Indemnizație lunară acordată urmașilor personalului medical decedat după infectarea cu coronavirus - proiect USR

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 19:18 Actualitate | Coronavirus


Test pentru coronavirus - COVID-19
Foto: Profimedia Images /Hector RETAMAL/AFP
Indemnizație lunară acordată de statul român urmașilor personalului medical decedat ca urmare a infectării cu coronavirus - soț supraviețuitor, părinte sau copil (până la majorat sau până la momentul terminării studiilor, dar fără a depăși vârsta de 26 de ani). Măsura este prevăzută într-un proiect de lege depus de USR la Parlament.

Până acum, numărul cadrelor medicale infectate cu coronavirus în România este de ordinul sutelor, dar în rândul lor nu s-a înregistrat niciun deces. Vinerea trecută, o asistentă medicală în vârstă de 54 de ani a murit la Constanța. Aceasta nu tratase însă pacienți cu coronavirus, ci se infectase în timpul unei vacanțe în Turcia, potrivit autorităților. Femeia suferea și se alte afecțiuni, printre care obezitate morbidă.

Proiectul de lege depus de USR la Parlament vine după ce și senatorii PSD au depus, zilele acestea, un proiect ce prevede acordarea unei pensii de urmaș, asistenţă medicală gratuită, scutire la plata impozitului pe teren și ajutor de înmormântare pentru copiii cadrelor medicale care mor în epidemia de coronavirus.

Proiectul USR a fost inițiat de Stelian Ion, Cristian Seidler, Adrian Wiener, Emanuel Ungureanu, Silviu Dehelean și Allen Coliban, toți 6 parlamentari USR.

El se adresează urmașilor personalului medical - medic, asistent medical şi moaşă care acordă servicii medicale, personalul paramedical, ambulanțierul, indiferent de forma de exercitare a profesiei - implicați în activitatea de combatere a pandemiei de coronavirus COVID – 19.

Prin urmași se înțelege, potrivit proiectului de lege, "persoanele îndreptăţite să beneficieze de prevederile prezentei legi, după caz, soţul supravieţuitor, părinţii celui decedat şi copiii acestuia".


  • Cine sunt beneficiarii și cum ar urma să se calculeze indemnizația

Urmașii personalului medical decedat în urma complicațiilor medicale cauzate de infectarea cu noul coronavirus COVID – 19 ar urma să primească o indemnizaţie lunară reparatorie, calculată pe baza coeficienţilor de multiplicare ce sunt aplicaţi asupra câştigului salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat şi aprobat prin legea bugetului asigurărilor sociale de stat, aferent anului pentru care se face plata, astfel:
  • a) soţ supravieţuitor - un coeficient de 1,10;
  • b) părinte - un coeficient de 1,10;
  • c) copil - un coeficient de 1,10 până la majorat sau până la terminarea studiilor, fără a depăşi vârsta de 26 de ani, indiferent în întreţinerea cui se află.
Drepturile acordate conform acestei legi ar urma să nu fie considerate venituri și să nu fie impozitate, mai prevede proiectul de lege.

Sumele ar urma să fie suportate de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Sănătății.

În cazul în care legea va fi adoptată de Parlament și promulgată de șeful statului, în termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare, Ministerul Sănătății va trebui să elaboreze normele metodologice de aplicare, ce ar urma să fie aprobate prin Hotarâre de Guvern.


  • Inițiatorii proiectului: Un minim confort psihologic îi poate determina pe medici să se dedice mai bine actului medical în lupta cu coronavirusul

"Viteza de răspândire a acestui virus și agresivitatea cu care se manifestă au făcut ca printre primele și cele mai numeroase victime să îi cadă cei care fac parte din categoria personalului medical. În România situația este cu atât mai gravă cu cât acest personal medical este nevoit să lupte în prezent contra acestei pandemii fără echipamente corespunzătoare de protecție. Riscurile majore la care este supus personalul medical sunt evidente.Fără a încerca să suplinim în vreun fel nevoia urgentă de dotare cu echipamente corespunzătoare, apreciem că medicii trebuie să aibă minimul confort psihologic ca în cazul înfectării și al decesului familia, și în special copiii, să fie ajutați ulterior de stat", se arată în expunerea de motive a proiectului de lege.

"Un astfel de sprijin este absolut firesc pentru niște persoane care își riscă viața pentru a salva la rândul lor alte vieți. Acest minim confort psihologic îi poate determina pe medici să se poată dedica mai bine actului medical pe care îl au de realizat în lupta cu coronavirusul", mai arată inițiatorii proiectului de lege, în expunerea de motive.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2940 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    stupizi pina la refuz (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:25)

    Jupanu1970 [utilizator]

    cum puteti abera asemena nemernicii tampitilor !
    No poti sa privilegiezi o anume categorie de oameni pe criterii de interes.
    Dara r covidu'n voi de enoriasi
    • -2 (4 voturi)    
      of jupane (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:24)

      Ademordna [utilizator] i-a raspuns lui Jupanu1970

      De eroii revolutiei si urmasii lor ai auzit? Aia nu sunt privilegiati?
      Dar de parlamentari, care nu pot fi urmariti penali decat daca isi dau acordul complicii, ahem, colegii lor?
      Dar de magistrati, politisti, jandari etc care primesc pensii speciale la care au contribuit altii, noi adica?
      Dar de popi si protopopi care nu poti fi cercetati pentru colaborarea cu Securitatea ai auzit?

      Asta e tara, toti suntem egali mai ales aia de sus.

      USR-ul are intentii bune, oamenii astia sunt niste eroi dar initiativa asta e schioapa. In primul rand nu a murit niciunul dintre ei si sa speram ca asta n-o sa se schimbe. Chiar daca o sa moara, or sa fie putini. E foarte ineficient sa bagi ditai legea si structuri organizatorice care sa o suporte pentru cativa oameni.
      Nu era mai destept si mai modern sa lanseze un crowdfunding pentru a strange bani pentru eroii acestia?
      Oricum, Iohanis are deja cateva kile de medalii pe teava.
      • 0 (2 voturi)    
        intentii bune (Miercuri, 8 aprilie 2020, 8:48)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        numai ca le'a luat'o psedeaua inainte. deja propusesera asta.
        iaca, gand la gand cu bucurie.
        deci, vom avea si eroii luptei impotriva coronavirusului.
        poate herr kaizar da si niscai medalii de stat.
      • 0 (0 voturi)    
        ..da (Sâmbătă, 11 aprilie 2020, 3:38)

        Jupanu1970 [utilizator] i-a raspuns lui Ademordna

        nu mai nervi sa comentez ca trezesc gloata de prosti. Oricum eu sunt "out" de la toate deciziile pentru prosi asa ca ..scapa cine poate.
  • +11 (15 voturi)    
    de la o vreme (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:37)

    chiuariu [utilizator]

    usr-ul tot da. nu din banii lor, ci din ai altora. crapa psd-ul de invidie.
  • +12 (16 voturi)    
    mda!!!!!!!!!!! (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:48)

    exilatul [utilizator]

    bai imbecili , cei din domeniul sanatatii au ales o meserie pt care sunt platiti ( plus spaga ) deci isi fac munca ca toti ceilalti oameni ai muncii...de acord sa le dai un spor pe perioada asta , atita tot....asa ar trebui sa dai si la soferii de autobuze , la aia care lucreaza in alimentari , etc...ca si ei sunt expusi sa moara datorita contactuli u clientii.... .dar ja-rele din politica ro ( indiferent de partid ) stiu doar sa dea pomeni pt a avea votul...
    • -5 (5 voturi)    
      mi se pare o masura de bun simt (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:30)

      ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      In cel mai rau caz o sa fie cateva zeci de beneficiari , pe langa cele cateva sute de mii de militieni, jandarmi, judecatori, avocati, parlamentari s.a.m.d astia chiar merita pensia respectiva. La fel ca si familiile celor care mor intr-un razboi. Pe oameni nu ii intereseaza salariile cat mai ales securitatea familiei. E usor sa vorbesti din spatele tastaturii dar fac pariu ca esti unul din aia care isi da chiriasul afara din casa pentru ca lucreaza cu bolnavi de covid sau ii scoate din magazin cand merg sa cumpere mancare.

      E si mai ieftin decat sa dai 500 de euro in plus la toata lumea
      • +2 (4 voturi)    
        sa nu mai faci... (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:39)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

        pariuri pt ca nu te duce ...IQ ul....pe de alta parte "tastatura" mea se afla intr o tara civilizata nu ca a ta ....intr o mocirla....aia din sanatate , al carui avocat esti , sunt la fel de corupti ca cei din politica , justitie , etc....ceea ce e normal in tara hotilor si a imbecililor...
        • -1 (1 vot)    
          civilizatul (Miercuri, 8 aprilie 2020, 0:52)

          ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

          Care e tara aia civilizata care are de toate pentru medici in pademia asta? Ai fi in sua? In franta? In italia? In germania?
          Sau poate undeva prin asia de sud-est?
          Ce imi place cum astia ca tine isi asuma meritele altora si dintr-o data uita de unde au plecat si ca nu au nici un rol la aparitia civilizatiei cu care te guduresti acum. In cel mai bun caz esti un parvenit, dar dupa atitudine probabil esti doar o lipitoare care nu a inteles nimic din felul de a fi a celor care au civilizat tara respectiva.
          Pe de alta parte nu inteleg ce iti mai pasa de tara asta plina de hoti si imbecili ? Vezi ca strici tastatura aia civilizata degeaba domnul exilat.
  • +6 (10 voturi)    
    Începe (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:50)

    gebica [utilizator]

    populismul învățat dela noii aliați. Acum încep să fie la concurență pentru distrugerea bugetului,
  • +4 (6 voturi)    
    alta gogomanie inutila.... (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:04)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Vezi postarea mea pe acelasi subiect !!
  • +7 (9 voturi)    
    hm (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:35)

    Nevermind [utilizator]

    Si celor decedati, care au fost infectati de catre personalul medical (nu in toate cazurile din neglijenta acestora), in spital, ce li se da? useristi stupidioti, as usual

    Nu vrei mah si voi un piscot pana muriti, ca sunteti parlamentari useristi si respirati?
  • +7 (9 voturi)    
    Biopolitica populista la cost redus (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:41)

    animatron [utilizator]

    USR-ul are din ce in ce mai des astfel de intiative care exploateaza emotii si frici ale populatiei sau ale unor categorii socio-profesionale.

    E o marca de populism si e incorect sa fie promovat in astfel de perioade de cumpana pentru o societate ca a noastra, relativ fragila.

    Partidele sunt intodeauna foarte generoase cu banii publici, ca doar nu sunt din buzunarul parlamentarilor, e o magarie, oamenii nu i-au votat pe deputati si senatori ca sa dea ei privilegii in functie de interese temporare.

    Se deschide si "cutia Pandorei" cu pomeni de la buget, pt ca nu doar personalul medical participa la campania de combatere a raspandirii coronavirusului, sunt si politisti, militari, personal din vami, toti iau riscuri mult mai mari decat cetateanul obisnuit care sta mai mult prin casa.

    USR-ul devine un partid ca celelalte, cu apucaturi populiste si tactici care exploateaza frici si temeri.
  • +8 (10 voturi)    
    ati luat-o razna si voi, USR (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:43)

    Roman_Cetatean [utilizator]

    rau de tot.
    Daca chiar va pasa voua, politicienilor de TOTI copii din tara asta, faceti dom/le investitii in EDUCATIe si in SANATATEA lor. Nu mai dati doar la unii, pe tot felul de criterii din astea discriminatorii.
    In primul rand, medicii NU sunt saraci. De 2 ani au salarii f bune (nu mai zic acum de spagari, ca poate nu ati aflat ca in general, cu mici exceptii, medicii erau oricum, dar nu saraci). Au in majoritatea lor proprietati, conturi, etc. Au din ce trai urmasii lor.
    In al doilea rand, discriminati grav- de ce doar ai medicilor/personalului sanitar? in lupta cu pandemia sunt si cei din fortele de ordine si vanzatorii din magazinele ramse deschise si curierii etc. Ei de ce nu?
    In al treilea rand, daca moare un pacient cu COVID, care a luat si el, ca si medicii din spital, nu e la fel de "victima"? ai acestora de ce nu?
    samd...
    PS: medicii care lucrau si lucreaza cu pacienti cu risc de infectie aveau si au spor de risc. Ca si inainte de COVID erau HIV, TBC, etc, sau ati descoperit acum "apa calda"?
    PPS: in loc de ajutat copii unora care nu au nevoie de asa ajutor, nu mai bine ati propune voi un program national de ajutat acum urgent, cu alimente si igiena corespunzatoare TOTI copii saraci, care nu au ce manca? Stiti cati sunt asa? Cati erau, dinainte de criza, de fapt, ca acum cred ca sunt si mai multi,

    Nu, cele 170.000 pachete redirectate din POAD - sunt doar pt cei izolati si varstnici. Copii...?!?!
  • -2 (4 voturi)    
    Legi Europene (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:48)

    robyzs [utilizator]

    Aceasta este o LEGE implementata de Anglia, Franta si Germania, nu a inventat USR apa calda.

    Intre timp PNL se incapataneaza sa pastreze Pensiile Speciale, unii speciali incaseaza si Pensie si Salarii, Rares Bogdan se lauda ca la 30 de zile de la Guvernarea PNL va taia Pensiile Speciale, au trecut 4 luni, o fi uitat.
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:49)

    [anonim]