UPDATE O nouă ordonanţă militară va fi emisă miercuri. Ministrul Agriculturii: Va include obligativitatea ca piețele să rămână deschise

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 22:35 Actualitate | Coronavirus


piață
Foto: Facebook
Guvernul pregătește o nouă ordonanță militară, a opta de la instituirea stării de urgență în România din cauza coronavirusului. Obligativitatea ca piețele să rămână deschise va fi inclusă, printre altele, în această nouă ordonanţă militară, a anunțat ministrul Agriculturii, Adrian Oros. El a susţinut că există tot mai multe stocuri de produse alimentare la producători şi la procesatori, pe fondul scăderii cumpărăturilor făcute de populaţie şi al închiderii sistemului HoReCa.

Ministrul de Interne, Marcel Vela, a anunţat, în cadrul unei ședințe a conducerii PNL, de marți seara, că are în pregătire o nouă ordonanţă militară, au declarat surse politice pentru Mediafax. Vela nu a dat detalii referitoare la obiectul ordonanţei, care ar urma să fie făcut public, cel mai probabil, miercuri. Anunţul a fost făcut în timpul videoconferinţei convocate de preşedintele PNL, Ludovic Orban.

Ministrul Agriculturii, Adrian Oros, a făcut referire la noua ordonanță militară, la Realitatea Plus, spunând că aceasta va include și obligativitatea ca piețele să rămână deschise.

Oros a spus că o parte din pieţe au fost închise, astfel că a făcut apel încă de la începutul crizei către administraţiile locale să lase pieţele deschise, pentru că sunt singurele locuri în care producătorii locali își pot vinde produsele, cu respectarea unor măsuri pentru prevenirea răspândirii virusului.

"Dacă magazinele de colţ de stradă de 10 metri pătraţi au rămas deschise, nu văd de ce nu ar rămâne deschise şi aceste pieţe. Am continuat cu acest apel şi mâine o să prindem chiar într-o ordonanţă militară obligativitatea deschiderii pieţelor, cu asigurarea, desigur, a măsurilor de combatere a răspândirii virusului", a afirmat Adrian Oros, potrivit Agerpres.

Stocurile alimentare la producători şi la procesatori - schimbare de comportament a cumpărătorilor

Ministrul Agriculturii a susținut că există tot mai multe stocuri de produse alimentare la producători şi la procesatori, pe fondul scăderii cumpărăturilor făcute de populaţie şi pe fondul închiderii sistemului HoReCa.

"Pe de altă parte, ne interesează şi stocurile care se adună la producători şi la procesatori, pentru că, dacă în prima săptămână după declararea stării de urgenţă, am constatat cu toţii rafturi goale şi preţuri crescute, în ultimele săptămâni constatăm altceva: sunt foarte multe stocuri la producătorii şi la procesatorii noştri, stocuri de lapte şi produse lactate, de carne de vită, de carne de pui, de peşte, de legume, iar ei ne semnalează că nu au ce să facă cu aceste stocuri.

E o schimbare de comportament a cumpărătorilor, care reacţionează emoţional într-o situaţie de criză, este şi o volatilitate a pieţelor şi a preţurilor, în aşa fel încât au apărut aceste stocuri. Sunt foarte mulţi agenţi economici, atât procesatori cât şi producători, care lucrau cu sistemul HoReCa. Acest sistem acum s-a închis, iar stocurile se adună. De asemenea, cumpărătorii, datorită restricţiilor de circulaţie, cumpără mult mai puţin", a adăugat ministrul Agriculturii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















47644 vizualizari

  • -5 (25 voturi)    
    Numai sa nu ne obisnuim (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:43)

    benicio [utilizator]

    tare mi-e ca devine obisnuinta conducerea tarii prin ordonante de urgenta. Istoric, noi romanii am dovedid ca acceptam tacit destul de lejer dictatura, cred ca ar trebui sa avem grija. ca sa nu mai zic de puterea care corupe.
  • -10 (22 voturi)    
    4 ron 3 fire de leustean (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:43)

    TheRealGicaContra [utilizator]

    25 ron kg de ied, mai mult pisica decat ied la 5-6 kg. Ajutati producatorii romani sa ia pielea de pe noi. Solidaritate, de! Noi, nesimtitii de la oras, platiti cu greutatea noastra in aur in fiecare luna, nu apreciem vicisitudinile vietii de taran cu BMW.
    • -1 (7 voturi)    
      hehe (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:27)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      Si cat reprezinta asta il lei, transnistreanule bulshewik?
    • +5 (19 voturi)    
      @gica contra (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:33)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      Gicuță, de ce nu mergi tu la tara sa muncesti la munca campului sa devii producator...sa-ti poti lua si tu BMW ?!
      • +3 (5 voturi)    
        @paonipao (Miercuri, 8 aprilie 2020, 8:09)

        DatatoruldeM [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Pai cum sa "munceste" el? Gicuta e o "valoare", ce dreaq? El vrea doar bani multi si "sh tz" pe telefon.
        • +2 (4 voturi)    
          @predecesorii (Miercuri, 8 aprilie 2020, 13:38)

          TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui DatatoruldeM

          Cainele moare de drum lung si prostul de grija altuia. Stati linistiti, Gicuta nu trebuie sa munceasca la camp, pentru ca e specializat in probleme mai complexe. Nici BMW taranesc nu-si doreste, e foarte multumit cu ce are, nu vrea sa-si coboare nivelul de trai :) In schimb Gicuta nu e prost sa se lase jecmanit de concetateni in numele patriotismului: 30 ron un petec de panza intitulat masca, minim 15 ron pt 50 ml de asa zis gel dezinfectant, etc. Ca sa nu mai pomenesc de talharii din piete care, oricum, numai producatori nu sunt. Va pup, raman client de supermarket. Si Amazon.
      • 0 (0 voturi)    
        Banc trist (Vineri, 10 aprilie 2020, 19:21)

        TheRealGicaContra [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Pe o stradă, o bătrânică vindea semințe cu 5 lei cornetul.
        Un tânăr care trecea în fiecare zi pe acolo îi lăsa cei 5 lei, dar nu-și lua niciodată cornetul.
        Într-o dimineață, bătrânica îl oprește, încercând să-i spună ceva, dar tânărul merge grăbit mai departe, zicând din mers:
        - Vrei să mă întrebi de ce nu iau niciodată semințele?
        – Nuu, nuu... Vreau să-ți zic că s-au interzis la export și s-au scumpit la 7 lei!
    • 0 (8 voturi)    
      Nu este vorba de BMW (Miercuri, 8 aprilie 2020, 4:27)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui TheRealGicaContra

      Hai sa deschidem pietele ca sa murim cu totii!Daca nu aveam locuri de raspandire a corona,acum vom avea din belsug.Eu unul nu merg in locuri aglomerate si nu am incredere in taranii de acolo.Din piete acesti tarani vor duce in zeci de localitati virusul si asa se va produce o extindere a pandemiei.You all gone a die.
  • +18 (18 voturi)    
    ordonanta militara pt ...piata de legume (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:53)

    Boham [utilizator]

    stii ce ordonanta militara ne-ar trebui? (printre altele)

    - una prin care sa fie obligati astia de la primarii si de la drumuri sa repare soselele din tara asta
  • -13 (19 voturi)    
    Hai să deschidem și mallurile, discotecile... (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:02)

    Nyk1 [utilizator]

    ...că nu mor „dăcât” vreo 20-30 pe zi de COVID și nici nu se întrevede să atingem curând vârful curbei; trecem pe imunizare de turmă, ce naiba, ca Suedia!
    • +6 (12 voturi)    
      @Nyk1 (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:35)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mai baiete, tu si cand vrei sa fi ironic tot nu-ti iese...!
  • +17 (27 voturi)    
    ! (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:16)

    tudorr [utilizator]

    Pai stocurile au ramas pentru ca doar VOI bugetarii nenorociti cu salarii umflate de 3-4-5 ori ca la privat, mai aveti bani! Cum e posibil ca bugetarii sa stea acasa si sa primeasca salariile in full? CUm e posibil ca pensii de mii de euro bucata sa fie platite in full, cand hotii aia si-au marit artificial salariul pe ultimele luni ca sa ia ditamai averea LUNAR!
  • +9 (19 voturi)    
    Te doare mintea... (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:17)

    31415 [utilizator]

    Poate ne explica ministrul agriculturii cind si cum se va spala pe maini vanzatorul de la taraba: dupa ce pune mana pe banii posubil contaminati si apoi pe produsele de pe taraba sau dupa ce da restul si pune produsele in punga....si cum va functiona in piata distantarea sociala..
    • +6 (10 voturi)    
      Uită-te la casierele de la supermaket. (Miercuri, 8 aprilie 2020, 1:10)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui 31415

      Dacă amîndoi aveți masca pe gură și el are niște mănuși (opționale, dar foarte utile, mai ales cînd trece de la cartofi cu pămînt pe ei la bani), dacă stați la cel puțin o lungime de braț, dacă te dezechipezi și te dezinfectezi corect cînd ajungi acasă, este mai probabil să te infectezi de la vecinul de palier care se nimerește să ducă gunoiul cînd te dai jos din lift cu sacoșele decît de la vînzătorul din piață.

      Evident, toate produsele neambalate se consumă bine spălate, tot ca de la supermarket.

      Iar el, dacă se dezinfectează corect la începutul și la sfîrșitul fiecărei pauze de toaletă etc., este în aceeași situație.
  • +13 (15 voturi)    
    ... (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:25)

    tirolez [utilizator]

    Sa se discute cu supermarketurile sa preia productia locala, si-asa au probleme cu transportul extern. E greu, ca probabil vor cantitati mari, dar decat sa aduca de cine stie unde dupa o luna...
    Macar acum. In loc de usturoi din China sa vedem romanesc etc.
  • +4 (10 voturi)    
    ehh (Miercuri, 8 aprilie 2020, 0:24)

    transpenibilus [utilizator]

    Pana nu dati ordonanta militara care clarifica situatia creata de activitatile din Kiseleff 6 si Kiseleff 10, Bucuresti, n-ati rezolvat nimic. Acolo e focarul infectiei care omoara Romania.
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 aprilie 2020, 5:45)

    [anonim]

  • +1 (7 voturi)    
    Nu doar pietele (Miercuri, 8 aprilie 2020, 6:11)

    tontu [utilizator]

    Deschideti si magazinele. Asa cum sunt deschise farmaciile si alimentarele pot fi deschise si celelalte mgazine. Lumea sa poarte masca si manusi si sa poata merge la cumparaturi.
  • +3 (7 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 aprilie 2020, 6:37)

    [anonim]