private sau centrele medicale înființate temporar pentru gestionarea pandemiei.

“Fiecare pierdere a unei vieți este o sursă de durere pentru familiile îndoliate, dar și pentru oraș. Vrem să transmitem compasiunea noastră sinceră familiilor care și-au pierdut rudele pe perioada epidemiei, dar și cadrelor medicale care și-au sacrificat viața”, a transmis agenția.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















35676 vizualizari

  • +14 (46 voturi)    
    Revizuit (Vineri, 17 aprilie 2020, 8:13)

    Wheelwright [utilizator]

    asa din pix, cam cum e orice informatie ce o primim de la ei.
    • -2 (54 voturi)    
      și ? (Vineri, 17 aprilie 2020, 11:15)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      N-ai alte motive de nemulțumire, eventual situate mai apropiate de casă ?
      • +6 (18 voturi)    
        Pandemia e aproape de casa (Vineri, 17 aprilie 2020, 18:48)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        .. si se trage de la ei. Apropo, am citit ca au redeschis faimoasa "wet market" din Wuhan si au reinceput consumul de animale salbatice drept hrana. Asa ca putem sa ne asteptam la SAR 3. Asta doar fiindca lor le place sa pape lilieci.
        • +6 (14 voturi)    
          O treime din populatia globului (Vineri, 17 aprilie 2020, 20:21)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          considera dezgustator consumul de carne de porc. De gustibus...
        • +3 (3 voturi)    
          Au interzis pasarile si liliecii (Vineri, 17 aprilie 2020, 23:16)

          komodor [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

          Au umblat la legi si au interzis comercializarea animalelor banuite ca au transmis virusul.
    • -4 (48 voturi)    
      mai e loc de revizuire (Vineri, 17 aprilie 2020, 12:44)

      bokila1 [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      ati mai uitat vreo 400.000 care nu au corespuns criteriilor de constatare a decesului aprobate de partidul comunist chinez
      • +2 (24 voturi)    
        teoria transpiratiei.. (Vineri, 17 aprilie 2020, 20:05)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

        Miliarde de morti in China!.. deja populatia este aproape de zero.

        Poate nu v-ati prins, dar nici un expert in domeniu nu a intrat in hora asta a acuzatiilor nefondate. De ce oare?..
      • +1 (5 voturi)    
        De unde ai cifra? (Vineri, 17 aprilie 2020, 23:16)

        komodor [utilizator] i-a raspuns lui bokila1

        Nu am auzit asa ceva.
  • +19 (35 voturi)    
    Mai puneti (Vineri, 17 aprilie 2020, 9:17)

    feroviarul123 [utilizator]

    Cate un Zero la coada si mai vorbim.
  • +15 (29 voturi)    
    adica aia care masoara orice (Vineri, 17 aprilie 2020, 9:28)

    ..13 [utilizator]

    Inclusiv pot sa imi masoare mie marimea nasului nu au reusit sa isi numere corect mortii???

    Acum ca a inceput China si oamenii ei sa se miste se misca se misca si stirile dincolo de zidul impus de chinezi...De aceea este utila mobilitatea dar mai ales transparenta

    Zic ca lungimea nasului chinesc este in crestere semnificativa...
  • +16 (30 voturi)    
    Cat au zis??? (Vineri, 17 aprilie 2020, 10:02)

    ggiiggii [utilizator]

    50....poate 500....sau chiar 5000% mai multi decat au declarat in realitate.
    Dupa imaginili din Wuhan, cu oameni cazand din picioare pe strazi, in spitala, la coada....nu aveau cum sa aiba atat de putine cazuri.
    In Italia au fost peste 20k de morti si tot nu au ajuns sa cada din picioare pe strada.
    PCC a reusit sa acopere foarte bine asta.
  • -4 (42 voturi)    
    Nu mai dati vina pe OMS si legatura cu PCC (Vineri, 17 aprilie 2020, 10:16)

    ggiiggii [utilizator]

    Nu exista legatura intre OMS si China...exista doar niste incompetenti "politicaly correct" la OMS si un partid comunist bine organizat si corupt in China.

    OMS sunt doar niste baietasi...care nu au parghii si mecanisme a se impune intr-o tara( mai ales cum este China), ei sunt observatori si analizatori....atata tot.
    Nu au putere de decizie, nu au autoritate...ei doar recomanda( asta este nivelul lor)...de a recomanda. Credeti ca au avut acces in China( Wuhan)...sa se plimbe cum vor ei, pe unde vor ei, prin ce spitale vor....? Nu, si nimeni intreg la minte nu ar fi facut asta, ei doar prelucrau si analizau datele primite de la Particul Comunist Chinez.
    • -5 (51 voturi)    
      OMS e vinovata (Vineri, 17 aprilie 2020, 10:59)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      pentru-ca a subestimat toata situatia..a asteptat prea mult,mult prea mult declararea de pandemie si a venit cu ''recomandari'' foarte simple..doar asa,sa nu...''sperie lumea''.. Daca declarau pandemie mai rapid si veneau cu recomandari clare si mai dure de la inceput,era altceva..
      cand e vorba de sanatate si pandemii,nu te gandesti tu,OMS, la economie ,la ce se intampla cu turismul si economia daca recomanzi carantina..nu e treaba ta.
      • +6 (48 voturi)    
        OMS nu e vinovata (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:39)

        qbic [utilizator] i-a raspuns lui Mistrelutz

        Propaganda lui Trump incearca sa acredteze ideea asta, dezavuata de liderii G7 si de UE.

        14 January 2020

        WHO's technical lead for the response noted in a press briefing there may have been limited human-to-human transmission of the coronavirus (in the 41 confirmed cases), mainly through family members, and that there was a risk of a possible wider outbreak. The lead also said that human-to-human transmission would not be surprising given our experience with SARS, MERS and other respiratory pathogens.

        22 January 2020

        WHO mission to China issued a statement saying that there was evidence of human-to-human transmission in Wuhan but more investigation was needed to understand the full extent of transmission.

        30 January 2020
        Emergency Committee reached consensus and advised the Director-General that the outbreak constituted a Public Health Emergency of International Concern
        https://www.who.int/news-room/detail/08-04-2020-who-timeline---covid-19
        • -5 (23 voturi)    
          nu mai spune? (Vineri, 17 aprilie 2020, 20:52)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui qbic

          Va sa zica China avea primele cazuri sin decembrie iar OMS-ul ne spunea pe 14 ian ca "sunt dovezi limitate de transmisie de la om la om.. in cele 41 de cazuri". Adica exact ce ii spunea China fiindca baietii nu pusesera piciorul acolo. Nimani nu stie cate cazuri reale existau in China pe 14 ian. nimeni nu stie nimic, toti s-au bazat pe OMS.
          Si cum pisicii masii din 41 de cazuri cu transmisie limitata s-a ajuns la o pandemie planetara cu zeci de mii de morti?
          OMS si China nu sunt de vina? inseamna ca twiterurile lui Trump sunt de vina, logic!
    • +3 (19 voturi)    
      atunci (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:49)

      tudormed70 [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      daca sunt doar niste baietasi incompetenti si corecti politic, nu exista nici un motiv ca ei sa mai existe.
      de ce ar trebui finantati ? ca sa aiba salarii si sa dispuna de fonduri de interventie si de protocol ? ca o intreaga armata de inutili sa fie platiti lunar pentru nimic ? nu va imaginati ca in alte domenii sunt mai utili decat au fost in criza asta… doar ca in conditii normale nu se vede incompetenta…
  • +11 (27 voturi)    
    Daca si acum (Vineri, 17 aprilie 2020, 10:17)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    ...cu aceasta derizoriecifra si motivatie vestul parlit si ipocrit mai tine hangul chinei comuniste, atunci cu parere de rau ne meritam soarta de a deveni sclavii chinei intr-o buna zi...
  • +2 (12 voturi)    
    Atotstiutorului (Vineri, 17 aprilie 2020, 11:05)

    unins [utilizator]

    Big brother i-au scapat cateva informatii? Sunt convins ca daca mai cauta putin, va gasi si sursa reala a pandemiei.
  • +14 (28 voturi)    
    penibili chinezii astia (Vineri, 17 aprilie 2020, 11:18)

    alexman1 [utilizator]

    O mica eroare de calcul a partidului comunist. Sunt penibili cu minciunile lor si ar trebui izolati. Sa stea acasa la ei si sa manance ce vietati vor, sa creeze ce virusi doresc in laboratoarele lor din Wuhan..Mare inconstienta la desteapta aia de cercetatoare chineza care a creat aceasta arma biologica si care ne afecteaza pe toti.
  • +9 (43 voturi)    
    "pretext" (Vineri, 17 aprilie 2020, 11:24)

    zavalitaa [utilizator]

    De unde știe Hotnews că motivul este pretext ? Wuhanul are totuși 11 milioane de locuitori. Românii nu-s în stare să gestioneze o gară, însă au ei certitudini ref. la chinezi.
    Dealtfel, ca ce chestie să te apuci să judeci, de la distanță, fără informații de primă mână, acțiunile a sute de mii de birocrați și cetățeni chinezi ? Mai ales când Vestul a avut to timpul in lume să se pregătească de epidemia, de la ultimul SARS încoace, plus de la jumătatea lui ianuarie 2020. Că nici acum nu avem vaccin SARS e semnificativ. Mai ales când motivul sunt banii și interesul.

    Băieții vestici, sclavi ai confortului și libertăților personale, au preferat 1 lună și ceva să o dea pe glumă.
    Americanii și acum vor să se omoare singuri refuzând izolarea socială.

    Cât despre menționarea nu știu cărei prostii spusă de Trump, gândiți-vă la un sigur aspect. Mâine va spune prostia contrară. Exact prostia contrară. Cu aceeași naturalețe. Așa cum până să moară americani lăuda eforturile Chinei în lupta cu pandemia. Nu trebuia să știți asta, totuși ?
    • -4 (12 voturi)    
      Hei (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:55)

      IOtao [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

      Nu este oare mai bine sa stai in banca ta?
      Citeste si treci mai departe.
    • -6 (18 voturi)    
      Pretext ? (Vineri, 17 aprilie 2020, 19:41)

      danmarian [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

      Ma baiete ! Un singur argument este SUFICIENT pentru a-mi dovedi minciuna chinezeasca ! Ca om "trait " toata perioada comunismului in Romania stiu ca acesti banditi = comunistii mint mai usor decat respira ! Si ca telul lor final : Construirea comunismului in toata lumea ii scuza de ori ce minciuna, crima sau alte odioase samavolnicii ! Acestea fiind "(fara de)legile de baza ale comunismului - de ce n-am mira ca pandemia a fost initiata si dezvoltata de comunistii chinezi ? Scaparea virusului in Wuhan - intamplator sau din "ordin" nu este nici o minune cand "tocmai" in Wuhan exista un institut-laborator de VIRUSURI - cu o colectie completa de virusuri ! Ati uitat de "scaparile sovietice" de virusuri in URSS care au produs o epidemie LOCALA - ca si in Wuhan !! de antrax - daca-mi aduc bine aminte ? La fel s-a intamplat si cu noul corona virus in Wuhan ! Cum s-a raspandit ca focul in sira de paie - asta este o tehnica - inca secreta - a comunistilor chinezi ! Cui prodest ? Cui foloseste aceasta pandemie ? Pai este clar - oricui care gandeste - ca NUMAI COMUNISTILOR CHINEZI - in lupta lor pentru SUPREMATIE MONDIALA - economica si militara (vezi imbolnavirile nasive la marina militara americana si franceza ! Mai departe - va rog sa folositi proprii neurini pentru dezvoltarea anchetei si tragerea concluzilor ! Si "Kick off" idiotii de servici - platiti sau idioti voluntari - care apara comunistii chinezi ! La propun sa emigrez in China sau Korea de Nord - unde sa se bucure de binefacerile comunismului , cat timp va mai dainui si prostia asta !!
    • -6 (14 voturi)    
      de la romanii non-gestionari de gari (Vineri, 17 aprilie 2020, 20:56)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

      Inca nu a plecat nici-un virus care sa afecteze toata planeta. Daca preferi Wuhan-ul unde sunt sigur gari excelente te rugam sa iti iei bilet la primul avion.
      • +4 (8 voturi)    
        te rugăm (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:58)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Te rugăm, cine ?
  • +7 (17 voturi)    
    Si mai maninca unii! (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:36)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Si mai sunt unii care maninca kkt, sutin ca in China ar fi un regim autoritar!

    Mai democratic de atat nici ca se poate: au ascultat criticile, si vazand ca "întreaga lume, inclusiv cetățenii chinezi, și-au exprimat scepticismul " - au revizuit raportarile cu 50%!

    Cine a mai dat asemenea dovada de democratie?

    Daca lumea tt este nemultumita, or sa revizuiasca cifrele si cu un intreg ordin de marime! Cum cere poporul, asa se executa autoritatile ...
  • +7 (15 voturi)    
    Ca tot traim in zilele de glorie a statisticii (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:56)

    Wheelwright [utilizator]

    Cum de nu ati publicat ce fac chilienii? (sau poate ati facut-o si am scapat-o eu)
    Ei au decis ca sa ii declare pe cei morti de Covid-19 ca vindecati pentru ca nu mai sunt activi si nu ii mai pot infecta pe altii. (Nu e stirie de 1 aprilie e socant de adevarata).
  • +8 (16 voturi)    
    toata lumea va revizui in sus cifrele (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:59)

    vorbis [utilizator]

    multe persoane decedate nu au fost testate si ulterior sunt descoperite pozitiv.
    • -6 (12 voturi)    
      sau invers (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:00)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui vorbis

      Se zvoneste ca in ultimele doua luni nu a mai murit nimeni de diabet, boli de inima, ciroza, cancer sau chiar pneumonie d-aia clasica, sanatoasa, de la tara, etc. Toate bolile au fost eradicate pe perioada "virusiadei"
  • +7 (21 voturi)    
    Si Franta si-a revizuit numarul de morti (Vineri, 17 aprilie 2020, 14:00)

    Ochiana [utilizator]

    "uitase" sa-i treaca pe cei din caminele de batrani.
    Si nu a mai tipat nimeni atunci.
    • -6 (12 voturi)    
      cu 50% (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:02)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Ne uitam un pic la cifre? si la procente?
      Daca eu iti spun cu o marja de +/- 5% ca esti inept intelectual e una. Daca tu imi spui cu o marja de 50% acelasi lucru e altceva.
      • +5 (9 voturi)    
        dap (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:00)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Ok, cu 50% atunci, inept intelectual
  • +10 (12 voturi)    
    daca-i mai certam un pic, (Vineri, 17 aprilie 2020, 14:28)

    iodixit [utilizator]

    mai baga vreo 15-20%
  • +9 (15 voturi)    
    cine crede China?! (Vineri, 17 aprilie 2020, 14:34)

    Dedalus [utilizator]

    Cel mai simplu lucru este sa ignori orice informatii din China.

    Este imposibil sa iti dai seama daca sunt cat de cat corecte.

    Se aplica si la statistici, la studii "stiintifice", la "investitii" si la multe alte lucruri care vine din China.

    Dar sunt multi idioti utili care ridica in slavi de cate ori pot tot felul de bazaconii din China. Unii chiar o considera "putere mondiala". Aiureli - e o tara comunista in care arta propagandei a atins desavarsirea.
    • -6 (14 voturi)    
      nic macar propagnada nu a atins nimic (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:07)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Cat de dobitoc trebuie sa fii sa afirmi ca ai gresit "doar" cu 50%?? 1-3-5-10% poate e ceva acceptabil dar 50% e de noapte mintii.
      Fiindca intrebarea imediat urmatoare este:
      Cum ar fi reactionat restul lumii daca stia cifrele astea atunci cand trebuia?
      La 50% in plus si la crestere logaritmica inseamna ca desteptii chinezi trebuiau sa dea alarma cu cel putin 2 saptamani mai devreme. Acum stim toti ce insemnau 2 saptamani mai devreme.
    • +2 (2 voturi)    
      China își vrea produsele înapoi (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 7:29)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Să restitui toate produsele fabricate în China din casă.
  • +19 (27 voturi)    
    Ce s-a intamplat in China (Vineri, 17 aprilie 2020, 14:55)

    qbic [utilizator]

    A crucial turning point in the pandemic came on Jan. 20, after China’s central government sent the country’s most famous epidemiologist, Zhong Nanshan, to Wuhan to investigate the new coronavirus racing through that city of 11 million people. Dr. Zhong delivered a startling message on national television: Local officials had covered up the seriousness of the outbreak, the contagion spread quickly between people, doctors were dying and everyone should avoid the city.

    Dr. Zhong, an eccentric 83-year-old who led the fight against the SARS outbreak of 2002 and 2003, was one of few people in China with enough standing to effectively call Wuhan’s mayor, Zhou Xianwang, a rising official in the Communist Party, a liar.

    Mr. Zhou, eager to see no disruption in his plans for a local party congress from Jan. 11 to 17 and a potluck dinner for 40,000 families on Jan. 18, appears to have had his police and local health officials close the seafood market, threaten doctors and assure the public that there was little or no transmission.

    Less than three days after Dr. Zhong’s warning was broadcast, China locked down the city, preventing anyone from entering or leaving and imposing strict rules on movement within it — conditions it would later extend far behind Wuhan, encompassing tens of millions of people.

    The national government reacted in force, punishing local officials, declaring that anyone who hid the epidemic would be “forever nailed to history’s pillar of shame,” and deploying tens of thousands of soldiers, medical workers and contact tracers.
    https://www.nytimes.com/2020/04/16/health/WHO-Trump-coronavirus.html

    Un documentar despre Wuhan
    https://www.youtube.com/watch?v=XU9FVqwO4TM
    • +2 (16 voturi)    
      Completari (Vineri, 17 aprilie 2020, 19:01)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui qbic

      Primul caz ajunsese la spital pe 1 decembrie; considerand perioada de incubatie, deci din noiembrie pana pe 24 ianuarie cand s-a inchis orasul Wuhan virusul a avut doua-trei luni sa circule nestanjenit; Si credeti ca a facut doar 4000 de morti in toata China cum declarau? Ah, am uitat, aia era o tulpina mai putin virulenta, doar o "gripa mai serioasa" cum o numeau ei.
      • +3 (7 voturi)    
        dramatic (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:01)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Sunt sigur că ai înțeles tot
    • -6 (10 voturi)    
      cred ca deja miroase a virus de postac Qian (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:10)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui qbic

      Mai omule, oboseste-te sa traduci vrajelile alea in romaneste. Sau crezi ca google translate nu e perfect si nu ai cum sa il corectezi?
      • +4 (6 voturi)    
        e o conspirație Qian (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:02)

        zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        E o conspirație Qian
  • 0 (14 voturi)    
    Sunt impresionat (Vineri, 17 aprilie 2020, 18:37)

    Observatory [utilizator]

    de specialiștii romanii , aici pe HN .
    Domnilor! Sunteți unici in lume și analizați tot. De la China la SUA....
    Dacă va pricepeți așa de bine, faceți 1% și pentru țara in care locuiti .
    Trăiți intr-o țara care se “scufunda” politic , social și economic....
    Acționați de urgenta și apoi veniți cu propuneri ideale pentru alte popoare cu nivel mult superior țării dumneavoastră .
    Sucesc !
    • +3 (7 voturi)    
      vai (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:03)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Românii au preocupări geostrategice, bey... pa...
  • 0 (2 voturi)    
    Au găsit solutia (Sâmbătă, 18 aprilie 2020, 8:24)

    Cami2012 [utilizator]

    Cu două zile înainte, China anunța doar 2 morți și avea în ATI 2000 și ceva de persoane! Au anunțat brusc 1920 de decese și, surprise, au rămas în ATI cu 85 de persoane!
    Cred că au oprit curentul la spitale și au scăpat de griji! Oricum numărul de morti din China e de 10 ori mai mare decât cifrele anunțate!
    China ar trebui să plătească pentru toate pierderile umane și economice pe care le-a produs pe planetă, din cauza minciunilor și a băgării gunoiului sub preș! Știau de această boală din noiembrie, dar au anunțat după 3 luni, după ce au tras toate sforile pe la OMS să spună că nu e niciun pericol, că nu se transmite de la om la om. Între timp au lăsat milioane de chinezi să se plimbe prin lume, ca să aplice proverbul acela ” să moară și capra vecinului”! Mincinoși și ticăloși, ca orice comunist care se respectă!