Al treilea cadru medical decedat: O asistentă medicală din Țăndărei

de C.P.     HotNews.ro
Marţi, 14 aprilie 2020, 10:24 Actualitate | Coronavirus


Ambulanta Covid-19
Foto: MoiraM / Alamy / Alamy / Profimedia
O asistentă medicală din Țăndărei a decedat pe 13 aprilie, anunță Grupul de Comunicare Strategică. Femeia avea 42 ani, a fost confirmată COVID 19 în data de 2 aprilie 202 la Spitalul suport Fetești unde a fost și internată. Cu aceasta s-a ajuns la 332 de decese în România.

A fost transferată la Spitalul Clinic de Boli Infecțioase 'Victor Babeș" în data de 4 aprilie 2020.

Avea boala cronică preexistentă: diabet zaharat, dereglări hormonale.

Este al treilea caz de deces al unui cadru medical, după asistenta medicală de la Spitalul Militar Brașov și ambulanțierul de la Suceava.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10617 vizualizari

  • -11 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 14 aprilie 2020, 10:30)

    [anonim]

    • +9 (9 voturi)    
      Nu (Marţi, 14 aprilie 2020, 11:14)

      corsic [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu cred ca zici bine. "Cauza principala a decesului o reprezinta deci ....istoricul medical". Istoricul medical nu cred ca poate sa reprezinte o cauza a decesului.
      De exemplu in acest caz femeia avea diabet zaharat. Cu aceasta boala poti sa traiesti pana la batranete, deci nu asta a fost cauza mortii.
    • +7 (7 voturi)    
      Nu diabetul e cauza (Marţi, 14 aprilie 2020, 11:14)

      bumescu [utilizator] i-a raspuns lui

      Draga mea,
      Avea 42 de ani!!!!
      Cu diabet zaharat, daca era bine controlat, o mai putea duce inca cel putin 30 de ani. Deci da, a murit DIN CAUZA infectiei cu SARS-Cov2. Ca a survenit in contextul asocierii DZ si ca acesta a "ajutat" e adevarat. Dar nu a murit din cauza diabetului...
      Celalalt diagnostic - cel mai probabil tine de ICM, pus ca sa creasca banii primiti de la CNAS...
      • -1 (5 voturi)    
        Diabetul omoara (Marţi, 14 aprilie 2020, 12:33)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui bumescu

        Stresul si epuizarea omoara. A murit cu virusul SARS COV 2 ? p[osibil sa-l fi avut dsar sa nu fi avut boala COVID-19 cum se insinueaza in articol..
    • +9 (11 voturi)    
      bravo (Marţi, 14 aprilie 2020, 11:49)

      simonn [utilizator] i-a raspuns lui

      mhm ... dupa principiu ca daca omul avea diabet si l-a lovit masina, a murit defapt de diabet

      faina logica
      • +1 (3 voturi)    
        logica ta e stramba (Marţi, 14 aprilie 2020, 12:35)

        TrickyWicky [utilizator] i-a raspuns lui simonn

        Confirmat cu COVID adica confirmat cu boala? sau confirmat cu virusul SARS COV 2 care cauzeaza boala COVID19.

        A murit la locul de munca? Se stie ca in ROmania multe asistente au murit de epuizare si stres
    • +8 (8 voturi)    
      cum adica? (Marţi, 14 aprilie 2020, 12:14)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui

      Daca ai diabet poti sa te consideri mort deja? Sunt persoane care traiesc de cand sunt mici pana la 70-80 de ani cu diabet si o duc chiar bine. Pai daca e sa o iei dupa llogica ta, atunci toti ar muri de inima , deoarece un numar insemnat din populatie sufera de bolicardiovasculare. Vi s-a mai explicat de 100 de ori, nu conteaza ce comorbiditati ai, conteaza ce te omoara. Ca si in exemplul cu masina, daca ai diabet si da unul peste tine pe trecerea de pietoni , nu inseamna ca ai murit de diabet.
      E la mintea cocosului, ce tot o dati inainte cu comorbiditatile voastre
  • +6 (20 voturi)    
    incetati cu bolile cronice preexistente!!!!!! (Marţi, 14 aprilie 2020, 10:35)

    numaiamnume [utilizator]

    Ca dracu ma? Chiar nu puteti sa dati stirile fara boli cronice preexistente? Pai cine e 100% sanatos? Mai nou se moare de diabet zaharat? Mai nou se moare de DEREGLARI HORMONALE? Voi v-ati tampit de tot, de zeci de ani oamenii traiesc cu diabet zaharat (si mai ales cu dereglari hormonale, wtf?!). Acum apare virusul si cand mor dam vina pe niste boli asociate care sunt controlabile si nu produc moartea oamenilor numai in zeci de ani.
  • +12 (20 voturi)    
    ... (Marţi, 14 aprilie 2020, 10:39)

    tirolez [utilizator]

    Pe bune, dereglari hormonale? Avea 42 de ani, probabil pre-menopauza, nu mai erau hormonii chiar ceas. Asa si adolescentii au dereglari hormonale. Asta e cauza de trecut?
    In curand o sa vedem la comorbiditati si miopie, micoza la unghia de la piciorul drept, carie la maseaua de minte etc.
    • +3 (3 voturi)    
      depinde (Marţi, 14 aprilie 2020, 11:51)

      simonn [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      daca dereglarile hormonale cauzeaza obezitate atunci sunt si ele foarte periculoase
    • +6 (6 voturi)    
      tanara de 3x de ani cu depresie (Marţi, 14 aprilie 2020, 12:00)

      Vladf555 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      A mai fost o stire in care au zis ca o tanara de 30 si ceva de ani, decedata, suferise si de depresie.

      Pe buneee?

      Chiar trebuie gasit orice alta explivatie ca cineva "merita" sa moara ca oricum avea comorbiditati, ca sa doarma linistit rumanul care se crede sanatoasa tun?

      In curand o sa auzim ca decedatilor de coronavirus le mirosea urat gura.
  • +1 (1 vot)    
    Pentru adevarul istoric. (Marţi, 14 aprilie 2020, 11:30)

    spysoby [utilizator]

    Care trebuie respectat.Primul caz era ambulantier (soferul de pe salvare ), care nu-i cadru medical e a similatcare cica refuzase internarea.Cazul doi nu-i covid a murit din lipsa ingrijirilor medicale ,asistenta.Asta pare primul caz de moarte a unui cadru medical.
  • -3 (7 voturi)    
    O mână de analfabeți (Marţi, 14 aprilie 2020, 11:39)

    heraasku [utilizator]

    Unii cred ca dacă îți iese virusul în sânge, mort fiind, sigur de aia ai crăpat. Deși nimeni nu știa ca ai boală, nu se manifesta.
    Da, se moare din diabet capete seci pentru ca diabetul da deficiente grave. Omul moare numai și numai din o singura cauza, stop cardio.respirator. Toate bolile sunt factori care grăbesc acest stop. Diabet, boli vasculare, boli pulmonare, boli cardiace, digestive, imunitare... În actul medico.legal nu va scrie niciodată mort de covid_19, astea sunt propagande. Va scrie stop cardio respirator pe diabet, cauze endocrine etc. La testare a ieșit și SARS2...
    • +1 (1 vot)    
      Este greu! (Marţi, 14 aprilie 2020, 15:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui heraasku

      Tu crezi că de COVID nu se moare?Demonstrează și ai tot respectul.Deocamdată ești printre cei care vor răul oamenilor.Diavolul are și el slujitorii lui !Amin.
  • +3 (3 voturi)    
    La Aeroportul Tandarei colonelul Paraschiv (Marţi, 14 aprilie 2020, 11:49)

    un domn [utilizator]

    A ajuns ?
  • -4 (6 voturi)    
    in tara asta (Marţi, 14 aprilie 2020, 12:56)

    Stefan534324 [utilizator]

    se mai moare si de altceva decat de covid? Daca mai aud acest cuvant cred ca o sa vomit.