FOTO Uriașul avion Antonov 124 a aterizat marți la București cu tone de produse medicale din China

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 10:17 Actualitate | Coronavirus


Antonov 124 la Bucuresti
Foto: Bucharest Airports
Un avion Antonov 124-100, unul din cele mai mari avioane din lume, deținut de compania ucraineană de cargo Antonov Airlines, a aterizat marți dimineață pe Aeroportul Otopeni. Aeronava a adus echipamente medicale din China achiziționate de Unifarm. Încă 12 avioane de tip cargo vor aduce în România echipamente medicale pe tot parcursul acestei luni, iar Antonov 124 va mai reveni în România pe 14 aprilie.

„Unul dintre avioane este o premieră în România, va fi un Antonov cu o capacitate de 740 de metri cubi. Este cel mai mare zbor de tip cargo cu destinație medicală, echipamente medicale achiziţionate din China, este primul zbor de acest gen făcut de acest avion în Europa”, a declarat Adrian Ionel, director general UNIFARM. (n.r. un avion Antonov 124 al companiei rusești Volga-Dnepr a mai efectuat transporturi de produse medicale din China în Franța în luna martie)

Antonov AN 124 este unul din cele mai mari avioane din lume și, în același timp, este unul destul de rar. Avionul care a aterizat marți la București este deținut de compania cargo Antonov Airlines din Ucraina, este un model An-124-100M Ruslan și are numărul de înregistrare UR-82009.

Şeful Unifarm spune că alte 12 avioane de tip cargo vor aduce mărfuri necesare medicilor din linia I: măşti de protecţie, ochelari de protecţie, combinezoane, aparatură medicală şi reactivi. Pe 9, 20 şi 27 aprilie vin în ţară 3 avioane de tip Boeing 747 încărcate cu marfă. În același timp curse regulate DHL vor aduce în ţară echipamente medicale. Pe 14 aprilie un alt Antonov AN124 va ateriza la Bucureşti din Zhengzhou, China. Pe 15 aprilie va ateriza la București un Boeing 747 Silkway West Airlines, informează Mediafax.

„Nu sunt singurele transporturi care vin, pentru că mai sunt transporturi care vin şi pe cale terestră, din alte zone: Olanda, Austria. Mărfurile care vor veni sunt cel puţin pentru 2 luni şi jumătate din acest moment”, a mai precizat Adrian Ionel, potrivit sursei amintite.

Sursă foto: Bucharest Airports
















Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















41359 vizualizari

  • -8 (26 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:25)

    [anonim]

    • -22 (40 voturi)    
      Cu An124 riscam sa aducem multa marfa proasta (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:15)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui

      Capacitatea unui An124 este foarte mare dar riscam sa aducem odată foarte multa marfa de slaba calitate care nu mai poate fi returnata. Sunt riscuri.
      • +16 (20 voturi)    
        ai inceput se redevii ultra-simplex (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:29)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Acum 9 luni sustineai ca Dragnea e Dzeu si Dancila e trimisul lui la guvernare.
        Acum doua zile aveai comentarii cu cifre si oarecum credibile.
        Acum legi un anumit tip de aeronava de calitatea incarcaturii?
        Adica daca venea marfa cu un Boeing sau Airbus erau riscuri mai mici?
        Mai omule, riscurile calitative exista oricand la o marfa din China si din pacate China in acest moment ramane fabrica lumii.
        Sa speram ca dupa ce se termina tampenia asta productia mondiala sa se redistribuie spre zone mai sigure.
        • -6 (8 voturi)    
          Cu aeronava de 100 mc riscurile erau mai mici (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:33)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Calitatea mărfii primite de Romania are legătura nu cu tipul aeronavei ci cu cantitatea adusa odată.

          Este mai scump sa faci 7-8 drumuri cu un avion de 100 mc decât unul singur folosind un cargou de 740 mc dar cu avionul mai mic, dacă se întâmplă ca cei 100 mc aduși sa fie lucruri de slaba calitate, la al doilea transport vii cu altceva de la alt producător.
          • +6 (6 voturi)    
            Mai da (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:59)

            1anonim [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            la insamantat cartofi te pricepi? E bine in martie sau aprilie??
          • +2 (2 voturi)    
            Da, e mult mai sigur in sacose de rafie (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:12)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            Pai hai sa cautam la Dragonu Rosu.
            Alea vin in cantitati mici si sunt sigure.
            Facute de mana!
      • +2 (2 voturi)    
        ...adevăr scriseși... (Miercuri, 8 aprilie 2020, 10:44)

        baligosul [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Propaganda ruso-ukrainiano- chineză urlă de bucurie...România unul dintre ,,tigrișorii" Balcanilor cumpără chinezării, oare ce zice la ora asta sTrump?
        Și chinezăriile sînt aduse cu un avion An-124, avion de inspirație sovietică, adică rusească pe stil retro...De ce nu am apelat la aliatul strategic, la Amerikia să ne transporte chinezăriile ? Necugetare politică, daddy Dragnea nu ar fi comis o astfel de eroare, dar l-au băgat la pîrnaie, departe de putere și de concubină, și el a acceptat sacrificiul suprem, departe de concubină, fostă amantă pînă la un moment dat, dar situația s-a schimbat...
        • +1 (1 vot)    
          Cand are nevoie America inchiriaza ANTONOV (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:19)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui baligosul

          AN-ul asta e o dovada ca se puteau face chestii mari si tari si sub comunisti, fiindca inginerii s-au straduit sa arate ca pot. Ca a fost greu, greu ei stiu. Aia care in timpul asta, faceau bisnita cu carnea furata de la abator se dau acum dizidenti.
          Unii care n-au facut nimic niciodata se dau de ceasul mortii sa faca praf tot ce au facut altii in conditii grele, cand nu aveai niciun fel de Internet si puteai sa te trezesti ca dai cu seubsemnatu daca primeai vreo documentatie tehnica de la "dusman".
  • -64 (90 voturi)    
    UE (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:25)

    Cosmindpg [utilizator]

    Avion rusesc care ne aduce marfuri din China. Dar noi suntem proeuropeni si alaturi de UE si Urusula !!!
    • +43 (71 voturi)    
      Antonov e ucrainean (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:38)

      therealpaulie [utilizator] i-a raspuns lui Cosmindpg

      Antonov e avion ucrainean, iar compania de transport e tot din ucraina.
      Asa ca lasa gargara ieftina..
      • +27 (39 voturi)    
        asa e (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:47)

        randon [utilizator] i-a raspuns lui therealpaulie

        antonov nu a fost niciodata un rusesc, compania antonov e ucraineana si are sediul la Kiev.
        • -1 (17 voturi)    
          Si tot transportul l-a platit Oleg Antonov (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:34)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui randon

          impreuna cu Li Xi Ping?
          R- at cu ochi, transportul e platit cel mai probabil din bani de la UE.
          Daca voi va inchipuiti ca rusii sau chinezii fac daruri va doresc sa aveti parte de "darurile" lor! Dar eventual mutati-va in Hubei sau Siberia sa beneficiati din plin.
      • +6 (46 voturi)    
        antonov (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:02)

        costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui therealpaulie

        la baza a fost construit de rusi la novosibirsk, in 52 fabrica s-a mutat la kiev, pe vremea cind ukraina tot din soviete facea parte, in 91 si-a cistigat independenta si fabrica in continuare avioane , antonov 124 construit de ukraina primul zbor in 82, cind ukraina era in urss, deci avion rusesc facut de ucraineni.
        • +6 (22 voturi)    
          Sovietic da,rusesc nu. (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:59)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

          Nu insista că ți se văd epoleții.
          • -3 (23 voturi)    
            sic (Marţi, 7 aprilie 2020, 13:23)

            costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

            avionul este rusesc si mai lasa-ne cu epoletii, ca esti praf feisbucilistule
            • 0 (2 voturi)    
              Habar n-aveti, dar vorbiti (Miercuri, 8 aprilie 2020, 19:25)

              Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui costelo999

              Ati facut ceva, macar atiproiectat o pioneza in conditiile alea?
              O fi fost ursss, fiindca se facea la ordin, dar oamenii erau ucraineni si asta inseamna ca nu doar rusii au muncit si au gandit.
              Atunci ca si acum, propaganda ruseasca vrea sa impuna ideea ca tot ce s-a facut a fost rusesc; restul, au lucrat la comanda rusilor cei mai inteligenti oameni din tot universul.
      • -2 (24 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:05)

        [anonim] i-a raspuns lui therealpaulie

        • +4 (10 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:51)

          [anonim] i-a raspuns lui

          • -4 (6 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:01)

            [anonim] i-a raspuns lui

        • +12 (22 voturi)    
          Corect este CONCEPTIE sovietica (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:11)

          coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui

          Corect este "de conceptie sovietica", nu ucraineana (chiar daca nu mai este acelasi AN124 din 1982, ucrainenii imbunatatind constant avionul), cu atat mai putin ruseasca.

          In general, kremlinezii "uita" sa mentioneze contributia celorlalte natiuni cand lauda ceva pozitiv din URSS. Cand se ajunge la subiecte reprobabile, kremlinezii arunca vina fie pe natiuni/persoane non-ruse, fie culpa comuna a URSS.
          • -5 (17 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:10)

            [anonim] i-a raspuns lui coldplayer211

            • +4 (10 voturi)    
              Compari mere cu rachete Soyuz (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:34)

              coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui

              Citește atent ce am scris, eu fac o distincție clară între rușii onești și kremleboți, pe când tu.. poate reformulezi?

              1. Dâmbovițenii nu au agenție de dezinformare sputnik în limba rusă, nici armată de troli semi de stat.
              Este adevărat că există anumite partide cu comentatori voluntari și/sau platiți, dar zburdă cam exclusiv în internetul *românesc*, și nu sunt structuri de stat. Ai alte informații?

              2. Chiar nu am înțeles care îi treaba cu Prunariu, oricât de sovietică era racheta, noi îl numim primul român în spațiu/pe orbită. Unde greșim?
        • +2 (14 voturi)    
          De ce intoxici ??? (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:12)

          persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui

          se stie ca avionul a fost doborât de rachete antiaeriene Buk lansate de teroriști ai așa numitei Republici Populare Donețk
          • -2 (10 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:58)

            [anonim] i-a raspuns lui persuasiv

          • -1 (7 voturi)    
            de unde se stie? (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:29)

            srpc [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

            daca de la inamicii rusilor, las-o balta
            • 0 (6 voturi)    
              Mi-a soptit un (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:45)

              persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui srpc

              ciolovek
            • +2 (4 voturi)    
              De pe twitter! (Miercuri, 8 aprilie 2020, 10:00)

              JimmyJ [anonim] i-a raspuns lui srpc

              S-a laudat Girkin la 5 minute dupa prabusire ca l-au doborat.
        • +5 (7 voturi)    
          tu (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:30)

          nahir [utilizator] i-a raspuns lui

          ori ești același @simplex1 ori ești frate-său geamăn. Răbufnește prostia mai ceva ca SARS-Cov2.
      • +3 (5 voturi)    
        Stia asta,doar ca (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:08)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui therealpaulie

        a incercat si el metoda ''mujiceasca''.
    • +19 (49 voturi)    
      mda (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:46)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Cosmindpg

      1 - nu iti aduce nimeni gratis, probabil chiar materiale de o calitate indoielnica la suprapret
      2 - ue nu da pt ca nu are...
      3 - motivu pt care kktu e cat casa este pentru ca o tara comunista um e china a MINTIT cu provira la virus si a incercat sa ascunda!
      adica aia pe care-i pupi tu in dos sunt responsabili pt situatia asta!

      da stiu ma repet, dar si voi insistati sa ramaneti prosti!
      • -13 (23 voturi)    
        Nu cred ca nu am fost avertizati (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:00)

        Merely_Elusive [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Nu cred ca China a mintit sau ascuns ceva. Au detectat noul tip de infectie in decembrie si l-au raportat pe 31 decembrie (aceeasi luna).
        https://en.wikipedia.org/wiki/Timeline_of_the_2019%E2%80%9320_coronavirus_pandemic_from_November_2019_to_January_2020
        Problema este ca NIMENI din restul lumii nu a reactionat in nici un fel pana nu a inceput sa fie prea tarziu.
        • +7 (13 voturi)    
          ahahahahaa (Marţi, 7 aprilie 2020, 14:32)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Merely_Elusive

          adica aia au trimis politia pe spinarea medicului care descoperit acest virus , dar china nu a ascuns?!
          ahahahahaha
        • +7 (11 voturi)    
          hi hi (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:53)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Merely_Elusive

          Numai ca au uitat sa spuna ca se transmite de la om la om si alte amanunte.
          A! si era ianuarie, nu decembrie dar deja e un amanunt derizoriu pentru mintea chinezilor.
      • +8 (12 voturi)    
        Când ești pomanagiu. (Marţi, 7 aprilie 2020, 13:01)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Vrei gratis și de calitate extra.Da,la tine fac trimitere.
        • -4 (6 voturi)    
          daca ai intelege (Marţi, 7 aprilie 2020, 14:32)

          liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          limba romana ai intelege si ce inseamna "suprapret"
    • +40 (48 voturi)    
      Rastalmacit (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:48)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Cosmindpg

      Cum stii tu sa sucesti lucrurile.
      Marfa a venit din China pentru ca ei produc peste jumatate din necesarul mondial de echipamente medicale (in general), iar in domeniul asta al protectiei se pare ca procentul e si mai mare.
      Marfa e cumparata, nu donata de comunistii tai dragi, e cumparata pe bani dati ajutor de UE.
      Avionul e fabricatie ruseasca, dar e proprietate a unei companii ucrainiene, si ala e platit, tot cu bani ajutor de la UE.
      • -4 (14 voturi)    
        Mi-e tot mai greu. sa ma autocenzurez (Marţi, 7 aprilie 2020, 13:01)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        .. la comentariile gunoaielor de rusnaci angajati la Sputnik&Co. Totusi va transmit cu drag un mesaj:

        Faceti galagie degeaba.
        Uitati-va in ograda voastra.
        Comentati la alte mese.
        Kilometrii de minciuni se vor plati.

        Yalta nu se va repeta.
        Orice vreti, nu veti vedea
        Uneori platiti mai repede decat credeti.
        • -1 (9 voturi)    
          da (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:31)

          srpc [utilizator] i-a raspuns lui baimarean

          numai ca veti plati voi, slugile occidentalilor, indiferent cine castiga infruntarea; de ce? fiindca slugile sunt inlaturate imediat ce isi pierd utilitatea; doar nu credeai ca vei sta la masa invingatorilor? :)))
          • +4 (10 voturi)    
            e plina istoria de cimitirele idiotilor utili (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:27)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            si ale tovarasilor de drum ai comunistilor.
            Dar Tovarasul SPRC ne avertizeaza despre pericolele de a ne alia cu occidentalii.
            Pai poate spui asta Germaniei de Vest sau Coreei de Sud tovarase? care au fost sclavii americanilor de le-a iesti pe nas.
            Poate spui asta intregii Europe de Vest care a fost inrobita prin planul Marshall in timp ce est-europenii alergau fericiti spre raiul siberian.
            Mai sunteti multi acasa mai bolsevicilor?
          • +1 (5 voturi)    
            sunt liber.. in Vest! De 20 ani! (Marţi, 7 aprilie 2020, 22:26)

            baimarean [utilizator] i-a raspuns lui srpc

            si deocamdata lumea emigreaza in Vest.
            Cine cere azil in Rusia, Venezuela, NCoreea, Cuba, etc??
            Si la munca vin tot aici. Si la studii tot aici.
            Pana si vodka voastra se vinde aici. LOL
  • -46 (68 voturi)    
    impressive... (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:32)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in interval, Europa impresioneaza prin tacere si...lipsa.

    romanii vad si nu uita.
    • +39 (57 voturi)    
      Da, da, ca era mai bine cu Estul?? (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:40)

      therealpaulie [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ca fara Europa eram ca si Belarus sau Rep. Moldova.
      In ciuda tutoror defectelor U.E. e cel mai bun lucru care ii s-a intamplat Romaniei din toata istoria ei.
      Prietenii tai estici nici cazurile de CoVid nu stiu sa le raporteze. Uita-te la statistici, mint aia mai ceva ca Ponta.
      • +17 (19 voturi)    
        Sa fim seriosi (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:14)

        Tore [utilizator] i-a raspuns lui therealpaulie

        Nimeni nu poate sa minta ca Ponta
      • +1 (9 voturi)    
        Belarus a făcut 43000 teste COVID (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:23)

        Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui therealpaulie

        Noi - tot atâtea, la o populație dublă. Se poate verifica pe Worldmeters.info

        Rusia de asemenea face aproape de 3 ori mai multe teste la un milion de locuitori decât noi.

        De ce ei, sovieticii, pot să testeze atât și noi nu - în pofida faptului că noi suntem membri ai măreței Uniuni Europene?
        • +3 (3 voturi)    
          pentru ca (Marţi, 7 aprilie 2020, 23:47)

          Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

          Noi suntem romani, noi suntem romani....
    • +35 (53 voturi)    
      1 miliard de EUR, bani europeni (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:40)

      Buonarroti [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Primim 1 MILIARD de EUR, bani europeni, rusnacule. Taci si mai bea un gat de vodka. Link: https://www.romania-insider.com/romania-eu-funds-coronavirus-crisis
      • -18 (38 voturi)    
        de fapt (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:48)

        chiuariu [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

        nu ii primim. nu ii mai pierdem. coana merkel e foarte econoama, spre deosebire de trump, care mai tipareste vreo 2 trilioane de verzisori.
        • -7 (17 voturi)    
          eh lasa (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:16)

          get-beget [utilizator] i-a raspuns lui chiuariu

          ca usa nu se rup. Ue pe de alta parte..
    • +16 (34 voturi)    
      pesedeiii (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:45)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      1 - nu iti aduce nimeni gratis, probabil chiar materiale de o calitate indoielnica la suprapret
      2 - ue nu da pt ca nu are...
      3 - motivu pt care kktu e cat casa este pentru ca o tara comunista um e china a MINTIT cu provira la virus si a incercat sa ascunda!
      adica aia pe care-i pupi tu in dos sunt responsabili pt situatia asta!
      • +11 (15 voturi)    
        nu ai inteles (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:07)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        Pentru votantii pedesere nu exista notiunea "a cumpara", la ei nu exista decat "ne DA pe gratis!"
    • +15 (25 voturi)    
      asa este ... (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:05)

      LL [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Demagogule rusnac ...romanii vad, cum se transfera banii de la UE inspre Rusia si China!
    • +3 (9 voturi)    
      Nu ești român. (Marţi, 7 aprilie 2020, 13:03)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      După exprimare,sigur nu te vom uita.Dacă nu pleci împreună cu COVID,mai vedem cum și cine ești.
    • +2 (10 voturi)    
      de romani ca tine suntem satui Gogule (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:58)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca tu insinuezi ca transportul ala e platit de chinezi sau rusi esti de pe alta planeta.
      PS rog HN sa documenteze ca lumea stirile. Pe langa faptul ca e cel mai mare avion de transport de pe planeta si ca marfa vine din China poate era interesant sa aflam cine a comandat si platit toata afacerea! Altfel, propaganda rusa, pe care o vedeti sub actiune. va avea teren liber de actiune!
  • -6 (36 voturi)    
    uraaaa (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:50)

    liviu_ [utilizator]

    cumparam produse la suprapret, de o calitate indoielnica, de la cei din cauza carora avem toata harababura asta!
    • +5 (11 voturi)    
      cumparam de unde putem, la ce pret putem (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Socotelile vin pe urma.
      Sau preferai sa asteptam cresterea cu 5000% a productiei de echipamente in UE?
      Vom fi de acuzati, noi, UE si US , daca peste 10 ani dependenta de China va fi aceeasi.
  • +25 (45 voturi)    
    e razboi informational (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:52)

    randon [utilizator]

    vad ca agentii rusi de influenta si diversiune sunt la datorie pe internet sa critice europa si sa pupe cizma rusiei. se pare ca centrul rus de cultura si stiinta de la bucuresti, infiintat cu aprobarea lui pontache are bani pentru postaci.

    o sa ma loghez special sa comentez la articolele la care se manifesta postacii prorusi sa pupe mana moscovei.
    • -12 (20 voturi)    
      cu alte cuvinte (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:16)

      get-beget [utilizator] i-a raspuns lui randon

      vei trola? hmm
  • -18 (40 voturi)    
    oare (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    F-16 cate ajutoare au adus?
    • +13 (33 voturi)    
      F-16 ne trateaza (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:06)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      contra "virusilor" care au infectat Crimeea..
      • +2 (8 voturi)    
        Crimeea ruseasca? (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:33)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        fiindca ucraina e o injghebare a lui hrusciov, 100% ilegitima
    • +9 (17 voturi)    
      trimite locatia exacta (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:27)

      Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      si primul F 16 ridicat va directiona catre tine un ajutor aer-sol de 200kg.
    • +5 (13 voturi)    
      Lol (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:49)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ne ajuta sa nu fim nevoiti sa primim "ajutoare" sub forma de gloante.
    • +1 (7 voturi)    
      :)) (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:38)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      :)) :))
      Au schimbat postacul sub numele de looser @cucuveauamov? Că altfel nu-mi explic căt de handicapat intelectual să fii ca să readuci în discuție un subiect vechi și inutil.
      Ți-e frică rusnacule că nu faceți față cu MIG-urile voastre?
  • +16 (40 voturi)    
    Veste buna, Romania se va proteja mai bine (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:57)

    animatron [utilizator]

    E bataie crunta pe livrarile astea de echipamente de protectie, toate tarile occidentale vor sa cumpere si fac presiuni diplomatice (Romania a si pierdut un astfel de contract, desi era deja achitat, ne-a faultat Franta).

    Asa ca orice ajunge in Romania pt coronavirus e binevenit si sa speram ca e la calitatea ceruta de standardele europene medicale.

    E totusi trist sa vezi ca aceasta China ne-a "livrat" gratis un nenorocit de virus ucigas iar acum face bani cu livrari de echipamente contra acelui virus!

    Dupa ce se termina tragedia, in 2-3 ani, cu scheme de tratament si vaccin autorizat, tarile europene trebuie sa fie solidare in a crea un mecanism international prin care sa impuna Chinei fie sanctiuni economice dure fie plata unor despagubiri pt pagubele provocate de comportamentul iresponsabil al regimului comunist care a falsificat datele trimise la inceputul epidemiei din Wuhan.

    Si nu se mai pune problema ca la urmatoarea pandemie Europa sa depinda tot de China pt a avea masti, combinezoane sau alte echipamente de protectie, productiile astea sa fie considerate de importanta strategica pt sanatatea populatiei si bazate in Europa.
    • +4 (20 voturi)    
      China sa plateasca (Marţi, 7 aprilie 2020, 14:06)

      kemd [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Dar si Trump care a mintit intreaga lume ca are situatia sub control. Cand el facea pe razboinicul invingator, zeci de mii de americani cu potential de infectie veneau din SUA in Europa.
      • -2 (16 voturi)    
        uaa, ai descoperit mersul pe jos? (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:12)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kemd

        Sau pe internetul chinezesc spune ca virusul a aprut in US?
        Cand Trump oprea zborurile din China toti il acuzau de rasism. Cand oprea zborurile din UE toti il acuzau ca nu s-a consultat cu aliatii din NATO, etc.
        Si acum vine postacul chinez sa ne spuna ca Trump a mintit lumea si nu Ping si WHO/OMS-ul controlat de ei?
        Avea dreptate cine spunea ca propaganda ruseasca e mai subtila, mai prelucrata. Vad ca postaci platiti cu reminmbi sunt ca niste ca noaptea!
        • +1 (1 vot)    
          usor cu miciunile (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:25)

          nisetru [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          nimeni nu l-a acuzat de rasism pentru ca a oprit zborurile din China. Le-a oprit tarziu cand multi au ajuns din China in SUA. Rezultatul e ca SUA are cel mai mare numar de bolnavi din SUA si numarul deceselor creste in continuare.
      • -1 (1 vot)    
        Mai (Miercuri, 8 aprilie 2020, 0:47)

        Haoleu [utilizator] i-a raspuns lui kemd

        uite-te si in ograda proprie bre. E plina de buruieni.
    • +2 (14 voturi)    
      Asa, dati vina pe China pentru lacomia (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:02)

      Ochiana [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      multinationalelor din Occident.
      Cine si-a mutat toate fabricile acolo, lasandu-i fara locuri de munca pe americani, europeni etc ?
      Le-au convenit cand amaratii de chinezi munceau pe trei parale, acum dau vina tot pe ei cand vad ca au ridicat capul din tarana, si au devenit mai destepti ca ei cu tehnologia asta 5G.
      Daca e sa dati vina pe China atunci de ce nu puneti America sa plateasca pentru criza din 2008 provocata de lacomia bancilor americane ?! Iar acolo vorbeam de pura lacomie....nu de un accident ca aceasta pandemie.

      Mi-e sila de propaganda asta fatisa antichineza si proamericana care a navalit pe toate site -urile.

      Nu tin nici cu chinezii si nici cu americanii dar cand vezi propaganda asta atat de evidenta ti se face greata, sa spun drept.
      Hai, nu ne luati de prosti.
      • -3 (7 voturi)    
        nu va ia nimeni de prosti (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:32)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

        Cei care se simt asa probabil aveau virusul prostiei mai demult. Si nu exista vaccin.
        PS daca nu stii sa discerni intre propaganda ruseasca, cea chineza si comunicarea occidentala inseamna ca mai bine citesti Sputnik
    • +4 (4 voturi)    
      Occidentul depinde in multe domenii de Asia (Marţi, 7 aprilie 2020, 21:14)

      Rational1 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Nu e vorba doar de echipamente medicale: asta am sesizat acum in criza medicala, dar occidentul a dat aproape toata productia de baza in tarile sarace. Tarile occidentale nu mai au otelarii, fabrici de aluminiu, fabrici de incaltaminte si de haine, santiere navale, samd. Doamne fereste de un razboi ca vom constata ca si chilotii si maieurile vin din Asia si ca bocancii sunt facuti in Asia.
  • -22 (40 voturi)    
    este intolerabil! (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:01)

    tahomir [utilizator]

    Ajutoare de la chinezi? Asa de rau am ajuns?
    Ce urmeaza, sa vina rusii cu un spital de campanie si 100 bucati de personal sanitar ca in Italia?
    In aceste timpuri naspa noi trebuie sa ne bazam pe pietenii nostri americani si sa mai cumparam niste rachete Patriot sau similar.
    Daca aveam mai multe nu ateriza nenorocitul asta de Antonov pe plaiurile noastre mirotice, sa atenteze la coronavirusul geto-dacic!
    Huo!
    • +18 (24 voturi)    
      Lol (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:10)

      mitg [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Nu-s ajutoare. Sunt platite pe bani frumosi chiar.
  • -17 (31 voturi)    
    740 mc e eficient dar riști sa aduci marfa proasta (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:02)

    simplex1 [utilizator]

    An124 cu cei 740 m^3 ai săi este mai eficient la adus echipamente medicale din China decât un Boeing 737-800 NG convertit și având doar 100 m^3 la dispoziție (cum a făcut Tarom pe 3 Aprilie 2020) însă cu Antonovul riști sa aduci odată multa marfa de slaba calitate cu care nu ai ce face.
    • +11 (17 voturi)    
      Ai mai postat o data, aceleasi prostii (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:33)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      Nu te lasi, in timpurile astea grele, postarile pro-sovietice sunt singura ta sursa de venit ?
      • -2 (6 voturi)    
        iar aberezi? (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:35)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        ce e prosovietic in textul omului, bah slugoi al occidentalilor?
      • 0 (6 voturi)    
        ăștia, (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:41)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        pesedacii rusofili, au mintea scurtă.
  • +8 (24 voturi)    
    Mi se pare normal (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:15)

    yol [utilizator]

    Sa pozeze in salvatorii planetei dupa ce tot ei au produs haosul. Sunt convins ca multe “ajutoare” sunt aproape inutile sau de unica folosinta, precum cele aduse de rusi in italia.
    Dar de, cand Bufonul planetei sforaie in prostie, altii stiu sa profite.
    Pur si simplu ordinea mondiala se va schimba si deja multe cozi de topor propavaduiesc modelul chinez.
  • -4 (14 voturi)    
    Liviu- (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:31)

    yol [utilizator]

    Are perfecta dreptate! Nuanta care mi a scapat si vad ca si celor de la hotnews este ca ajutoarele si echipamentele pe care le trimit chinezii prin lume sunt platite tot de europeni si cu ajutorul know-how-ului occidental. Altfel, ei, chinezii, in afara ceaiurilor nu au contribuit cu nimic niciodata. Pana si praful de pusca s au intrebat decenii intregi ce sa faca cu el pana sa le spunem noi, vesticii.
    Si agentiile de securitate din US ii spuneau acum cateva luni prostului planetei sa nu mai trimita tehnologie aviatica in china....
    As putea continua....

    In esenta, .u.e si rusilor si chinezilor si tuturor idiotilor care nu inteleg lumea in care traiesc!
    S-a ajuns aici pentru ca de 4 ani de zile Trump a redus US la un stat oarecare si care nu mai dicteaza. Altfel, cel mai tare politician:)))
    • +9 (13 voturi)    
      Hillary, tu ești, mamaie ?... (Marţi, 7 aprilie 2020, 14:31)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Până acum câteva luni TDS-iștii se dădeau de ceasul morții că Trump, care pusese taxe peste taxe importurilor chinezești, e obsedat de China. Că, vezi Doamne, toată agitația cu readucerea producției în SUA e o mascaradă de PR, o aventură economică fără rost și fără sorți de izbândă.
      Acum văd că, din senin, aceiași TDS-iști sunt revoltați că „prostul planetei” a dat tehnologie aviatică Chinei - ceea ce, în lipsa oricărui suport, e un simplu fake news.
  • -2 (10 voturi)    
    ! (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:40)

    tudorr [utilizator]

    Mafta proaspata pentru hotii din spitale... in curand le puteti gasi si pe piata neagra!
  • -4 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:53)

    [anonim]

    • +3 (5 voturi)    
      te ofereai voluntar la scos scaune? (Marţi, 7 aprilie 2020, 18:15)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

      Sau te pricepi si la montat sine si sisteme de transportat paleti? Sau doar vrei sa donezi banii necesari?
      Bunicu Tiriac stie ca dai banii pe tampenii cand exista avioane deja specalizate pe cargo?
  • +6 (8 voturi)    
    Identificati-va singuri... (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:09)

    Criogenia [utilizator]

    Interesante comentariile pe aici.
    https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Troll
  • +8 (10 voturi)    
    bai baiete bine ca a reusit (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:14)

    ..13 [utilizator]

    Sa aterizeze cu bine - sper sa si poata sa plece...

    Oare cat mai sta la sol ca m-as duce sa ii vad dimensiunea in reality- una este poza si alta este realitatea...

    Bai baiete ditamai monstru...
  • +12 (12 voturi)    
    Antonov 124 (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:16)

    Martinezu [utilizator]

    A mai adus odata la Bucuresti un transport. Lumea a uitat.!
    A venit prin 92-93 cu echipamentul stafului lui Michael Jakson pentru concert.
    • +4 (4 voturi)    
      + componente de masini grele (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:07)

      coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Cand eram in metalurgia grea, am mai livrat cu ei componente de utilaje mari. In comparatie cu livrarea pe mare, avionul era muuult mai scump, dar tot mai ieftin decat penalizarile de intarziere :-)

      Cu toata criza din anii 2008-2010, dar coada de asteptare era de minim 3 luni cu suprataxa de urgenta.
    • +1 (5 voturi)    
      Am avut si noi avioane Antonov in flota Tarom (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:15)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Dar au fost scoase pentru ca nu mai erau admise pe aeroporturile internationale pentru ca fiind grele, uzau pistele. Desigur, acesta a fost pretextul celor ce voiau sa-si vinda propriile avioane.

      In multe domenii regulile se fac cu dedicatie pentru anumiti producatori.

      Mecanismul e urmatorul: Toate tarile contribuie cu fonduri pentru cercetare, iar apoi li se impun reguli ce le exclud produsele proprii pentru ca nu ar mai satisface noile standarde si trebuie musai sa cumpere altele fabricate utilizind cercetarea platita tot de ele.
  • +2 (10 voturi)    
    si...acuma (Marţi, 7 aprilie 2020, 13:39)

    nash pandelica [utilizator]

    vom gasi si noi masti in farmacii ..si manusi ?!
    aaaaa. sa nu uitam, militienii au prioritate.
    ca sa ne protejeze....
    pai !?
  • +5 (9 voturi)    
    intrebare pt. responsabilul (Marţi, 7 aprilie 2020, 14:08)

    nash pandelica [utilizator]

    cu minusurile pe site: e rau sa purtam masti si manusi ?
    parca asa ne indica conducerea de partid si de stat...
    chiar de esti postac militia,, secu, hastag, sau mai nasol, jindar, tot ai nevoie de masca si manusi.
    la vot, respectati indicatia : stati in casa !
    dar, sa vedeti cum pan' la vot se vor gasi si masti, si manusi...
    si cate'o punga cu faina, malai, din ajutoare....
  • +4 (6 voturi)    
    Ca avionul e Antonov e tot ce s-a inteles/contat (Marţi, 7 aprilie 2020, 16:15)

    Ochiana [utilizator]

    din comentariile postate.
    Jalnic !
  • -9 (11 voturi)    
    Avionul (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:02)

    briciu [utilizator]

    Proiectat de rusi probabil cu tehnologie furata din germania dupa razboiul mondial cand au curatat TOT si folosit de ukrainieni !!
    • +3 (9 voturi)    
      asa e (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:38)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      rusii foloseau in anii '70, cand a fost proiectat acest avion, tehnologia lui Goering, veche de doar 30 de ani! hai ca judeci, nu gluma :)))
  • +1 (3 voturi)    
    bai baiete (Marţi, 7 aprilie 2020, 17:13)

    ..13 [utilizator]

    Astia ne-au adus poate linii de fabricatie mascutze si poate si pentru ventilatoare...si noi nu stim sa ne aratam recunostiinta - bai baiete o matahala ca asta poate cara multe si nu cred ca venea numai cateva mascutze, costumase pentru noi si deci este o chestie mai serioasa...

    bai baiete transparenta maxima in privinta continutului transportat - strict secret, de interes national, se intelege
  • +4 (6 voturi)    
    Ungaria a primit linii de fabricatie de la China (Marţi, 7 aprilie 2020, 19:02)

    D-or [utilizator]

    Si Orbanul lor le-a instalat in penitenciare, pentru ca detinutii erau deja izolati sub paza stricta, deci nu pot infecta produsele.

    Detinutii cistiga bani pentru dupa eliberare, deci nu vor mai avea motive sa fure.

    Destept Orban. Win-Win.

    Sa vedem ce fac ai nostri. Probabil o sa-l privatizeze, in cazul in care vor primi vreun echipament.
    Si o sa fie un mare WIN-Lose
  • +1 (3 voturi)    
    don Korea? (Marţi, 7 aprilie 2020, 20:30)

    apsu2307 [utilizator]

    Avionul asta a venit din ALMATY, KAZAKHSTAN. Korea are depozit acolo?
    https://flightaware.com/live/flight/UR82009
  • -1 (1 vot)    
    ajutor din China cu avion rusesc (Miercuri, 8 aprilie 2020, 12:27)

    nisetru [utilizator]

    ironic, nu?