Boris Johnson: Le datorez viața medicilor și asistentelor. Nu le pot mulțumi suficient

de DG     HotNews.ro
Duminică, 12 aprilie 2020, 9:55 Actualitate | Coronavirus


Boris Johnson
Foto: © No10 Crown Copyright / Eyevine / Profimedia
Premierul britanic Boris Johnson, care este în continuare spitalizat și urmează un tratament de recuperare pentru infecția cu Covid-19, a declarat că le datorează viața medicilor și asistentelor care au avut grijă de el.

”Nu le pot mulțumi suficient. Le datorez viața doctorilor și asistentelor”, a spus Boris Johnson, potrivit sky news.

Boris Johnson, care a fost scos recent de la terapie intensivă ca urmare a ameliorării stării sale de sănătate, continuă să se recupereze după infecția cu Covid-19 într-un salon din Spitalul St Thomas din Londra. Premierul britanic se uită la filme și joacă sudoku.

Premierul britanic a fost internat duminica trecută, prezentând simpotme persistente ale infecției, după ce fusese depistat pozitiv cu 10 zile în urmă.

Regatul Unit a înregistrat aproape 80.000 de cazuri de infecții și se apropie de 10.000 de decese, potrivit datelor centralizate duminică de Univeristatea Johns Hopkins.

Guvernul a avut o abordare controversată, marșând inițial pe continuarea ritmului normal al vieții și ideea de ”imunizare în masă”. Boris Johnson a revenit ulterior asupra acestei ”strategii” și a impus măsuri de carantină.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7641 vizualizari

  • +15 (23 voturi)    
    //// (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:23)

    GemstonePig [utilizator]

    Dar ei cum pot sa-ti multumeasca pentru ca ai luat masuri gresite (imunitatea de turma?)
    • -1 (5 voturi)    
      cum de le stii tu pe toate!!! (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:13)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Luminatia Ta de unde stii ca erau gresite...?Ai dat in stele sau in cafea?
    • +2 (4 voturi)    
      Nici o sansa (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:42)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Boris si votantii lui sunt paraleli cu realitatea, numai vorba e de ei, gandire asezata 0. Sufera restul oamenilor inteligenti, o minoritate de altfel. Cum si-au asternut asa vor dormi!
    • 0 (4 voturi)    
      Suedia (Duminică, 12 aprilie 2020, 16:29)

      copci [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Ai uitat de Suedia, care a ramas pe ideea de imunitate colectiva si surpriza, cazurile nu au explodat, ci merg in acelasi fel cu tarile care au luat masuri.
      Doar in China a functionat carantina, ca aia au facut-o intr-o regiune, nu in toata tara.
      • +2 (2 voturi)    
        Suedia (Duminică, 12 aprilie 2020, 18:48)

        john-doe [utilizator] i-a raspuns lui copci

        Ai fost vreodata pe acolo? Populatia e foarte segregata pe varste, tinerii rar se amesteca cu varstnicii, nu socializeaza, ei erau autoizolati binisor si fara masuri, nu compara Suedia cu Rromanica!
  • +13 (17 voturi)    
    ba poti (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:27)

    nash pandelica [utilizator]

    dotati'i cu echipament de protective suficient si de calitate.
    nu exista scuza la englezi, unde sanatatea e o afacere de stat, a nhs, sistemul national de sanatate.
    daca la ny nu sunt mai mult de patru sau cinci spitale ale primariei, in londra toate spitalele importante sunt ale guvenrului.
  • +9 (21 voturi)    
    da? (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:29)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    nu vrei sa te mai imunizezi colectiv inca odata? ca cica se poate...
  • +9 (11 voturi)    
    just be more (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:38)

    ..13 [utilizator]

    Humble - atat si este bine!
  • +13 (19 voturi)    
    saracul (Duminică, 12 aprilie 2020, 10:39)

    robyzs [utilizator]

    daca nu era premier acum era intre 4 scânduri, ar trebui sa reconsidere Herd Immunity in UK, multi englezi nu vor avea norocul lui.
    • -3 (3 voturi)    
      si tu le stii pe toate? (Duminică, 12 aprilie 2020, 12:16)

      florin4u [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      ai stat de vorba cu el sau cu doctorii...sau iti dai cu parerea degeaba.Poate nu are nici o boala preexistenta...?
  • +9 (21 voturi)    
    Pe el l-au salvat, ca s-a strecurat in upper class (Duminică, 12 aprilie 2020, 11:02)

    cartofil [utilizator]

    A avut parte de ingrijire medicala de exceptie, facuta de profesionisti. Dar miile de morti care puteau evitate daca Marele Blond nu ar fi luat decizia de a neglija virusul ???? Putin o sa-l decoreze, nu trebuie sa-si mai trimita asasinii cu Noviciok sa omoare oameni. B.J. o face mai bine si mai elegant. Sistemul medical pentru multime, in UK este poate la fel de prost ca cel din Romania. Daca intri acolo, iesi la fel ca din spitalele noastre. Cu picioarele inainte.
    • +2 (6 voturi)    
      Ba chiar mai prost (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:11)

      mosgerula [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      Desi pentru unii va parea o blasfemie,adevarul e ca NHS-ul este un munte de incompetenta care toaca bani publici cu nemiluita.In spitalele britanice se moare pe capete.La sfarsitul acestei pandemii,UK va fi campioana la procentajul mortilor in raport cu imbolnavirile.Sunt deja pe la 12%.Dar asa le place lor,sa fie mereu pe primul loc.
  • +2 (4 voturi)    
    Noi vrem detalii mai exacte... (Duminică, 12 aprilie 2020, 11:47)

    Sparafucile [utilizator]

    Omul, in spital, a ajuns sau n-a ajuns la FURTUNA CITOKINICA? Caci daca n-a ajuns l-a salvat propriul sistem imunitar care a oprit replicarea virala, cu oarece ajutor si de la medici. Dar daca a ajuns, atunci in mod categoric rolul medicilor a fost hotaritor, pentru ca :

    1. Au sesizat momentul declansarii furtunii
    2. In functie de manifestarile ei au stiut ce tratament sa-i dea ca s-o domoleasca

    Ia sa examinam noi acum un scenariu fantasmagoric: se imbolnaveste si Papa de Covid. Este internat in spital si scapa. Punem pariu pe 297 de lazi cu bere ca Papa va declara ca-i multumeste lui Dumnezeu pentru salvare?
  • +3 (5 voturi)    
    ba se poate (Duminică, 12 aprilie 2020, 13:55)

    Ademordna [utilizator]

    Macar de si-ar aduce aminte data viitoare cand taie bugetul NHS.
    Nah.
  • +2 (4 voturi)    
    bine ma! (Duminică, 12 aprilie 2020, 14:25)

    antivirus2020 [utilizator]

    sa auda si sefii din Romania.
    De asta in lumea civilizata exista un respect pentru oamenii care lucreaza in domeniul sanatatii..
    Ei incearca sa salveaze vieti si nu omoara oamenii.
    Ar trebui intrebati cei cu pensii speciale de mii de euro,cam ce au facut in viata asta ca sa isi justifice beneficiile primite de la stat (probabil au dat dovada de multa nesimtire)
    Situatia de acum iti ofera posibilitate si justificarea de a face restructurari consistente pe anumite paliere legislative.
    Insa cei saraci vor fi si mai saraci,iar cei imbuibati vor fi tot mai imbuibati fiindca statul roman ii protejeaza (pe acestia din urma).
    Uitati-va la politicienii nostri ce decizii iau.Probabil tot bugetarii cu salarii normale vor fia afectati,sefii numiti politic nu vor fi atinsi de criza.
    Apropo de discriminari constitutionale ,daca lucrezi in privat nu ai dreptul la bilet de odihna si tratament prin casa de pensii doar daca lucrezi la stat sau la o societate detinuta de stat poti beneficia de asa ceva.