INTERACTIV Coronavirus: România vs. Europa. Cum arată graficul cazurilor confirmate din țara noastră comparativ cu țările vecine sau statele din vest

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2020, 8:11 Actualitate | Coronavirus


Evolutia pandemiei de coronavirus - Romania vs state din UE
Foto: geo-spatial.org
România se află în a 45-a zi de la primul caz de infectare confirmată cu noul coronavirus, însă după cazurile confirmate oficial graficul infectărilor din țara noastră e mai degrabă pe la jumătate față de marile state din vestul Europei în același punct. Un fenomen strâns legat și de numărul de teste realizate de fiecare stat, țara noastră e mult în urma marilor state din vestul continentului, dar în același timp, țările vecine precum Bulgaria sau Ungaria sunt mult în urma României în ceea ce privește cazurile confirmate oficial.

Sigur, totalul cazurilor confirmate ține direct de numărul de teste efectuate, iar aici România e mult în urma statelor din vestul continentului. Până pe 9 aprilie, în România au fost efectuate puțin peste 51.000 de teste în total pentru coronavirus, cam cât reușesc unele țări precum Germania să le facă în câteva zile.

În ziua 43 de la primele cazuri oficiale, țara noastră raporta circa 4.700 de cazuri, comparativ cu circa 20.000 de cazuri în Marea Britanie în aceeași zi de referință. Sau circa 35.000 în Franța, 40.000 în Germania, 60.000 în Italia sau 70.000 în Spania în aceeași zi de la primele 30 de cazuri.

În același timp, țările din jurul României precum Ungaria sau Bulgaria au cunoscut cifre oficiale mult mai mici în aceleași zile, comparativ.

Din nou, trebuie subliniat că cifrele oficiale cu cazuri confirmate sunt în strânsă legătură și cu numărul de teste efectuate. Dacă în Germania sunt zile cu circa 40.000 de teste efectuate pe zi, România a ajuns să realizeze maxim 4.000-4.500 de teste pe zi, uneori chiar mai puțin.

  • Graficul a fost realizat de comunitatea geo-spatial.org și conține date oficiale din România și din alte state din Europa (cu un decalaj de o zi) - scara folosită este una logaritmică:




----

HARTA cazurilor de coronavirus din EUROPA:






Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















108969 vizualizari

  • -8 (56 voturi)    
    eternele (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:21)

    codrean [utilizator]

    aberatii ale jurnalistilor romani, mania asta de a ne compara mereu ba cu Germania - de patru ori si jumatate mai multi locuitori decat Romania, cu bogatie si capacitati tehnice incomparabile (pentru o minte sanatoasa !) - ba cu Anglia, Franta etc. Dinadins parca pentru ca sa iesim ... rau.
    "Mandria de a fi roman"?
    • +22 (36 voturi)    
      Contează numărul decedaților/mil, nu al cazurilor (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:28)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Numarul cazurilor/mil, de Covid-19, dintr-o țara este mai putin important. Esențial este cel al decedaților și la acest capitol Romania nu sta rău în comparație cu Vestul Europei și SUA.

      Sa zici ca la noi au murit, din cauza coronavirusului, de 10 ori mai multi decât cifra oficiala, și asta doar pentru ca nu au fost testați, este o acuzație care nu se susține.

      Daca într-adevăr sunt considerabil peste 229 morți (cifra oficiala) înseamnă ca intenționat, ca în Germania, guvernul României da rapoarte false.
      • -10 (12 voturi)    
        Neconcordante în rapoarte foarte vizibile pe net (Vineri, 10 aprilie 2020, 10:01)

        simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Am dat căutare pe Google cu "coronavirus statistics Romania" și îmi afișează 229 morți deși sunt 248.
        • +10 (10 voturi)    
          pai de pinde unde cauti... (Vineri, 10 aprilie 2020, 11:39)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

          Un site actualizat cam la 15 minute, pe verificatelea, e asta: https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries
          Asha, pe net, sunt multi care incearca sa tina pasul, dar au mai multe sau mai putine resurse....
      • 0 (8 voturi)    
        conteaza toate detaliile... (Vineri, 10 aprilie 2020, 11:06)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Daca nu avem multe decese pentru ca stam toti in casa si batranii sunt in mod natural izolati la tara, dar numarul de persoane infectate cu acest virus este mai mare decat cel raportat (fara conspiratii si transpiratii, pur si simplu nu sunt suficiente teste), ce crezi ca se va intampla cand se relaxeaza regulile carantinei? Pentru ca un lucru este sigur - carantina asta nu se poate mentine la nesfarsit.
        In plus, nu m-ar mira sa aflu ca avem batrani care au decedat din cauza virusului si rudele nu au raportat.
        • +8 (8 voturi)    
          ... (Vineri, 10 aprilie 2020, 11:47)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

          E clar ca statisticile astea nu trebuie luate ca si adevaruri absolute. Unii au mai multi batrani, altii mai putini, la unii in mod traditional batranii stau grupati in azile, la altii acasa cu nepotii, la unii lumea se saluta strangand mana, la altii se inbratiseaza si se pupa, unii au mai multi batrani decat altii, unii batrani se ingrijesc mai bine de sanatate decat altii, unii sunt mai disciplinati din fire, altii urasc orice ingradire, etc, etc.

          Ce se poate citi in graficele alea, insa e trendul. Intai al numarului noi de infectii/cazuri critice, si la doua saptamani urmat de numarul deceselor. Astea doua grafice arata care e trendul.

          Cat despre decesele nedeclarate, am dubii ca sunt foarte multe. Chiar daca familia nu ar raporta, desi specificul bolii indeamna la sunat salvarea, mai ales in faza de insuficienta respiratorie, tot se gaseste un vecin speriat ca urmeaza sa fie infectat, care sa sune la DSP.
          • -2 (2 voturi)    
            Cam optimist. (Vineri, 10 aprilie 2020, 13:27)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Este un trend, dar nu este al numarului total de infectii, ci al numarului CONFIRMAT de infectii. Cine nu e testat, nu conteaza?..
            • +1 (1 vot)    
              La decese subraportarea este limitată (Vineri, 10 aprilie 2020, 18:23)

              bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Nu că nu există, dar nu pot scăpa prea multe cazuri, pentru că atunci apare un nou focar și se intensifică testările. Trendul de la decese este OK, dar s-ar putea să avem surpriza plăcută că la final vor mai mulți români imunizați decît dau de înțeles cifrele, tocmai din cauza relativei subraportări față de țări cu sisteme de sănătate publică mai bine puse la punct.
            • +2 (2 voturi)    
              si totusi... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 20:58)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

              Exista informatii si asupra numarului de teste, si daca le urmaresti, vezi si care e raportul intre persoane testate si persoane infectate. Nu spun ca ne arata adevarul absolut, dar e mai mult decat nimic,si din pacate asta e ce se poate face acum... peste tot in lume
      • +2 (8 voturi)    
        Sa ne uitam in jur (Vineri, 10 aprilie 2020, 11:54)

        amicugri [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Mai degraba decit spre vestul oarecum mai indepartat mai bine ne uitam in jur. Si daca facem asta vedem ca, de departe, stam cel mai prost la numarul de morti, adica avem mai multi chiar si decit Polonia (care are o populatie aproape dubla fata de noi).
        Fapt explicabil, situatia e gestionata de catre aceeasi politicieni si feudali din sistemul sanitar (care nu s-au transformat peste noapte din broasca in Fat-Frumos).
        • +4 (6 voturi)    
          Conditionarea tratamentului de testare agraveaza (Vineri, 10 aprilie 2020, 23:42)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui amicugri

          Conditionarea tratamentului de testare agraveaza pandemia.

          Din moment ce:
          - deja s-a definit un tratament eficient (cel cu antimalaricul si antibioticul retard) si ieftin si care are reactii adverse reduse, iar cele grave sunt foarte rare
          - deja s-au definit simptome caracteristice
          -daca tratamentul este administrat in formele medii incipiente (cind o durere in git nu trece dupa un numar de zile, dar nici nu se complica cu otite, deci e virala) nu se mai ajunge la formele grave
          - riscul in cazul tratamentul inutil este extrem de mic fata de cel de a nu lua niciun tratament

          De ce este conditionat accesul la acest tratament de efectuarea unor teste foarte scumpe?

          Tratamentul trebuie sa poata fi administrat si fara teste de catre medicii de familie sau chiar de catre farmacisti.
          Aceasta ar eradica pandemia foarte repede.

          Dar ar fi prea ieftin, probabil.
          Si desigur, in tarile in care sanatatea e privatizata, se interzice autotratarea cu antibiotice, din motive oneroase.
      • +8 (10 voturi)    
        Și acuzația dumitale cum se susține? (Vineri, 10 aprilie 2020, 12:06)

        boggg [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Dacă dumneata spui că Germania dă rapoarte false atunci și eu pot spune că virusul nu există și totul e o conspirație a lui Bin Laden, care de fapt trăiește într-un buncăr sub Casa Albă
      • +8 (12 voturi)    
        Corect. (Vineri, 10 aprilie 2020, 12:20)

        clint [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Date absolute nu au nicio relevanta. Romania are 18 miloane populatie, Germania 80, Italia 65.
        Mai mult eu cred ca datele trebuie ponderate si la nr de teste / locuitor.

        Adica, ai 1000 de bolnavi la 18 milioane cu 5000 de teste versus 10.000 la 80 milioane, cu 100.000 teste.
        Ce concluzie poti sa tragi? Probabil concluzia e ca nu poti sa tragi nicio concluzie.

        Asa cum spunea un epidemiolog, decat sa lucrezi cu date proaste ca sa faci predictii, mai bine stai pe craca ta si recunosti ca nu poti sa faci mare lucru.

        Si mai grav e sa folosesti date incomplete ( ca sa nu zic mai mult ) pentru a scoate rapoarte triumfaliste cum ca Tataru si cu Arafat si-au facut treaba.
        • -1 (3 voturi)    
          In momentul de fata ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:39)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui clint

          ... la noi se testeaza toate persoanele simptomatice. Exista o relatie de relativa proportionalitate intre cazurile grave si numarul total de infectati - din ce zic datele din mai multe parti din lume, la fiecare 3-4-5 cazuri usoare sau asimptomatice ai cam un caz grav. Ceea ce-ti da o estimare relativ corecta a numarului total de infectii, plecand de la numarul de cazuri care necesita spitalizare.

          Se fac cateva mii de teste zilnic, si doar cateva sute dintre ele ies pozitive. Aia io zic ca indica totusi o testare relativ OK. Nu avem nici fabrica de teste nici acces nelimitat la teste - e o bataie cumplita, la nivel international, in momentul de fata, pentru orice, de la masti si combinezoane la ventilatoare mecanice, capeti termene de livrare de luni de zile, si tari mai mari si mai bogate, cu nevoi mai stringente - vezi SUA, de exemplu - cumpara tot ce pot la suprapret. Cu toate bubele din cap, China face totusi ceva eforturi sa nu lase tarile mici complet de izbeliste. De-aia, nu putem testa la nivelul la care testeaza Corea de Sud, doar pentru a face masuratori. Trebuie sa folosim testele pe care le avem ca sa prindem cazurile grave pentru a le trata. Aia e cam singura modalitate ce-o avem de-a reduce numarul de morti.

          Estimarea de care ziceam mai sus o sa trebuiasca si verificata, inainte de relaxarea masurilor de izolare, de-aia, la un moment dat o sa devina importante si testele serologice - alea care detecteaza anticorpii, nu virusul. Da' pana acolo mai e. Ca procent din populatie, oricum n-avem cum sa avem mai mult de mult sub 1% imunizati pana acuma, ceea ce pentru imunitatea de turma e nesemnificativ, si testele serologice disponibile in momentul de fata au probleme de precizie, asa ca nu e momentul acuma sa bagam bani si efort in ele. 1% ar insemna sa fi avut deja 180 de mii de infectati pana acuma, incluzand asimptomaticii si netestatii. Ori la numarul ala de infectii am fi avut deja vreo 1800 de morti.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu cred ca aceasta modalitate de raportare este (Vineri, 10 aprilie 2020, 19:43)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Cea corecta.
        Se poate observa ca cele mai afectate sunt tarile in care vin cei mai multi turisti, Italia, Spania, Franta, Iar din SUA, New York, oras cu foarte multi turisti.
      • -1 (5 voturi)    
        Coronavirus Romania vis-a vis Europa!! (Duminică, 12 aprilie 2020, 9:31)

        Theros [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Daca situatia acetui virus este lasta pe mana unor analfabeti si militieni ca velea , orban. iohannis etc. atunci ne meritam soarta!! Toate ordonantele asa-zis militare incalca principiile elementare si normele de baza ale dreptului international. pentru a distrage atentia de la aadevaratele probleme cu care se confruta Tara il ascultam pe analfabetul de veleasi minciunile acestuia!! Va intreb cum de romani testati pozitiv pot lucra in Germania si Italia , chiar in zonele rosii iar la noi se prelungeste starea de urgenta!! Cititi va rog acest material ca sa vedeti cat de imbecili sunt cei care chipurile conduc Romania :"COVID-19. Hendrik Streeck, un virusolog german, a efectuat un studiu pentru a observa mai bine efectele pe care le are coronavirusul și modul în care oamenii pot lua acest temut virus.
        În ciuda numeroaselor avertismente venite dinspre autoritățile din toată lumea, Hendrik Streeck are o altă viziune. Acesta consideră că riscul de a te infecta atunci când ești în public e unul redus. În viziunea acestuia, coronavirusul nu rezistă pe suprafețe.
        Investigațiile virusologului au fost efectute în localitatea germană Heinsberg, epincentul epidemiei de COVID-19 din Germania.
        „Nu există niciun risc semnificativ să te infectezi atunci când mergi la cumpărături. Am luat mostre de pe clanțe, telefoane și toalete și nu am reușit să cultivăm virusul în laborator, pe baza acestor probe”, a declarat virusologul pentru RTL Today, citat de Mediafax.
        „E nevoie ca o persoană infectată să tușească pe mână, să atingă imedit o o clanță și tot imediat o a doua persoană să atingă acea clanță și apoi fața”, a mai spus el.
        • 0 (0 voturi)    
          imunizarea naturala n-a tinut (Luni, 13 aprilie 2020, 9:11)

          bunicu [utilizator] i-a raspuns lui Theros

          D-L Theros , teoria asta nu tine , vezi ce se intimpla in tarile care au vrut sa faca imunizare naturala si au apelat la restrictii abia cind au vazut ca situatia se agraveaza , UK, Olanda, Suedia , USA ....
    • +4 (4 voturi)    
      Ati pierdut Suedia! (Vineri, 10 aprilie 2020, 19:22)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Domnilor ati pierdut Suedia de pe harta. Sper ca nu e Coana Veorica printre consultantii Dvs. ori a ocupat-o Norvegia intre timp Pacat, ma interesa cum se aplica herd immunity pe acolo.
      • +2 (2 voturi)    
        Uuups! Vad c-ati gasit-o (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 10:46)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Aferim!
    • +1 (1 vot)    
      @codrean (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 17:11)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Cu cine ai vrea sa te compari? Cu rusii? Chinezii?
    • 0 (0 voturi)    
      daca (Duminică, 12 aprilie 2020, 15:33)

      andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      facem niste calcule si raportam nr de infectati (cazuri confirmate) la nr populatiei, rezulta Andorra (77000 de locuitori, 601 infectati), 0.83%, Germania (80.000.000 locuitori, 129000 infectati) 0.15%, Romania (20.000.000 locuitori, 6000 infectati) 0.03%. La noi cica este rau daca te iei dupa jurnalistii de doi bani care primesc salarii grase ca sa induca panica si aibe audienta. Numarul cadrelor medicale care au murit in tarile "cu sisteme medical preformant" se numara cu zecile si sutele. Sa vedeti ce urmeaza in SUA.
      Si ce daca au testat, tot mor pe capete pentru ca nu au spitale si echipamente de protectie.
  • -22 (44 voturi)    
    Cu ce date? (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:21)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Daca cifrele sunt cele furnizate de Grupul de Dezinformare Strategica - raportari datate aiurilor, incomplete, salturi inexplcabile de la o zi la alta etc. - atunci toate aceste grafice nu au niic p valoare. Nu poti face interpretari sau urmari evolutia epidemiei cu date furnizate la comanda politica si mincinoase furnizate de niste incompetenti.
    • +16 (26 voturi)    
      maine poimaine (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:55)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      o sa spui ca datele din china sunt mai credibile...

      esti penibil!

      nu dezinformeaza nimeni, dimportiva la ce afectiuni aveau o parte din aia care au murit, imi da impresia ca noi raportam mai multe decese decat trebuie.

      dar na... hai sa alegem sa injuram statu pentru ca putem, nu pentru ca are senz (in aceasta situatie)!

      tu esti psdisti si ai interes sa injuri "inamicu", sau doar iti place sa injuri pe toata lumea?!
      • +6 (16 voturi)    
        Putina intelegere, va rog! (Vineri, 10 aprilie 2020, 10:25)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Trollul kremlinist isi face doar meseria, pentru care este platit!
        Este deci firesc sa manance kkt ...
        • 0 (0 voturi)    
          Cum s-ar spune (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 12:57)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Jegul Cristian Ioan

          dintr-un nesimtit nu poti ace sita de matase. Pute!
    • +11 (15 voturi)    
      Nu mai comparati numarul de teste cu Germania! (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:42)

      Negreanu David [anonim] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      UK, Franta si Spania au facut sub 400.000 de teste. Impreuna au abia cat Germania! Si decese de 16 ori mai multe!
      Sigur, daca tot citati Worldmeters, puteti sa spuneti ca si Rusia facut 1 milion de teste...ceea ce e putin credibil.
  • +8 (26 voturi)    
    raportati la nr. locuitori (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:30)

    napista [utilizator]

    daca raportam nr. de cazuri la nr. de locuitori in fiecare tara, evolutia cazurilor din RO ar fi f. similara cu celelalte curbe (uk, spania, franta etc.)... daca am putaea include cumva in grafic si variabila de numarul de testari zilnice situatia in RO ar fi si mai dramatica....
    • +4 (20 voturi)    
      asta era si observatia mea (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:57)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui napista

      Practic suntem in acelasi ouct daca impartim la numarul populatiei.

      testarea ne poate ajuta dar atunci cand esti prost si nu ai de aia si nici de ailalta nu iti ramane decat sa te ascunzi cca 21 de zile in casa - si termenul asta a trecut - deci nu mai conteaza testarea acum pentru populatia izolata.

      Testarea va conta cand vom incepe sa ne miscam din nou.

      Testarea ar fi contat in faza de inceput cand puteai sa stapanesti altfel raspandirea virusului.
      Acum nu prea mai conteaza - subliniez ca va conta insa DECISiv atunci cand vom relua lucrurl si patrularea de aici spre un pic mai in colo. Testarea si urmarirea temperaturii corpului la fiecare loc de intrare intr-o aglomeratie

      Zic doar sa dam drumul la treaba pentru ca daca NU O FACEM atunci altii vor ocupa locurile noastre in piata.
      Big danger in afara de stagnarea economica.
      • +5 (13 voturi)    
        unde ai studiat aritmetica??? (Vineri, 10 aprilie 2020, 11:59)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Uite aici calculele gata facute:
        https://www.worldometers.info/coronavirus/#countries

        Cazuri / 1M loc: 270 versus 1000-3500 in tarile mentionate de tine
        Decese / 1M loc: 13, versus 31 Gernamia, 118 UK, 1800 Franta, 2000+ IT, 3000+ Spania

        Nu spun ca am avea noi sistemul de sanatate cel mai cu mots sau ca am avea cine stie ce conducere, dar
        - s-au luat masuri restrictive in faza incipienta a raspandirii, ceea ce a contat,
        - avem capacitate de tratare usor sub Germania (21 paturi / 0.1M loc, la 70% din cat are Germania si mult peste UK 6.6) - https://www.politico.eu/article/charting-europes-capacity-to-deal-with-the-coronavirus-crisis/
        • 0 (6 voturi)    
          adica matale spui ca (Vineri, 10 aprilie 2020, 18:01)

          ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Ro sta mai bine - bravo!!!!

          Dar cu ce costuri???
          cat ne costa restrictiile astea???

          In ceea ce priveste capacitatea de tratare poti sa pui pat langa pat si deasupra alt pat daca cadru medical nu este pregatit si vezi cum se viruseaza pe capete zic ca este mai bine sa fii prevazator in cutiuta

          Eu am spus ca nu mai conteaza acum testarea -
          unde este infectia mare ca in Suceva - carantina ii mai ajuta si tratamentele - daca exista si se aplica.

          Sistemul in care a raspuns RO este fff apropiat de cel din China dupa ce s-au prins ei ca nu se poate glumi- este cumva vreun dubiu in acest sens???
          • -2 (2 voturi)    
            Matale mai si gandesti? (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:43)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            Daca nu testezi, cum stii pe cine sa tratezi de ce anume?

            Ala e scopul testarii in momentul de fata: detectarea cazurilor de COVID-19, pe cat posibil devreme, pentru a putea aplica tratament si a reduce numarul de morti. Nu masurarea. Si pt. reducerea numarului de morti, testarea in vederea tratarii corecte in mod absolut conteaza.
          • 0 (0 voturi)    
            na, daca tu refuzi realitatea, e problema ta (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 21:09)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

            Cu ce costuri? Cu aceleasi costuri cu care Italia si Spania au procent de decese de 100 de ori mai mare. Masurile din RO sunt similare cu cele din restul lumii, doar ca au fost luate cu cateva saptamani mai devreme, facand diferenta dintre o evolutie gen Lombardia si ce e acum. Uita-te la Suceava si imagineaza-ti cum ar arata Romania cu fiecare judet in situatia aia.

            In legatura cu capacitatea de tratatare, vorbesti ca sa te afli in treaba. Da, mai sunt si zone unde spitalele sunt dezorganizate, dar asta nu e regula.

            Tu ai spus ca testarea nu e importanta pentru ca gandesti din cutia in care te-ai izolat. Si pentru cei izolati, nu conteaza, intr-adevar. Dar medicii, politia, armanta. comertul alimentar, etc, toate astea nu-s izolate, si acolo are in mod efident sens sa testezi cat mai mult.

            Si la urma, sistemul de raspuns al Chinei, cel putin ce s-a vazut in presa, a fost de 10 ori mai performant decat ce se intampla oriunde in Europa, de la seriozitatea izolarii la modul de protectie diin spitale si supermarketuri.
            • 0 (0 voturi)    
              se poate altfel (Luni, 13 aprilie 2020, 11:43)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              Izolarea aberanta din RO putea sa fie bine merci INLOCUITA de purtatul
              - vizetelor/mastilor si
              - a manusilor
              obligatoriu in afara casei tale.

              relativ simplu si eficient, oricum cu costuri mult, mult mai mici decat cele de acum.

              Masurile astea ajutau ca fiecare sa fie operational la locul de munca - OPERATIONAL - este drept putin stresat, mai putin productiv dar totusi dadea mai mult decat acum....

              Suceava este un caz de prostie maxima -
              multumesc lui Dzeu ca numai acolo s-a produs inca....
              1.. In Suceava cadrele medicale s-au jucat de a virusul - este o problema de organizare interna dar si la nivel de MS. Se poate repeta oriunde in tara - do not worry too much about...
              2.Daca vine armata nu ii mai scoate din KKT - poate doar daca puneau alaturi un alt spital militar organizat dupa regulile clare de limitare a raspundirii unui virus si lucrau cu alte cadre medicale.

              In regim de urgenta nu poti sa faci prostul prea redepe mai inteligent pentru ca are deprinderile lui...

              Avem ceea ce am semanat - dar sunt bine renumerati...
              • 0 (0 voturi)    
                hai bre las-o balta... (Luni, 13 aprilie 2020, 12:14)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                ... echipamentul de protectie, chiar si ala purtat in China de medici, de cateva ori mai performant decat ce e in europa, a generat o rata de infectare a medicilor de 40%. Si asta in ocnditiile in care medicii stiau cum sa puna masca, cum s-o scoata, cum sa se spele pe maini inainte si dupa, etc. Si tu ai impresia ca omul de rand nu s-ar infecta cu mastile de carton sau esarfele puse peste nas? S-ar abtine sa puna romanul get-beget sa duca mana la ochi cat sta afara? Sau nu s-ar ingfecta cand si-ar scoate manusile si combinezonul? Asta ca sa nu mai spun ca nici masti din alea de carton nu se prea gasesc.

                Iar de muncit se munceste, inafara serviciilor de relatii cu publicul. Industria nu are nici o restrictie, constructiile la fel, agricultura nu mai spun, serviciile de posta zbarnaie. S-au oprit doar serviciile de relatiii cu publicul care adunau multi oameni impreuna: mall, restaurant, frizerie, avion, etc.

                "In regim de urgenta nu poti sa faci prostul prea redepe mai inteligent pentru ca are deprinderile lui..." asta poti s-o aplici peste tot, si vei intelege de ce masurile astea dratice de distantare sociala.
            • 0 (0 voturi)    
              nu refuz realitatea (Luni, 13 aprilie 2020, 11:54)

              ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

              Ea este asa cum este - se vede clar.

              Incerc doar sa o vad si altfel, din alta perspectiva.

              insist pentru ca mi se pare ca am dreptate si pentru ca io cred ca asta este cheia pentru reluarea rapida a activitatilor fara sa ne imbolnavim din nou.

              Ref tratament
              Capacitatea de tratare depinde de 3 factori, dpmdv:
              - existenta unui tratament sau a unor solutii de a ajuta bolnavii sa depaseasca momentul dificil
              - capacitatea rapida de recunoaste a simptomelor care cred ca acum sunt clare
              - disponibilitatea tratamentelor/paliativelor.

              Problema cea mai mare pe care o vad este incompetenta cadrelor medicale - nu neaparat lipsa ventilatoarelor. Am fi ajuns si acolo daca insa nu ne blocam in problema 1 - lipsa de pregatire/informare a unor cadre medicale.

              Avem ceea ce am semanat.
              • 0 (0 voturi)    
                total exagerat (Luni, 13 aprilie 2020, 12:23)

                bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ..13

                Incerci doar sa negi realitatea, chestie pe care o vad pe la multi romani.
                Negi cifre (sau nici macar nu le citesti) si ne spui despre o realitate pe care tu o vezi si o consideri singura posibila, indiferent de ce spun statisticile.
                Tratamentelele sunt deocamdata simtomatice, impotriva virusurilor te poti lupta doar cu vaccin sau simptomatic.
                Tratamentul esential pentru cazurile grave e ajutarea respiratiei, de la masca de oxigen la intubare pana la oxigenarea directaa sangelui, cand plamanul e cazut de tot.iar medicii nu sunt nici pe departe asha de incompetenti cum crezi tu.
    • +20 (28 voturi)    
      of doamne (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:59)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui napista

      ba eu ajung la concluzia ca romanului ii place sa se dea victima...

      "statu asta care nu face"

      DA CINE VOTEAZA STATUL?!
      CINE ACCEPTA MAGARIILE STATULUI?!
      CINE NU MUNCESTE SI PREFERA INCOMPETENTII?!
      CINE NU RESPECTA LEGILE (vezi izolarea de ex)?!

      astea tot statu le face?!

      da psd e un partid penibil, pnl nu e departe, dar aceste partide sunt OGLINA POPORULUI !!!
      Hai sa nu aruncam vina pe altii cand e si vina noastra!

      Eu personal recunosc, am fost prost, am picat in plasa si 15 ani din viata mea am fost psdist (nu am votat din fericire )!

      Hai sa nu ne mai dam virgine intr-o lume de curve, ca nu e chiar asa!
    • +22 (30 voturi)    
      hai sa recunoastem (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui napista

      in cazul covid greselile nu au fost la nivel de guvern.
      guvernul s-a miscat chiar bine (suprinzator pt ca nici pnl nu e chiar departe de psd)
      greselile au fost la nivel local (da incompetenti alesi de noi sau pusi de politic)
      si la nivelul oamenilor care au fost prosti, incompetenti, rau voitori etc...

      sa nu uitam pe aia din hunedoara , pe ala care a imbolnavit spitalul din bucuresti si asa mai departe!
      nu cred ca o sa fie la fel de rau in romania dar vom vedea.
      hai sa nu ne mai lamentam si sa aruncam vina DOAR intr-o directie!

      daca ma uit la cum ne lamentam o sa ma inchid intr-o cusca ca-n final destination si o sa astept sa mor!
      • -3 (5 voturi)    
        chiar crezi ca statul s-a miscat bine??? (Vineri, 10 aprilie 2020, 18:14)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Eu nu cred -

        Statul nu a asigurat minima testare - se putea chiar si plati daca adunau din timp testere sau produceau intern-, nu a asigurat materialele necesare, MS nu s-a preocupat ca toate cadrele medicale sa fie instructate si spitalele pregatite, sa vezi acum ajutoare de somaj garla acoperite de stat , dar statul are inca angajatii acasa cu 100% salariu desi nu fac nimicutza, afacerile private inchise unde trebuia dar si unde chiar se puteau lua masuri relativ lejere, scutiri peste scutiri...

        Apreciez overall proasta interventia statului cu costuri imense.
        • 0 (0 voturi)    
          prostii (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:21)

          Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          Dupa ce ca bati campii nu stii nici l. romana...Cadre medicale "instructate"!?
          • 0 (0 voturi)    
            a instructa (Luni, 13 aprilie 2020, 12:01)

            ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

            Verb - conform Dicționar ortografic al limbii române
            Editura Litera Internațional, 2002

            Corespunzator acestui verb forma scrisa mai sus.

            Uzual se foloseste a instrui - instruite...
            mUltumesc ca ma cititi
    • +8 (8 voturi)    
      ar fi mai multi factori de luati in calcul... (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:57)

      g01an [utilizator] i-a raspuns lui napista

      dar raportarea la suta de mii sau la milionul de populatie ar fi minimul necesar ca informatia sa aiba vreo utilitate. apoi venit / capita si teste raportate la populatie ar fi iar utile pentru ca marja de eroare este semnificativ mai mare pentru tarile care nu testeaza suficient.

      altfel graficul arata ca tarile mai cosmopolite, mai conectate la restul lumii sunt mai afectate, ceea ce este credibil. Italia, Franta si Spania sunt principalele destinatii turistice din lume, inclusiv pentru turistii chinezi. M. Britanie si Germania sunt centre de business si finante. Iar Romania este mai bine conectata cu aceste 5 tari decat Bulgaria sau Ungaria care au fost alese pentru comparatie in regiune, asa ca nu ma surprind rezultatele. dar ar fi utila o statistica mai completa, ar arata ca ne-am descurcat peste nivelul de posibilitati. si ceva, ceva reiese si din graficul asta daca ne uitam la curba de crestere mentinuta mai jos in Romania (dar daca am compara la numarul de teste efectuate, s-ar putea sa fie datorata lipsei de informatii mai degraba decat altor motive).
  • +7 (11 voturi)    
    hai ca se poate (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:46)

    piticu_enigmatic [utilizator]

    se aplatizeaza tiptil tiptil...nu mai poate nici virusu asta...n-ati vazut cat e de mic?
    • +2 (2 voturi)    
      Re: hai ca se poate (Vineri, 10 aprilie 2020, 21:36)

      Ileana Florian [anonim] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      Se aplatizeaza, sigur, ca e scara logaritmica.
    • +1 (1 vot)    
      Toata chestia cu aplatizarea ... (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:53)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui piticu_enigmatic

      ... e sa fie suficient de accentuata incat sa nu ajungem sa depasim capacitatea sistemului de sanatate. Aia e marea miza. Daca reusim sa avem in permanenta in spitale suficient de putini bolnavi incat sa aibe toti paturi de terapie intensiva atunci cand au nevoie, e bine, nu moare nimeni din cauza ca nu poate fi tratat. Daca trecem de pragul ala, multi pacienti care-ar fi putut fi salvati o sa moara.
      • 0 (0 voturi)    
        din pacate (Luni, 13 aprilie 2020, 12:12)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Nu ai nici o baza in spitalul de stat - asta este chestia cea mai nasoala.

        Poate ca unii se duc la spital pentru alte probleme urgente: stop cardiac, dializa, tratament cancer si uite ca iau virusul - este oare numai vina lor???

        Mortii nostri, adica din RO, au comorbiditati.
        Unii nu si-au ingrijit sanatatea in timp si au ajuns unde au ajuns, altii cand au venit la spital sa se ingrijeasca...

        Deci am un mare regret ca cei care ar trebui sa ne pazeasca sanatatea si iau o galeata de bani nu stiu, nu pot, nu vor...Atunci de ce sunt platiti???
  • +9 (15 voturi)    
    Absurd (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:50)

    heraasku [utilizator]

    Nu contează numărul de cazuri, asta tine de testare și nu e relevant. Importante sunt CAZURILE CRITICE, DECESELE... Acolo e realitatea. Cât timp 96%din cazuri sunt ușoare ce contează câți au virusul? Oricum sunt de 100 de ori mai multi infectati decât numărul cazurilor.
    În SUA, din octombrie pana acum au fost 30 milioane de infectați cu gripa sezonieră și între 20.000 și 60.000 de decese din aceasta cauză. Oricum, testele indică coronavirusurile și în niciun caz FIX CORONAVIRUSUL SARS2. PRACTIC E IMPOSIBIL!
    Deci avem toate coronavirusurile la pachet în teste...
    • +1 (7 voturi)    
      Testele NU indica orice coronavirus (Vineri, 10 aprilie 2020, 12:36)

      Dan B [anonim] i-a raspuns lui heraasku

      1. Conteaza numarul cazurilor pentru ca numarul mortilor vine cu intarziere, nu te poti hotara sa stai in casa retroactiv pentru acum 2 saptamani.

      2. Nu stiu de unde ai tu informatia ca 96% dintre cazuri sunt usoare, daca si in Germania, cu milionul lor de teste, rata dintre morti si vindecati e de 5%
      https://www.worldometers.info/coronavirus/country/germany/

      3. Ce legatura are cu gripa sezoniera? E un virus complet diferit (influenza), nu e nici macar coronavirus, pentru ca celelalte coronavirusuri existente iti dau numai o raceala usoara.
      https://en.wikipedia.org/wiki/Coronavirus#Human_coronaviruses

      4. Cu RT-PCR este chiar usor sa deosebesti SARS-COV-2 de celelalte coronavirusuri.
      Am cautat "sars-cov-2 test accuracy" pe Google si toate semnele de intrebare sunt despre modalitatea de recoltare a probelor sau despre calitatea reactantilor, nimic despre rezultate fals pozitive din cauza altui coronavirus.
      • +3 (7 voturi)    
        Tot ce spui e fals (Vineri, 10 aprilie 2020, 15:02)

        heraasku [utilizator] i-a raspuns lui Dan B

        1.Morții nu sunt toți din viroză ci din bololile sxustegre. Decedații au și virusul dar ca 80%din cei infectați nu afectează grav. Ei mor din bolile lor dar la test iese Covidu, și e trecut ca mort din covid.
        2. 96% sunt mild condition. Invata sa citești!
        3. Probabil ca nu ai avut gripă în viata ta! Anul trecut au murit de gripă sezoniera 600.000 de persoane... Probabil ca nu știai asta.
        4. Nu ai cum deosebi coronavirusurile. În 90% din cazuri e imposibil...
        5. Ești mort de frică, inchide TV.ul
        • 0 (2 voturi)    
          Minți și dezinformezi! (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 3:58)

          Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui heraasku

          Din păcate, poporul român e prost de bubuie, de aceea ai atâtea plusuri.

          Lectură pentru inculți:

          https://en.wikipedia.org/wiki/Polymerase_chain_reaction
  • +1 (13 voturi)    
    Polonia iarasi este aparte (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:59)

    ..13 [utilizator]

    Ea nu a intrat in carantina - am uitat de ea...
    • +6 (6 voturi)    
      polonia este in carantina (Vineri, 10 aprilie 2020, 15:27)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      fake news buddy.
      • 0 (0 voturi)    
        dar pe harta (Luni, 13 aprilie 2020, 12:16)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui John_Re

        Nu este rosie Polonia...

        merci Buddy - .
  • +7 (11 voturi)    
    apreciez (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:11)

    Pink Z [anonim]

    apreciez faptul ca graficul e facut cu o scara logaritmica. protejeaza moralul populatiei :)
    • +5 (15 voturi)    
      Se presupune (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:23)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      ca nu ai un monitor inalt de 50 de metri
  • +11 (13 voturi)    
    Ce nu înțeleg (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:35)

    Ciprian1979c [utilizator]

    cei care spun toata ziua ca nu se testeaza si ca de fapt, suntem mai multi infectați e ca asta e intr un fel bine! Daca suntem de 10 ori mai multi decat oficial, atunci suntem 50000, cu 250 de morți - mortalitate de 0,5% - ar fi in regulă (daca se poate spune asa). Iarăși, nu înțeleg de ce se tot compară Romania cu Italia, Spania, etc! Noi ar trebui sa ne comparam cu Iranul, care are o mortalitate de 6-7%, nu de 12% ca Italia din, cel puțin, 3 motive: nu avem bătrâni prea multi (speranta de viata e mult mai mica decât in vest), acesti batrani NU sunt instituționalizați (se estimează ca un sfert din mortii Spaniei sunt din aziluri) si, probabil, sistemele de sănătate publică sunt cam la fel - slabe!
    • +3 (3 voturi)    
      Iranul minte chinezește (Vineri, 10 aprilie 2020, 20:06)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Au nenumărate motive să o facă: apropierea de R. P. Chineză, conflictul legiitimator cu SUA, prăbușirea nivelului de trai care a radicalizat tinerii de condiție bună și îi aduce la disperare pe cei la limita supraviețuirii. Dacă ar spune adevărul, s-ar declanșa un tsunami de revoltă împotriva conducerii islamiste și în țară, și în toate țările din regiune în destabilizarea cărora au băgat zeci de miliarde de dolari americani.

      Revenind la, pardon de expresie, oile noastre. Cu siguranță că, din cauza numărului insuficient de teste, există un număr disproporționat de mare de cazuri ușoare nedepistate față de Germania etc. Pe de altă parte, pentru că măsurile de igienă din spitalele românești sînt inadmisibil de inadecvate într-o țară fără războaie și care a fost ani de zile pe creștere economică, virusul a lovit deja puternic acolo și a îmbolnăvit grav foarte multe persoane vulnerabile, sub dializă, cu afecțiuni cronice etc. De asemenea, este posibil ca, din cauza densității mari a focarelor încărcătura virală inițială să fie destul de mare, astfel încît ponderea cazurilor grave să fie mai mare și din acest motiv, mai ales în rîndul pacienților din spitale.

      O bună parte din populația României, în mediul rural, are o mobilitate mai redusă și deci pînă acum a fost ceva mai adăpostită de virus. Dar cînd va ajunge și la ei, va face prăpăd, din cauza unor condiții de igienă mult mai proaste și a depărtării de instituțiile medicale și chiar de medicii de familie, dacă există. Acum, bătrînii încă au o pondere relativ redusă în numărul celor infectați.

      De aceea, pînă cînd nu vor exista teste care să verifice imunizarea și studii epidemiologice făcute cu ajutorul lor, nu vom avea o imagine clară, chiar dacă este posibil ca în marile orașe incidența să fie mult mai mare decît cea înregistrată în datele oficiale.
  • 0 (8 voturi)    
    Simplu (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:35)

    Cetateanu [utilizator]

    Uitati-va cate teste la milionul de locuitori are fiecare tara si comparati cu nr. de imbolnaviri gasite. Ro are cam 2500 cu 270 bolnavi iar Ge, It au cate 14/15mii cu 140/2300 bolnavi. Pai eident ca e loc de mai rau la noi avand in vedere nr. mare de indivizi din zonele rosii care s-au intors. (https://www.worldometers.info/coronavirus/) . Sa nu uitam ca nu toti sunt simptomatici.
    • +1 (1 vot)    
      E ceva mai complicat de-atat (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 14:01)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanu

      Germania testeaza asa mult pentru ca poate. Noi nu putem, asa ca tre' sa facem altceva.

      Ce facem noi: testam persoanele simptomatice. Facem cateva mii de teste pe zi, din care doar cateva sute ies pozitive. Scopul testelor nu e masurarea, ci identificarea cat mai precoce a cazurilor care vor necesita tratament. Ce arata pana acuma datele la nivel international e ca tratamentul, atata cat e, nespecific, e eficient doar daca e aplicat devreme.

      Nemtii poate-si permit sa testeze si de dragul masurarii. Noi nu. Noi testam doar pentru a prinde devreme cazurile care trebuie tratate. Din punctul asta de vedere, datele nemtilor sunt relevante pentru noi, chiar daca datele noastre nu-s relevante pentru nemti.

      Da' ceva-ceva zic si datele ce le acumulam noi. Anume, exista o relatie de relativa proportionalitate a cazurilor ce necesita tratament cu numarul total de cazuri. Asa ca daca ne uitam doar la evolutia internarilor pt. COVID-19, aia deja e pe de-o parte o buna indicatie, chiar daca aproximativa, a numarului total de infectari, pe de alta parte, e o baza sanatoasa pentru prognoza. Daca putem estima cu erori nu foarte mari cati noi spitalizati cu COVID-19 o sa avem in fiecare zi, pe urmatoarele doua saptamani, aia ne ajuta sa planificam aprovizionarea si distributia de material medical. Asa ca si ceea ce se masoara, atat cat se poate masura, e relevant.
  • +3 (5 voturi)    
    the original (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:37)

    Anonym [utilizator]

    https://www.ft.com/coronavirus-latest
  • +1 (9 voturi)    
    admirabila munca celor de la geospatial.org! (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:37)

    qwerasdf [utilizator]

    frecatorii de menta, angajati la stat, sharuitori de poze cu buna dimineata la cafea pe facebook... n-ai ce sa mai zici despre ei... astia nici intr-o frizerie nu ar trebui sa fie primiti sa munceasca
  • +5 (9 voturi)    
    Comparam mere cu pere (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:41)

    Simona Iorgulescu [anonim]

    Comparatia cu Ungaria si Bulgaria mi se pare irelevanta, In conditiile in care numarul celor plecati din Romania este foarte mare si o parte dintre ei se intorc zilele acestea in tara, e normal sa avem mai multe cazuri decat ei.
    • +3 (3 voturi)    
      Bulgaria este într-o situație comparabilă (Vineri, 10 aprilie 2020, 20:08)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui Simona Iorgulescu

      Au și ei un sfert din populație la muncă în afara granițelor proprii.
  • -2 (8 voturi)    
    SCARA LOGARITMICA (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:48)

    itza.ro [utilizator]

    Nicaieri in articol nu scrie ca scara pe care e facut graficul e logaritmica.

    Pare ca Romania se apropie de vreun platou, si nu e asa.
  • -2 (10 voturi)    
    Teste (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:49)

    Ccoto [utilizator]

    Articolul pare aliniat cu fratiorii de la G4media.
    Ce nu se mentioneaza in articol sunt indicatori legati de numarul de teste, care pot fi mult mai relevanti decat numarul total de teste. Daca i-ar fi avut in vedere, s-ar cam demonta teoria lor.

    Un indicator care sa poata compara testarea in tari cu populatii diferite numeric este numarul de teste zilnice, la un milion de locuitori (suntem la peste 200 teste/zi/1 mil. locuitori). Aici, Romania sta cam la fel ca si UK si putin sub Corea de Sud, tara care e chiar data ca referinta.

    Al doilea indicator ar fi numarul de teste pozitive, raportat la numarul de teste efectuate, pe zi. Aici, cel putin pentru luna aprilie, avem ~11-12%, similar cu Austria, tara care a gestionat pana acum foarte bine raspandirea, stabilizandu-se undeva la 12.000 cazuri, cu numar de cazuri active in scadere deja. Indicatorul asta arata rata de infectare a populatiei. In tarile vest-europene cu cazuri de 100.000 sau peste, procentul de teste pozitive este de 3-4 ori mai mare decat in Romania.

    In concluzie, a statuta ca se fac putine teste si atat, e o aberatie. Specificati cate teste ar trebui sa se faca (specificati numeric, nu calitativ, de genul "mai multe" sau "cat mai multe"), pentru a fi multumiti. Sau specificati, daca considerati ca exista subraportare, cate cazuri active dar neraportate exista acum in Romania.
    • -8 (10 voturi)    
      Nu au cum (Vineri, 10 aprilie 2020, 10:13)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Ccoto

      nici macar siteurile proguvernamentale nu se pot orienta printre minciunile si inadvertentele Grupului De Dezinformare Strategica (al MAI?)
  • +2 (6 voturi)    
    erori in harta (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:57)

    @Dem [utilizator]

    harta asta e facuta la repezeala. La o aruncatura de ochi Suedia e pe galben cu 914 cazuri ea de fapt are 9141 de cazuri 10 ori mai mult ! deci trebuie sa fie colorata arancione
    ce incredere sa mai am in restul la asa o eroare grosolana
    • +1 (1 vot)    
      krompus (Vineri, 10 aprilie 2020, 21:51)

      krompus [utilizator] i-a raspuns lui @Dem

      Bai Dem, invata sa citesti naibii! Numarul de cazuri minime 8 - galben, Numarul de cazuri maxime 150k - purpuriu. Suedia aprx 9000 de cazuri - orange.
      Sau de fapt tu de uiti la Norvegia si crezi ca e Suedia - probabil esti din ala care incurca Franta cu Spania pe harta Europei.
  • +7 (13 voturi)    
    Cel mai simplu ar fi.... (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:59)

    Cataleya [utilizator]

    ...daca fiecare tara ar prezenta media deceselor din Ianuarie pana in Aprilie, din ultimii 5 ani.

    Asta ar fi singura metoda sigura de a cuantifica efectul epidemiei actuale.

    De ex: In Romania, In perioada Ianuarie-Aprilie, in ultimii 5 ani de zile au murit in medie XXX persoane.
    In anul 2020, in aceeasi perioada, au murit YYY persoane.

    Se trage o linie si se face un simplu calcul.
    • +9 (15 voturi)    
      Taci din gura (Vineri, 10 aprilie 2020, 10:55)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      ca le iese pe minus!
      Nu zic ca nu se moare de COVID, ca nu e o moarte groaznica, ca nu se umplu saloanele de ATI prin nenorocita de insuficienta respiratorie, dar este clar ca se exagereaza.
      Revenind la ce ai spus, s-ar observa si altceva: in mod "inexplicabil" anul acesta au scazut considerabil decesele cauzate de cancere, boli cardiovasculare, diabet, etc.
      Practic, daca ne raportam strict medical, cea mai mare nenorocire este tocmai ca bolnavii cu alte patologii sunt neglijati in mod isteric.
  • -2 (6 voturi)    
    Chiar si la virus! (Vineri, 10 aprilie 2020, 10:17)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Chiar si la infectiile cu cornavirus, suntem muult in urma tarilor occidentale!

    Partea "buna" este ca printre tarile foste socialiste suntem detasat "lider de pluton", am devansat Ungaria si Bulgaria, in vreme ce Polonia si Cehia nici nu apar in grafic!

    Mai intram si noi in randul lumii ...
  • -1 (7 voturi)    
    Conteaza rata de crestere zilnica (Vineri, 10 aprilie 2020, 10:53)

    subcultura [utilizator]

    si dupa cum se vede si din acest grafic, in Romania e cam cea mai mare dintre tarile comparate si se mentine constanta

    pentru o comparatie zilnica in 50 plus tari, vedeti link mai jos. In Austria (o tara cu numar mare de infectari si populatie jumate din Ro si granita cu Italia) rata a scazut la 2-3% pe zi, in Ro e 8-10% si e mult (asta in conditiile in care avem cel mai mic numar de testari la milion populatie din UE)

    http://91-divoc.com/pages/covid-visualization/
  • -4 (14 voturi)    
    Ne imbatam cu apa rece (Vineri, 10 aprilie 2020, 11:37)

    schumi [utilizator]

    Pe langa faptul ca noi nu testam suficient, nici mortii nu-i declaram...sau omitem sa-i declaram. Din 6 morti in sat cu 200 familii in ultimele 2 saptamani nici unul COVID... hai ma lesi...toti de moarte buna cica...la primii 2 inmormantare cam cu 50 persoane ...ca era la inceput...Romania merge pe imunizarea de turma, dar pe sistem societic...raportam si testam...la Vaslui in martie medicii nici macar nu stiau de Covid, aveau doar cazuri de pneumoniii atipice...
    • +4 (12 voturi)    
      nici Germania nu-i declara pe cei care dau ortu'.. (Vineri, 10 aprilie 2020, 11:56)

      demaGOGU [utilizator] i-a raspuns lui schumi

      ...din pricina co-morbiditatilor. cu alte cuvinte, esti trecut pe rabojul covid-19 doar daca ai fost sanatos tun.
  • +2 (6 voturi)    
    Si totusi, Bulgaria are (Vineri, 10 aprilie 2020, 11:42)

    mynickname [utilizator]

    de 10 ori mai putine decese la:
    - o populatie de 2,8 ori mai mica
    - o diaspora de 2,5 ori mai mica
    - o capacitate de testare de ~ 2 ori mai mica
  • +2 (2 voturi)    
    apples, oranges (Vineri, 10 aprilie 2020, 13:56)

    Durlida [utilizator]

    Interesant ar fi sa vedem nr total de morti pe fiecare tara in fiecare luna din ultimii 5 ani, abia atunci cred ca am putea avea o imagine care sa spuna ceva util si mai relevant ar fi daca am vedea numarul de pacienti din sectiile ATI in fiecare luna din ultimii 5 ani.
    Fiecare tara raporteaza si testeaza dupa cum crede/poate, din cauza asta cred ca graficele de mai sus compara mere cu pere. Graficele nu sunt relevante nici macar in contextul unei tari pt. ca rata de testare nu e constanta, cred ca nici numarul mortilor cu cauza Covid nu e relevant pt ca si modul de raportare se schimba.
    • +2 (4 voturi)    
      Imbolnavirile (Vineri, 10 aprilie 2020, 15:05)

      heraasku [utilizator] i-a raspuns lui Durlida

      Infectsrile declarare NU SUNT REALE ci probabilistice. S.au făcut simulări și se știe când e vârful când e finalul... Ce se declara e doar statistică, ecuații... și multa prostie....
  • +6 (8 voturi)    
    Isterie, mai mult decat epidemie (Vineri, 10 aprilie 2020, 17:44)

    MVM [utilizator]

    In Romania nici macar 10% din paturile de la ATI sunt ocupate in acest moment, la cateva zile de ceea ce ar trebui sa fie varful epidemiei, din care doar o mica parte sunt intubate.
    Practic, nici macar in Romania nu va fi depasita capacitatea de ATI si sa nu ignoram faptul ca cele mai mute cazuri raportate ca decese, nu sunt pentru decese cauzate de Covid 19, ci de pacienti care au luat si Covid 19 in spitale. Acum se ascund sub pres multe cazuri de infectii nosocomiale, cu ”celebrele” bacterii clostridium si acinobacter si altele de acest gen.
    Dar bine ca luam de zor materiale la preturi umflate din China si Turcia. Numai cine nu vrea nu profita de debandada de zilele acestea, in vreme ce DNA doarme, adanc.
  • 0 (6 voturi)    
    Comparatia este FUTILA ! (Vineri, 10 aprilie 2020, 19:47)

    Krausser [utilizator]

    Cel putin cu vecinii avand in vedere numarul EXTREM de mic de teste facut de bulgari (18,502 ), sarbi (14,240), unguri (23,948), moldoveni (6,271), ucraineni (23,522). Pai la noi e lux inseamna daca ne raportam la numarul de cazuri la 1 milion de locuitori.
    • +4 (6 voturi)    
      Uiți că Ungaria are 1/2 din populația RO (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 4:05)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Krausser

      Ungaria a făcut 29948 teste, în timp ce RO a făcut 55430 teste la o populație de două ori mai numeroasă.

      A făcut deci mai multe teste pe cap de locuitor decât RO.
  • 0 (0 voturi)    
    aiureala (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 13:16)

    Ilidia [utilizator]

    Nu atat numarul total conteaza. Mai semnificativ este raportul intre nr. de imbolnaviri si totalul populatiei....
  • +2 (2 voturi)    
    tot niste cifre (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 15:14)

    blackstar [utilizator]

    http://insp.gov.ro/sites/cnepss/wp-content/uploads/2018/11/SSPR-2017.pdf

    In conditiile in care in Romania mor anual cam 250.000 de persoane, cam 700 pesoane pe zi
  • +2 (2 voturi)    
    :-) (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 23:20)

    oareconteaza [utilizator]

    Aceste date sunt false si nu reprezinta nimic? Aceste decizii luate de catre autoritati sunt doat pentru a se plia la credinta "poporului"? Acestea date sunt doar pentru voturi? Parerea mea nu conteaza si cel mai probabil trebuie sa fiu pedepsit exemplar? Parerea fiecarui individ este cantarita? Cum? Pe ce criterii? Deciziile sunt luate ca in piata? Presa mananca din ce se intampla acum?