eMAG anunță că pune la vânzare peste 7 milioane de măști de protecție. Prețul unei cutii de 50 de bucăți este 146 lei

de Vlad Barza     HotNews.ro
Joi, 9 aprilie 2020, 13:00 Actualitate | Coronavirus


Masti vandute de eMAG
Foto: eMAG
​Peste șapte milioane de măști de protecție vor fi disponibile începând de astăzi pe eMAG, anunță compania, care adaugă că măștile sunt disponibile în seturi de 50 de bucăți. Pentru că interesul este extrem de mare, dar și în scopul prevenirii revânzării la preț crescut, comenzile sunt limitate la o cutie pentru fiecare client.

Având în vedere stocurile actuale, prețul fără adaos este de 146,83 de lei și va fi actualizat săptămânal, lunea și joia, pe baza costului mediu ponderat de la fiecare aprovizionare, afișat transparent în pagina produsului.

Primul transport de măști destinat vânzării a sosit ieri pe aeroportul Henri Coandă cu un avion Boeing 787, iar următorul transport va fi disponibil la vânzare începând de duminică.

Necesarul pentru cei care se luptă cu pandemia COVID-19 – medici, jandarmi sau militari- a fost prioritizat, primele cantități au fost distribuite prin programul Donează pentru linia întâi, organizat de Banca Transilvania, Mobexpert, Bitdefender și eMAG, iar acum eMAG începe să vândă pentru toți clienții.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9505 vizualizari

  • -1 (13 voturi)    
    146 de ani să stea! (Joi, 9 aprilie 2020, 13:10)

    prec [utilizator]

    Ce-s cu prețurile ăstea?
    • +1 (7 voturi)    
      Pretul pietei (Joi, 9 aprilie 2020, 13:55)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Ei nu le fabrica, ei le cumpara. De cand cu pandemia, au crescut preturile la producatori. Adaosul lor sunt convins ca e minim.
      • +4 (8 voturi)    
        Mai exact, scrie pe site ... (Joi, 9 aprilie 2020, 14:27)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        ... ca produsul e vandut fara adaos comercial. Se adauga 14 lei la cutie taxe de manipulare - tre' sa plateasca din ceva si oamenii din depozite si de pe masini, chiar daca ei nu castiga nimic.
    • 0 (2 voturi)    
      s-au dat deja acum 4 ore (Joi, 9 aprilie 2020, 20:13)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Spun asta la 20.11 ora postarii.
      DEci probabil au stat 146 de minute.
      Stii cum e ? Timpul e relativ si la fel si banii.
  • +7 (15 voturi)    
    erau 10 bani (Joi, 9 aprilie 2020, 13:15)

    bobo2 [utilizator]

    bucata
    • +5 (5 voturi)    
      La vremea aia ... (Joi, 9 aprilie 2020, 13:58)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      ... erau cativa banuti si la producatori. Acuma, de cand cu pandemia, a crescut enorm pretul pe piata internationala.

      Si nu e musai specula la nivel international. Si producatorii au problemele lor. Si pretul materiei prime a crescut, si pentru a tine oameni la lucru trebuie sa le asiguri echipament de protectie, ceea ce-s costuri in plus, si trebuie sa le platesti prime ca sa iasa din casa. Ca sa-ti extinzi masiv si rapid capacitatea de productie iar trebuie sa iei credite pe termen scurt, cu dobanzi mari, pe care dobanzi trebuie sa le transferi in pretul de vanzare, ca sa ai de unde le plati. Asa ca preturile au crescut pe tot lantul de la producatorul de materie prima la vanzator.
  • -7 (13 voturi)    
    sad (Joi, 9 aprilie 2020, 13:28)

    mariocena [utilizator]

    Voi face o analiza care nu este evidenta directa ca acest virus este bio-inginerie, dar este destul de aproape.

    Începem cu primul studiu,

    Diferența de caracterizare a receptorului între sindromul respirator sever acut (SARS) și coronavirus asemănător cu SARS de provenienta din liliac.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2258702/

    În acest studiu pe care l-au efectuat în 2007, au preluat CoronaVirus de la lilieci SL-CoV S și l-au amestecat cu SARS din 2003, care era transmisibil uman, chimeric (material genetic amestecat din 2 specii diferite) pentru a vedea dacă pot face SL-CoV S sa se lege de receptorul ACE2 uman. Cu ceva succes (in sensul temporar, deaorece dupa un timp receptorul il respingea). De asemenea, au luat HIV și l-au ambalat cu acești viruși pentru a vedea dacă s-ar lega. De asemenea, cu un oarecare succes. Zhengli Shi de la Laboratorul Cheie de Stat pentru Virologie din Wuhan China a participat la acest studiu.

    În 2013 a fost efectuat un alt studiu.

    Izolarea și caracterizarea unui coronavirus asemănător unui SARS al liliecilor care utilizează receptorul ACE2.
    https://www.researchgate.net/publication/258202912_Isolation_and_characterization_of_a_bat_SARS-like_coronavirus_that_uses_the_ACE2_receptor

    In aceasta cercetare s-a plecat de la inceput (fara a mai cerceta), cu certitudinea că SARS din 2003 provine sigur de la lilieci. Cu toate acestea, nu au găsit legătura directă dintre cele doua.
    O mare parte a studiului a fost surprinderea de diversitatea generală a tulpinelor SARS-CoV-urilor. Acestia afirmă că, chiar și dintr-un singur eșantion, au putut extrage 7 tulpini diferite. Puteti verifica în paragraful final din a doua pagină:
    „În sfârșit, acest studiu demonstrează importanța pentru sănătatea publică a programelor de descoperire a patogenilor care vizează animale sălbatice care au ca scop identificarea „necunoscutelor cunoscute ”- tulpini virale necunoscute, în prealabil, strâns legate de agenți patogeni cunoscuți. Aceste programe, axa
    • +4 (6 voturi)    
      Mario (Joi, 9 aprilie 2020, 14:02)

      The_Dude [utilizator] i-a raspuns lui mariocena

      De ce nu ai dat copy-paste la tot ce ai zis aici:

      https://saccsiv.wordpress.com/2020/04/09/preot-nicolae-strizu-coronavirus-invaluit-in-mister/comment-page-1/

      mario... mariocena... tind sa cred ca esti tot tu.
    • +4 (6 voturi)    
      a analiza de 2 lei (Joi, 9 aprilie 2020, 14:03)

      numaiamnume [utilizator] i-a raspuns lui mariocena

      venita de la un om care nu face 2 lei.
      • -1 (5 voturi)    
        Dar tu te pricepi sa judeci? Tu cite parale faci? (Joi, 9 aprilie 2020, 14:33)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui numaiamnume

        Nu cite cistigi. Si laboratoare din Australia care au refacut virusul in laborator au spus ca are secvete de HIV.

        Poti sa explici cum s-a putut intilni in natura un virus de liliac cu cel de HIV? Ca HIV-ul nu traieste nici pe fructele, nici pe fluturii pe care ii maninca liliacul.
    • -1 (3 voturi)    
      Dovada ca de la inceput au acuzat fix liliecii (Joi, 9 aprilie 2020, 14:09)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui mariocena

      Inca din decembrie, se afirma ca virusul provine de la lilieci.
      Ciudat, din cite animale exista, cum de nu s-au gindit la orice alt animal, decit la lilieci si la pangolinii care s-ar fi infectat de la lilieci.

      Pentru ca se stia de studiile facute pe lilieci.
    • +2 (2 voturi)    
      . (Joi, 9 aprilie 2020, 15:35)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui mariocena

      E un mister cum un virus sa zicem fabricat ar fi putut scapa dintr-un laborator. Conditiile acolo sunt stricte, nu se joaca nimeni cu biosecuritatea. Iar eliberarea intentionata e exclusa la nivel de stat; consecintele ar fi cumplite, infectarea propriei populatii e putin pe linga celelalte consecinte. O mina criminala poate?
  • -5 (11 voturi)    
    Afacere marca emag. acele masti nu ajuta prea mult (Joi, 9 aprilie 2020, 13:29)

    Boham [utilizator]

    mastile care protejeaza impotriva covid cunst FFP2 si 3
    • +5 (5 voturi)    
      Toate mastile protejeaza ... (Joi, 9 aprilie 2020, 14:10)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      ... intr-o anumita masura.

      Virusul asta nu e in sine mortal. Doar ca se inmulteste foarte rapid, e contagios in perioada presimptomatica si in faza de pneumonie face loc la o gramada de infectii secundare.

      Peste 3-4 ani, dupa vaccin, sau dupa ce majoritatea populatiei globului se va fi imunizat in urma infectarii, n-o sa mai fie asa o problema cum e acuma.

      Problema grava, in momentul de fata, e faptul ca din cauza faptului ca o persoana poate fi contagiaoasa fara sa aibe simptome, e imposibila reducerea transmiterii fara masuri stricte de izolare - pe care multa lume inca nu le respecta ca la carte.

      La ce ajuta orice masca, chiar si-o esarfa aplicata peste gura si nas, sunt doua chestii. Una la mana, daca ai o esarfa peste gura si nas, chiar daca nu toti, dar majoritatea virusilor pe care-i expiri, chiar si-atunci cand nu stii ca esti infectat, raman foarte aproape de tine. Adica riscul sa transmiti infectia, daca tu esti infectat, se reduce mult.

      Doi la mana, chiar daca ajungi intr-o zona unde exista virusi in aer, o esarfa peste nas si gura face ca doar o parte mica din virusii din aer sa ajunga la tine in nas si-n gat - unde se manifesta infectia initial. Diferenta aia de cantitate poate fi diferenta dintre un caz care necesita terapie intensiva si ventilatie mecanica sau un caz usor, sau chiar asimptomatic.

      De-aia, daca ar fi obligatorie purtarea oricarui fel de masca, chiar si improvizat, oriunde in afara propriei locuinte, pe de-o parte rata de infectare ar scadea mult, pe de alta parte proportia de cazuri grave s-ar reduce. Aia ar face economie la resursa critica - paturi de terapie intensiva dotate cu sisteme de ventilatie mecanica.

      Cata vreme reusim sa asiguram tratament corect pentru toate cazurile grave, numarul de morti poate fi redus la minim. In momentul in care nu mai avem paturi suficiente de terapie intensiva, o sa moara si oameni care altfel ar fi putut fi vindecati.

      De-aia-s importante mastile de orice fel.
    • -1 (3 voturi)    
      gunoaie (Joi, 9 aprilie 2020, 14:42)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Am primit acum 2 zile un astfel de set. Calitatea este execrabila, prinderile se desprind fara sa tragi de ele, elasticele slabe si tot cad, iar lamela de metal care ar trebui sa sigileze partea de sus este elastica, presupun ca e un plastic nenorocit. Gunoaie, bune numai de evitat eventualele amenzi daca va fi obligatorie purtarea. Tiparesc chinezii bani pe banda rulanta, doar ca au forma de masti - orice prostie ar scoate, se bate lumea sa cumpere, la preturi aberante. Scrie doar in chineza pe ele - folositi translate sa va dumiriti ca "nu sunt pentru uz medical". Or fi vreun accesoriu de moda.
      • +1 (1 vot)    
        Din nefericire ... (Joi, 9 aprilie 2020, 17:29)

        Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui robert.b

        ... in conditiile actuale nu prea ai de unde alege. Da' am explicat mai sus de ce orice masca, cat de proasta, e utila.

        Aici e un clip in care e data o varianta de imbunatatit fit-ul chiar daca masca are prinderi slabe: https://www.youtube.com/watch?v=CVjGCPfRwUo. Daca clema e proasta, se poate imbunatati fit-ul la nas folosind ceva vata.

        O batista de hartie peste sau sub masca imbunatateste foarte mult calitatea filtrarii - o aduce la nivelul unei masti N95, cu conditia ca batista sa nu se umezeasca si ca fit-ul sa fie cat mai aproape de perfect.
  • -3 (7 voturi)    
    Niste banditi (Joi, 9 aprilie 2020, 13:43)

    Coco Whistle [utilizator]

    Statul ar trebui sa le preia la cost de achizitie si sa le distribuie gratuit. Daca nu firma trebuie penalizata imediat. Aici e vorba de cauza ukanitara nu poti face profit in dauna clientilor pe care astfel nu-i respecti.mai animalelor...
    • +5 (5 voturi)    
      Pai mastile ... (Joi, 9 aprilie 2020, 14:29)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      ... se vand fara adaos. Scrie pe pagina de produs.
  • -5 (7 voturi)    
    Marketing emag (Joi, 9 aprilie 2020, 14:01)

    mihaipricop [utilizator]

    de fapt ei nu pierd nimic ci doar castiga, la fel e si de black-friday cand preturile incep sa creasca cu cateva saptamani inainte.
  • -3 (9 voturi)    
    Cred ca mastile intirzie vindecarea (Joi, 9 aprilie 2020, 14:12)

    D-or [utilizator]

    Mastile sunt bune pentru cei sanatosi sau pentru a nu-i infecta pe altii.

    Dar, in cazul celor bolnavi, cred ca creste incarcatura virala in zona nasului si a gitului cu virusii care ramin blocati in interiorul mastii.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu spune nimeni ... (Joi, 9 aprilie 2020, 14:33)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      ... sa porti masca cand esti in casa singur. Cand ai simptome, se presupune ca te izolezi pana-ti trec simptomele. In izolare n-ai de ce sa porti masca.
  • 0 (4 voturi)    
    ... (Joi, 9 aprilie 2020, 16:49)

    fghr [utilizator]

    numai naivii cred ca la 7mil de masti cumparate, emag a obtinut pretul de 146 ron....

    cu sau fara taxa de 14 ron

    emag nu a dat mai mult de 10 usd pe o cutie , mai pune 5 dolari transportul /cutie din china si vezi ce ti da

    in acest moment cine cumpara o cutie de masti mai cumpara si altceva , strategie de marketing
  • +1 (1 vot)    
    aha! (Joi, 9 aprilie 2020, 20:52)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    dar măștile alea refolosibile nu se mai fac?