Coronavirus SUA: Peste 21 de milioane de americani sunt șomeri

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 16 aprilie 2020, 16:38 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus SUA
Foto: Erik Pendzich / Shutterstock Editorial / Profimedia
Peste 21 de milioane de americani și-au pierdut slujbele în ultimele patru săptămâni, arată noi date, relatează BBC, care subliniază că este cea mai mare cifră înregistrată vreodată privind pierderea locurilor de muncă.

Potrivit ultimelor date ale Departamentului Muncii, numărul cererilor pentru acordarea de alocaţii de şomaj era la 5,25 milioane în săptămâna care s-a încheiat pe 11 aprilie.

Săptămâna anterioară erau 6,6 milioane de cereri.

Cea mai mare parte a populației este sub o formă de carantină din cauza pandemiei de coronavirus, aducând economia SUA la o întrerupere, forțând afacerile mici și mari să renunțe la angajați.

Potrivit proiecțiilor, rata șomajului ar putea ajunge la 20% luna aceasta.

Statele Unite au aproape 640.000 de cazuri de coronavirus, în timp ce aproape 31.000 de oameni au murit.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1565 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    poate someri (Joi, 16 aprilie 2020, 16:40)

    leeloo2 [utilizator]

    ...
    • +1 (1 vot)    
      soferi someri :) (Joi, 16 aprilie 2020, 16:54)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

      dac an-ai voie sa circuli, soferii or devenit someri :)
    • +1 (1 vot)    
      nu-i tot aia? (Joi, 16 aprilie 2020, 16:56)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui leeloo2

      ... mai ales aici?
  • 0 (0 voturi)    
    NU CRED! (Joi, 16 aprilie 2020, 16:48)

    CetateanulRoman [utilizator]

    In USA aprox 230 milioane persoane poseda o licenta valida ce permite conducerea de autovehicole pe drumurile publice - Soferi
    Someri ar putea fi 21 milioane. Chiar si Soferi printre ei
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e o noutate (Joi, 16 aprilie 2020, 16:49)

    trotuar [utilizator]

    Titlul "Coronavirus SUA: Peste 21 milioane de americani sunt șoferi"
  • +2 (2 voturi)    
    Pai? (Joi, 16 aprilie 2020, 16:58)

    GodSpeed [utilizator]

    ....poate someri nu soferi! La voi in redactie nu verifica nimeni textele inainte de a fi postate pe online? Aveam pretentii, macar aici sa se scrie corect, nu de alta dar sunt articole in care ati facut praf limba romana....
  • +2 (4 voturi)    
    Nou succes trumpist (Joi, 16 aprilie 2020, 17:54)

    4real [utilizator]

    MAGA.
    • 0 (0 voturi)    
      "America first!" (Joi, 16 aprilie 2020, 20:39)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui 4real

      Sloganul cu care a castigat alegerile.