Medic: 20-25 de persoane mor zilnic în România din cauza pneumoniei, conform statisticilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2020, 16:43 Actualitate | Coronavirus


Medicul Sorin Alexandru
Foto: Arhiva personala
7.000 - 8.000 de români mor anual din cauza pneumoniei, ceea ce înseamnă o medie de 20-25 de persoane zilnic, afirmă Sorin Alexandru, medic la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean din Craiova.

"Conform unor statistici ale ultimilor ani, care sunt publice pe site-ul Institutului Național de Sănătate Publică, în România mor cam 700-800 de persoane zilnic. Într-un an mor cam 7.000 - 8.000 de persoane de pneumonie, adică o medie de 20-25 de persoane zilnic. Cam atât am vrut sa spun. Restul, vă mai gândiți și voi", este mesajul medicului craiovean.

Medicul Sorin Alexandru atrage astfel atenția că există afecțiuni în cazul cărora nu există tratament care să ducă la vindecare.

În România s-au înregistrat până acum 346 de decese provocate de coronavirus, în ultimele 3 săptămâni și jumătate (primul deces a fost anunțat pe 22 martie). Cele mai multe dintre victime sufereau și de alte afecțiuni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10438 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    fii mai exact domnule (Marţi, 14 aprilie 2020, 16:46)

    TrickyWicky [utilizator]

    Adica 7% din totalul deceselor.
    56 % mor de inima si starea asta de urgenta agraveaza situatia.
    • +4 (4 voturi)    
      ia sa vedem... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:47)

      Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui TrickyWicky

      in mare, dl. Alexandru are dreptate - 15-20 decese zilnice cauzate de pneumonie sunt (din pacate) de asteptat si fara COVID-19.

      TOTUSI italienii, au chiar si acum peste 500 de decese pe zi, la o populatie de 3x mai mare. La fel Spania, , Franta, UK, USA (lasam Germania, astia sunt in alta liga la sanatate). Credeti ca si acolo e statistic "normal"??

      Sa ne dea Dumnezeu minte sa ne ferim mai departe, si n-o sa ajungem ca altii!
  • -6 (24 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 aprilie 2020, 16:47)

    [anonim]

    • +12 (14 voturi)    
      diaree (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:47)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui

      Hai sa facem un mic exectiu, sa zicem ca un grup de persoane sufera de o diaree, in stare dstul de grava. Nimic mai banal ca o diaree nu? Daca nu e tratata si e prelungita poate duce la moarte in doua, trei zile - bolnavul murind de deshidratare, neputand asimila lichide mai deloc. E simplu de rezolvat - se administreza intravenos dextroza 5% în solutie salina semimolara (in timpse se adreseaza cauza).
      Sa zicem ca-ti vin cam 5-10 oameni pe zi, per spital, in conditii normale.
      O "banala diaree" ar zice cineva...

      Sa zicem ca avem un alt scenariu... diareea asta e super cantagioasa, si in loc de 5-10 oamenii iti vin 200-300 in fiecare zi. E o banala diaree, cu un tratament banal... dar ai unde sa-i tratezi fiind asa de multi? Cei pe care nu-i poti trata, ca nu ai capacitate, nu mor ei oare cu zile? ... dintr-o "banala" diaree?
      ------
      In Romania mor 20-25 de persoane zilnic de pneumonie... dar daca pneumonia ar fi contagioasa, ca o "banala gripa" de exemplu, sau chiar mai contagioasa...
      -------
      20 de persoane decedate zilnic de Covid19 nu e statistica super alarmanta... dar asta e pentru ca suntem sub carantina. E usor sa presupui ca e inutila carantina, dat fiind ca sunt doar 20-30 decese zilnic, DAR e exact pe dos: asta e datorita carantinei.
      • 0 (4 voturi)    
        Ridici imediat câteva corturi ca să nu infecteze (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:57)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        pe alții, îi trimiți acasă pe toți cei ce au diaree obișnuită care se tratează prin simpla evacuare a mațelor și-i tratezi pe toți ceilalți care au nevoie de îngrijire.
        • 0 (0 voturi)    
          ridici (Miercuri, 15 aprilie 2020, 19:30)

          Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

          ridici corturile... dar ei nu infecteaza pe altii DUPA ce au fost diagnosticati. Boala se raspandeste cu mult inainte. Ce se diagnosticheaza, sunt doar cazurile severe, alea care te fac sa vii in spital.
          • 0 (0 voturi)    
            Și ce-ți pasă ție de cazurile ușoare? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 19:38)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

            lasă-i pe oameni să-și sufle liniștiți nasul.
            • 0 (0 voturi)    
              cazurile usoare (Joi, 16 aprilie 2020, 9:18)

              Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui hic sunt leones

              cazurile usoare is importante pentru ca respectivii sunt purtatori si transmit mai departe boala. Ne pasa chiar foarte mult pentru ca tocmai ei sunt cheia raspandirii virusului...
      • +2 (2 voturi)    
        Aveti dreptate (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:57)

        altRoman [utilizator] i-a raspuns lui Mawrkuss

        M-am logat doar pentru a subscrie la cele scrise de dumneavoastra
  • +5 (21 voturi)    
    Pun pariu (Marţi, 14 aprilie 2020, 16:51)

    Tescovin [utilizator]

    ...că de vreo lună încoace incidența statistică a deceselor cauzate de pneumonie a scăzut brusc și inexplicabil.
  • -2 (6 voturi)    
    Mda (Marţi, 14 aprilie 2020, 16:53)

    war4peace [utilizator]

    Lies, damned lies, and statistics.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Lies,_damned_lies,_and_statistics

    Cam atât am vrut sa spun. Restul, vă mai gândiți și voi.
  • +9 (17 voturi)    
    si (Marţi, 14 aprilie 2020, 16:57)

    potato [utilizator]

    ce propune domnul? sa ne bagam picioarele, ce s cateva mii de morti in plus pe an? pentru asta nu i da lui voie sa mearga in mall?!?!
    • 0 (10 voturi)    
      măi dragă domnule (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:34)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui potato

      deveniți stridenți...nu v-au spus la cacademia de dezinformații că stridența vă demască?...vă schimbați nick-urili da n-aveți cum să vă schimbați limbaju de lemn...domnu dr. a spus o statistică, pe care mulți d-aici o bănuiau...de ce sînteți disperați nu înțeleg...ne dăm și noi cu părerea p-aici...butoanili și amenzili îs la voi...amu începe ploaia de minusuri
  • +1 (13 voturi)    
    ete fas... (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:13)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. de cand cu nebunia asta, sunt trecuti la guvid.
  • +8 (22 voturi)    
    Dosar penal pentru minimalizarea COVID-19! (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:14)

    Alex735 [utilizator]

    Acest medic trebuie retinut pentru instigare la raspandirea bolilor infectioase! La audieri trebuie luat la intrebari si despre 5G, incalzirea globala.
    Acest medic e un negationist foarte periculos pentru viitorul omenirii.
    • 0 (2 voturi)    
      o fi flathearther... (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:26)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      .. si daca reptilienii au adus guvidu la noi?
  • +3 (5 voturi)    
    In orice domeniu exista mai multe opinii (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:27)

    Martinezu [utilizator]

    Si de cele mai multe ori se alege una pentru directia generala in care se merge.
    In cazul actual, sunt 1000 care recomanda sa stam in case pentru ca acest virus este foarte periculos . 1000/1.
    Omul si-a spus parerea.
    • -1 (7 voturi)    
      Părerea a 1000 de imbecili (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:59)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      valorează fix 0.
  • +1 (7 voturi)    
    Aplicatie care ajuta la gasirea unor medicamente (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:37)

    __Anonim__ [utilizator]

    Exista o aplicatie, folding@home, care ajuta expertii sa gaseasca tratamente pentru mai multe boli.

    Detalii si aici:

    https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23725060-trtatament-covid-19-puterea-procesare-computerelor.htm#.Xm377Iv54Wc.twitter

    Sper sa va ajute!
  • +9 (15 voturi)    
    sa ne arate dovada (Marţi, 14 aprilie 2020, 18:28)

    dori999 [utilizator]

    ... ca eu pe site-ul INS am gasit cu totul altceva, cred ca nu le prea are cu matematica si in loc de 700-800 a calculat 7000-8000, ca acolo staticticile sunt cu numar de morti la 100 000 locuitori. O regula de trei simpla, se invata in clasa a patra, domnule doctor!!
    • +2 (2 voturi)    
      ati uitat un 0... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 10:00)

      Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui dori999

      si oricum scrie negru pe alb: 2016 - 6563 decese datorate pneumoniei (Raport Național privind Starea de Sănătate a Populației României 2017, pag. 66)
      Cititul se invata in prima clasa.
  • +4 (10 voturi)    
    Aroganta unui medic (Marţi, 14 aprilie 2020, 21:29)

    Ovidiu Tuca [anonim]

    Pacat ca mai sunt medici cu o gandire superficiala ca acest urgentist si am sa argumentez:
    1.Mortalitatea coronavirus este 10% cu mult mai mare decat in pneumonii
    2.Contagiozitatea este extrem de ridicata spre deosebire de pneumonie virusul rezistand in aer si pe suprafete
    3.Evolutia este rapida catre insuficienta respiratorie severa
    4.Pentru pneumonie avem tratament pe cand pentru acest virus nu exista tratament si nici vaccin
    5.Datele statistice sunt gresite : 2000 de decese pe an si nu 7000 din cauza pneumoniei
    6.Nu inteleg de ce unii subestimeaza gravitatea acestei epidemii:din inconstienta sau infatuare.
    7.Cred ca dr. Sorin Alexandru ar trebui sa se gandeasca mai mult si sa studieze mai aprofundat
    infectia Covid-19.
    • 0 (0 voturi)    
      Chiar dacă are dreptate? (Vineri, 17 aprilie 2020, 9:13)

      hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu Tuca

      1. Mortalitatea gripei obișnuite - în România - a fost peste 20% pt cei internați.
      2. Acest virus s-a răspândit de 100 de ori mai puțin decât gripa, deci nu e chiar asa de contagios.
      3. Doar în 10-20% din cazuri (la fel ca gripa.
      4. Efectul Covid este pneomia, pentru care zici ca e tratament.
      5.
      6. Pentru ca este o gripa banala.
  • +1 (3 voturi)    
    ...atat am avut de spus“???Minciuna prin omisiune! (Miercuri, 15 aprilie 2020, 11:04)

    V. Istina [utilizator]

    De ce „doar atat“? Continuati va rog cu „radiatiile 5G“, marea conspiratie mondiala etc...

    Pe de alta parte, nu sunteti singurul, au patit-o capete mult mai luminate. Dar tot tampenie impachetata in cifre incomplete ramane.