Ministrul Sănătății din Israel, care susține că coronavirusul este ”pedeapsă divină” pentru homosexualitate, a fost testat pozitiv pentru Covid-19

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 18:57 Actualitate | Coronavirus


Steag Israel
Foto: Flickr/ Ted Eytan
Yaakov Litzman, ministrul Sănătății din Israel, a fost testat pozitiv pentru Covid-19, după ce luna trecută a spus că noul virus este o ”pedeapsă” pentru homosexualitate, relatează MSN.

Potrivit The Times of Israel, Litzman, 71 de ani, a fost acuzat că a încălcat propriile recomandări de distanțare socială pentru a continua să meargă la rugăciuni.

De asemenea, ministrul, care conduce partidul ultraortodox Iudaismul Unit al Torei, ar fi fost văzut rugându-se acasă cu un alt membru hasidic Gur la trei zile după ce ceremoniile religioase în spații închise au fost interzise.

Acum el și soția s-au îmbolnăvit de Covid-19.

Ministerul a negat acuzațiile potrivit cărora ministrul a încălcat regulile de distanțare socială.

Luna trecută, vorbind de originea bolii Covid-19, ministrul Sănătății a spus că ”este o pedeapsă divină împotriva homosexualității”.

El a votat în 2016 împotriva legalizării parteneriatelor civile pentru persoanele de același sex.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















33062 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    . (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:05)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    nasol :))))))))))
  • +19 (27 voturi)    
    Daca asta e razbunarea cerurilor (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:14)

    ipolitic [utilizator]

    atunci ori ministrul este homo, ori Cel de Sus...s-a suparat.
    • +6 (8 voturi)    
      al de sus (Miercuri, 8 aprilie 2020, 10:57)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      nu bate cu palma bate cu paru
  • -6 (22 voturi)    
    E clar (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:21)

    Anticorp [utilizator]

    Astia s aia care, cu lacrimi in ochi, ne roaga si de fapt obliga pe noi sa stam inchisi in case aducandu-ne tot felul de statistici manipulate praf in ochi si spunandu-ne ca va fi mai rau. Probabil e si ceva conspiratie dar cu siguranta ei incearca sa ne faca sa nu bagam de seama ca nu au reactionat la timp pana ce probabil jumate din populatie sau mai mult s-a infectat. De asemenea, din corectitudine politica, n - au vrut sa izoleze doar grupurile vulnerabile ci au blocat totul. Ei bine, el primeste dovada azi ca facea parte dintr-un astfel de grup, din pacate.
  • +6 (22 voturi)    
    al dreaqului.... (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:55)

    exilatul [utilizator]

    nu numai el e "din aia" dar si nevasta sa ....s au dat de ...gol...pe de alta parte , juifii astia ultraortodocsi nu respecta regulile de stat in casa nici pe aici , peste ocean...si sunt o gramada de infectati in cartierele unde stau....poate nu au respectat legile ...bisericesti si i a pedepsit ..."seful de sus"...
  • +25 (29 voturi)    
    Gura pacatosului (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:05)

    persuasiv [utilizator]

    adevar graieste.
    • +8 (14 voturi)    
      Corect, e numai una din 2 variante: (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:38)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      “Ministerul a negat acuzațiile potrivit cărora ministrul a încălcat regulile de distanțare socială.”
      Deci e a 2-a...
  • +12 (20 voturi)    
    Karma may be a bitch (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:17)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    But she's always right !
  • +2 (22 voturi)    
    Minciuni! Minciuni sfruntate! (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:19)

    Sparafucile [utilizator]

    Nu e nicio pedeapsa divina pentru proliferarea homosexualitatii. Pedeapsa e pentru ca tot mai multe femei poarta pantaloni.Si care mai sunt si zdrentuiti.

    P.S. Asta ar fi presupunerea optimista. Dar daca in realitate pedeapsa e fiindca tot mai putine femei gatesc? Sau gatesc prost?
    • +6 (12 voturi)    
      daca un tricou inscriptionat (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:42)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

      "I can't cook
      But who cares?"

      este expus bine, cred ca pica si varianta a 2-a...
      • -3 (11 voturi)    
        Ba nu pică deloc (Miercuri, 8 aprilie 2020, 1:04)

        Sparafucile [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Fiindca Dumnezeu nu poate fi tras pe sfoara ca ultimul adolescent aflat in plina furtună hormonală. La EL lucrurile sunt clare: Nu găteşti? Marş la coronavirus!
        • +4 (4 voturi)    
          permiteti-mi sa va contrazic: (Miercuri, 8 aprilie 2020, 11:11)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Sparafucile

          daca I-ar fi placut mai mult omleta cu carnati decat barbutul, berea si cracii pana sub sfarcuri,am fi avut toti barba si ne-am fi uitat dupa berze pe cer
  • -4 (10 voturi)    
    A avut dreptate (Miercuri, 8 aprilie 2020, 2:55)

    Setalcott [utilizator]

    Dumnezeul vechiului testament pedepseste neamurile pe de-a-ntregul, de la copii la mosnegi.
    " dupa cum este scris: "Nu este niciun om neprihanit, niciunul macar. "
    Asta, daca e politician, de ce a permis orgia publica anuala numita Tel Aviv Pride? A ajuns si mandria "conservatorilor": "the only gay pride parade in the Middle East". Imi vine sa trec la musulmani, macar aia stiu sa fie conservatori.
    • +6 (10 voturi)    
      Da ce are cu astia? (Miercuri, 8 aprilie 2020, 9:00)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      10% din pupulatie, 50% din imbolnaviri! De aia a intrat armata peste ei, ca incalcau regulile de izolare, ducandu-se la sinagoga sa se roage! Inclusiv asta mentionat in articol! Prea traziu! S-au luat-o!
      Daca Dumnezeu exista, de ce nu i-a aparat de loc? Mai ales pe astia care chiar se tin de regulile cica impuse de el? Oricum, nici crestinii, nici musulmanii, nu se prea pot lauda cu ceva ajutor divin in pandemia asta! Nu te face asta sa gandesti?
      • +9 (9 voturi)    
        Dumnezeu exista - daca il acceptam noi (Miercuri, 8 aprilie 2020, 11:23)

        natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        cica la inundatie s-a suit unul pe casa, cu tot cu famnilie, si a inceput sa se roage

        trece vecinul lui cu barca, "hai Ioane", "nu, eu ma rog, ma salveaza D-zeu"

        trec Lae, Vasai si Gheo, al meu se ruga

        creste apa, nu mai trecea nimeni, si al meu "Doamne, m-am rugat, cui ma lasi?"

        se aude o voce de sus "ba, io ti-am trimis 5 barci, nu ai vrut, acum descurca-te"
  • +7 (11 voturi)    
    Exact ca ortodocsii nostri! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 8:55)

    Alui [utilizator]

    Ultra-ortodocsii din Israel, inclusiv asta, au protestat impotriva inchiderii lacasurilor de cult, si s-au dus la sinagogi, zicand ca Dumnezeu ii pazeste pe ei ca sint credincioși si Dumnezeu ii apara!
    Dupa ce s-au imbolnavit in masa (50% din imbolnaviri), inclusiv asta, ultra-ortodocsii evrei fiind 10% din populatia Israelului, au lasat-o mai moale!
    Se pare ca Darwin a castigat runda asta!
  • +6 (8 voturi)    
    ultraortodocsii (Miercuri, 8 aprilie 2020, 10:26)

    hanu [utilizator]

    evrei sunt la fel ca cei musulmani sau crestini. Niste inutili zelosi, in principiu.