Managerul Spitalului Județean Neamț a fost demis

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2020, 10:03 Actualitate | Coronavirus


Spitalul Neamt
Foto: facebook
Managerul Spitalului Județean Piatra-Neamț a fost revocat din funcție, joi seară, prin ordin de ministru. La conducerea unității medicale a fost numită Daniela Macroci, de la Direcția de Sănătate Publică Neamț.

„Am fost revocat din funcție prin ordin de ministru, în cursul serii de 9 aprilie”, a declarat, pentru Mediafax, Florin Apostoae, fostul manager al Spitalului Județean Neamț.

Potrivit acestuia, în funcția de manager a fost numită Daniela Macroci, de la Direcția de Sănătate Publică Neamț.

Noul manager este unul dintre medicii epidemiologi din cadrul DSP Neamț care au fost detașați zilele trecute la Spitalul Județean Suceava.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3390 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    alt spital (Vineri, 10 aprilie 2020, 10:15)

    ..13 [utilizator]

    Cladire impozanta, cadre medicale bine renumerate si inauntru colcaie neputinta...

    Na ca virusul asta mititel - COVIDel - cam pe multi ii deranjeaza. Opriti virusul!!!!
    • +3 (5 voturi)    
      mda... (Vineri, 10 aprilie 2020, 10:46)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      acum e momentul cand coruptia si mizeria politica din sistemul medical iese la suprafata...

      Pana acum au bagat totul sub pres... a mai murit 1-2 pe ici, pe colo... acum vor muri in masa. COVID19 nu iarta si bine face.
      • +1 (1 vot)    
        nu era bagat sub pres (Vineri, 10 aprilie 2020, 17:10)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Nu iesea atat de tare in evidenta.

        Sa ai 16^% cadre medicale infectate din total bolnavi spune ceva - va dati seama in mainile cui ne punem noi sanatatea??? In a unor incomptenti

        TRAGIC - afara din bresla cadrelor medicale cei care nu stiu, nu vor sau nu pot sa indeplineasca un act medical onorabil.
    • +2 (2 voturi)    
      "Neputinta" (Vineri, 10 aprilie 2020, 11:46)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      inspira compatimire si intelegere, dar adevarul este exprimat mai corect prin cuvantele "incompetenta, rea vointa, nepasare si neprofesionalism"
      • +1 (1 vot)    
        Da, aveti plus (Vineri, 10 aprilie 2020, 17:07)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui unins

        Aveti mare dreptate - nu am folosit termenul potrivit
    • +4 (4 voturi)    
      spitale si medici (Vineri, 10 aprilie 2020, 13:08)

      cici balerina [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Descrierea ta se aplica la 90% din unitatile spitalicesti din tara. Indiferent daca are peretii cu igrasie si echipamente vechi sau e renovat sau nou construit o constanta nu se schimba: personal ignorant, nepregatit, fara niciun interes sa respecte proceduri si reguli medicale, interesat doar sa isi incaseze "cuvenita" spaga, iar in rest pacientii Dumnezeu cu mila...
      Daca nici in perioada asta de criza profunda angajatii din sistemul sanitar nu renunta la obiceiurile de a incasa spaga, a fura medicamente si echipamente din spital si a le vinde pe piata va dati seama ce se intampla in conditii "normale" cand nu e nimeni cu ochii pe ei.
      Nu toti medicii sunt incompetenti si spagari, dar din pacate ei sunt minoritari si absorbiti de marea majoritate care isi fac meseria in scarba fata de obligatiile de serviciu si pacienti. Iar lucrul asta e cunoscut de cei din sistem care au tolerat situatia asta fara sa se planga cat timp si-au primit salariile marite de 3 ori, drept dovada ambulantierul decedat de la Suceava a preferat sa moara acasa decat sa fie internat in Spitalul Judetean Suceava.
      Unde s-a mai auzit in lume ca un angajat al unui spital sa refuze internarea in unitatea in care lucreaza, preferand sa moara acasa??
      Iar rezultatele se vad acum, cand nu sunt in stare sa se protejeze nici macar pe ei, pentru ca nu respecta reguli elementare de protectie, unii pentru ca nici macar nu le stiu iar altii pentru ca nu le pasa de ele.
      Asta e principala cauza a infectiilor nosocomiale, factorul uman, nu infrastructura veche cu care ne plangem. Degeaba avem spitale noi daca doctorii nu respecta niciun fel de protocol sanitar. Covidu' asta e turnesolul fluxurilor si procedurilor sanitare implementate in spitalele din Romania. Unii nici macar nu au asa ceva, dupa cum se vede la spitalul nou renovat din Suceava sau la cel din Deva, iar la altii desi au un spital vechi, precum cel de boli infectioase Victor Babes din Timisoara nu au nici macar un infectat in cazul medicilor.
      • +1 (1 vot)    
        stai ca pentru ambulatier (Vineri, 10 aprilie 2020, 17:14)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui cici balerina

        S-a pastrat un moment de reculegere - nenica cat putem sa fim de idioti???

        Social media inteleg dar mai pastram si ceva neuroni activi in cutia craniana - just in case...
    • +2 (2 voturi)    
      Ionel Arsene seful CJ Neamt seful PSD (Vineri, 10 aprilie 2020, 18:58)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Tatăl fostului managerul al spitalului din Piatra Neamț este consilier județean PSD, numirea a fost făcută de Ionel Arsene șeful CJ Neamț.

      Ionel Arsene a facut parte din grupul de PSDisti care l-au sustinut pe Liviu Dragnea in Cex-uri, alaturi de ieseanul Maricel Popa, seful PSD IASI.