România va fi prima țară care va găzdui rezerva strategică de materiale medicale a UE - președintele Comisiei Europene

de RA     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 17:27 Actualitate | Coronavirus


Ursula von der Leyen
Foto: Parlamentul European
România devine prima țară din uniunea Europeană care va găzdui rezerva strategică de materiale medicale a Uniunii Europene, potrivit declaraţiei preşedintelui CE, într-un interviu pentru TVR. "Au fost deja comandate 150 de ventilatoare şi imediat ce vor ajunge în România le vom putea trimite rapid în ţările care au nevoie de ele, bineînţeles în Spania şi Italia", a spus Ursula von der Leyen.

Întrebată de strategia Comisiei Euroepene pentru rezolvarea crizei de materiale medicale, Ursula von der Leyen a declarat:

"Am creat o rezervă strategică comună de echipamente medicale a Uniunii Europene. Este pentru prima dată când reuşim să facem aşa ceva prin mecanismul de protecţie civilă, RESC EU. Vom cumpăra cu bani europeni aceste echipamente pe care le vom trimite în ţările care au nevoie mai mult de ele. Sunt mândră şi recunoscătoare pentru că România s-a oferit să fie prima ţară europeană să cumpere şi să găzduiască în numele UE ventilatoare. Au fost deja comandate 150 de ventilatoare şi imediat ce vor ajunge în România le vom putea trimite rapid în ţările care au nevoie de ele, bineînţeles în Spania şi Italia."

Ea a mai subliniat că această criză fără precedent loveşte fiecare ţară din UE, dar mai cu seamă Italia şi Spania.

"Suferim alături de ei şi le oferim tot sprijinul posibil, deşi, aşa cum aţi mentionat, reflexul iniţial al unor guverne a fost să se închidă în problemele lor. Acum lucrurile s-au îmbunătăţit, ne coordonăm mult mai bine. Sunt fericită să aflu că România trimite în Italia o echipă de 11 doctori şi 6 asistente să ajute la tratarea pacienţilor bolnavi de covid", declară preşedinta CE.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















15110 vizualizari

  • -14 (24 voturi)    
    UE e ca si moarta .... (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:40)

    KTerinca [utilizator]

    Nici nu se justifica, a aratat-o mereu cu prisosinta.
    O superbirocratie pe multi bani.
    • 0 (10 voturi)    
      Postacule (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:58)

      DrDorel [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Rusnacule.. hai la colt mai repede pana nu ma enervez!
  • -6 (22 voturi)    
    al dreaqului !!!!!!!!! (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:43)

    exilatul [utilizator]

    astia nu stiu citi hoti pe metrul patrat sunt in ro ?????
  • -7 (11 voturi)    
    Ca face?!? (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:01)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    "Romania s-a oferit sa cumpere () in numele UE" !!!
    Hmm, am ajuns peste noapte hub-ul Europei! Avem super infrastructura, ajunge marfa in orice colt al Europei instantaneu ?!?
    Nu ma prind !
    De ce nu le comandati voi sa vina marfa direct in Germania, Italia, Spania, Franta? Sau aveti de gand sa bagati iar mana in comanda noastra ?!?
    Bai, hotilor, testele au fost deturnate de Austria, ventilatoarele de Franta !!!
    Daca pana ieri eram 100% pro-UE, de azi ma mai gandesc !
  • -7 (11 voturi)    
    Cum pot astia sa greseasca ceva asa de simplu (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:01)

    Lok [utilizator]

    Romania e la capatul UE-ului, Strategic pentru cine? Daca vrea HU inchide iara granita de nu mai pleaca nici un material strategic. Idioti.
    Si 150 e semnificativ? Trimiteti-le in Spania acuma unde nu stau strategic.
  • -5 (9 voturi)    
    Unde o depozitam? (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:24)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    La Țăndărei?
  • +6 (6 voturi)    
    o initiativa buna. (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:59)

    g01an [utilizator]

    UE nu a fost gandita sa intervina in astfel de chestiuni precum sanatatea sau situatiile de urgenta. dar cum aceste probleme impacteaza piata comuna si libera circulatie mai nou, mi se pare o miscare potrivita. si era momentul ca Romaniei sa-i fie acordata initiativa intr-o problema de interes comun.
    • 0 (4 voturi)    
      UE nu a fost gandita. (Miercuri, 8 aprilie 2020, 8:46)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui g01an

      Daca nu este in stare sa ajute in cazurile astea exceptionale la ce ne ajuta? Adica pe timp de pace domneste cu o mana de fier si impune taxe si restrictii, dar pe timp de razboi face fiecare cum crede. WTF? Daca nu sunt in stare de ceva atat de simplu, se gandesc ca pot sa conduca cu succes o armata a UE? Niste intelectuali diletanti. Nigel Farage avea dreptate cand spunea ca nu au lucrat cinstit o zi in viata lor.
  • +2 (8 voturi)    
    Am putea sa fim exemplu si noi in ceva... (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:43)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Daca am cumparat/facut rost de niste echipamente vitale pentru cetatenii UE, platite (probabil) cu bani europeni, de ce trebuie sa ne indignam (cum fac comentatorii de mai sus) ca ne lauda cineva... ?

    Romania are acum niste oportunitati pe care le prinde rar si trebuie sa profite din plin de ele.
  • 0 (4 voturi)    
    O veste buna (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:38)

    V. Istina [utilizator]

    O mutare buna. O oportunitate uriasa pentru Romania, si un inceput pentru o UE care trebuie sa se ia mai in serios.
  • +1 (5 voturi)    
    Sa aiba grija UE ca... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 1:14)

    vladzy [utilizator]

    S-ar putea sa ajunga ventilatoarele pe OLX inainte sa ajunga in Spania si Italia...
  • -2 (4 voturi)    
    Groapa de gunoi a Europei... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 2:05)

    Criogenia [utilizator]

    ...este deja Portul Constantza prieteni!!! Nu s-a oferit nimeni sa "gazduiasca", s-a impus ca si pana acum tot ce trebuia de la Bruxelles. Nu va imaginati ca vor primi numai ventilatoare care costa 50.000 eur, vor cumpara din China toate porcariile posibile iar costurile cu depozitarea , ca de obicei, pica pe prostul satului recte Guvernul Romaniei. Ati uitat de sutele de containere cu deseuri primite si depozitate din Marea Britanie cu acte false? Uitati cam repede problemele de mediu si aruncarea gunoiului european sau arderea lui in Romania... Asa vor proceda si acum, vor cheltui banii astia imprumutati de la baietii destepti pe o gramada de prostii inutile din China zi India, masti facute prin cotetze de porci si salopete pentri doctori care intr-un an se rascoc de bune materiale ce sunt, aceste gunoaie vor ramane "strategic" in Romania cu costurile aferente.