Ministrul Sănătății: Sperăm la o relaxare a măsurilor spre finalul lunii mai / Apel către medicii de la Suceava aflați în conflict cu conducerea militară a spitalului

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 21:02 Actualitate | Coronavirus


Nelu Tataru
Foto: AGERPRES
Ministrul Sănătăţii, Nelu Tătaru, spune că nu se poate vorbi deocamdată despre o relaxare a măsurilor luate de autorităţi în cadrul stării de urgență pentru că vârful epidemiei încă nu a fost atins și este așteptat în a doua jumătate a lunii aprilie. El afirmă că depinde doar de noi, de modul în care respectăm restricțiile, dacă vom avea "un vârf mai ascuţit care să forţeze, printr-un număr de cazuri mari şi grave, structura spitalicească" şi să existe "un moment în care poate va trepida terapia intensivă".

"Suntem într-un stadiu în care avem şi transmitere comunitară, suntem într-un stadiu în care mai aşteptăm compatrioţi de-ai noştri să se întoarcă. Gândiţi-vă că avem încă nişte precauţii pe care trebuie să le menţinem. Nu vorbim încă de relaxare, încă nu am atins acel vârf al pandemiei, sperăm să fie în a doua jumătate a lunii aprilie, după 20-21 aprilie şi după a doua jumătate a lunii mai - 1 iunie să vorbim de o relaxare”, a declarat marți ministrul Sănătăţii.

El afirmă că depinde doar de noi, de modul în care respectăm restricțiile, dacă vom avea "un vârf mai ascuţit care să forţeze, printr-un număr de cazuri mari şi grave, structura spitalicească" şi să existe "un moment în care poate va trepida terapia intensivă".

Apel către medicii din Suceava

Legat de situația de la Spitalul Județean Suceava, unde sunt tensiuni între medici și noua conducere militară a unității medicale, Tătaru a spus că le înțelege pe cadrele medicale, dar că este nevoie de "o disciplinare pentru a pune lucrurile în ordine".

"Și ei trebuie să înțeleagă că la vremuri grele trebuie condiții un pic mai grele. Atâta timp cât nu respectă niște conditii de igienă, de echipamente pe care trebuie să le poarte... Trebuie să înțeleagă și îi rog să înțeleagă că sunt niște momente prin care trebuie să trecem", a spus Tătaru. Întrebat ce aduce nou conducerea militară de la Spitalul Suceava, el a răspuns că riguroziztatea și respectarea unor circuite și conduite.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9743 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    Eu zic sa nu mai iesim deloc (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:15)

    Andres [utilizator]

    Eu zic sa nu mai iesim deloc...ce rost are.
    Cat mai vreti sa tineti oamenii in case? vreti sa distrugeti tara asta de tot?? tineti lumea in case, aveti nevoie de cadre medicale, totul e inchis...si voi trimiteti medici in alte tari si sezonieri in alte tari??? sunteti tampiti..pai unde mai e distantarea sociala...ii bagati pe aia in avion la nici 10 cm distanta dar vorbiti de distantare...Zi de zi vorbiti de masti dar voi nu purtati..proasta aia de la Educatie a plimbat azi microfonul din stanga in dreapta...
    S-au amant alegerile...pai liber la furat inca 1 an...
    Cine mai crede ca vreodata o sa fie mai bine in tara asta se insala amarnic...Astia nu dau 2 bani pe noi...
    • 0 (6 voturi)    
      ai zis un singur lucru (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:16)

      nikita11 [utilizator] i-a raspuns lui Andres

      Sa nu mai iesim deloc. Si asta ni s-a cerut de la bun inceput dar nah, sunt unii cu 3 perechi de oo. Cum se raspandea comunitar virusul asta daca ar fi respectat toti masurile mah? Eu in locul ministrului ii bagam in mama ma-si pe romani ca sunt niste carcotasi si neseriosi chiar si in fata mortii si-mi dadeam demisia.
      L-am apreciat pe un tigan cocalar de pe youtube ca lovit fiind schelalaia la toti tiganii sa nu iasa din casa ca nu-i de gluma kkt pe el ca o mierleste, ca sa-l vad la urmatorul clip ca dupa ce au bagat aia in el tratament de cateva mii de lei topaie pe acolo urland ca nu s-a inventat virus care sa-l omoare pe el(ca sa stie si dusmanii) si sa alerteze satra sa taie berbecul ca vine acasa si vrea sa faca petrecanie ca in tiganie.
      In rest ai aberat.
      Va astept la ebola 2.1
  • -3 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:18)

    [anonim]

    • +6 (10 voturi)    
      asa si?? (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:11)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui

      si ceasca a fost cizmar, si apoi a ajuns presedinte.. Tataru a fost asistent la Husi si .. s-a zbatut sa scape de complexe si pana la ministru a mai fost un pas( e adevarat ca e o functie temporara).Bravo lui. Nu se face sa te intreb ce ai fost si ce ai ajuns. Asa ca nu te intreb.
  • -7 (17 voturi)    
    Sper (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:23)

    Alexa.99. [utilizator]

    ca sunt constienti de faptul ca tin in case milioane de oameni care, daca ar lua virusul, ar face forme usoare sau ar fi asimptomatici.
    Dar, pentru a proteja o mica parte de persoane la risc, ne claustreaza si ne falimenteaza pe toti.
    Multumim.
    • +6 (8 voturi)    
      . (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:08)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui Alexa.99.

      1. Cine ar raspunde pentru morti? Cine ar raspunde pentru un sistem medical complet depasit? Citi morti isi poate lua pe constiinta un om sau un guvern?

      2. Ce te faci daca calculele sunt gresite? Daca virusul, lasat liber, devine tot mai agresiv? Daca incepe sa omoare si tineri gramada? Daca ii dai carne de tun, poate face prapad maxim. Daca il ingradesti, poate din contra, devine mai blind (ca sa se transmita nedetectat).

      3. Ce te faci daca nr. de infectati e mult mai mare de fapt? Acum ca-i tii in casa nu prea mai transmit virusul. Daca-i scoti afara, poate exploda epidemia. Si la urma sa fim fortati sa luam aceleasi masuri (ca Marea Britanie de ex.) dar la o epidemie mult inflamata.
  • +7 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:28)

    [anonim]

    • 0 (6 voturi)    
      Mai citeste (Miercuri, 8 aprilie 2020, 7:54)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui

      Istoric - pt cei care ne acuza de lasitate : prin "41-"42, in plin razboi, mai multi generali romani (Ciuperca, Orasanu) inclusiv Iacobici SEFUL MARELUI STAT MAJOR si-au dat demisia ca semn de protest fata de politica progermana a Maresalului si fata de trmiterea armatei dincolo de Nistru. E un capitol mai ascuns al armatei romane. Ei au fost considerati atunci lasi? insultati public, ca net nu exista? Atunci ce PLM se gaseste tot tembelul sa ne insulte pe noi ca protestam pe frontul COVID???
      • +4 (4 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 8 aprilie 2020, 10:57)

        [anonim] i-a raspuns lui Kornell

    • +1 (1 vot)    
      Lipsa (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:37)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui

      ordinii si a disciplinei din spitalele romanesti, favorizata de manageri si personal medical, a omorat zeci de mii de romani. de aceea trebuie luate masuri drastice pentru instituire ordinii si disciplinei in spitale si intarite pe viitor. Cui nu-i place, sa plece.
  • +9 (15 voturi)    
    Ce sa intelegem noi de aici? (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:42)

    Sparafucile [utilizator]

    Că pina acum medicii de la spitalul ăla din Suceava adoptasera o conduita numai bună pentru tratamentul amigdalitelor.
  • -6 (14 voturi)    
    Gargragiu (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:43)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Morti in Romania cat in toate tarile vecine la un loc ! Si acest activist de partid mai are tupeul sa se plimbe toata ziua prin tara (oricum nu pricepe nimic) si sa dea toata ziua interviuri ca sa isi faca imagine in presa. Isi inchipuie ca il mai crede cineva - el fiind un politruc cu vechi state, e COMPLICE la distrugerea sistemului de Sanatate (= Exterminare) din România. Ma întreb cum poate dormi noaptea cu zecile mii de morti pe constiința lui de ciolănar.
    • +3 (5 voturi)    
      Mai johnyi (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:53)

      Miky113 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Macar acesta face vant , si trimite virusu spre est !
      Sau poate vrea sa-l ia in brate, sa faca o pauza.

      O prefera'i pe pe sorina a lu pintea neviteazul, sau pe banicioiul doctor veterinar de cassa a dottorului pontaghe ?!
  • +3 (3 voturi)    
    Finlanda testeaza aleator pentru anticorpi (Miercuri, 8 aprilie 2020, 7:51)

    phsal [utilizator]

    Presa anunta ieri ca Finlanda testeaza aleator si voluntar populatia pentru anticorpi anti SARS-CoV-2.
    Acest demers ar trebui initiat in cel mai scurt timp si in Romania. De ce?

    Exista o mare diferenta intre cazurile confirmate de infectie, si numarul total de infectii. Cazurile confirmate sunt mult mai putine din motive ce tin de testarea limitata.

    Prin testarea aleatorie a prezentei anticorpilor, se determina cat din populatie a venit deja in contact cu virusul. Spre exemplu, se estimeaza ca in Europa de Est peste 80% din populatia in varsta de peste 30 de ani are anticorpi contra virusului hepatitic A. Practic, 80% dintre cei trecuti de 30 de ani am contactat virusul hepatitic A si suntem imuni, desi foarte putini dintre noi am facut efectiv hepatita A.

    Similar in cazul SARS-CoV-2, testarea pentru anticorpi este un demers necesar intrucat ne permite sa aflam exact unde ne aflam pe celebra curba pe care toti se straduiesc sa o aplatizeze prin distantarea sociala si arestul la domiciliu impus populatiei.

    Numarul din ce in ce mai mare de persoane care intre timp au dobandit anticorpi anti SARS-CoV-2 sunt imune si nu exista nicio ratiune sa nu li se permita reluarea activitatii.

    Nu inteleg de ce somitatile noastre precum dr Nelu Tataru, dr Arafat, prof dr Rafila sau prof dr Streinu Cercel nu discuta despre acest fapt.