Cum se vor acorda stimulentele pentru medici: Conducătorul unității sanitare hotărăşte cine primeşte banii

de RA     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:34 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus
Foto: Vanessa Carvalho / Shutterstock Editorial / Profimedia
Ministerul Fondurilor Europene a anunţat criteriile de acordare a stimulentului de risc pentru personalul medical, de 2.500 de lei. Stimulentul va fi plătit de unitatea sanitară angajatoare din fonduri de salarii şi decontat ulterior, iar conducătorul unității va numi personalul care beneficiază de aceste dreptur.

Stimulentul acordat medicilor, personalului medico-sanitar și paramedical, inclusiv personalului auxiliar implicat direct în transportul, echiparea, evaluarea, diagnosticarea și tratamentul pacienților infectați cu COVID-19 va fi plătit inițial din fondul de salarii al unității sanitare angajatoare și va fi decontat ulterior din fonduri europene, potrivit unui document transmis de ministrul Marcel Boloș managerilor unităților spitalicești.

Stimulentul de 2.500 lei brut/lună/persoană nu se supune rigorilor impozitării privind impozitul pe venit de 10%, aşa cum anunţate ministrul iniţial, și nu va fi cuprins în baza lunară de calcul a contribuției de asigurări sociale, contribuției de asigurări sociale de sănătate, respectiv contribuției asiguratorii pentru muncă reglementată la titlul V „Contribuții sociale obligatorii“, din Legea nr. 227/2015 privind codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.


Conform ministrului Marcel Boloș, pentru a putea fi decontat din fonduri europene, stimulentul de risc medical trebuie să îndeplinească unele condiții, precum:
• Să fie plătit de unitatea sanitară angajatoare din fonduri de salarii odată cu acordarea drepturilor salariale, înainte să fie decontat din fonduri europene;
• Personalul care beneficiază de aceste drepturi să fie numit prin decizie a conducătorului unității sanitare angajatoare, din care să reiasă că este implicat direct în transportul, evaluarea, echiparea, diagnosticarea, tratamentul pacienților infectați cu COVID-19;
• Unitatea angajatoare să facă parte din rețeaua sanitară COVID, stabilită conform reglementărilor legale în vigoare.
• Stimulentul de risc medical se acordă o singură dată, la acordarea drepturilor salariale în perioada declarării stării de urgență, începând cu drepturile salariale aferente lunii aprilie 2020 și are un cuantum fix de 2.500 lei brut/lună/persoană, indiferent de nivelul venitului realizat de personalul medical.
• Dacă perioada de urgență se prelungește, personalul medical vizat va beneficia de drepturile legale privind stimulentul medical pe întreaga perioadă a stării de urgență.

Plata se va face prin transferuri din bugetul fondului național unic de sănătate sau, după caz, de la bugetul de stat, de la titlul VI „Transferuri între unități ale administrației publice“ sau de la alte titluri unde sunt bugetate sume cu această destinație, prin ordonatorul principal de credite.

În cazul serviciilor de ambulanță județene și al Serviciului de Ambulanță București-Ilfov, stimulentul de risc medical se asigură de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Sănătății, de la titlul I „Cheltuieli de personal“.

Pentru unitățile sanitare din cadrul ministerelor și instituțiilor cu rețea sanitară proprie, sumele necesare acordării stimulentului se asigură prin transferuri de la bugetul de stat, de la titlul VI „Transferuri între unități ale administrației publice“, prin bugetele ordonatorilor principali de credite.

Acordarea stimulentului de risc medical face parte din pachetul de măsuri cu finanțare europeană luate de Guvernul României pentru a combate pandemia COVID-19, sinteza regăsindu-se aici.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3966 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Aceasi mizerie.... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:45)

    ggiiggii [utilizator]

    Aceleasi relatii, aceleasi pile, aceasi mizerie...
    Atata timp cat institutiile statului vor avea manageri numiti politic, atat timp cat vor fi angajate pile, rude si relatii....aparatul de stat nu va fi niciodata performant.
    Stiti cine va primi aceasta prima...tot pilosii, tot rudele, tot neamurile...toti pupincuristii....
    Pacat...o mizerie
    • +4 (6 voturi)    
      acum sa vezi batista pe tzambal (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:44)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Nimeni nu va vrea sa-si antagonizeze seful dezvaluid tot felul de chestii suspecte de prin spitale.
      N-am mai auzit de genul asta de putere de decizie in pixul unui bugetar: DACA VREA EL, fara criterii, fara posibilitate de contestatie. PSD-ul cred ca crapa de ciuda ca nu a nascocit el asa o metoda de salarizare a personalului.
      • +1 (1 vot)    
        CORECT (Joi, 16 aprilie 2020, 10:00)

        ggiiggii [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Cum sa mai iesi in presa acum sa te plangi ca nu ai masca, ca nu ai halat, ca nu ai cu ce te incalta.
        Sunt unii care ar face mai multe pentru 2500 decat sa isi tina gura, sau sa dea in gat pe cei care se plang.
        Si uite asa...ai rezolvat 2 probleme:
        1. Managerii au fost asigurati ca ei sunt jupanii in spital si nimeni nu se baga peste ei.
        2. Prostimea nu se mai plange, nu mai comenteaza, nu mai face filmulete, poze...
        PROBLEM SOLVED...cum ar fi americanul.


        O intrebare care ma apasa de ceva timp:
        Toata lumea primeste 2500, sau sefii primesc cate 2-3 prime...intreb pentru un prieten.
  • +10 (10 voturi)    
    aha (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:49)

    nea_caisa [utilizator]

    deci inca un bici in mana managerului care si asa crapa de corectitudine.
  • +10 (10 voturi)    
    si daca primesc si cei care NU sunt implicati ? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 16:52)

    Boham [utilizator]

    deci seful spitalului, un om numit POLITIC in functie, decide cine primeste indiferent ca a fost implicat sau nu in lupta cu COVID

    - in primul rand trebuia sa stabileasca un criteriu simplu: primesc DOAR cei implicati in lupta cu covid, nu toti medicii si asistentele si portarul si soferul directorului si secretarele lui

    - se arunca bani pe geam in scop electoral
  • +7 (9 voturi)    
    CE MA?! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 17:19)

    liviu_ [utilizator]

    deci nu numai ca dai bonusuri doar medicilor (ignorand curierii, bucatarii etc si aistentele?! (nu m-am lamurit)), dar mai si faci totul o SPAGA !!!
    adica sefu spitalului decide... pai si cine o sa ia prima? ala care munceste sau amanta?! ghici!
  • +9 (9 voturi)    
    BATAIE DE JOS (Miercuri, 15 aprilie 2020, 18:11)

    voxpopulix [utilizator]

    Astia sunt bani dati direct la partid. Pe saptamana ce trece PNL ne arata tot mai clar adevarata fata.

    Sunt pusi pe furat si din pacate pentru noi, nici macar o criza umanitara nu ii opreste.

    Cu toate ministerele la maxim (Alexe ala de la mediu e mega epic - cand iesim din carantina nu mai vedem umbra de copac(sic)) fura tot ce prind.
  • +8 (8 voturi)    
    S-a dat drumul la golanie! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 19:17)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Seful spitalului va da banii discreționar.
    Nu-l va controla nimeni si cine mai are incredere in el?
    Numit politic, a jaf in spital si de unde la acest politruc corectitudine?
    Peste 2 ani cand va face control la spital Curtea de Conturi va descoperi deturnări fonduri europene.
    Vor primi bani si amante si verisoare!
  • +2 (2 voturi)    
    COVID -> PLICuVID (Joi, 16 aprilie 2020, 9:07)

    TheFreeOne [utilizator]

    Dupa cum se poate vedea in diagrama, la medici virusul a suferit o mutatie care ii permite sa se ataseze la membrana (plic), pe care o dizolva, distrugand astfel celula.

    Asa ca n-o sa-i consolati cu maruntis gen 500 de euro pentru care trebuie sa se puna in "pericol" (nu este unul mare, dar pe langa monotonia vietii lor de dinainte, cand trebuiau doar sa manevreze plicuri...).
  • 0 (0 voturi)    
    GRESIT (Joi, 16 aprilie 2020, 12:00)

    jidanul [utilizator]

    Legea si masurile de aplicare a legii trebuie sa hotareasca si stabileasca clar si precis cine beneficiaza de acordarea acestor stimulente si pe ce perioada de timp, sub nicio forma angajatorul, pentru ca conducatorii angajatorului poate sa aiba "preferinte" care nu au dreptul sa primeasca aceste stimulente, cum ar fi sora, fratele, verisoara, sotia, amanta sau iubita pentru a nu exista posibilitatea unor complicatii. Legea trebuie sa fie clara si precisa fara amiguitati.