VIDEO Colonelul Derioiu, noul șef al Spitalului Suceava: ”Rezistăm, deocamdată suntem bine, suntem plini de adrenalină, muncim de dimineața până seara târziu”

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 10 aprilie 2020, 7:52 Actualitate | Coronavirus


Colonelul Derioiu
Foto: Captura Facebook
Noul director al Spitalului Suceava, colonelul Daniel Derioiu, a explicat, într-un interviu publicat pe pagina de Facebook a Ministerului Apărării Naționale (MApN) că, alături de echipa sa, „muncește de dimineața până seara târziu”, adăugând că se gândește în fiecare zi la familia sa.

Colonelul Daniel Derioiu, directorul Spitalului Județean Suceava, a declarat într-un interviu publicat pe pagina de Facebook a MApN că dorește ca în perioada în care este detașat la Suceava să ajute populația să depășească această perioadă, transmite Mediafax.




„Am primit această veste și ordinul de a mă deplasa în sprijinul populației din Suceava și cu emoție și cu dorința de a da tot ce e mai bun din mine și din experiența pe care am acumulat-o în aceste misiuni și exerciții în coaliția nord-atlantică, pentru a ajuta populația locală, care este greu încercată și pe semenii mei medici care au fost supuși la încercări cumplite pe perioada aceasta”, a declarat col. Daniel Derioiu.

Acesta susține că îl motivează dorința de a ajuta și de a pune la dispoziție toate cunoștințele și puterea sa de muncă.

„Rezistăm, deocamdată suntem bine, suntem plini de adrenalină, muncim de dimineața până seara târziu în aceste combinezoane de protecție pe care le purtăm pentru a fi protejați în mediul contaminat. Urmează acum să intrăm în zona secțiilor care găzduiesc pacienți contagioși, să facem recunoașteri pentru noi circuite epidemiologice, pentru a implementa aceste circuite în cursul zilei de astăzi. Din tura următoare dorim să facem ca acest spital să redevină funcțional, pentru că pacienții și sucevenii se uită la noi cu speranță și nu dorim să le amăgim așteptările”, a precizat noul manager al Spitalului Județean Suceava.

Daniel Derioiu se gândește la familia sa în fiecare zi.

„Am lăsat acasă o familie minunată, o fiică și pe soția mea, care sper că sunt bine și pe această cale le transmit cele mai bune gânduri și dragostea mea imensă”, a mai precizat medicul militar.

Acesta face și un apel către toți colegii săi din sistemul sanitar, spunându-le să fie alături de pacienți și de populație. „Este un efort colectiv, un efort supraomenesc și trebuie să avem conștiința împăcată că după ce trece această perioadă dificilă am făcut tot ce am putut, tot ce ne-a stat în putere și toate cunoștințele noastre și am salvat cât mai multe vieți și am redus suferința cât mai multor concetățeni de-ai noștri”, a explicat col. Daniel Derioiu.

Daniel Derioiu era, înaintea detașării la Suceava, director medical la Spitalul Militar Braşov. Acesta a intrat în armată în 1993, iar in 1999 a absolvit Institutul Medico-Militar București. Medicul are specializări în China și a fost plecat de două ori în misiune în teatrele de operații din Afganistan. În 2019 a participat la cel mai mare exercițiu de medicină militară organizat de NATO - Vigorous Warior 2019, unde a condus un spital militar ROL3.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10166 vizualizari

  • -10 (20 voturi)    
    mult succes (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:14)

    bobo2 [utilizator]

    numai sa nu-l loveasca si pe el talentul literar, ca pe cel cu "marturia" aia.
    • +11 (13 voturi)    
      Nu-l lovește talentul literar și explic de ce: (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:41)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Citat Colonelul Derioiu: "Rezistăm, deocamdată suntem bine, suntem plini de adrenalină, muncim de dimineața până seara târziu în aceste combinezoane de protecție pe care le purtăm pentru a fi protejați în mediul contaminat"

      Textul arata ca limbajul sau este standard milităresc de tipul "rezistam, suntem bine", total nepoetic. Omul acesta nu are nici o perspectiva literara și în consecința exista toate șansele sa-și facă datoria de soldat în prima linie.
    • +5 (7 voturi)    
      De ce? (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:50)

      VladOcan [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Imi poti explica ce a fost rau in respectiva postare?
      • -2 (8 voturi)    
        iata ce nu mi-a placut (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:33)

        bobo2 [utilizator] i-a raspuns lui VladOcan

        e mult prea patetic, si in plus am aflat ca e oarecum plagiat dupa alte lucrari care circula pe internet. Eu sa fi fost in situatia lui cred ca doua luni nu stiam decat munca plus somn (cat mai apucam).
        • -1 (7 voturi)    
          cu ce te ocupi altfel? (Vineri, 10 aprilie 2020, 15:53)

          Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

          troll?
          sau ce? din intamplare ai postat primul?
    • +5 (5 voturi)    
      Solutia Craiova (Vineri, 10 aprilie 2020, 20:28)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Mie mi-a placut hora incinsa de cadrele medicale de spitalul din Craiova cu ocazia vindecarii unui pacient, evident pe "M-a facut mama oltean". Ar putea incerca asa ceva la Suceava cu prima ocazie, pe ceva gen "Canta cucu' ....etc.". Pe bune, sunt urmasii razesilor lui Stefan, de unde atata defetism si melancolie blegoasa? Nu-i ciuma, nu-i EBOLA, nici macar tifosul de care se murea pe capete in razboi.
    • +1 (1 vot)    
      unii is risca pielea (Marţi, 14 aprilie 2020, 12:26)

      Cristian Udrea [anonim] i-a raspuns lui bobo2

      ca sa stea altii acasa pe canapea, in fata unui laptop. Am putea sa ne abtinem de la rautati gratuite si sa ne punem trei intrebari inainte sa aruncam cu r***t: "ajuta pe cineva ce vreau sa postez?" "este informativ?" "este empatic?". 3 de "NU". Stai jos.
  • 0 (12 voturi)    
    Pt. colonel: E adevarat ca >80% mor la ventilator? (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:18)

    simplex1 [utilizator]

    La New York, peste 80% din cei conectați la ventilatoare mecanice au murit iar la Wuhan 86% (vezi: https://time.com/5818547/ventilators-coronavirus/ )

    Poate Dl. Colonel Derioiu sa dea unele lămuriri despre cei conectați la ventilator în spitalul pe care îl conduce? Câți au decedat pana azi din cei conectați?
    • +2 (8 voturi)    
      pardon ? (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:58)

      baronulmunchausen [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Logic Einstein, la ventilator ajung cei mai grav bolnavi, nu mori de covid cand iti bei cafeaua.
  • +1 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 10 aprilie 2020, 8:51)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      E primul semn de normalitate! (Vineri, 10 aprilie 2020, 20:32)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui

      prefer sa ceara spaga si sa-si faca treaba decat sa se ascunda si sa planga cu vocea schimbata ca-i doare burta, pe la televiziuni!
  • +9 (9 voturi)    
    sa il faca functional (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:34)

    ..13 [utilizator]

    Adica spitalul este nefunctional in prezent.
    Nu este vina covidel-ului - este o situatie pe care virusul a relevat-o, in ciuda salariilor imense.

    Tot asa a ajuns de nefunctional este si spitalul de la Sibiu, sau cel de la Arad, sau Deva.

    Suntem cam nefunctional si asta o stiam inca din 2007 cand UE nota ca RO este o economie de piata nefunctionala -

    Trecut-au anii si noi vad ca tot nefunctionali suntem.

    Am spus si o sa o mai spun - noroc cu NATO ca ne-a mai deschis ochii, urechile si mintea si unora chiar le-a oferit o sansa de a merge mai departe. Altfel balteam in continuare in nefunctionalitatea noastra mioritica.

    Interviul in sine este extrem de slab dar este cu siguranta mai bun decat nimic.
    • +1 (1 vot)    
      NATO (Vineri, 10 aprilie 2020, 20:11)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      Da, noroc decât cu NATO
      Slab interviu, mai bine decât nimic, clar
  • +10 (12 voturi)    
    Colosala miscarea lui Orban! (Vineri, 10 aprilie 2020, 9:41)

    Sparafucile [utilizator]

    Care? Asta cu militarizarea spitalelor. In atmosfera existenta de disperare nationala cind , parca, totul se prabuseste si epidemia cu Covid pare de nestavilit, militarizarea spitalelor induce opiniei publice ideea ca situatia va fi in cele din urma controlata, ca sperantele nu sunt pierdute si ca statul roman inca nu e ESUAT. Iar Orban si guvernul sau apar in postura de luptatori care nu s-au speriat de greu, care n-au dat bir cu fugitii si s-au inhamat la eforturi nemiloase intru salvarea natiunii. E chiar greu de inteles ce spor de popularitate le va aduce o reusita in stavilirea epidemiei si limitarea victimelor? In conditiile in care toate lumea s-a dumirit in ce hal a lasat PSD-ul spitalele, cit de jefuite si prost echipate si cit de incadrate cu CREMA NULITATILOR in functiile cheie? Incet dar sigur Orban incepe sa capete statura unui Churchill , prin tenacitatea cu care guverneaza si-si asuma decizii dramatice in situatii aparent disperate.
    • +2 (8 voturi)    
      Bravo lui! (Vineri, 10 aprilie 2020, 12:02)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      Si ar face si mai bine daca ar trata tot asa si alte probleme grave, cum ar fi: jaful din paduri, constructia de autostrazi, etc. Armata, care parea ca lancezeste prin cazarmi, va fi facuta utila si pe timp de pace, iar prin aceste activitati de supra veghere si manageriat, face si un antrenament "pe teren", necesar si in situatii de conflict real..
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo lui! (Vineri, 10 aprilie 2020, 16:40)

    Luk [utilizator]

    Om intreg.
  • +1 (1 vot)    
    distanta (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 4:52)

    mars10 [utilizator]

    In jurul min 1,47-1.48 a interviului, priviti distantarea sociala a indivizilor din fundal. E evident ca li se 'rupe' .
  • +1 (1 vot)    
    sa traitiii bine (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 21:35)

    neverseeee [utilizator]