Nelu Tătaru: Vârful epidemiei ar putea fi între 20 și 25 aprilie

de C.P.     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2020, 14:30 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: Agerpres
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, spune că are estimări potrivit cărora vârful epidemiei de coronavirus în România ar putea fi undeva între 20 și 25 aprilie. Tătaru a mai spus că ne putem gândi la cazuri din ce în ce mai puține pe la mijlocul lunii mai, începutul lui iunie.

"Avem o estimare ca în a doua jumătate a lunii aprilie, după 20, 21 spre 25 să avem un vârf. Acest vârf depinde foarte mult de implicarea atât a noastră ca parte medicală, cât şi a populaţiei, prin respectarea unei norme", a declarat vineri Nelu Tătaru, cu ocazia unei vizite la Spitalul Clinic Judeţean de Urgenţă Piatra Neamţ.

Acesta a mai spus că ar putea fi scăderi pe la mijlocul lui mai. "Poate să ne gândim spre a doua jumătate a lunii mai, începutul lunii iunie să vedem un număr de cazuri din ce în ce mai mic, cazuri noi mă refer, ca să putem trata în linişte cazurile vechi şi să ne gândim la o evoluţie spre vară ca să trecem peste acest hop", a spus Tătaru.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5189 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    teoretic (Vineri, 10 aprilie 2020, 14:54)

    euue78 [utilizator]

    pana acum nu am avut nici o constanta in numarul de cazuri raportate
  • 0 (4 voturi)    
    Totul (Vineri, 10 aprilie 2020, 15:43)

    Alexa.99. [utilizator]

    tine de cat de mult se testeaza. E o aiureala oricum, pt ca sunt mult mai multe cazuri dar se testeaza putin si, cu toate astea, nu moare lumea pe strazi, nici n-au luat cu asalt spitalele.
    Dar vai, ce supermani suntem noi si cum salvam tara, agitandu-ne cu mascutele noastre si cu declaratiile pompoase!
    Niste penibili.
  • +1 (3 voturi)    
    acum cateva saptamani era vorba de un varf (Vineri, 10 aprilie 2020, 15:48)

    t_beriu [utilizator]

    inainte de pasti, apoi de o scadere a cazurilor cu un nou varf putin dupa pasti.
    Se pare ca varful ala mic de dinainte de pasti nu exista, nu vad o scadere a numarului de bolnavi.
    Cat timp noi detectam doar in spitale cazurile care ajung in ultimul stadiu si apoi le facem teste celor apropiati, poate, nu vad cum sa scapam. Distantarea sociala ajuta pana la un punct. Dar apoi ne trebuie o testare masiva in randul izolatilor, carantinatilor, tuturor medicilor si pacientilor. Si ne trebuie masti si manusi pentru populatie. Iar populatia trebuie sa realizeze ca obiceiurile si igiena trebuie sa ni se schimbe radica, chiar si la tara. Doar asa scadem factorul de infectiozitate sub 1 ca sa reducem infectatii.
    • 0 (2 voturi)    
      o sa tragem mult noi (Vineri, 10 aprilie 2020, 17:19)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      am fost la cumparturi azi, nu. mai fusesem de doua saptamani si mi s-au parut mult mai multi oameni pe strada ca atunci. bucurestiul e plin, spalatorile auto cu masini la coada (astia cred ca ii duc la groapa cu masina lor), strazile pline de copii.
  • -2 (2 voturi)    
    la cate fonduri avem disponibile pentru epidemie (Vineri, 10 aprilie 2020, 16:11)

    t_beriu [utilizator]

    Cat ar costa sa ne producem propriile kituri de teste?
    Nu cred ca licenta/patentele pentru fabricare de reactivi ar costa miliarde. Si nici nu cred ca se trece printr-un lant de fabricare lung ca la vaccinuri. Ma indoiesc ca e nustiuce rocket-science. Ne trebuie know-how-ul.
    Trebuie sa producem propriile teste, trebuie sa le producem masiv, altfel iluzia ca vor scadea numarul infectarilor nu va dura mult. Cheltuim ceva bani pentru asta, dar economisim din scurtarea duratei epidemiei. Plus ca am putea vinde si la export, daca am avea surplus.
    • -1 (1 vot)    
      din ce am inteles (Vineri, 10 aprilie 2020, 17:20)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

      cele RT PCR sunt mai usor de facut decat cele rapide.
  • 0 (2 voturi)    
    NOPE (Vineri, 10 aprilie 2020, 22:54)

    baimarean [utilizator]

    5-15 Mai.
    Prognoze pe tari, facute in Germania (apropo, la ei varful e presupus a fi in intervalul 1-15 Mai)... Si ca "restrictiile" raman pana la 15 Iunie aprox.. (aici in Bavaria)