VIDEO Marcel Vela: A fost emisă ordonanța militară nr 9/ Zborurile către mai multe state rămân suspendate / Se ridică interdicția exportului de cereale

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2020, 16:52 Actualitate | Coronavirus


Marcel Vela la MAI
Foto: grupul de comunicare strategica
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a emis joi o nouă ordonanță militară, care prevede, între altele, prelungirea suspendării zborurilor către mai multe state și ridicarea interdicției de export pentru grâu.
Principalele declarații ale ministrului:
  • Este foarte important să avem puterea de a îmbina cu înțelepciune latura spirituală cu cea de prevenire a acestui perfid inamic
  • Fac din nou apel să respectați ordonanțele militare și inclusiv recomandările BOR
  • Știu că este greu, motiv pentru care am și ajuns la un acord cu BOR pentru a ne asigura că Lumina va ajunge la dvs
  • Avem, indiferent de religie și orientare politică, un dușman comun: noul tip de coronavirus
  • Vă asigur că MAI nu se relaxează în acestă perioadă
  • Ca să prevenim eficient răspândirea COVID, azi am semnat și am prezentat premierului ordonanța militară nr 9
  • Se prelungește suspendarea zborurilor dinspre și către România din: Austria, Belgia, Elveția, Statele Unite ale Americii, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, Regatul Țărilor de Jos, Turcia, Iran, Franța și Germania
  • O altă reglementare - excepția de la izolare pentru navigatori dacă nu au simptome
  • O altă prevedere vizează lucrătorii transfrontalieri de la frontiera cu Bulgaria, exceptați și ei de la izolare dacă nu au simptome de COVID
  • Piețele rămân deschise și în această perioadă, cu condiția respectării reglementărilor din ordonanțele militare
  • Fac apel la organizatorii piețelor să fie foarte atenți și să evite aglomerația în incinta pieței, pentru că altfel riscă închiderea pieței
  • Interzicerea exportului de grâu și a unor produse derivate impusă în ordonanța anterioar) - articolele își încetează valabilitatea
  • S-a reușit achiziția pentru completarea rezervei de stat
  • Prin urmare, nu mai este interzis acest export
  • Avem disponibile încă 13.254 de locuri de carantină. Respectivul ordin privind carantina se referă la definiția izolării
  • Carantina la domiciliu e valabilă în ultima fază, ceea ce nu este cazul acum în România
  • Cei care se întorc acum în țară vor intra în carantină instituționalizată
  • Nu suntem la cazuistica din alte state și încă avem spații pentru carantină






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















23085 vizualizari

  • -4 (38 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 aprilie 2020, 16:55)

    [anonim]

    • -6 (24 voturi)    
      pana apare Velea... (Joi, 16 aprilie 2020, 18:10)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui

      ... in ascultam pe Alex Vela.
    • +7 (33 voturi)    
      VELA asta parca e picat din Top Gun (Joi, 16 aprilie 2020, 18:21)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui

      Unde l-au gasit pe baiatu asta?

      e atat de pocait, pupator de icoane si iubitor de PSD-isti
      • 0 (6 voturi)    
        Uite-l (Joi, 16 aprilie 2020, 18:55)

        intruderul [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        https://www.youtube.com/watch?v=kzoD4kQ4nvM
    • 0 (10 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 aprilie 2020, 19:54)

      [anonim] i-a raspuns lui

  • +10 (24 voturi)    
    Ar fi culmea ca Orban sa intre si el in USL (Joi, 16 aprilie 2020, 17:24)

    Susufler0 [utilizator]

    dupa ce atatia ani a stat deoparte ! :))))

    Asta insa ar insemna sa-l tradeze pe Werner iar in toamna, tot Werner desemneaza candidatul la functia de prim ministru si Orban ar putea sa nu se regaseasca pe lista scurta a Presedintelui ! :))
    • -1 (25 voturi)    
      n-au aia din usere.. (Joi, 16 aprilie 2020, 18:11)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ... atata pālinca cat poate sa beie Orban...
    • 0 (20 voturi)    
      Vela da oug ca sa repare alt oug... dat tot de el (Joi, 16 aprilie 2020, 18:23)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      de ce nu poate da un OUG din prima bun?

      nu inteleg de ce e nevoie de OUG la OUG la OUG?
      doar daca se incearca instaurarea unei stari de panica si de frica inrandul populatiei prin aceasta picatura chinezeasca

      zilnic apare cate unu la tv care ameninta populatia cu repercursiuni, deja ne apropiem de camasile maronii
      • +4 (14 voturi)    
        Vela nu mai e credibil (Joi, 16 aprilie 2020, 18:33)

        Remarque [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Insa nu e singur, e omul lui Orban in lupta dintre palate. Orban are ministru de interne, tara nu are. Cand Vela va pleca vom stii ca Orban a pierdut.
      • +2 (8 voturi)    
        ... (Joi, 16 aprilie 2020, 18:41)

        Gherutza [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        pentru nimeni nu a fost pregatit pentru asa ceva ? Sau tu poti sa vezi in globul de cristal si spui exact dinainte cum trebuie "indoita" legea astfel incat sa dai un OUG din prima bun ...
  • -5 (15 voturi)    
    ... (Joi, 16 aprilie 2020, 18:03)

    Flavius00 [utilizator]

    "Un nou anunț al ministrului de Interne, de la ora 18"

    Adica pe la 18:47.
  • -2 (32 voturi)    
    lol (Joi, 16 aprilie 2020, 18:19)

    Georgiana1995 [utilizator]

    A sunat tanti Europa,le-a zis să dea drumu' la exportul de cerealea,că de nu îi ia mama lu proces verbal imediat! Haha,ce circ,ce trepăduşi,nu avem nici o şansă cu asemenea conducători! Halal bă !
    • +3 (17 voturi)    
      loool... (Joi, 16 aprilie 2020, 19:05)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      cum ar fi sa dea alte tari din UE legi la fel ca Romania... interzis exportul de ventilatoare, medicamente, tehnologie, masini ...

      iti cam e drag de comunism fatuca ?
    • +5 (11 voturi)    
      Halal, fa! (Joi, 16 aprilie 2020, 19:13)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      Esti un pic paralela, @Geoargiana: Romania a interzis doar exportul in afara UE. Acum s-a reluat.
    • +4 (10 voturi)    
      U.E. era exceptata ! (Joi, 16 aprilie 2020, 19:17)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      .
    • 0 (8 voturi)    
      asta inseamna sa nu ai educatie civica, Georgiana (Joi, 16 aprilie 2020, 19:43)

      moka [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      daca nu intelegi cum functioneaza lumea moderna tot degeaba o sa vorbesti.

      Pe mine ma sperie diletantismul acestor guvernanti care nu au stiut ca nu au cum sa dea o asemenea lege.

      Georgiana si cei ca ea doresc ca oricine oricand sa-si anuleze partea lui de obligatii dintr-un contract.

      Tare as veea sa vad cum ii taie romgazu gazul georgianei iarna ca asa vrea el. Si ca nu mai are chef sa-si respecte obligatiile contractuale.
  • +4 (16 voturi)    
    demisia care nu mai vine (Joi, 16 aprilie 2020, 18:29)

    FFF T [utilizator]

    Vela e un comunicator prost și ne-a zăpăcit de cap cu popii și lumina și Paștele ortodox.

    Starea de urgență înseamnă să apară în fața oamenilor cineva care arată că știe ce face, nu se bâlbâie, înțelege situația și mai că arată empatie, umanitate.

    Și administratorul meu de bloc ar fi mai bun.
  • -4 (14 voturi)    
    exportam muncitori (Joi, 16 aprilie 2020, 18:31)

    TrickyWicky [utilizator]

    Pe stare de urgenta ?
  • +7 (13 voturi)    
    Nea Marcele (Joi, 16 aprilie 2020, 18:33)

    ady77 [utilizator]

    Ce ai fumat ca vreau si io?
    Nici voi nu mai stiti ce vreti.
    Catolicii cum de au putu sa tea linistit, si fara interventia Papei, sau ei nu sunt tot oameni.
    Asa umbla popimea cu lumina, cu miloaga.
    • -4 (10 voturi)    
      de ce a fost marea schisma (Joi, 16 aprilie 2020, 19:35)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui ady77

      Ca sa ti zica Papa ce sa faci? Papa cu ale lui noi cu ale nostre
  • +6 (16 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 aprilie 2020, 18:39)

    [anonim]

  • +3 (19 voturi)    
    Politisti, refuzati ordinele! (Joi, 16 aprilie 2020, 18:45)

    Alui [utilizator]

    Refuzati ordinele aberante ale nebunului asta! Daca va sanctioneaza, mergeti in instanta! Castigati sigur!
  • +9 (15 voturi)    
    Noaptea mintii !!! (Joi, 16 aprilie 2020, 18:58)

    liviu07 [utilizator]

    Doamne cine conduce tara asta !!!???
  • +4 (20 voturi)    
    O singura prevedere mă nemultumeste (Joi, 16 aprilie 2020, 19:04)

    Koczka [utilizator]

    Ridicarea embargoului la exportul de cereale la presiunea marilor latifundiari UE și. nonUE din Romania.
    E cel mai rău lucru pentru imaginea acestui guvern CARPA de șters pe jos. Nu văd că mai rezistA pana la alegerile parlamentare. Și după alegeri nici 10% nu mai ia PNL-ul. Sper să scăpăm de întreaga sleahta de oameni politici din Romania care au adus tara în această stare mizerabila. Ce a început PSD-ul și anexele a continuat PNL . Iar așa-zișii susținători din PNL și USR s-au dat în stânga zilele aceste. Numai un Mesia autohton ar putea salva aceasta țară din ghearele nemiloase ale mafiei globaliste care manipulează întreaga planetă.
  • +1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 aprilie 2020, 19:10)

    [anonim]

  • -3 (13 voturi)    
    Numai mari postaci viteji, (Joi, 16 aprilie 2020, 20:06)

    2016 [utilizator]

    care dupa razboi se arata! De criticat cu limba despicata, este usor. Dati voi solutii, scrieti-le aici pe Hotnews. Veninul, varsati-l acasa, dandu-va cu capul de pereti! Neuronul vostru, va tine loc de clopot pentru zilele care vin!
  • +2 (8 voturi)    
    Geaca din piele (Joi, 16 aprilie 2020, 20:16)

    MIKI@ [utilizator]

    Păcat că a trecut de la geacă la costum, probabil că l-au afectat comentariile răutăcioase! Il motiva geaca !
  • +5 (11 voturi)    
    Zbor (Joi, 16 aprilie 2020, 20:28)

    sake31 [utilizator]

    "Zborurile către mai multe state rămân suspendate", Se pare ca singurele zboruri care mai sunt "deschise" sunt cele spre rai.Cetateni romani puteti zbura spre rai cand vreti dvs(reclama platita de dl Vela si un preafericit obtuz cu veleitati de "Ramaru"),STAI ACASA!
  • +2 (6 voturi)    
    "Se PRELUNGESTE suspendarea zborurilor" (Joi, 16 aprilie 2020, 20:46)

    Nevermind [utilizator]

    Pai si sparanghelistii cu ce au plecat? :D
  • +1 (5 voturi)    
    Export grau si derivate (Joi, 16 aprilie 2020, 21:00)

    Ibit [utilizator]

    Liberalii cand au fost tampiti :
    - cand au interzis exportul de grau si derivate , sau
    - cand au anulat interdictia ?
    Exporatatorii / importatorii au un interes major :
    Cumpara la un pret mic si exporta , si apoi importa si cu siguranta avnd in tara cu un pret mai mare .
    Buna afacere !
    Felicitari PNL , felicitari Iohannis !
    Sau intervine Iohannis , din nou , dar nu cred .
    Vai de noi , romanii adevarati !
  • +5 (5 voturi)    
    9 ordonante (Joi, 16 aprilie 2020, 21:22)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    care de fapt sunt 4 pentru ca celelale 5 le corecteaza pe cele 4. Sunt curios ce șmenuri s-au făcut cu grânele în saptămâna cât s-a interzis exportul. Ce cantitati a cumparat statul, de la cine se la ce pret.
  • -1 (3 voturi)    
    Da'i intrunu , (Joi, 16 aprilie 2020, 22:07)

    Miky113 [utilizator]

    Deja Grecia se hotarase sa interzica importul de turisti la haidikiliki, din lipsa de prescura.

    Si pe urma ce facem cu btretenul harab alb : din iejibt, fly emirates, ...
    Cum asa, sa ramana Ramona Gabor fara biscuti la Dubai ?!
  • +3 (3 voturi)    
    mica resctificare (Joi, 16 aprilie 2020, 22:27)

    Wheelwright [utilizator]

    Am un interes de a calatori cat de curand se poate in Elvetia si m-am bucurat degeaba cand am citit articolul vostru, crezand ca Elvetia nu mai e pe lista tarilor in care nu se poate zbura, dar apoi citind textul ordonantei, am vazut ca e si Elvetia si doar a fost mica scapare in lista voastra.
  • 0 (2 voturi)    
    La data si ora (Vineri, 17 aprilie 2020, 12:11)

    mosgerula [utilizator]

    La care scriu acest comentariu WizzAir inca vinde bilete pe ruta Londra-Bucuresti incepand cu duminica 19 Aprilie.Fiind Duminica Pastelui le dau ieftin.£405.Un chilipir avand in vedere ca acele zboruri sunt deja anulate.Dar stai,daca sunt anulate de ce le mai au la vanzare???