Angajații din spitale, din domeniul asistenței sociale, apărării, ordinii publice și securității naționale nu pot demisiona pe perioada stării de urgență

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2020, 19:15 Actualitate | Coronavirus


Spital
Foto: Pixabay.com
Angajații din spitale, din domeniul asistenței sociale, precum și din instituțiile din domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale nu pot demisiona pe perioada stării de urgență, prevede decretul de prelungire a stării de urgență semnat marți de președintele Klaus Iohannis. De asemenea, în cazul angajaților din aceste domenii care și-au depus deja demisiile, perioada de preaviz (de 30 de zile în cele mai multe cazuri) se suspendă în acest moment și va continua să curgă după încetarea stării de urgență, mai prevede decretul.

"Art. 56. - Termenele de preaviz prevăzute la art. 81 alin. (4) din Codul Muncii nu încep să curgă iar, dacă au început să curgă, se suspendă pe întreaga durată a stării de urgență, în cazul personalului încadrat în unități sanitare, de asistență socială, de asistență medico-socială și în instituțiile din domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale. Pe durata stării de urgență, pentru aceste categorii de personal, nu se aplică dispozițiile art. 81 alin. (8) din Legea nr.53/2003 privind Codul Muncii."

Reprezentanții Ministerului Sănătății au confirmat, pentru HotNews.ro, că Articolul 56 din decretul semnat astăzi de șeful statului aduce, practic, o suspendare a demisiilor din domeniile vizate, până la încetarea stării de urgență.

Președintele Klaus Iohannis a anunțat marți că a semnat decretul de prelungire cu 30 de zile a stării de urgență, instituită în 16 martie pentru a limita propagarea pandemiei de coronavirus. "Este absolut evident că ne luptăm cu o epidemie extrem de greu de controlat", a spus șeful statului, într-o declarație susținută la Palatul Cotroceni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15331 vizualizari

  • -4 (66 voturi)    
    „Procesul doctorilor” (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    pentru cine nu stie, a se vedea viata si opera tovarasului Stalin. Incepe sa semene cu ce e pe aici.

    Despre incalcarea flagranta a drepturilor fundamentale ame omului nu mai are rost sa vb. Deja orice limita imaginabila a fost depasita. Dreptul la munca in Germania la cules sparanghel si capsuni pare singurul care mai e respectat.
    • +12 (38 voturi)    
      drepturi si obligatii (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:48)

      cici balerina [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ce incalcare de drepturi, aceleasi masuri le-a luat si Franta si inca mult mai drastic.
      A restrictionat demisiile si cererile de concedii medicale, singura conditie in care se accepta demisia era daca se renunta de respectivii la practica in domeniul medical.
      Apropo in stare de urgenta drepturile constitutionale ale persoanelor se suspenda, ca deh e situatie de urgenta... Binele general este mai presus decat binele personal. La luatul spagii de la bolnavi muribunzi nu se scandaliza niciun "doctor" ca se incalca drepturi fundamentale ale oamenilor, asa era "traditia".
      Las ca oricum la noi nu e stress mare, sobolanii care aveau nevoie sa se ascunda sunt in concediu medical de luna trecuta si stau la fereala pana dispare pericolul.
      Apropo ce se mai intampla cu dinozaurii din medicina, eternii doctori-profesori-universitari-docenti ce nu se mai dadeau dusi din post nici la 70 de ani?
      Nu prea vad pe niciunul in spatiul public acum, mai lucreaza prin spitale sau au intrat in hibernare?
      • -10 (30 voturi)    
        răspuns (Marţi, 14 aprilie 2020, 21:56)

        E.U [utilizator] i-a raspuns lui cici balerina

        Numai că diferența este că aici personalul medical este sacrificat Cum au fost sacrificați cei de la Otopeni în 1989 cum au fost sacrificați oameni nevinovați în mineriade și cum au fost sacrificați oameni la Colectiv Doar atâta îi diferența între România și Franța. Dar dacă ești atât de doritor te poți înscrie voluntar la oricare spital din linia întâi
        • +11 (21 voturi)    
          Voluntar? (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:23)

          TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui E.U

          Pai, ce, medicii sunt voluntari?

          Daca face treaba de medic, eu zic sa fie platit ca unul.
        • -5 (21 voturi)    
          Urmeaza sclavia si taierea capului (Marţi, 14 aprilie 2020, 23:58)

          clencix [utilizator] i-a raspuns lui E.U

          Se reintroduce iobăgia și legarea de glie. E ca în piesa cu spitalul condus de nebuni
      • +1 (1 vot)    
        FALS (Miercuri, 15 aprilie 2020, 14:14)

        iondelaafumati [utilizator] i-a raspuns lui cici balerina

        afirmatia ta este falsa ! Franta nu a luat astfel de masuri !
    • +8 (30 voturi)    
      Ce spui, Frantz... (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:54)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      esti copil, inca n-ai aflat ce inseamna "stare de urgenta " ?! Se iau si masuri ferme, mergand pana la suspendarea temporara unor drepturi , numai in scopul depasirii crizei . Dar nu mai exagera , ca nu s-a depasit vreo "limita imaginabila " ...Comentariul e super-malitios, nu poti sa compari cu Stalin...
      • -6 (22 voturi)    
        Mai baiete, "stare de urgenta" e si la altii (Marţi, 14 aprilie 2020, 23:40)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Mai baiete, "stare de urgenta" e si la altii...
        ...dar nicaieri in lume nu s-a sapat atat de tare la temelia drepturilor fundamentale.

        Stare de urgenta sau nu,

        ...interzicerea "demisiei"="munca fortata".

        Deci nu e numai ca Stalin, chiar se apropie de Hitler!
        • +1 (1 vot)    
          Mai baietas... (Joi, 16 aprilie 2020, 21:54)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          masurile astea s-au luat si in Italia, de cate ori sa-ti spun ca starea de urgenta poate presupune si suspendarea temporara a unor drepturi , pentru ca si unii idioti -ca aia care nu inteleg in ce rahat se afla si ce e aia stare de urgenta-sa poata fi salvati .Decid altii pentru tine, ca tu esti catar .
          Si in caz ca nu stiai, Stalin a fost mult mai dereglat decat Hitler , asa ca ultima propozitie e chiar caraghioasa .
      • -5 (21 voturi)    
        intrebare (Miercuri, 15 aprilie 2020, 0:34)

        invalidprotocol [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        Cum se cheama cand obligi pe cineva sa munceasca fara ca respectivul sa fie de acord? Indiferent ca-l platesti sau nu-l platesti. Cand o sa afli raspunsul o sa vezi ca poate s-au depasit anumite limite...

        Daca le retragea dreptul sa practice medicina in Romania era altceva. Aveau o optiune, era alegerea lor. Asa teoretic nu au nici una.
        • +5 (17 voturi)    
          O sa vezi tu cum se cheama (Miercuri, 15 aprilie 2020, 1:41)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

          cand Doamne fereste se va suna mobilizare generala si demisia va fi echivalata cu dezertarea si judecata de curtea martiala!
        • +4 (6 voturi)    
          dar cand platesti impozite cum e? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 12:02)

          gancea.c [utilizator] i-a raspuns lui invalidprotocol

          Esti de acord sau e obligatoriu?
    • +4 (30 voturi)    
      Batii campii (Marţi, 14 aprilie 2020, 21:03)

      dagold [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Deciziile sunt legale si sunt justificate de situatia de criza. Dar tu viseaza in continuare la stalinism :)
    • -5 (29 voturi)    
      Munca Silnica introdusa prin lege (Marţi, 14 aprilie 2020, 21:31)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      A decis Securitatea ca se reintroduce Munca Silnica in colonia Romania.
      Primii pe lista medicii.
      • +7 (15 voturi)    
        Pentru unii (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:27)

        TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        s-a introdus zilele astea somajul silnic in Romania.
    • -5 (17 voturi)    
      Drepturile fundamentale sunt o iluzie. (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:47)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Intreaba pe cei care nu se pot trata astazi ca nu au unde ce parere au despre drepturile fundamentale. O sa fi surprins.
    • +2 (18 voturi)    
      Bai (Marţi, 14 aprilie 2020, 23:07)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Deuntologilor!? in Franta si Spania e mai drastica legea, in Italia nu ai interzis la demisie dar cine demisioneaza nu se mai poate angaja in viata lui in medicina.

      Nu doar ca nu a demisionat nimeni in Italia,Spania,Franta,UK ci au venit inapoi la munca mii de doctori pensionari de 70 ani sa ajute, gandeste-te acolo spirtit civic !!!

      Peste tot in lume nu au avut echipamente impotriva CoVid dar nicaieri nu s-a auzit de demisii in randul medicilor decat la tradatorii de Romani! Desi sunt Roman si imi iubesc tara asta este crudul adevar:

      Romanii sunt mult mai lasi si mai tradatori decat restul natiilor de pe pamant si im vine sa plang cand zic asta!
      • -5 (19 voturi)    
        Mai baiete, tu pricepi diferenta? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 1:20)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui Scarface1000

        Mai baiete, tu pricepi diferenta intre "munca silnica" (Romania) si "permiterea accesului intr-o profesie"(alte tari)?

        Se pare ca nu.
        • +6 (10 voturi)    
          Cum poți spune asta?! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 7:53)

          spirache [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Muncă silnică?! Tocmai ai aruncat cu rahat in drama a milioane de oameni uciși astfel în ultimii 100 de ani. Musuroiae care se pretind creste agrare...
    • +3 (7 voturi)    
      Infectați voi jumătate de țară (Miercuri, 15 aprilie 2020, 6:56)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Cu BOR și medicii trebuie sa nu clacheze
  • +11 (31 voturi)    
    ... (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:26)

    tirolez [utilizator]

    or sa-si ia concediu medical, clasic
    • -1 (7 voturi)    
      Ala trebuie aprobat de sef. (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:56)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Si poate fi refuzat. Nu e la fel. Or sa trebuiasca sa umple si ei buzunare. Ironic.
  • +1 (59 voturi)    
    O sa mai avem medici? (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:32)

    luciannn [utilizator]

    Nu dai ce trebuie medicilor, le interzici sa testeze, le pui viata in pericol si le mai si interzici sa isi dea demisia...

    Ar trebui ca sefii statului sa renunte la protectia SPP, la coloanele oficiale, si sa se deplaseze singuri pe trotuar ca pietonii, iar daca ii ia careva la suturi pentru competenta pana se satura ... sa nu poata sa-si dea demisia, ci sa continue asa pana isi termina mandatul...

    Acum sa vedem daca mai ramane vreun medic in tara dupa trecerea celor 30 de zile de preaviz...

    O sa ramanem sa ne tratam cu leacuri babesti si ceaiuri...
    • -2 (10 voturi)    
      ultima propozitie (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:45)

      TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Pai tu ce crezi ca-ti intareste sistemul imunitar? Medicamentele si iodul din mancare?
    • +6 (16 voturi)    
      ... (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:25)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Si in alte tari e la fel. In plus, in Anglia au voie sa-si dea demisia doar ca isi pierd pe viata dreptul de practica.
    • +2 (8 voturi)    
      O sa mai avem medici? (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:25)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui luciannn

      Le dublezi salariile...
  • +1 (57 voturi)    
    unde scrie asta (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:33)

    TrickyWicky [utilizator]

    IN contractul de munca?
    Inteleg pe cei din domeniul apararii. dar in rest nu s-a depus nici un juramant si nu s-a semnat nici un contract in care sa scrie asa ceva
    • +6 (24 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:01)

      [anonim] i-a raspuns lui TrickyWicky

    • +2 (18 voturi)    
      .. (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:38)

      John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Ce treaba are contractul cu legea?
      • 0 (0 voturi)    
        are treaba (Miercuri, 15 aprilie 2020, 22:08)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

        Mare
    • +7 (11 voturi)    
      E ca la revolutie (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:42)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Trageti in ei cit se poate, unii, premiantii, isi pun piciorul in ghips...nu uitati
    • 0 (2 voturi)    
      Da in contract scrie de spaga? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 13:00)

      nginx [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      ...
  • +3 (11 voturi)    
    iar hotii sa nu mai fure (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:54)

    Coco Whistle [utilizator]

    elementele ptr dictatura sint intrunite. pace voua celor care visati la ceea ce nu o sa aveti niciodata. implicati-va.
  • -4 (18 voturi)    
    ați luat-o razna complet (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:57)

    hdd [utilizator]

    acum, serios:
    cine s-ar întoarce în țară la așa ceva?

    înțeleg că l-ați votat pe ficus, dar măcar aveți dreptul să protestanți când sunteți făcuți preș.
  • +2 (18 voturi)    
    Efecte practice (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:58)

    AdrianBorza [utilizator]

    Si care va fi efectul daca doctorul nu vine la munca? E bagat la inchisoare? E biciuit, torturat, inecat? Oh, poate fi dat afara pentru ca nu se prezinta la serviciu, dar parca asta si vrea daca isi da demisia.
    • +1 (15 voturi)    
      evident (Miercuri, 15 aprilie 2020, 1:22)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      in asta consta imbecilitatea masurii, nu e aplicabila. daca refuza sa se prezinte la unitate nu pot face altceva decat sa ia masuri disciplinare impotriva doctorului, adica sa-l dea ei afara...
      ce inseamna sa rezolvi probleme din pix.

      nu poti sa fortezi un medic sa-si exercite meseria, poti in cel mai bun caz doar sa te asiguri ca o fac cum trebuie. ai nevoie de ei? asigura-le conditiile necesare.
      • +1 (5 voturi)    
        Vine la munca,nu face nimic acolo. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 12:29)

        patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui g01an

        Daca vine la munca, sta la birou si nu face nimic ce ii faci?
        Il dai afara?
  • +1 (27 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:00)

    [anonim]

    • +3 (11 voturi)    
      pai daca-si dau demisia... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 1:14)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui

      ... NU mai sunt platiti cu miile alea de euro!
  • -4 (20 voturi)    
    Masuri luate pe genunchi (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:00)

    mihaipricop [utilizator]

    nu poti suspenda drepturile omului, nici macar in perioada starii de urgenta si oricum daca nu se mai prezinta la munca ce ii faci ii iei caii de la bicicleta ?
  • +6 (14 voturi)    
    Dar politicienii (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:22)

    robyzs [utilizator]

    Dar politicienii care accepta contracte realizate cu bucatarese care nici nu ar fi avut dreptul sa participe la licitatii pentru ca firma nu avea dreptul de a vinde produse medicale?
  • +5 (13 voturi)    
    Asa le trebuie (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:22)

    serbanTeodor [utilizator]

    Daca au invatat prea mult si nu s-au gandit sa intre in armata sau magistratura sa poata sa iasa devreme la pensie pe bani foarte multi!
    • +5 (11 voturi)    
      ... (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:12)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

      De-aia tot cer derogari peste derogari, ca medicii sa poata fi sefi de sectie si peste varsta de 70 de ani etc? Sunt disperati sa iasa la pensie si nu pot saracii.
  • +1 (17 voturi)    
    Masura foarte buna! (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:22)

    spirache [utilizator]

    Chiar mii de medici militari să înlocuiască toți pitziponcii învățați la primit de plicuri nu cred că are armata.Foarte bine! Ăștia cu drepturile omului, mai vânați niste pokemoni sau ceva!
    • -3 (3 voturi)    
      Hehehe (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:13)

      Amenhotep [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Pentru cei care nu cred in drepturile omului am un bilet de vacanta in Siberia, doar dus !
  • +3 (9 voturi)    
    eh (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:25)

    codyrocco [utilizator]

    vorbim doar de doctorii care mai au si alte posibilitati de lucru; ma indoiesc ca restul si-ar da vreodata demisia.
  • -2 (24 voturi)    
    neconstitutionala in mod evident. (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:56)

    g01an [utilizator]

    exista un articol in constitutie care face cam nula o astfel de prevedere in cazul pozitiilor civile.
  • -1 (25 voturi)    
    O masura abuziva (Marţi, 14 aprilie 2020, 21:20)

    mirceapanait [utilizator]

    Si care incalca drepturile omului. Nici macar nu are cum sa fie legala.
    • +6 (10 voturi)    
      Romania s-a retras (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:21)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui mirceapanait

      de la CEDO.
      • -1 (13 voturi)    
        De cand? (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:50)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Si nu are UE nimic de spus despre asta?
      • 0 (10 voturi)    
        Derogat pe perioada crizei. (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:53)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui TheFreeOne

        Nu e o retragere. Aia e mult mai serioasa.
  • -3 (25 voturi)    
    Ma surprinde URA (Marţi, 14 aprilie 2020, 21:27)

    Kornell [utilizator]

    multora fata de personalul medical (desi dupa ce a fost cultivata continuu in media in ultimii 5 ani, n-ar mai trabui sa ma mire). Atat timp cat se dau minusuri - in sensul aprobarii deciziei - ce creier au respectivii??? Este o masura INCORECTA, ABUZIVA, ce incalca toate legile si drepturile actuale. Cum spunea cineva anterior, la capsuni si sparanghel se poate inclusiv incalca carantina dar medicilor, carora, in toate tarile CIVILIZATE actuale, li se aduc laude, aplauze, etc - aici sunt condamnati la munca fortata (nepermitand demisia, act unilateral prin definitie), la detentie (carantina OBLIGATORIE dupa ce au terminat programul). Daca dupa COVID vor pleca scarbiti in tari care ISI RESPECTA personalul, va vor trata babele - SI ASA VA TREBUIE !!! Sa nu ami veniti acum cu tampeniile clasice de incompetenti, spagari sau juramant - NIMIC (poate doar starea de razboi) nu permite incalcarea tututro drepturilor unei categorii profesionale pt ca altii sa-si bata joc.
    • +5 (17 voturi)    
      ... (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:10)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      In UK pierd dreptul de practica daca isi dau demisia zilele astea. Fara comentarii. La noi isi vor lua cu siguranta concedii medicale, deci sunt in siguranta.
    • +3 (19 voturi)    
      Niste ura fata de medici (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:20)

      TheFreeOne [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      e ceva normal (in sensul ca e foarte raspandita: vezi majoritatea filmelor in care medicii sunt personaje negative, persoane care si-au pierdut pe cineva din familie din cauza medicilor, au ramas cu handicap sau au trebuit sa dea umiliti spaga ca sa primeasca apt de lucru, chiar pentru jobul de, taaa-daaa, CCOONNTTAABBIILL... etc.).

      In Romania de obicei aceasta ura fata de medici este ura fata de un sistem profund corupt in care esti obligat sa cotizezi ani de zile, dar daca ai nevoie o singura data sa beneficiezi de ceva, esti pur si simplu batjocorit. A trebuit sa dai spaga ANI de zile (nu luna de luna, ci mai rau, la fiecare 30 de zile) ca sa ti se prescrie un medicament pe care farmacista nu ti l-ar fi eliberat altfel ???

      Sa le aduca aplauze cine vrea. Cine a primit vreun rinichi sarind peste rand, cine a fost dus cu elicopterul Smurd la cel mai mic semn de boala etc.

      Trebuiau doar sa isi faca treaba. Mii de euro pentru asta. Ce fel de oameni fug la primele semn de de greutati? Ei ar trebui sa se ocupe e virusi, nu-i asa? Pur si simplu trebuie sa stea la locul lor si sa isi faca treaba pentru ca sistemul sa ne dea iluzia ca totul este sub control, ca suntem in siguranta! Oamenii mor de foame in casa, dar tinem spitalele libere asa ca pot face fata la un eventual aflux marit de ...

      Drepturile omului au ajuns un lux in perioada asta. Nimeni nu prea mai are. Poate ca pentru unii e mai rau decat altii. Insa, vorba proverbului: "La placinte inainte, la razboi inapoi."Cand s-a retras tara de la CEDO trebuia sa ne punem niste intrebari.

      Imi pare rau ca inca mai au un statut social bun (case gratis pentru medici etc, iar in prioada asta: pot locui gratis, pot sa manance gratis, pot calatori gratis).

      Daca vor sa plec, ar trebui lasati sa faca asta, oricat, oricand.

      Inca de pe acum le uram "Drum bun" si "Succes in proiectele viitoare"
  • +7 (13 voturi)    
    In cazul acesta, (Marţi, 14 aprilie 2020, 21:31)

    mirceapanait [utilizator]

    Si intreg aparatul de conducere ar trebui sa aiba un program de lucru de 14 ore pe zi, in aceasta perioada. Fara demisie ca optiune.
  • +5 (11 voturi)    
    Pai unii sunt pensionari si lucreaza la privat! (Marţi, 14 aprilie 2020, 21:33)

    Alui [utilizator]

    Daca isi dau demisia de la privat, ce se intampla?
    • +3 (11 voturi)    
      Nu au de lucru la privat. (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:52)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Alui

      Inafara de covidati si urgente lumea ocoleste spitalele ca pe leprosi.
      • +2 (6 voturi)    
        E vorba si de cabinete private la sate. (Miercuri, 15 aprilie 2020, 0:48)

        Alui [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Acum dupa acordul BOR-MAI cred ca a dat un virus care ataca creierul in guvernanti!
  • +3 (23 voturi)    
    drept demisie conditionat de drept de practica (Marţi, 14 aprilie 2020, 22:25)

    cugetatorul [utilizator]

    ar trebui sa le dea dreptul de demisie in perioada starii de urgenta cu conditia sa renunte pe viata la dreptul de practica medicala; pana la urma cei care sunt fricosi sau lasi oricum nu vor face mare lucru in aceasta perioada, ar trebui lasati sa se reprofileze si sa lase locul in aceste domenniii unor persoane care sa fie la munca la bine si la greu, nu doar la bine; pe de alta parte cei care raman se fie platiti cum trebuie...
    • -1 (7 voturi)    
      shpaga... >: (Miercuri, 15 aprilie 2020, 1:34)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui cugetatorul

      Or sa dea shpaga ca sa nu le fie retras dreptul de practica ;)
      Nu ca n-ar fi bine: las' sa vada si ei cum e cand iti ia cineva pielea de pe tine atunci cand esti la mare stramtoare :P
  • 0 (12 voturi)    
    asta e o TAMPENIE!! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 1:10)

    Codruta N [utilizator]

    Si daca n-are chef sa lucreze, CUM il obligi sa lucreze? Cu biciul? >:
    Mi se pare ca pe puscariasi n-ai voie sa-i pui la lucru - ca e "munca fortata"! >:
    Ordonante de r*hat! Fara nici o urma de creier!
  • 0 (10 voturi)    
    Harap Alb... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 1:36)

    Codruta N [utilizator]

    "Daca te-a sfatuit cineva, rau te-a sfatuit - iar daca ai facut-o de capul tau, rau cap ai avut"! >:
    NICIODATA ceva facut fortat nu va fi bine facut!
    Iohannis are niste consilieri tampiti!
  • +2 (12 voturi)    
    In locul lor pur si simplu nu m-as mai prezenta (Miercuri, 15 aprilie 2020, 4:44)

    lazarus101 [utilizator]

    Asta deja e sclavie! Si daca pur si simplu de maine cei in preaviz nu se mai prezinta ce-o sa le faca? Ii biciuiesc? Ii baga la puscarie???
    Adica statul de rahat nu e capabil sa asigure echipament de protectie angajatilor din spitale si acum ii obliga practic sa-si riste viata???
    Ar fi interesant de vazut o statistica cu numarul de persoane angajate in sistemul medical infectate cu covid raportat la numarul de locuitori, cred ca avem sanse sa fim pe primul loc in lume!
    Vad ca exista pe aici prin comentarii o gramada de foci aplaudace care se bucura la fiecare abuz instaurat, sincer nu-i de mirare, sunt aceasi indivizi care aplaudau minerii dupa ce au mascarat protestatarii din Piata Universitatii!
    • +1 (3 voturi)    
      Statistica de luni (Miercuri, 15 aprilie 2020, 9:40)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      a federatiei "Solidaritatea Sanitara" din RO, ce reuneste mai multe sindicate : 19.9% dintre cazuri sunt personal medical - pe baza declaratiilor din fiecare judet. Oficialitatile scot cazurile vindecate, personalul de la privat, si din alte retele medicale si le iese 13-14%
  • -3 (5 voturi)    
    Porcarie (Miercuri, 15 aprilie 2020, 7:33)

    ungureanumanuela [utilizator]

    Partea "frumoasa" e ca lasii adica demisioanarii (in mare parte) dupa ce va trece urgia se vor intoarce frumos la munca retragandu-si demisiile reluand vechile obiceiuri din civilie. Ma mai intreb oare ce se intampla cu cei care si asa vor refuza sa se prezinte la munca, sau cu cei care sunt cazuri speciale : persoana cu sot , sotie grav bolnava si care poate in conditii normale poate mai are vreo sansa la viata dar pentru ca trebuie sa fie in mijlocul focarului poate duce virusul acasa si astfel isi condamna jumatatea la moarte sigura, basca daca mai exista si cate un minor care va ramane singur pe lume.
  • +4 (4 voturi)    
    INFRACTIUNE (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:30)

    rocambole [utilizator]

    PENTRU PERIOADA STARII DE URGENTA ESTE O MASURA ACCEPTABILA, DOAR CA EA TREBUIA SA VINA LA PACHET CU O ALTA MASURA: NEASIGURAREA UNOR ECHIPAMENTE DE PROTECTIE ADECVATE PENTRU angajații din spitale, din domeniul asistenței sociale, precum și din instituțiile din domeniul apărării, ordinii publice și securității naționale CONSTITUIE INFRACTIUNE !