USR critică acordul MAI-BOR privind Paștele: Contravine tuturor ordonanțelor militare de până acum. Riscurile de infectare sunt mari

de DG     HotNews.ro
Miercuri, 15 aprilie 2020, 6:30 Actualitate | Coronavirus


USR-PLUS
Foto: Facebook
USR nu este de acord cu acordul dintre MAI și BOR, de Paști, considerând că acesta contravine recomandărilor de distanțare socială și că semnalul generează confuzie. Rprezentanții USR atrag atenția asupra faptului că riscul infectării cu noul COVID-19 este mare.

Reprezentanții USR au scris, marți seara, pe Facebook, faptul că înțeleg că tradițiile sunt importante pentru fiecare popor, iar ”preocuparea pentru respectarea lor este legitimă, însă implicarea cadrelor Ministerului de Interne într-un efort național contravine tuturor recomandărilor oficiale privind distanțarea socială, tuturor prevederilor, teoretic obligatorii, din ordonanțele militare emise până acum.” Operațiunea este „inoportună și imprudentă”, este mesajul USR.

„Semnalul pe care ministrul de interne Marcel Vela l-a transmis în această seară (marți seara – n.r.) este unul generator de confuzie în rândul populației care, pe bună dreptate, se va întreba când vorbesc autoritățile serios. Atunci când insistă pentru distanțare socială sau atunci când creează excepții”, scriu cei de la USR.

Potrivit acestora, riscurile de infectare sunt mari mai ales în comunitățile mari. „Riscurile, mai ales pentru localitățile cu o densitate mare a populației, sunt importante și ministrul Vela ar fi trebuit să le ia în serios, pentru binele nostru, al tuturor”, adaugă USR.

Ministrul de interne Marcel Vela a anunțat marți seară că, în urma unui acord cu Patriarhia Română, MAI va ajuta BOR la împărtirea paștilor și a luminii de Înviere către credincioși.

Anunțul a venit la câteva ore după ce președintele Klaus Iohannis a anunțat prelungirea cu 30 de zile a stării de urgență și a marșat pe necesitatea ca oamenii să continue să stea acasă pentru ca epimdeia să nu se extindă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5209 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 aprilie 2020, 6:34)

    [anonim]

  • +6 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 aprilie 2020, 6:52)

    [anonim]

  • +2 (8 voturi)    
    Mda, pai e un fel de campanie electorala (Miercuri, 15 aprilie 2020, 7:08)

    Maspp [utilizator]

    ce face PNL. Mai ramanea sa aiba o banderola pe brat cu numele partidului "PNL ...".
  • +4 (4 voturi)    
    usereu' sa fie fericit... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 7:10)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... ca scapa de votantii psd.
  • 0 (14 voturi)    
    barna sa aiba curajul (Miercuri, 15 aprilie 2020, 7:24)

    DiDiRo [utilizator]

    sa spuna ca a facut din usr o partida (nu partid de centru dreapta) a ateilor (necredinciosilor) si atunci or sa inteleaga clar toti romanii ca barna pentru usr e cum a fost draknea pentru psd. Scuturati-va bai in ceasul 12 de pampleaca asta ca nu mai prindeti parlamentul.
    • 0 (4 voturi)    
      Mda, mare e gradina ... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:41)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Deci popii au voie sa se vanture si sa-i infecteze pe toti.
  • 0 (8 voturi)    
    Nu e acord (Miercuri, 15 aprilie 2020, 7:52)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    ...e cârdașie. Ca de la Preasecuriema a Daniel la tovarasul maior r. Vela, activist de partid
  • +2 (14 voturi)    
    USR n-are de ce să se teamă (Miercuri, 15 aprilie 2020, 7:56)

    Un cititor [utilizator]

    1. N-o să fie picior de neomarxist în biserici
    2. Nu se va împarți tămâie cu forța neomarxiștilor la domiciliu, deci nu va fi cazul să iasă din izolare și s-o ia la fugă de frică.
    • -1 (3 voturi)    
      Asa si non-neomarxistii o sa-i infecteze (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:44)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      pe neomarxisti. Pentru ca tu cand mergi pe strada sau la magazin, odata ce te-a infectat popa la biserica, ce o sa faci ? Bai, inteligenta e o caracteristica umana care ne deosebeste de maimute.
  • +1 (7 voturi)    
    Politistii sunt imuni ? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 7:59)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cum sa-i obligi sa umble brambura prin localitati cu lumanarea in mana... ?!
  • +2 (4 voturi)    
    Inainte (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:01)

    John Vranceanu [utilizator]

    De ce mama naibii nu ati spus asta si inainte !!!
  • +1 (7 voturi)    
    Lumina de la MAI (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:06)

    Rosebud [utilizator]

    Si de 1 mai ne aduce tot politia niste nisp si apa de mare? ori un gratar?
    Daca guvernul da voie (de fapt obliga) poitiei sa serveasca biserica, atunci putem si noi suna la 112 sa ne aduca, daca tot vin, si niste cozonaci si o naveta de bere?
  • -6 (10 voturi)    
    = (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:29)

    chhe [utilizator]

    Ce-o fi cu partidul asta de s-a ratacit asa de cand este condus de un ha barnist? In curand va fi amintire. Stiu, "daca era Barna prsedinte, nu am fi avut coronavirus" ))))
  • 0 (8 voturi)    
    Orbane ! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:36)

    John M. [utilizator]

    Vela-valea! Iar daca a facut-o cu aprobarea ta, sunteti doi criminali idioti si trebuie sa plecati de la putere imediat.
  • +5 (13 voturi)    
    PNL penibili (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:37)

    magicianu [utilizator]

    USR aveti votul meu
  • +2 (10 voturi)    
    mda (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:39)

    liviu_ [utilizator]

    sunt de acord cu USR...
    PNL a dat-o rau de tot in barci
    din disperarea de a castiga voturi o sa bage tara in kkt

    pariez ca la 2 saptamani dupa paste o sa scrie italia pe noi!
  • +5 (13 voturi)    
    Discriminare națională (Miercuri, 15 aprilie 2020, 8:54)

    NJozsef [utilizator]

    Dintre toți cei implicați în adoptarea acestei decizii, dar mai ales cea care a venit cu ideea (BOR) nimeni nu și-a dat seama că astfel se creează o discriminare față de toate cultele care au sărbătorit Paștele mai devreme și a celor care nu sărbătoresc nimic zilele astea?

    Unde este respectul și compasiunea față de cetățenii care au libertatea constituțională de a crede altfel?

    De ce trebuie să fie finanțate astfel de acorduri și din banii discriminaților?

    Prevede acordul cumva ceva de genul: BOR va suporta cheltuielile MAI și povara morală pentru timpul pierdut ori riscurile innecesare de contagiere la care se vor expune angajații MAI?

    Au fost întrebați angajații MAI dacă sunt de acord ca în locul apărării ordinii publice să promoveze discriminarea publică și oficială fiind aceasta posibil neconstituțională?

    Lipsa vigilenței angajaților MAI și încurajarea din partea BOR va genera niște contagii altfel evitabile care se vor solda inevitabil cu niște decese. Contagii și decese care vor costa MULT economia națională și a familiilor victimelor colaterale, costuri care se vor răsfrânge evident inclusiv asupra plătitorilor de impozite care cred altfel ori doar în ei înșisi nebeneficiind astfel de acordul MAI-BOR.
  • +7 (13 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:01)

    [anonim]

  • 0 (8 voturi)    
    sper sa nu mintiti si voi! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:03)

    wweesstt [utilizator]

    se pare ca voi sunteti singurii care doresc impozitarea tuturor pensiilor speciale si restructurarea aparatului bugetar.
    Orice partid care nu desfinteaza toate absolut toate pensiile speciale si nu reduce cheltuielile cu aparatul bugetar(cele mai mari din europa/capita) este un partid antiromanesc!
    intre voi si partidul lui catarama oscilez la urmatoarele alegeri!
  • -4 (6 voturi)    
    De criticat este simplu. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:38)

    asavreau [utilizator]

    Ce soluții propune USR.USR se comportă ca niște extremiști nesuferiți.Critică,dar nu are soluții.Cum crede USR că putea poliția să oprească mulțimea de credincioși să nu meargă în noaptea de înviere la biserică?Oricine critică,să dea și o soluție deșteaptă.Poate că,ce face guvernul nu-i cea mai deșteaptă soluție,dar față de grămada(să nu zic turmă) de oameni care ar fi mers dezorganizat,este o soluție care asigură puțină ordine și distanțare socială.USR par deștepți,dar acum nu sunt.
    • 0 (4 voturi)    
      @asavreau: (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:56)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Multimea nu ar fi iesit din casa in noaptea de Inviere ca sa mearga la biserica pt ca BOR intelesese conjunctura si se comporta in sensul cerut de situatia de urgenta in care se gaseste Romania. Ghinionul a facut ca in fruntea MAI sa se afle un bigot, un habotnic precum Vela care din niste considerente absolut cretine a venit in intampinarea infranarilor BOR pt a lucra impreuna cu acesta la ZADARNICIREA COMBATERII EPIDEMIEI DE COVID 19 !

      PS. Ma astept ca azi la 12:15 Iohannis sa anunte ca Vela si-a dat demisia !

      PPS. Mai departe, noroc ca infractiunea de zadarnicire a combaterii bolilor nu poate fi savarsita din CULPA ci se savarseste doar cu INTENTIE, pt ca altfel azi am fi avut un suspect la TENTATIVA de ZADARNICIRE A COMBATERII BOLILOR !

      PPPS Culpa insa ( in cazul asta prostia) trebuie insa sa fie platita de Vela cu demiterea din functie !
      • +1 (1 vot)    
        ERATA : PPS-ul din commentul de mai sus (Miercuri, 15 aprilie 2020, 12:13)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        nu se va mai citi, intrucat , dintr-o eroare de documentare am scris ca art 352 din NCP nu presupune savarsirea din culpa !
        Mea culpa ! Infractiunea poate fi savarsita si din culpa !
  • 0 (2 voturi)    
    G.Bejan: (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:53)

    Altiro [utilizator]

    "Ce nu înțeleg însă este furia publică îngrozitoare care s-a năpustit asupra bisericii și a credincioșilor. Nu înțeleg, de pildă, de ce nu ar fi în stare bisericile să organizeze predarea-primirea de prescuri sau de lumină în noaptea de Înviere așa cum hipermaketurile organizează zilnic primirea în siguranță a clienților care vin la cumpărături?"
    • +1 (1 vot)    
      E usor de ghicit! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:27)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      Pentru ca oamenii vor sta lipiti unii de altii si riscul de contaminare va fi inmiit.