Mesajul unui medic din Suceava pentru autorități, după acordul MAI-BOR: Săptămâna viitoare, când va avea loc o explozie a cazurilor de îmbolnăvire şi a deceselor, să nu plângeţi şi să nu vă plângeţi

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:03 Actualitate | Coronavirus


medic din Suceava
Foto: Facebook
Un medic de la Spitalul Județean din Suceava, focarul de infecție al României, critică dur autoritățile pentru acordul încheiat de Ministerul de Interne cu Biserica pentru a participa la slujba de Înviere în "diverse forme bizare", ea spunând că este vorba doar despre un calcul politic. "Săptămâna viitoare, când va avea loc o explozie a cazurilor de îmbolnăvire şi, inevitabil, a deceselor, şi bolnavii nu vor avea unde să stea şi nici cine să-i îngrijească nu va mai avea, să nu plângeţi şi să nu vă plângeţi", avertizează doctorul.

Mesajul a fost transmis pe Facebook de către Cristina Hrustovici, medic primar în chirurgie pediatrică la Spitalul Județean Suceava.

Ea acuză autoritățile că au cedat în fața insistențelor BOR, în timp ce sunt ferme când este vorba să îi bage în carantină pe medici și spune că polițiștii, în loc să se ocupe de restricționarea traficului, vor duce lumină din bloc în bloc.

Medicul mai spune că acum sunt vremuri excepționale și trebuiesc luate măsuri excepționale: "Dacă nu, vă rog frumos să nu vă plângeți. Nu aveți nicio scuză".

Mesajul integral al medicului din Suceava:
  • "Acum o săptămână, de Paștele catolic, s-a putut. În Grecia se poate.

  • Acum, într-un oraș aflat în carantină (din care, totuși, culegătorii de sparanghel pot pleca organizat la Cluj), cu un spital asediat de bolnavi, pe care o mână de oameni (restul fiind infectați, din motive pe care nu le mai discutăm acum) se chinuie, până la limita epuizării să-l facă cât de cât funcțional, de aproape o lună de zile, ne-am hotărât brusc că putem, în diverse forme bizare, să participăm la Slujba de Înviere.

  • Nu cred că este vorba decât de calcul politic aici. Suntem foarte fermi când este vorba să carantinăm medici, dar cedăm în fața insistențelor BOR.

  • Polițiștii, în loc să se ocupe de restricționarea traficului, vor duce lumină din bloc în bloc. Dacă va bate vântul și li se va stinge făclia, o vor reaprinde cu bricheta din dotare. Știm foarte bine că pe parcursul a 2000 de ani Lumina Sfântă se aprindea în altarele bisericilor. Asta cu adusul de la Ierusalim e doar o găselniță electorală de sorginte bucovineană, de vreo 10 ani, cred, pe care lumea o consideră un dat de când lumea.

  • Săptămâna viitoare, când va avea loc o explozie a cazurilor de îmbolnăvire și, inevitabil, a deceselor, și bolnavii nu vor avea unde să stea și nici cine să-i îngrijească nu va mai avea, să nu plângeți și să nu vă plângeți.

  • Vă spune asta un om care, în noaptea de Înviere va fi în spital, cu o candelă aprinsă și, dacă pacienții mi-o vor permite, cu o carte de rugăciuni în mână. Și îmbrăcată ca-n poze. Și sunt o favorizată a sorții, asistentele, infirmierele, colegii mei din ATI și UPU nu vor avea șansa asta.

  • Dacă aș fi fost acasă, aș fi ieșit la geam cu o lumânare și aș fi cântat HRISTOS A ÎNVIAT de la fereastră. La spital nu pot, fereastra camerei de gardă dă spre morgă. Și da, sunt un om care merge de ani de zile în Vinerea Mare la Prohod, și care, când munca i-a permis-o, a fost la Înviere la biserică și chiar și la Sfânta Liturghie de după, până dimineața. Și atunci când pot, particip și la Sfânta Liturghie de duminică.

  • Dar acum sunt vremuri excepționale și trebuiesc luate măsuri excepționale. Dacă nu, vă rog frumos să nu vă plângeți. Nu aveți nicio scuză.

  • P.S. Pentru nimic în lume nu vreau să-i supăr pe prietenii mei preoți, pe care îi respect, și în al căror sprijin cred din tot sufletul. P.S.2 pozele sunt mai vechi, nu vreau să impresionez pe nimeni, până acum le-am arătat doar prietenilor. Nu e vorba de mine aici, eu îmi fac treaba. Atât cât mă va ține Bunul Dumnezeu sănătoasă".








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















63462 vizualizari

  • -11 (29 voturi)    
    ! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:09)

    chiuaua [utilizator]

    "Întunericul și moartea nu au ultimul cuvânt"
    • +4 (16 voturi)    
      Pai tocmai ca da! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:51)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui chiuaua

      Fundamentalistii si-o iau mai devreme decat mai tarziu.
      • 0 (0 voturi)    
        Esti sigur (Joi, 16 aprilie 2020, 21:18)

        Astazi [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        ca nu esti dintre ei?
  • -42 (70 voturi)    
    hai că măcăne (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:11)

    abufalia [utilizator]

    Oricum e anunțat vârful pentru următoarele săptămâni.
    Satana Iohannis, la sparanghel e voie, dar la Biserică nu?
    La magazine, inclusiv de bricolaj, e voie, dar la Biserică nu.
    Curierii îți pot aduce orice pachet acasă, dar cu Lumina nu poate veni nimeni.

    Se va termina și carantina. Atunci vom trata altfel cu trădătorii Kelemen, Barna, Iohannis, Ponta, Băsescu.
    Toți sunteți la fel!
    • -18 (28 voturi)    
      Sa nu uitam de doamna procuror (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:24)

      asistat [utilizator] i-a raspuns lui abufalia

      eoropean, care maine poimaine vine si ne papa cuculetu la toti!
    • +7 (27 voturi)    
      Inca o data imi demostreaza bisericosii (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:26)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui abufalia

      ca prostia lor e infinita
      • -4 (10 voturi)    
        Exact! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:36)

        Mihail. [utilizator] i-a raspuns lui /./

        Exact asa spuneau tortionarii gen Visinescu, bisericosilor gen Steinhardt, in puscariiile politice. Si, e drept, primii au castigat.
        • +4 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Joi, 16 aprilie 2020, 13:17)

          [anonim] i-a raspuns lui Mihail.

    • +12 (24 voturi)    
      bre habotnicescu, nu te duce capul (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:28)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui abufalia

      La sparanghel au plecat cateva mii in Germania, vor fi testati acolo, care va lua covidul are timp sa si dezvolte boala acolo, air cand s-or intoarce acasa pot fi tinuti 14 zile in autoizolare. Oricum, aia nu raspandesc cel putin 2-3 luni nici o boala in Romania.

      Pe cand cateva milioane care vor intra in contact prin miile de voluntari, toate babele care vor pupa mana popii si icoana, ca de, asha se cade, vor ajunge la spitl in maxim o saptamana. Doar ca, sa vezi dracie, nu vor avea loc decat cateva mii
      • -4 (8 voturi)    
        bre.... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:20)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        La sparanghel au plecat cateva mii in Germania....,care din suceava pana la kolosvari au improscat cu covid juma de tara!
        • +1 (1 vot)    
          chiar asha sa fie... (Joi, 16 aprilie 2020, 17:01)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          1. Nush cum i-ai identificat tu fix pe aia de-au plecat la sparanghel ca fiind cei intorzi acu o luna. In principiu sezonierii din agricultura lucreaza 2-3 luni pe an afara, primavara si toamna, la cules de recolta. Nu prea au ce face in germania in ianuarie si februarie, ca nu prea creste nimic acolo iarna. Deci o minima logica zice ca ar fi altii...
          2. Dar sa zicem ca ar fi aceiasi. Daca-s aceiasi, inseamna ca deja-s cu anticorpi, sau daca nu-s cu anticorpi, aia necoviduiti se coviduiesc de la cei cu covid, si dupa 2-3 luni, care n-au murit, sunt imunizati de asemenea. Deci, pe scurt, pleaca cum or fi si se intorc imuni.

          Deci, pericol 0, oricum ai da-o. Pe cand milioanele care vor pupa icoane si mana popii de paste, vor genera o imunizare in masa. 80% fara simptome, 10% cu simptome usoare, si 10%, cazurile severe, cateva sute de mii, vor concura pe cele 3-4 mii de paturi cu facilitati de respiratie artificiala. Si din partea mea n-au decat. Doar ca odata cu ei, vor concura pe aceleasi paturi si bolnavi cronici sau alte urgente medicale...
    • +12 (20 voturi)    
      Toate cele mentionate de tine implica un risc (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:59)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui abufalia

      Dar:
      - de cand e politia sluga bisericii ortodoxe?
      - de ce nu se duc popii cu “lumina” la spitale, centrele de carantina, bolnavi, si e trimisa politia in locul lor?
      - cum de catolicii au respectat regulile fara sa cranteasca? Ortodocsii chiar nu pot sarbatori Pastele fara “lumina de la Ierusalim”?
      Ce penibili sunteti! Dar daca vreti sa muriti, dati-i inainte! Dar nu asteptati mila, simpatie si indurare cand o sa va chinuie boala pana muriti!
      • -5 (5 voturi)    
        Catolicismul... (Joi, 16 aprilie 2020, 0:22)

        johnny2 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        .. e o chestie inventata de oameni, au acceptat doar cele convine !
      • +2 (4 voturi)    
        de ce nu merg preotii in spitale? (Joi, 16 aprilie 2020, 9:30)

        Gabi Vlad [anonim] i-a raspuns lui Alui

        Simplu, pentru ca nu-s lasati! Tu, ala plin de simpatie pentru ceilalti si cu ochii la ce face papa catolic, te intreb direct: cati oameni ai ajutat in aceasta pandemie? Si te mai intreb direct ceva: ai studiat vreo statistica, sa vezi cati mor de fapt pe zi in Romania si din ce cauze? Tot invarti vorbele altora ca moara apa in scoc, dar macar moara invarte si un postav, o faina, ceva, iese ceva bun din invarteala ei. Pentru stiinta ta, afla ca oamenii mor in general de mii si mii si mii de ani, din cele mai diverse cauze; se spune doar despre Ilie si Enoh ca au fost luati la cer vii. In rest... sa auzim doar de bine!
        • -1 (1 vot)    
          Total BS! (Joi, 16 aprilie 2020, 14:17)

          Alui [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Vlad

          Daca nu-s lasati popii in spitale, de ce ar fi lasati politistii? Care ar fi logica? Cu ce sa ajut oamenii altfel decat sa stau izolat in casa cat mai mult posibil? Citi mor in Romania de Covid? Scrie in toate ziarele! 10 ieri, 15 azi! 50% crestere! Stai sa vedem cati o sa moara dupa Paste pentru prostia voastra! Pana la urma cred ca Covidul asta are un rol bun! O sa ne mai scape de prosti!
          • 0 (0 voturi)    
            cati mor zilnic in Romania (Luni, 20 aprilie 2020, 8:47)

            Gabi Vlad [anonim] i-a raspuns lui Alui

            In Romania mor zilnic peste 1000 de oameni - statistica o zice, nu eu. Intre acesti morti se gasesc si cei cu covid - care-s mai putini decat ii indica tabela de scor de la televiziuni, pentru ca oamenii aceia -Dumnezeu sa-i ierte - au si ale comorbiditati, boli grave si-sau asociate, carora covidul doar de la un impuls final. Si imi amintesc si de cazul ala cu bietul om gasit mort in casa de trei saptamani, cu viermii pe el, pe care legistii voiau sa-l treaca automat la covid desi el avea cancer si murise deja inainte de toata nebunia. Asa ca ia sa mai si gandim un pic, sa ne mai si adunam mintile si sa nu mai punem botul la toata vrajeala televiziunilor ca papagalii. Stai in casa, ok, dar pana la urma te va scoate foamea inainte sa te ia altii cu izoleta.
    • -1 (3 voturi)    
      Dacă domnu' tot e cu Biserica... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 22:06)

      ex nihilo [utilizator] i-a raspuns lui abufalia

      Lui Ieremia, în acea vreme de criză (și pandemie) în care ajunsese Ierusalimul, i'a fost dat mesaj pe care să-l transmită poporului blocat prin împresurare: "Iar poporului acestuia să-i spui: Asa vorbește Domnul, Iată că vă pun înainte calea vieții și calea morții. Cine va ramâne în cetatea aceasta va muri ucis de sabie, de foamete sau de ciumă; dar cine va ieși să se ducă la haldeii care vă împresoară va scăpa cu viață, care va fi singura lui pradă." (Ier.21:8-9)
      Se vede așadar că ramânerea în viață, în acele momente și condiții specifice date, era condiționată de urmarea unei singure direcții (în cazul de față, predarea la haldei).

      Ia matale, contact direct, continuu și intenționat, cu persoane contaminate - fără sa fii protejat cu costum/mască - și zi: "Doamne ajută"! Vezi dacă funcționează; dacă măcăne, sau nu...

      Și poate asta, ajută cumva, cu vreo explicație - asta pentru ca domnu' comentator pare să apere "lucrurile credincioase" (iar Iohannis - în optica d-lui comentator, pare să joace rolul lui Satana):
      "Diavolul L-a dus apoi în Ierusalim, L-a așezat pe streașina acoperișului Templului și I-a zis: Dacă ești Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos de aici; căci este scris: El va porunci îngerilor Lui să Te pazeasca. Și: ei Te vor lua pe mâini, ca nu cumva să Te lovești cu piciorul de vreo piatră. Isus i-a răspuns: S-a spus: Să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău." (Luca 4:9-12)
    • +2 (4 voturi)    
      nimic de Kovesi?! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui abufalia

      ma mic...
      interesant... lipsesc tariceanu si cilacu... te dai singur de gor ca esti un aparator al comunistilor si al hotilor !
  • +9 (17 voturi)    
    alianta toxica MAI-BOR (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:15)

    bitex [utilizator]

    Unii te gazeaza, iti trag bulane pe spate, ailalti iti vand povesti si iti golesc buzunarele.
    • 0 (2 voturi)    
      nu te sileste nimeni sa dai bani (Joi, 16 aprilie 2020, 13:24)

      Gabi Vlad [anonim] i-a raspuns lui bitex

      Ma intreb cati bani dai pe tigari, de exemplu, sau pe o pizza cu de toate, sau la club, si cati pe lumanari. O lumanare = 0,50-1 leu. O, saracesti, fratele meu, cand dai 1 leu pe lumanari si 100 pe tigari, este? Tigarile zilnic si lumanarile o data pe saptamana. O, da, saracesti crunt!
      • +1 (1 vot)    
        Ai dreptate! (Joi, 16 aprilie 2020, 14:20)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Gabi Vlad

        De mult nu le mai dau popilor obraznici nimic! Dar ii vad cum vin pe la altii si cer “contributie”, “taxa” de orice in suma fixa indiferent daca omul isi permite sau nu!
  • -1 (19 voturi)    
    e adevarat (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:25)

    cucuveauamov [utilizator]

    ca medicii de la Suceava sunt un exemplu de masuri de protectie
  • +10 (16 voturi)    
    Cine sa plângă? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 21:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Popimea? Păi ăștia câștigă mai mult după morți decât de pe vii.
  • -7 (23 voturi)    
    Unii nu ar intra în biserică (Miercuri, 15 aprilie 2020, 22:39)

    revelare [utilizator]

    nici s-ar vindeca de coronavirus. Iar un medic din Suceava este ULTIMUL, care să vorbească.
    • +1 (5 voturi)    
      maistore (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:12)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui revelare

      cred ca tu esti ultimul
  • +3 (5 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 aprilie 2020, 22:57)

    [anonim]

  • -2 (10 voturi)    
    cucoana, esti nesimtita (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:17)

    revo [utilizator]

    sau ti-ai pierdut mintile! Tocmai voi indrazniti sa deschideti gura, voi, care sunteti cel mai mare focar de infectie din tara?!
  • +2 (10 voturi)    
    stare de urgenta....vax albina (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:25)

    crisstiann [utilizator]

    Ma voi ati innebunit? SI aici ma refer la retardatii astia de politicieni in frunte cu Vela. In plina pademie asta se gaseste sa faca concesii cu alt borfas (Preasfintia sa...) chipurile gandindu-se ca poate castiga ceva electorat. Nemernicilor, mortii care vor urma in urmatoarele saptamani vor fi opera voastra, mama voastra de "credinciosi". Ne meritam soarta.....
    • 0 (6 voturi)    
      Mai devreme... (Joi, 16 aprilie 2020, 0:25)

      johnny2 [utilizator] i-a raspuns lui crisstiann

      ..sau mai tarziu tot acolo ajungem toti !
      • +1 (1 vot)    
        Eu prefer mai tarziu! (Joi, 16 aprilie 2020, 14:21)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui johnny2

        Daca tu te grabesti, be my guest!
  • -3 (7 voturi)    
    Parșela șinzăș'unu strikes again (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:33)

    ww [utilizator]

    De la virusu-Seitan (desteapta aia o fi soru-sa?) si rapirile de catre extraterestri sușeveni, am ajuns la doptorita-popa-cetitoriu in stele, cu candela si carte de rugaciuni, care ne mustruluieste preventiv, sa fim cuminti, ca sa nu plânjem.
    Sau se incerca abaterea atentiei populatiei de la probleme reale (drepturi suspendate, concedieri pe banda rulanta, povesti macabre de prin spitale, abuzuri, incompetenta, reguli numai pentru cine vrea muschii nostri etc.) spre diversiuni si intoxicari? Ce altceva e "acordul" MAI-BOR daca nu un "protocol secret" gen SRI-DNA? Ma si mir ca Renate Weber nu a sesizat inca CC si ca Timmermans, Guy Marie Verhofstadt sau Merkel chiar nu au nimic de spus in privinta asta.
  • -1 (7 voturi)    
    Un medic model (Miercuri, 15 aprilie 2020, 23:44)

    Irina25 [utilizator]

    Dintr-un oras model.
  • +1 (1 vot)    
    Filozofia romanului! (Joi, 16 aprilie 2020, 11:09)

    hotnewsfil [utilizator]

    Stiti cum spunem noi, romanii, neintrecuti - petrecareti : Macar sa mor cu burta plina, sa petrec trei zile in sir, intre totoate rudele mele si cu prietenii mei de-o viata.
    Cat despre doctori, sa faca bine sa ne tina sanatosi, ca de-aia ii platim din taxe si impozite, sa respecte ce le-a cerut Hipocrate.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo! (Vineri, 17 aprilie 2020, 10:13)

    Mihai Vls [anonim]

    Pentru avertisment si pentru argumentarea absolut pertinenta!