Bill Gates lansează un apel către liderii lumii și propune trei măsuri pentru combaterea coronavirusului

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 13 aprilie 2020, 22:54 Actualitate | Coronavirus


Bill Gates
Foto: Wikimedia Commons
Într-un articol publicat de ziarul "Le Monde", Bill Gates, multimiliardarul american devenit filantrop, a solicitat un răspuns concertat, o "abordare globală pentru a lupta împotriva acestei boli".

Cele 3 măsuri cerute de Gates:
  • trebuie să se asigure că echipamentele destinate combaterii pandemiei, cum ar fi măștile, mănușile și testele de diagnostic, sunt alocate eficient la scară globală
  • asigurarea finanțării necesare dezvoltării unui vaccin
  • companiile private care sunt gata să producă vaccinul nu ar trebui să facă acest lucru în pierdere
Bill Gates începe prin a avertiza diferite state să vadă dincolo de granițe, deoarece coronavirusul afectează întreaga planetă. "De când lumea a luat cunoștință de virus, la începutul lunii ianuarie, fiecare țară s-a concentrat pe propriile interese naționale, întrebându-se: 'Cum putem proteja oamenii în interiorul frontierelor noastre?' Aceasta este o reacție de înțeles. Dar atunci când un astfel de virus se dovedeşte a fi atât de contagios și de răspândit cum e Covid-19, liderii trebuie să înțeleagă că pandemia va rămâne o amenințare pentru toată lumea, indiferent unde se află în lume, atât timp cât ea va lovi undeva", citează Rador.

Astfel, miliardarul scoate în evidență țările sărace, pentru care se teme de ce e mai rău."Până în prezent, Covid-19 nu a lovit încă puternic ţările cu venituri mici și mijlocii. Nu știm cu adevărat de ce. În schimb, suntem siguri că boala va sfârși, mai devreme sau mai târziu, prin a se răspândi pe scară largă în aceste țări. Și, fără ajutor, numărul de infecții și decese va fi, fără îndoială, mult mai mare decât ceea ce observăm acolo astăzi.

Această simplă observație este suficientă pentru a conştientiza amenințarea: Covid-19 a provocat o supraglomerare a serviciilor de sănătate în orașe precum New York, în timp ce un singur spital din Manhattan are mai multe paturi la terapie intensivă decât majoritatea țărilor africane. În acestea din urmă, pandemia ar putea face milioane de victime".

Apoi, Bill Gates insistă asupra importanței unei strategii globale. "În timp ce țările dezvoltate ar putea să restrângă cu succes boala în lunile următoare, virusul ar putea avea o revenire în forţă, dacă epidemia continuă să facă ravagii undeva în lume. În cel mai scurt timp, întreaga planetă ar fi infectată din nou, de aceea trebuie să punem în aplicare o strategie globală de combatere a acestei boli".

Bill Gates detaliază această strategie în jurul a trei măsuri emblematice. În primul rând, liderii noștri "trebuie să se asigure că echipamentele destinate combaterii pandemiei, cum ar fi măștile, mănușile și testele de diagnostic, sunt alocate eficient la scară globală". Și nici vorbă să existe licitații între țări pentru aprovizionarea vitală, deoarece "boala ar face și mai multe victime" .

A doua măsură pe care ar trebui să o ia liderii, după cum explică Bill Gates, este "asigurarea finanțării necesare dezvoltării unui vaccin". Iar miliardarul precizează: "Cercetătorii care lucrează deja la opt potențiale vaccinuri împotriva Covid-19, sunt convinși că unul dintre acestea va fi dezvoltat în următoarele 18 luni. [...] Acest termen nu va fi respectat decât dacă va urma o finanțare suficientă".

În cele din urmă, a treia măsură identificată de Bill Gates vizează importanța luării în considerare a costurilor generate de acest vaccin. "Companiile private care sunt gata să producă vaccinul nu ar trebui să facă acest lucru în pierdere. Acestea fiind zise, fiecare vaccin Covid-19 ar trebui considerat un "bun public mondial" și, prin urmare, să rămână abordabil și accesibil tuturor", explică el.

Și miliardarul american conchide: "Ființele care formează umanitatea noastră nu sunt legate doar de valorile noastre comune și de legăturile sociale. Noi suntem conectați între noi şi printr-o rețea microscopică de germeni patogeni care leagă sănătatea unei persoane de sănătatea tuturor celorlalte. În această pandemie, toți suntem conectați între noi. În reacția noastră, trebuie să fim la fel", potrivit La Libre, citat de Rador.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















40114 vizualizari

  • -49 (77 voturi)    
    Hmmm (Luni, 13 aprilie 2020, 23:10)

    Sah [utilizator]

    In ce calitate vorbeste acest individ?
    A fost cumva ales?
    Apoi daca abia dupa 18 luni se va face un vaccin, cu ce scop se va mai face?
    • +32 (72 voturi)    
      Esti un circ (Marţi, 14 aprilie 2020, 0:12)

      martianu [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Poti sa mori si sa te nasti de 1000 de ori si n-o sa-i ajungi nici la unghiile de la picioare. Esti un nimic, un numar intr-un tabel si atat.

      Daca te-ai informa despre omul asta macar 1% din timpul pe care-l petreci scriind prostii ai fi la fel de prost, dar macar n-ai mai scrie aberatii pe internet.
    • +25 (49 voturi)    
      In calitate de om inteligent (Marţi, 14 aprilie 2020, 0:21)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Care a eradicat cateva boli si a facur mult bine prin africa. Printre altele a si atentionat lumea de pericol cu subiect si predicat inca de acum 5 ani. Nimeni nu l-a ascultat.
    • +32 (48 voturi)    
      Auzi la el... (Marţi, 14 aprilie 2020, 1:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

      Vorbeste in calitate de sef de fundatie careia i-a donat 46 mld $ din averea lui, spre exemplu. de milioane de ori mai mult decat Iliescu, Nastase, Basescu, etc...

      In ignoranta ta nu intelegi ca sars-cov-2 asta nu dispare in 3 luni...
      • +1 (7 voturi)    
        Nu-i vorba de ignoranta. (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:25)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Au sarit postacii de la Rasarit ca arsi, dupa cum vezi. Se bazeaza ca nu am vazut filmul de pe Ted din urma cu vreo 5 ani cand Bill Gates practic a prevestit ce s-a intamplat. Deci omul e vizionar, daca nici pe astia nu ii ascultam, atunci pe cine?
        Sunt speriati ca am putea sa credem ca un capitalist feroce si imbuibat poate sa aiba viziuni corecte sau dreptate in ceea ce propune. Chiar si unul care si-a petrecut ultimii ani facand acte de caritate...
        Deh, tovarasi, nu-s chiar toti ca Trump care s-a facut intr-adevar de rahat "pe mana lui" cum se spune.
  • -43 (69 voturi)    
    Bill crede cu tarie ca la orice exista un vaccin (Luni, 13 aprilie 2020, 23:19)

    Alex735 [utilizator]

    Omul sufera de sindrom obsesiv-compulsiv si idei fixe.
    • +14 (34 voturi)    
      da mah... (Marţi, 14 aprilie 2020, 1:07)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      ai sarit tu repede din spatele tastaturii sa ne spui de ce sindrom sufera Bill Gates. Ia vezi, ai folosit cumva Windows la viata ta? Nu de altceva, dar sa nu te fi contaminat si tu cu aceeasi boala.
    • +19 (35 voturi)    
      pai are si de ce crede (Marţi, 14 aprilie 2020, 1:12)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Spre deosebire de tine, care n-ai nici o treab acu stiinta, bill ala a trecut prin toate coronabirusurile din ultimii 20 de ani. Ebola, sars, etc. Are si prezentari in care atrage atentia ca va urma si un covid daca nu se iau masuri. Pe tine ce te califica sa emiti brain-fart-ul ala?
    • -9 (13 voturi)    
      Zambitori si cu manecile suflecate.. (Marţi, 14 aprilie 2020, 1:34)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Nu comenteaza nimeni!
    • +8 (8 voturi)    
      pai nici un vaccin nu exista (Marţi, 14 aprilie 2020, 10:54)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      pana nu il cream noi. Eu cred ca el stie asta, tu ce crezi?
    • +7 (11 voturi)    
      Putin al tau cati bani a donat (Marţi, 14 aprilie 2020, 11:48)

      soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      pentru eradicarea virusului?Doar e miliardar din tata-n fiu!
    • +3 (7 voturi)    
      Pentru toti cei care i-au raspuns lui Alex735 (Marţi, 14 aprilie 2020, 16:38)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Va rog lasati omul in pace, nu stiti ca pentru cei fara minte pana si a citi un raspuns e un chin major? Daramite sa mai si judece... Asta presupunand ca nu e doar un postac platit, in care caz iarasi nu are importanta ce-i spuneti, daca nu-i dati si bani.
      Dovada clara ca nu stie sa judece e chiar ce a postat, incepand chiar cu titlul: unde si cand a spus Bill Gates ca "la ORICE exista un vaccin"??? Nici la asta, nici la restul postarii, nu prezinta nici o sursa, dovada demna de incredere... Tipic unui postac fara minte!
  • +22 (44 voturi)    
    rational! (Luni, 13 aprilie 2020, 23:19)

    antivirus2020 [utilizator]

    omul are dreptate.Degeaba sa presupunem exterminam pandemia in China daca virusul exista in Somalia.Oricand se poate intampla ca cineva contaminat simptomatic spre exemplu sa vina in SUA sau Europa sa infecteze cativa zeci de oameni si o luam de la capat.La acest scenariu m-am gandit si eu de vreo 3 saptamani mai ales ca au aparut la stiri vindecati care s-au reinfectat in Coreea de Sud.
    Solutia pare a fi totusi un vaccin.
    Aceasta pandemie ne arata cat de vulnerabili suntem ca specie daca nu avem o abordare unitara.(ganditi ce ar insemna combinarea actualului virus cu ebola si cam ce victime ar fi la nivel planetar-discutam aici de contaminare si agresivitatea a bolii)
    P.S nu stiu daca e posibila aceasta combinatie.
    • +2 (16 voturi)    
      cu sau fara vaccin (Marţi, 14 aprilie 2020, 0:34)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui antivirus2020

      Primul punct mentionat este crucial - PROTECTIA.

      probabil ca va fi nevoie mult timp de acum incolo sa ne protejam si sa investim in chestia asta.

      Intresant ca nu mentioneaza nimic despre ventilatoare

      Parerea mea este ca exista deja tratamente operationale care reduc nevoia de a asigura ventilatia mecanica.
      • -1 (1 vot)    
        Nu se menționează nimic despre ventilatoare... (Marţi, 14 aprilie 2020, 18:02)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        ...pentru că 1/2 din infectații cu COVID care ajung pe ventilator mor!
  • -27 (47 voturi)    
    Bine ca iese Bill Gates (Luni, 13 aprilie 2020, 23:25)

    Rahan5 [utilizator]

    sa-si spuna ,,parerea" despre ce trebuie sa faca
    Guvernele Lumii !.
    Si acum, dupa Corona-Virus, ce ar trebuii sa faca Guvernele Lumii :
    Sa modifice Retroactiv Drepturile de Licenta pentru Sistemele de Operare pe Calculator de la 17 ani (cat este in SUA) la numai 5 ani sau maxim 7 ani. Iar diferenta de bani (vreo 70 de Miliarde de $) Bill Gates sa o returneze catre toti care au cumparat Sistemul de Operare ,,Windows" in ultimii 35 de ani.
    • +14 (28 voturi)    
      A spus acum 5 ani (Marţi, 14 aprilie 2020, 0:22)

      JohnR [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Insa nu l-a ascultat nimeni. Acum il cauta ei pe el.
      • -7 (19 voturi)    
        si Vadim a spus acum 50 de ani. (Marţi, 14 aprilie 2020, 4:12)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        .. cum facem?
      • +4 (4 voturi)    
        din 2006 (Marţi, 14 aprilie 2020, 13:12)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui JohnR

        exista o analiza facuta dupa o comanda data de Administratia Bush jr. cam cum ar trebui sa se intervina in caz de pandemie fara de vaccin...

        Acum important este cum actionezi ca sa ajungi fara victime prea multe si fara sa iti moara motoarele din economie... Big Challenge - unii si-au batut capul cu chestia asta mai demult...
        • 0 (2 voturi)    
          Pai atunci (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:08)

          JohnR [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          De ce alearga toti acum ca puii fara cap?
    • +10 (26 voturi)    
      corect... (Marţi, 14 aprilie 2020, 1:08)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      prima data o sa-ti returneze Billl Gates tie banii dar cu o conditie: sa-i arati codul de la licenta insa ma tem ca windowsul tau e piratat.
    • +17 (33 voturi)    
      ai si argumente? (Marţi, 14 aprilie 2020, 1:15)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      De ce ar face asha ceva? A bagat cuiva pe gat licentele alea? Nu mai bine miliardele alea le cheltuie pe fundatia lui care ajuta oamenii saraci? Ce gandire de milog bolsevic ai... De parca dreptul de a instala Windows fara licenta face parte din drepturile fundamentale ale omului....
      • +2 (2 voturi)    
        Nu e nevoie sa (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:57)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        bage la nimeni pe gat licentele. Licentele le cumperi pentru ca n-ai incotro.
        E nevoie doar de sprijinul imoral al congresmenilor, senatorilor si presedintilor SUA ca sa mentina Licenta de 17 ani pentru Sisteme de Operare special pentru Bill Gates. De parca ar fi vorba de locomitive sau avioane !.
        Orice masinarie (oricat de sofisticata) din SUA, facuta in anul 2003, daca reusesti sa o copiezi in 2020 (dupa 17 ani de Drepturi de Autor) este o Actiune perfect Legala. Si asta e valabil de 100 de ani.
        Bill Gates a luptat sa aiba celeasi drepturi pentru Windows-ul lui.
        Si nu e de mirare ca reusit avand in vedere ca toti Presedintii cu care a avut de-a face provin din familii de englezi ca si el si care Presedinti au fost complici imorali impreuna cu Bill Gates pe spinarea cetatenilor SUA si a Cetatenilor Intregii Lumi : Bush Senior, Bush Junior, Familia Clinton si Obama (cu maica-sa englezoaica) la care se adauga si o Majoritate Favorabila formata din englezi in Congres si Senat.
        Si asta incepand cu anul 1985 cand Bill Gates a scos Windows 1.0.
        • -1 (3 voturi)    
          pai de ce? (Miercuri, 15 aprilie 2020, 0:46)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          exista de ani buni disributii de linux, gratis, cu openoffice, chiar cu jocuri.
          • -1 (1 vot)    
            Ei si tu acuma... (Miercuri, 15 aprilie 2020, 15:32)

            LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Asta i s-a spus, asta posteaza. Nu trebuie sa mai si gandeasca, sa se informeze, e mai simplu asa...
  • -14 (52 voturi)    
    BSD (Marţi, 14 aprilie 2020, 0:07)

    Mazeta [utilizator]

    Bill sa rezolve intai virusii din Windows, apoi din întreaga lume.
    • -22 (34 voturi)    
      Bravo. (Marţi, 14 aprilie 2020, 1:26)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto, e pentru prima data in viata mea cand iti dau plus. Individul asta are impresia ca cromozomii sunt biti !!!
    • +6 (6 voturi)    
      Mr. Patch & Zero-Day (Marţi, 14 aprilie 2020, 10:10)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      isi da cu parerea.
      Cine are si face atati bani SI din asa ceva, o fi indreptatit sa vorbeasca.
      Inclusiv in LeMonde... :))
      PS - in urma cu ceva ani a fost in Italia si Germania si a "profetit" oandwmia mai bine decat disparitia Win7.
      Sunt ABSOLUT sigur ca el are deja si laborator, si finantarea si poate chiar " primele rezultate incurajatoare" pentru Vaccin/Antivirus....
      Capitalismul VEDe oportunitatea in orice situatii si MULT inaintea situatiilor.
      Oare Olivia Steer are ceva solutii?????
  • -2 (36 voturi)    
    prostie (Marţi, 14 aprilie 2020, 0:09)

    mihai2015 [utilizator]

    Culmea ca in multe tari sarace din africa, america latina nu se va intimpla nimic, pentru ca procentul de populatie tanara este foarte mare.
    Cand ai 75% din populatie pina in 25 de ani, si 1% peste 65 de ani, nu se va intampla nimic.
    Acolo nu ai nevoie nici de vaccin, plus ca acolo dupa ebola, zyka, boala somnului, si alte boli mult mai grave, personalul medical nu este infricosat de aceasta prostie ca in tarile europene.
    Pericolul este si s-a vazut in tarile dezvoltate nordice, imbatranite.
    • -6 (16 voturi)    
      le cam incurci.... (Marţi, 14 aprilie 2020, 1:12)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui mihai2015

      tarile nordice nu se confrunta cu un asa mare pericol cum spui. Daca te uiti pe harta de pe arcgis, cu siguranta nu vei vedea vreo tara nordica in top 15 infectii.
      • +7 (11 voturi)    
        tu le cam incurci... (Marţi, 14 aprilie 2020, 4:19)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

        ... vezi ca ai filtru "nr de cazuri / milionu de locuitori"
        ai sa vezi ca situatia e nasoala. Suedia e fix langa Iran la numarul de infectati si decedati.
        • +1 (3 voturi)    
          O alăturare perfectă (Marţi, 14 aprilie 2020, 18:05)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Doar ayatolahii suedezi ai corectitudinii politice ar fi avut vreo șansă să-i ajungă din urmă, în prostia lor, pe ayatolahii veritabili, cei ai islamului șiit!
          • 0 (2 voturi)    
            De unde veniti? (Marţi, 14 aprilie 2020, 18:56)

            VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

            Nyk1 (frumos nume ti-a pus mamica) ai fost vreodata in Suedia?

            Cunosti vreun suedez?

            Despre ce vorbesti si de unde?

            Tichia asta de margaritar iti sade minunat.
  • +14 (24 voturi)    
    CORECT (Marţi, 14 aprilie 2020, 0:46)

    dedytel [utilizator]

    Subscriu la tot ce propune acest miliardar care a avut o presimtire in 2015 ca nu suntem pregatiti de o pandemie.
    Daca e o conspiratie o vom vedea in urmatoarele 6-9 luni pentru ca un vaccin in faza incipienta numai in acest termen poate fi produs la scara larga.
    • -4 (14 voturi)    
      Sindromul Vadim™ (Marţi, 14 aprilie 2020, 4:21)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui dedytel

      Asa e cand aberezi fara limita, cateva lucruri se vor adeveri intr-un final. Asta se numeste tactica Vadim™, e documentata intensiv in cartile de manipulare.
      • +2 (2 voturi)    
        Sunt impresionat (Marţi, 14 aprilie 2020, 18:59)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Cate comentarii ridicole!

        ce carti de manipulare citesti tu?
        Habar nu aveti despre ce vorbiti dar o faceti cu mare pasiune.
  • -7 (19 voturi)    
    armata de susținători (Marţi, 14 aprilie 2020, 2:51)

    LeBaron [utilizator]

    ca în cazul oricărui șarlatan global, și bill își are susținătorii lui. cum a presimțit el bill că va pleca virusul de la prietenii lui cu 5 ani înainte.
    • 0 (4 voturi)    
      poate ca stia mai multe decat stii (Marţi, 14 aprilie 2020, 13:21)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui LeBaron

      Tu acum - Knowledge se numeste...

      Americanosii astia merg peste tot, intreaba, observa, noteaza, analizeaza si discuta intre ei punand cap la cap diferite info si interpretari. Minti deschise nu cred ca ei sunt cei care detin cheile cerului si deci avanseaza spre solutii concrete, ici, pre pamant.

      Cred ca si matale ai o solutie - nu este asa???
  • -1 (13 voturi)    
    mai (Marţi, 14 aprilie 2020, 8:59)

    liviu_ [utilizator]

    nu prea sunt de acord ca programatori (fac parte si eu din ei) sa-si dea cu parerea despre virusologie ....

    unul din motivele pt care tara asta merge prost este ca multi oameni isi dau cu parerea (si sunt convinsi) despre lucruri de care nu au habar!

    o parere avem cu totii, dar una e sa o avem, alta e sa fim siguri de ea si sa incercam sa convingem o planeta ca e bine sa faca asa cum vrem noi

    da, nu exista o strategie globala, dar in momentul de faca SUA nu vrea sa colaboreze cu nimeni, china face numai tampenii etc. ce colaborare vrea?! sua, china si UE sunt in momentul de fata intr-un fel de razboi
    • +6 (6 voturi)    
      te contrazici... (Marţi, 14 aprilie 2020, 13:44)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Pareri avem toti - deci este o chestiune normala sa iti expui parerea.

      Anormal este sa insisti pe ea in ciuda argumentelor contra pe care le primesti.

      cred ca avem cu totii de castigat daca ne exprimam parerile,dar intr-un mod rezervat, reflectand asupra lor

      politica usa este acum una extrem de agresiva, putin anticipativa si revendicativa - are si parti bune, aduce corectii in timp scurt, dar este si cumva greu de cooperat cu un astfel de partener.

      UE a copiat multe din USA in ceea ce priveste setul de masuri de estompare a efectelor economice generate de inchiderea economiei- am ramas surprins de declaratia unui comisar european dar apreciez ca UE procedeaza corect in aceste masuri - aseara seful Trezorerie din USA a tinut o prelegere - de fapt a raspuns la numeroase intrebari - accentuand de fiecare data ca doresc sa sprijine sectorului privat - many, many times he underlined...Cred ca americanii acum iubesc acum IRS si pe seful de la Trezorerie, o persoana extrem de echilibrata.

      Liderii din UE nu au aceeasi forta pe care o are liderul de la Casa ALba - USA este o singura natiune, un sistem politic testat in secole, cu o moneda puternica si nu cum se intampla in UE - o adunatura de natii, cu un sistem politic nu mai vechi de 50 de ani, inca nestabilizat politic, economic si chiar si monetar.

      De toate astea incearca sa profite China si cred ca si Rusia - vom vedea ce se mai intampla,

      De urmarit daca UE va reusit inainte de USA sa produca vaccinul - este o batalie de orgolii si oamenii simpli cred ca vor avea de castigat daca vaccinul se va putea produce la niste costuri rezonabile ca urmare a unei competitii interne si internationale.

      Interesant ca in ceea ce priveste producerea unui vaccin China nu zice nimic - asta ma face sa cred ca mai toate realizarile chinezesti au fost facute plecand de la furtisajuri, cel putin ...

      De urmarit cu mare interes.
    • +1 (5 voturi)    
      Bill n-a mai scris o linie de cod din anii '80 (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:08)

      Alex735 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      E ca si cum ai zice ca Duckadam sau Rica Raducanu sunt portari..
  • +1 (7 voturi)    
    Daca . .. . . . (Marţi, 14 aprilie 2020, 9:15)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . . in patru luni a facut ce a facut si se extinde in progresie geometrica, va dati seama ce va face acest virus in cele minimum 18 luni pana la vaccin si inca pe atatea pana cand va fi vaccinata toata populatia? Ar face ce epidimiologii au prezis de la inceput. Va infecta toata populatia globului, va omori minimum 5% din ea, in perima faza si un procent foarte mare datorita sechelelor pe care le produce! Credeti ca degeaba chinezii si ulterior toti mai marii lumii au fost atat de speriati de la inceput? Ei stiu despre ce este vorba si incearca sa ii incetineasca extensia prin masuri paleative, gen distanta intre oameni, masti manusi si dezinfectante si stati in casa, masuri care nu sunt rele, dar ma indoiesc ca vor invinge acest parsiv de virus! Sa dea Dumnezeu!
    • +4 (4 voturi)    
      va sa zica epidimiologii" au prezis de la inceput? (Marţi, 14 aprilie 2020, 14:30)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Vali Cel Batran

      Care inceput? In ianuarie, la peste o luna de la primul caz chinezii si OMS sustineau ca nu se transmite de la om la om.
      Cifra de 5% de unde aia scos-o?
      • +1 (3 voturi)    
        Cifrele sunt discutabile (Marţi, 14 aprilie 2020, 19:04)

        VictorS [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Mortalitatea pare sa fie (cel putin pana acum) in jur de un pic sub 1% in cazul in care exista un sistem de sanatate functional si bine pus la punct (Germania).

        Unde sunt gauri e mai urat (Romania, UK), iar unde nu prea e sistem medical o sa fie groasa.

        Dar nu uitati... aici ne dam cu presupusul, eu unu nu sunt nici epidemiolog, nici virusolog, am o capacitate (sper, ar trebui ca iau bani pentru asta) peste medie de a procesa date statistice.

        Iar datele statistice sunt foarte neclare atata timp cat nu stim cati au si au avut virusul.
        • +3 (3 voturi)    
          foarte corect (Marţi, 14 aprilie 2020, 20:07)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui VictorS

          In acest moment nu stim nici macar cati s-au infectat real cu virusul, raportarile de la tara la tara depind strict de numarul de teste.
          Nu stim cati au murit realmente din cauza virusului, se pare ca in ultimele doua luni nu va fi murit nimeni de inima, diabet, boli de plamani, ciroza, etc.
  • +2 (6 voturi)    
    Vaccinul va fii gata prea tarziiu (Marţi, 14 aprilie 2020, 17:15)

    mmagic [utilizator]

    Pana se va face un vaccin, personal cred ca ne vom imbolnavii deja cu totii, pentru ca marele atu al acestui virus este infectiozitatea extraordinara si capacitatea de a se ascunde in organismul nostru.

    Punctul de intrare al acestui COVID19 este ACE2 care este prezenta in toate organele vitale. Adica este si locul in care virusul se va putea foarte bine ascunde dupa vindecare dar si la asimptomatici.

    Eu presupun ca va fii un fel de Herpes pe care daca l-ai luat nu mai scapi o viata intreaga. Dar va fii un herpes pe care il vom lua cu totii.

    Care este leacul la Herpes? ... Niciunul: trece prin intarirea imunitatii si mici tratamente locale si reapare la scaderea imunitatii. Medicina in acest moment nu poate invinge acest virus, poate doar credinta in dumnezeu si respectul corpului nostru care prin misare, somn, hidratare si alimentatie devine se vindeca de la sine.

    Eu as propune sa nu ne mai luptam cu virusul.

    Daca sunteti interesati ce este ACE2 rog cititi pe wikipedia: Angiotensin-converting enzyme 2

    Angiotensin-converting enzyme 2 (ACE2)[5] is an enzyme attached to the outer surface (cell membranes) of cells in the lungs, arteries, heart, kidney, and intestines.[6][7] ACE2 lowers blood pressure by catalysing the cleavage of angiotensin II (a vasoconstrictor peptide) into angiotensin (1–7) (a vasodilator).[8][9][10] ACE2 also serves as the entry point into cells for some coronaviruses.[5] The human version of the enzyme is often referred to as hACE2.[11]
    • +1 (1 vot)    
      Pai eu ma tratez . . . . (Joi, 16 aprilie 2020, 8:02)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui mmagic

      . . . . . de ani de zile cu Prestarium tocmai pentr. angiotensina asta. Sunt expus mai mult sau mai aparat?