Managerul și directorul medical al Spitalului Județean Deva au demisionat

de D.D.     HotNews.ro
Marţi, 7 aprilie 2020, 9:08 Actualitate | Coronavirus


Spitalul Judetean din Deva
Foto: Facebook
Mangerul Spitalului Județean Deva și directorul medical a unității medicale au demisionat. Potrivit prefectului județului Hunedoara, Vasilică Potecă, ministrul Sănătății urmează să vină la Deva în următoarele zile.

„E oficial! Au demisionat atât Silviu Didilescu, cât și dr. Claudiu Antal. Miercuri sau joi va veni la Deva ministrul Sănătății, Nelu Tătaru”, a declarat prefectul pentru Hunedoara Liberă.

Sindicatul medicilor din Spitalul Judeţean de Urgenţă (SJU) Deva "Medicorum Honorem" a acuzat, luni, conducerea unităţii medicale de "abuzuri" în modul în care ar fi înţeles să gestioneze activitatea instituţiei şi programul de lucru al cadrelor medicale, în contextul epidemiei de Covid-19, solicitând intervenţia miniştrilor Sănătăţii şi Muncii pentru detensionarea situaţiei.

Într-o scrisoare deschisă adresată miniştrilor Nelu Tătaru şi Violeta Alexandru, medicii susţin că după ce spitalul a intrat în carantină, pe 29 martie, personalul medical nu a mai putut părăsi unitatea sanitară, iar SJU Deva ar fi continuat să interneze cazuri noi de bolnavi infectaţi cu Covid-19.

"Atragem atenţia că măsura închiderii a fost luată tocmai ca urmare a efectuării unei anchete epidemiologice în secţia ATI, unde un membru al personalului a fost testat pozitiv Covid-19. În decursul acestei perioade, personalul medical închis în incinta SJU Deva, precum şi pacienţii internaţi au fost testaţi, fiind făcută astfel delimitarea dintre persoanele Covid pozitive şi cele cu rezultat negativ", se arată în documentul postat pe pagina de Facebook a Sindicatului medicilor.

Organizaţia sindicală susţine că după testarea medicilor şi delimitarea cazurilor Covid-19 pozitiv, actuala conducere a SJU Deva ar fi putut relua activitatea normală pentru întreg personalul angajat, cu respectarea normării muncii şi acuză că s-ar face presiuni pentru ca unele cadre medicale să vină la serviciu pentru perioade consecutive de 14 zile.

"Practic, personalul angajat este obligat să muncească până la epuizare, continuu, fiind fără pauză la dispoziţia pacienţilor internaţi şi a celor care se internează în unitatea sanitară în continuare, deşi există personal suficient care aşteaptă să se dispună revenirea la un program legal de muncă", se menţionează în documentul citat.

În finalul scrisorii deschise, Sindicatul "Medicorum Honorem" avertizează că "va refuza categoric prezentarea la muncă în astfel de condiţii impuse abuziv", apreciind că interdicţia de a părăsi spitalul la finalul programului de lucru nu ar fi justificată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7498 vizualizari

  • +4 (12 voturi)    
    Spāgile s-au imputinat.... (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:16)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... nu mai au oamenii bani, nu mai merge treaba.
  • +8 (12 voturi)    
    Carantină (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:18)

    fdaniel [utilizator]

    Interdicția de a părăsi spitalul se numește “carantină”.
    Dacă medicii nu înțeleg conceptul la ce să te aștepți de la oamenii din Țăndărei?!
    • +3 (5 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:41)

      [anonim] i-a raspuns lui fdaniel

      • +1 (3 voturi)    
        Cea mai (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:22)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui

        buna solutie este ca personalul medical sa ramana in spital daca au conditii de cazare. O alta solutie buna, este si cea a cazarii in spatii extraspiatalicesti (hotel) dar trebuie inteles ca de la spital trebiue sa mearga direct la hotel si invers, cu microbuze special destinate acestui scop si fara a lua contact cu lumea exterioara acestui circuit.
  • +11 (13 voturi)    
    Acum se vede (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:18)

    Wheelwright [utilizator]

    In criza asta se vad adevaratele caractere puternice si calitatile de lideri ai celor ce conduc spitalele si alte institutii medicale din Romania. Cei care sunt vrednici de pozitia care o ocupa, vor lupta, vor transpira de munca, ceilalti (din pacate tot mai multi) sper sa nu mai ajunga niciodata intr-o pozitie de conducere in tara asta, si-au dovedit neputinta.
    • +1 (3 voturi)    
      Acum se vede (Marţi, 7 aprilie 2020, 11:30)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

      cine mai si gandeste, nu doar executa mecanic cele invatate ca maimutele. Acum se vede ce inseamna ordinea si disciplina drastica (militara), care nu trebuie sa lipseasca in spitale niciodata, indiferent de situatie. Acum este momentul sa se impuna proceduri noi, referitoare la comportamentul personalului medical, care sa ramana si pe viitor. Acum este momentul pentru un RESET.
  • +12 (14 voturi)    
    "manajerii" lui peste prajit (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:18)

    Crup [utilizator]

    Acum se vede marea competenta a "manajerilor" de spitale din Romania, in fapt nulitati puse de partide, unicele criterii fiind cele de slugarnicie si hotie.
    Hai sa fim realisti! Ca manager care gestionezi ditamai spitalul ar trebui usor sa poti organiza spitalul astfel incat sa faca fata onorabil acestei pandemii. Sunt niste masuri simple, gen separare flux de potentiali infectati, gestionarea personalului medical, asigurarea de materii de protectie chiar si improvizate, pe cat posibil.
    O sa spuneti dar vai, este complex, este dificil. Da, este complex si dificil pentru femeia de servici, dar pentru un manager de ditamai spitalul ar trebuie sa fie simplu! Altfel ce naiba cauti acolo si la ce naiba iei o caruta de bani salariu daca nici atata nu te duce mintea??
    • +2 (4 voturi)    
      Altfel (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:10)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Cred ca aici e altfel.
      Cel putin asa pare din articol, adica:

      Managerul incearca sa-si faca treaba si sa impuna niste reguli iar medicii il saboteaza; pur si simplu contesta carantina. E cam ca si la Suceava unde a trebui sa vina armata sa-i disciplineze.

      Daca stai sa te gandesti bine, nu ai nici o parghie cu care sa controlezi situatia: sunt bugetari, deci greu de dat afara si sunt foarte putini deci ....
      • -2 (2 voturi)    
        au cea mai puternica parghie!!!! (Marţi, 7 aprilie 2020, 12:41)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Nu trebuie sa dai pe nimeni afara! Tu esti manager iar eu sunt un medic care face pe nebunul si refuz carantina.. Ca asa vreau! Te sfidez!
        Tu, ca manager nu trebuie sa ma rogi, nu trebuie sa ma dai afara. Trebuie sa-mi spui doar ca daca nu ma potolesc chemi politia. Ca e cam penal ce fac eu. Si daca continui sa te sfidez, chemi politia fara discutie.
        Dupa cateva faze de astea crede-ma ca se potolesc toti!
        E situatie de urgenta, reglementata prin lege, Ca manager trebuie sa ai sange in instalatie, ca de aia esti naibii manager! De asta esti sef! La nevoie trebuie sa fii dur. Corect si civilizat, dar dur. Nu e suficient sa fii dur in negocierea spagii!
    • +2 (4 voturi)    
      Managerii au făcut mult rău(mulți dintre ei). (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Nu știu câți dintre dvs.a-ți mers într-un spital în zona unde sunt managerii,secretarele și alte minuni birocratice.Totul este blocat,izolat.Spitalul inițial construit cu mai multe uși de acces tocmai pentru a preîntâmpina intersectarea unor trasee,chiar și când nu-i pandemie trebuie respectate niște trasee medicale,acestea au fost desființate,ușile blocate,uneori zidite,să nu fie deranjați managerii și birocrații de acolo.Și după exemplul lor au făcut așa și șefii de secții.A-ți văzut câte accese în spitale sunt blocate?De ce?
  • -3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:02)

    [anonim]