VIDEO România trimite medici în Italia să ajute în lupta împotriva coronavirusului în zona Lombardia. O aeronavă militară i-a transportat la Milano

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 12:27 Actualitate | Coronavirus


Romania trimite medici in Italia
Foto: Captura video
România trimite o echipa de medici și asistenți medicali în Italia să ajute lupta împotriva coronavirusului. Echipa, selectată pe bază de voluntariat, va acționa la Milano, timp de 14 zile. Ajutorul României vine în baza Mecanismului de protecție civilă al Uniunii Europene.



„O aeronavă C-27J Spartan a Forțelor Aeriene Române efectuează astăzi, 7 aprilie, un zbor pe ruta București - Timișoara -Milano, pentru a transporta o echipă formată din medici și asistenți medicali români”, transmite MApN.

Personalul medical din România, selectat pe bază de voluntariat, va acționa la Milano, timp de 14 zile, sub egida Mecanismului de protecție civilă al Uniunii Europene, în sprijinul sistemului medical italian, în contextul măsurilor de combatere a epidemiei COVID-19.

Aeronava militară a decolat din Baza 90 Transport Aerian Otopeni cu patru medici și asistenți medicali la bord. La Timişoara, unde aeronava va face escală, se vor îmbarca încă 10 membri ai echipei medicale, care este însoțită de un ofițer de legătură din cadrul Inspectoratului General pentru Situații de Urgență.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5653 vizualizari

  • -8 (22 voturi)    
    Care doctori??? (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:30)

    ggiiggii [utilizator]

    Aia care si-au dat demisia...aia care sunt in concediu medical?
    De unde scoateti mah voi doctori sa ii trimiteti in Italia?
    Si...ce sa faca acolo, sa spele le jos, acolo nu se da spaga, acolo nu se consulta pe preferinte si recomandari....ce sa faca spagarii acolo?
    • +1 (3 voturi)    
      Stai liniștit. (Marţi, 7 aprilie 2020, 14:49)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui ggiiggii

      Nu te ia și pe tine.
  • -11 (19 voturi)    
    vai de capu' lor... (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:30)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. o sa le creasca numarul de infectati vizibil zilele urmatoare. vor iesi si infectati si cu spagile luate.
  • -4 (22 voturi)    
    Și invers? (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:32)

    BEDE [utilizator]

    Italia are peste 60M locuitori, pe când România cam 20M... Și România are deficit de medici și asistenți medicali, mulți fiind plecați prin alte țări din Europa. Deci, tocmai bine acum să-i trimitem pe ai noștri în Italia. Dar cine ne trimite nouă ajutor sub oarece formă?
    • +8 (8 voturi)    
      E vorba de altceva (Marţi, 7 aprilie 2020, 13:22)

      Mihai Panet [anonim] i-a raspuns lui BEDE

      De ceva vital: schimb de experienta si experienta de prima mina. Lucrind cu medicii italieni vor afla concret care sunt necesitatile vitale, procedurile vitale si ce sa faca in tara. Altfel, riscam sa invatam singuri si sa fim in urma epidemiei.

      De ce crede lumea ca Albania sau Cuba au trimis medici in Italia? Nu e vorba doar de ajutor ci si de transfer de experienta.
  • +8 (18 voturi)    
    Bravo! (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:35)

    Vade Retro [utilizator]

    Multumiri personalului medical! Sper sa se afle peste tot ca nu doar Rusia trimite ajutoare...
  • -8 (22 voturi)    
    Asa bine stam? (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:37)

    lazarus101 [utilizator]

    Asa de buna-i situatia la noi in tara ca ne permitem sa ne trimitem medicii sa-i ajute pe italienii care pana de curand nu ne scoteau din "tigani" si "cersetori"???
    Ar trebui in primul rand sa ne ingrijoram de bolnavii nostri ca avem si noi o mortalitate peste medie.
    Daca acei medici sunt asa nerabdatori sa faca voluntariat impotriva covid pot merge in Suceava, nu-i nevoie sa mearga pana in Lombardia!
    • +4 (14 voturi)    
      F bine (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:56)

      Landser [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Da' de ce nu te duci tu la suceava?
      Foarte bine ca au plecat! La cati mai multi! Le urez sa se integreze cat mai repede!
      Prosti sa fie sa se mai intoarca in romania!
      Multi vor pleca dupa ce se vor ridica restrictiile
      Si nu ma refer la capsunari ci la cei cu studii superioare!
      • +7 (9 voturi)    
        Ce e trist (Marţi, 7 aprilie 2020, 13:31)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Landser

        Este tare trist că diaspora care a venit înapoi în România sunt cei care lucrează la negru, prostituatele, cerșetorii și șuții... Sigur că nu mai merge nici cu munca la negru, nici cu cerșitul, nici cu hoția din buzunare, nici cu prostituția în condițiile de distanțare socială
        Știu trei persoane care lucrează legal prin Franța, și nici gând să se întoarcă în România. La ce să se întoarcă?