Noua metodă de testare Covid-19: În Bihor se foloseşte testarea în grup

de L.P.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:21 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in laborator
Foto: Profimedia Images
Direcţia de Sănătate Publică Bihor a decis să aplice o nouă strategie de prevenţie a răspândirii Covid 19 şi anume, să facă testare comunitară. Metoda de testare comunitară creşte volumul, viteza şi eficienţa depistării persoanelor infectate cu Covid-19, susțin cei de la DSP Bihor.

"Începând de ieri, 9 aprilie, în judeţul Bihor se aplică o nouă strategie de prevenţie, prin testarea comunitară. Metoda de testare comunitară creşte volumul, viteza şi eficienţa depistării persoanelor infectate cu Covid-19 şi vine în completarea procedurilor în vigoare, care se bazează pe testarea individuală, având un ritm de depistare mai lent", explică Dorel Ţîrţ, purtătorul de cuvânt al DSP Bihor, potrivit ebihoreanul.ro.

Testarea colectivă se face prin recoltarea de probe - de secreţii nazofaringiene - de la zeci de persoane care apoi sunt amestecate, printr-o procedură specifică de laborator. Dacă rezultatul e negativ, înseamnă că niciuna dintre ele nu are virusul, susțin aceștia.

Iniţiativa aparține laboratorului Spitalului Judeţean din Oradea și a fost acceptată de către Direcția de Sănătate Publică locală.

Autoritățile local susțin că strategia a fost reluată din Israel unde a fost "aplicată cu succes" în prevenţia Covid-19 dar nu precizează câte teste de tip "pooling" se vor face pe zi şi nici care sunt primele comunităţi din Bihor vizate, transmite ebihoreanul.ro.

În Bihor, pe 10 aprilie, se aflau în carantină 1.380 de persoane, potrivit autorităților locale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12519 vizualizari

  • +2 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:35)

    [anonim]

    • +6 (10 voturi)    
      da da (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:36)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui

      Da, nu e nimica nou, dar e rational. Ceilorlalti din alte parti ale tarii nu le-a dat prin cap, pt ca nu se gandeau la cum sa rezolve problema ci la cum sa dea bine in fata alegatorilor, asa ca au ajuns la alte solutii cu elicoptere si alte filme SF, total rupte de realitate.
      • 0 (0 voturi)    
        Coreenii (Miercuri, 29 aprilie 2020, 18:37)

        aladdin [utilizator] i-a raspuns lui cchris

        au aplicat metoda asta. Testau la gramada 64 persoane (2^8). Daca era negativ, cu un test rezolvau 64 persoane. Daca iesea pozitiv, imparteau persoanele in doua grupuri de 32 si faceau doua teste. Si tot asa pana ii descopereau pe cei infectati. In acest fel cu relativ putine teste se testau foarte multe persoane. Cazul cel mai nefavorabil e cand toti cei 64 sunt infectati, dar foarte putin probabil.
  • +2 (10 voturi)    
    . (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:37)

    radukku [utilizator]

    Conteaza si numarul de persoane din grup, dar prin aceasta metoda se dilueaza numarul virionilor. Ma tem ca asta poate duce la mult mai multe teste fals-negative decat la testarea individuala, lucru ce ar face ca aceasta abordare sa nu mai aiba nicio valoare medicala. Evident, daca testarea in grup isi dovedeste utilitatea, ne putem creste capacitatea de testare de cateva zeci de ori si saptamanal sa testam la calup cadrele medicale din spitalele de risc, dar si intreaga populatie de risc, carantinata si izolata.
  • +8 (14 voturi)    
    destepti!!! (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:47)

    danton68 [utilizator]

    Oameni inteligenti in Bihor! Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    grup (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:55)

    anion [utilizator]

    E clar ca merg familii intregi de cel putin 10-20 persoanecu tata, mama, socru, soacra, nora, ginere baiatul, fata, nepotii si nepoatele sau in general 2-3 familii care suntin contact zilnic. Nu o sa amestece unul din familie cu altul de la farmacia din colt.
  • -7 (9 voturi)    
    hmmm (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:09)

    randon [utilizator]

    mi se pare o prostie. daca ai 64 de suspecti si doar 3 dintre ei sunt sanatosi, irosesti o multime de teste pana sa ii depistezi. plus ca trebuie sa recoltezi probe de mai multe ori de la fiecare. nu mai bine faci testul fiecaruia in parte?
    • +3 (5 voturi)    
      mai incet de minte? (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 17:58)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui randon

      irosesti UN singur test care iti zice ca exista infectie in grup si APOI ii iei pe fiecare separat si-l testezi. Daca iese negativ te-ai scutit de 63 de teste.
  • +3 (5 voturi)    
    sa vedem rezultatele (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:22)

    ..13 [utilizator]

    este interesant de urmarit.
  • -3 (3 voturi)    
    Cum se compune grupul? (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:27)

    BEDE [utilizator]

    Dac[ grupul este o familie care locuiește în aceeași casă, pare OK.
    Dacă este vorba de o echipă care lucrează împreună la locul de muncă, iar este OK.
    Altfel metoda ridică multe semne de întrebare.
    De pildă, ce sens are să se facă un grup cu familia mea și familia vecinului de altătui, cu care nu am legături directe, și, mai ales, după această izolare, cu atât mai mult nu am legături.
  • +5 (7 voturi)    
    Slava Domnului ca e asa! (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:47)

    alex562 [utilizator]

    ... mai intai am crezut ca ii baga un timp la olalta si apoi testeaza unul singur!!
  • +1 (3 voturi)    
    Romanul (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 16:59)

    Mihai2009 [utilizator]

    Romanul tot roman cand e vorba de carcoteala. Ala cu descoperitul apei calde, celalalt se teme ca nu e buna metoda, altu ca metoda nu e perfecta, urmeaza aia care zic ca e prea tarziu...
    Bai, la munca! Aveti idei, sunteti calificati, fuguta la spital si dati o mana de ajutor.
  • +3 (5 voturi)    
    Apocalipsa, maica... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 17:27)

    tddrg [utilizator]

    Mishto... Si daca unul din grupul de 50 e pozitiv, va fi aflat prin tragere la sorti... Nu se poate aplica metoda si la grupuri de 20 milioane?
  • +2 (2 voturi)    
    O risipa inutila de resurse (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 18:02)

    Bogart [utilizator]

    Metoda e buna pentru grupuri mari cu putini infectati, mai ales in scop de cercetare. Daca esantionul de 5 amestecati e ok e bine. Daca e prost refaci individual pt fiecare sa vezi care e infectat. Se foloseste in zootehnie pe loturi mari sau da, cum e acum in Germania , dar ei fac undeva la 300..500.000 de teste pe saptamana. La noi ar trebui testati imediat individual tot personalul medical din toate spitalele si toti cei ce intra in spitale indiferent de simptomatologie. Transmiterea in acest moment pare a fi in mediul spitalicesc, in fiecare zi se mai raporteaza x cazuri intre personalul spitalului z sau y. Altfel facem numai studii precum (nu le-a facut dealtfel decat la televizor ca sa dea bine) primarul unui oras si directorul unui institut... no comment
  • 0 (0 voturi)