Scenariul lui Streinu-Cercel privind reluarea activităților, fără restricții: Dacă stăm potoliţi în aceste zile, estimez că la jumătatea lunii iulie

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2020, 23:36 Actualitate | Coronavirus


Streinu Cercel
Foto: Digi 24
Românii și-ar putea relua activitățile fără restricţii spre jumătatea lunii iulie, este scenariul doctorului Adrian Streinu-Cercel, managerul Institutului de Boli Infecţioase "Matei Balş". Condiția este "să stăm potoliți în case", în aceste zile de Paște, spune el.

"Dacă stăm potoliţi în aceste patru - cinci zile, estimez că undeva la jumătatea lunii iulie. (...) Dacă nu stăm potoliţi, atunci se va întinde problema asta şi până la anul nu mai ieşim", a afirmat profesorul Streinu-Cercel, joi seară, la B1 TV, potrivit Agerpres.

În opinia sa, după luna octombrie este de aşteptat un al doilea val de îmbolnăviri de COVID-19, el spunând că evoluţia pandemiei are o formă grafică similară cu cea a unui dromader.

"Evoluţia în dromader înseamnă că acum noi vedem capul cămilei. Urmează o perioadă de acalmie, care va fi luna iulie - august, după care din septembrie - octombrie încolo va apărea cocoaşa cămilei. Dacă vă uitaţi şi pe ceea ce spun şi alte ţări - China, de exemplu, care a început să se confrunte cu un al doilea val, de data asta de import de cazuri, lucrurile se complică şi mai mult pentru că va fi un loc de unde vom reînsămânţa, la nivel planetar, circulaţia virusului", a afirmat Streinu-Cercel.

El a criticat decizia autorităţilor de a permite accesul cetăţenilor în pieţe, în preajma sărbătorilor de Paște, apreciind că s-a făcut o greşeală.

"Din păcate, a fost o eroare şi sperăm să nu plătim această eroare foarte scump", a arătat acesta, reiterând importanţa distanţării sociale în prevenirea răspândirii virusului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















26704 vizualizari

  • +11 (21 voturi)    
    Pe ce se bazează Streinu-Cercel cu acest Iulie? (Vineri, 17 aprilie 2020, 0:06)

    simplex1 [utilizator]

    Nu mai publicați previziunile acestui palavragiu deoarece nimic din ce spune nu se adeverește. De unde a scos mijlocul lunii Iulie ca moment de reluare a activității normale în Romania.

    Preziceri ca el oricine poate face.
    De exemplu, odată cu redeschiderea școlilor ar fi de așteptat ca elevii sa se infecteze unii pe alții iar apoi acasă, total asimptomatici, sa își îmbolnăvească grav bunicii care învârsta fiind ar fi mai sensibili la coronavirusul chinezesc.
    Daca asa va fi sau nu rămâne de văzut.

    Citat: "Românii și-ar putea relua activitățile fără restricţii spre jumătatea lunii iulie, este scenariul doctorului Adrian Streinu-Cercel, managerul Institutului de Boli Infecţioase "Matei Balş". Condiția este "să stăm potoliți în case", în aceste zile de Paște, spune el."
    • +11 (13 voturi)    
      Cercel: "10x mai slab virus parșiv ascuns în praf (Vineri, 17 aprilie 2020, 5:49)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Printre altele, de la Streinu-Cercel am înțeles ca Covid-19 se constituie într-un virus parșiv, ascuns în praf și mizerie, dar care este de 10 ori mai slab decât cel gripal.

      Citate:

      - 27 Feb. 2020: "Acest virus este de 10 ori mai slab decât virusul gripal"
      Sursa: https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/streinu-cercel-coronavirusul-de-10-ori-mai-slab-decat-virusul-gripal-trebuie-sa-ne-spalam-cu-apa-si-sapun-pe-maini-1267382

      - 29 Mar. 2020: "acest virus parșiv se ascunde în praf şi mizerie"
      Sursa: https://stirileprotv.ro/stiri/actualitate/adrian-streinu-cercel-acest-virus-parsiv-se-ascunde-in-praf-si-mizerie-trebuie-sa-stam-in-casa-de-pasti.html
      • +3 (3 voturi)    
        Si nici spirtul nu e bun (Vineri, 17 aprilie 2020, 14:59)

        justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Omul asta sau e prost, sau joaca in alta echipa.
        Oricum, n-as vrea sa-l mai vad la stiri. E toxic.
        • 0 (2 voturi)    
          Spirtul e bun, (Vineri, 17 aprilie 2020, 16:46)

          Mascalzone [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

          dar spritul e mult mai bun.
    • +10 (12 voturi)    
      Streinu Cercel vorbește ca să nu tacă. (Vineri, 17 aprilie 2020, 9:12)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Probabil că Gabi Firea este ocupată cu pregătirile de paște-vopsește ouăle.Ale cui?Ei și voi acum!Deci Firea fiind ocupată nu ia mai spus lui Cercel cer să spună și având mâncărici la limbă a dat cu părerea.Nu mai spune nimic de faimoasele teste rapide de la Firea care ar fi terminat pandemia ieri.Mă întreb dacă sa documentat ce arată testele rapide.
    • 0 (0 voturi)    
      Asta (Vineri, 17 aprilie 2020, 22:19)

      naftuli [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      este amenințarea celor de sus, de foarte sus, a „stăpânilor” lumii? ne pregătesc și alte scenarii la care conducătorii de state nu pot să prezinte soluții credibile?
  • +10 (10 voturi)    
    Pai acu'... (Vineri, 17 aprilie 2020, 1:15)

    Sthelian [utilizator]

    ...nici 2 luni aratai pe harta cit de mic e Wuhanul si spuneai ca e mai putin rau decit o gripa...
    Iar acum estimezi?
    Iar ne spui minciuni? Cind altii vorbesc de perioade mult mai lungi?
    Ia-ti jucariile si mergi acasa...
    Macar daca in timpul ala pina la primul caz v-ati fi asezat la masa si ati fi pus la punct o strategie, ati fi facut stocuri de medicamente si materiale...
    Stiu, stiu: "Lasa ba, ca mergea-asa!"
  • +8 (10 voturi)    
    Oracolul de Balș (Vineri, 17 aprilie 2020, 1:22)

    NoFive [utilizator]

    Este cumva acelasi personaj care in ianuarie ne spunea sa stam linistiti ca virusul nu se va propaga vreodata din Wuhan, un "punct minuscul
    de 11 milioane de locuitori pe harta imensei Chine"? Cred ca domnul e toxic, poate virusat si ca ar trebui inchis precum se inchid la tot pasul siteurile de fake news.
  • +10 (10 voturi)    
    Dromader? Camila? (Vineri, 17 aprilie 2020, 1:41)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Hm. Dromaderul are o singura cocoasa. Camila are doua cocoase.

    Poate se gândea la vreun strut.
  • +4 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 aprilie 2020, 5:38)

    [anonim]

  • +10 (12 voturi)    
    Iar l-au lasat nesupravegheat pe asta (Vineri, 17 aprilie 2020, 7:50)

    justin puscasu [utilizator]

    Dom' doctor, stai potolit in casa, pentru sa sunt niste virusi in praf, care sar la om!
    Si daca folosesti spirt, trece-l mai intai printr-o felie de paine.
  • +4 (6 voturi)    
    Date medicale (Vineri, 17 aprilie 2020, 8:27)

    Parmenion [utilizator]

    Se bazeaza pe date medicale is prognoza + o marja de eroare care trebuie să fie în plus nu in minus. După anumite păreri ar fi în stare să deschidă țara si acum.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu am incredere in el (Vineri, 17 aprilie 2020, 9:45)

    MihailescuDavid [utilizator]

    Mi se pare ca spune numai generalisme si e cam tantalau, nu il vad deloc competent
  • +10 (10 voturi)    
    Ii place la TV (Vineri, 17 aprilie 2020, 13:05)

    kolbar [utilizator]

    Si spune multe prostii ca sa ajunga acolo unde ii place.
  • +3 (3 voturi)    
    Mafalda de la Latrina 3 (Vineri, 17 aprilie 2020, 21:35)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    De când isi da cu părerea si carieristul ăsta limbist? Avem atâtea mafalde, care de care mai politruc si mai incompetent - Tataru, Ara*at, Rafila, acum si Cercel... N-ati vrea sa nu mai trancaniti toata ziua si sa mai si munciti?