Managerul Spitalului Judeţean din Târgu-Jiu a ascuns că unitatea are aparat pentru testarea pacienţilor pentru coronavirus. Parchetul a deschis dosar penal

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 19:03 Actualitate | Coronavirus


Test rapid Covid-19
Foto: Piroschka van de Wouw / AFP / Profimedia
Parchetul a deschis dosar de cercetare penală in rem (pentru fapte) pentru neglijenţă în serviciu şi zădărnicirea combaterii bolilor, după ce managerul Spitalului Judeţean din Târgu-Jiu, Dumitru Vienescu, a susținut că nu are aparat pentru testarea pacienţilor pentru coronavirus. Ulterior, s-a constatat însă că spitalul avea aparat Real Time PCR de doi ani, pentru care trebuia cumpărat kit Xpert Epress SARS-CoV-2.

Potrivit Parchetului General, procurorii Parchetului Judecătoriei Târgu Jiu s-au sesizat din oficiu luni, în urma unui articol din presă, pentru infracțiunile de neglijenţă în serviciu şi zădărnicirea combaterii bolilor.

Conform procurorilor, dosarul a fost deschis după ce managerul spitalului a afirmat public că Spitalul Județean nu are un aparat PCR pentru testarea şi diagnosticarea pacienţilor infectaţi cu coronavirus, însă ulterior s-a constatat că în unitatea medicală există, de aproximativ doi ani, un aparat GeneXpert de tip PCR cu capacitate de testare şi diagnosticare certă a pacienţilor infectaţi cu SARS-CoV-2. Parchetul spune că pentru punerea în funcţiune a acestui aparat era necesară achiziționarea unor kit-uri Xpert Epress SARS-CoV-2.

În acest caz s-a dispus începerea urmăririi penale in rem pentru neglijenţă în serviciu şi zădărnicirea combaterii bolilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















18790 vizualizari

  • +21 (21 voturi)    
    te doare capu' (Luni, 6 aprilie 2020, 19:14)

    bcsb [utilizator]

    Are saracu' manager si vreo 5.000 euro venituri ... Mare e gradina Ta, Doamne!
  • +18 (18 voturi)    
    purator de basca numit politic (Luni, 6 aprilie 2020, 19:14)

    natbl73 [utilizator]

    e nevinovat, habar n'avea ce are pe inventar
  • +27 (27 voturi)    
    Avand in vedere (Luni, 6 aprilie 2020, 19:17)

    Alexa.99. [utilizator]

    pe ce criterii sunt numiti la conducere prin spitale, probabil ca habar nu avea la ce foloseste acel aparat si se uita la el ca la OZN. Cand s-a pomenit urmarit penal, a aflat si el ca are in spital aparatul.
    • +13 (13 voturi)    
      Așa e (Luni, 6 aprilie 2020, 19:32)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Alexa.99.

      Nu știa la ce folosește dar cred că știa exact cât e parandărătul aferent ozn-ului
  • +7 (7 voturi)    
    Sa vedeti (Luni, 6 aprilie 2020, 19:31)

    briciu [utilizator]

    Ca portarul e vinovat !!
  • +1 (5 voturi)    
    El ca el, dar (Luni, 6 aprilie 2020, 21:46)

    dincannes [utilizator]

    … administratorul, magazionerul, tot lantul ierarhic; ce nulitati !
    Ceilalti doctori, cum de nu stiau, cum de nu l-au avertizat !
    Cine n-a comandat kitul pentru functionarea aparatului ?
    Lantul slabiciunilor; ce DILETANTI !
    Cum de n-au primit toate spitalele instructiuni, din partea ministerului, pentru verificarea aparaturii si a stocurilor, legate de aceasta boala !
    Leafa, pensia, plata orelor suplimentare, le ocupa prea mult timp !
    Tara balcanica…
    Lipseste biciul peste tot !
    .
  • +1 (1 vot)    
    Managerul nu știe ce trebuie să facă un spital (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:25)

    asavreau [utilizator]

    Se pare că nici medicii(mulți dintre ei din păcate) nu știu ce trebuie să facă.Lefuri mari,creșteri de salarii fără niște cerințe și verificare competențe-ghiciți cine a făcut asta și a dat nas incompetenței?