România trimite în Italia o echipă de 11 medici și șase asistenți medicali

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 17:38 Actualitate | Coronavirus


Aeroportul Milano, gol din cauza coronavirus
Foto: Profimedia
România va trimite în Italia, în zona Milano, o echipă formată din 11 medici și șase asistenți medicali pentru a susține autoritățile din această țară, cea mai afectată din Europa, în lupta împotriva pandemiei de coronavirus.

„Am avut o discuție legată de felul în care România își arată solidaritatea față de alții și pot să vă spun că am decis împreună ca România să trimită o echipă de medici și asistenți medicali în Italia. Ei vor merge acolo, în zona Milano, vor pleca cel târziu mâine – o echipă formată din 11 medici și șase asistenți medicali”, a anunțat luni președintele Klaus Iohannis.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3773 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    O să ceară și acolo șpagă? (Luni, 6 aprilie 2020, 17:47)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar întreb. De câte ori am avut pe cineva internat in spital, primul lucru a trebui sa aflu cât e plicul la medic, anestezist, asistente, infirimiere, portari etc.
    • -3 (5 voturi)    
      .. (Luni, 6 aprilie 2020, 18:05)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      .. hai sa nu fim rai macar acum. Stiu ca e justificata retorica ta, dar, hai... sa trecem peste acum. Te implor.
      • +1 (1 vot)    
        noi inchidem spitalele (Luni, 6 aprilie 2020, 21:18)

        Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui gdcos

        si trimitem medicii in strainatate. Cata minte are acest popor?
    • +2 (2 voturi)    
      Eu nu înțeleg de ce-ai primit „-”??? (Luni, 6 aprilie 2020, 19:02)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      În marea parte a spitalelor din țară așa este. În schimb, la Brașov, medicii (și asistentele) nu prea primesc. Le este frică. Sunt prea bine plătiți ca să treacă cu totul în mediu privat. Și acolo nu pot să trimeată ucenicii în locul lor iar ei să meargă la spitalul privat. În schimb infirmiere primesc firfirei. Că acolo este de mmuncă și nu-i prea mare concurența.
      • +2 (2 voturi)    
        dau minus.. (Luni, 6 aprilie 2020, 19:06)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui prec

        .... aia cu rude in sistem. asa sunt obisnuiti, sa le fie bine din spāgutzā.
  • +2 (2 voturi)    
    Și noi? (Luni, 6 aprilie 2020, 18:48)

    of of [utilizator]

    Un mare procent din cazurile confirmate sunt la medici și ambulanțieri, nu suntem tocmai în măsură să trimitem medici în străinătate.
  • +4 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 aprilie 2020, 19:01)

    [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      Deci (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:06)

      Scarface1000 [utilizator] i-a raspuns lui

      Nu spun ca nu este ok, dar tu veizi medici englezi,francezi sau italieni sa vina sa ne ajute pe noi? Eu nu vad asta nici daca ar ramane doar 1 roman in tara asta nu ar venii sa-l scape pe ultimu!

      Strainii nu ne iubesc, pt ei suntem doar mana de lucru calificata si ieftina ( vezi cum are nevoie italia acuma si tot plange ca vrea 100 000 de muncitori Romani in agricultura RAPID ca altfel nu are cine recolta).

      Si in al 2-lea rand suntem piata de desfacere pt ei prin supermarketurile care le au aici + ca suntem cel mai mare importator de masini second-hand din Europa.