Coronavirus: Germania intenționează să pună capăt carantinei totale la 19 aprilie. Care este planul concret al autorităților

de DG     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 14:14 Actualitate | Coronavirus


Pacient coronavirus Germania
Foto: Profimedia Images
Germania intenționează să pună capăt carantinei totale la 19 aprilie, urmând ca decizia să fie însoțită de menținerea unui set de măsuri, inclusiv obligația de a purta măști sanitare, de a limita adunările publice și de a depista rapid cazurile de infecție, ceea ce ar permite revenirea la ritmul normal al vieții, relatează Reuters.

Propunerile se regăsesc într-un draft al ministerului de interne, document care a fost consultat de Reuters. Potrivit documentului, aceste reguli ar fi în măsură să limiteze riscurile ca o persoană să transmită infecția, astfel încât viața să poată reveni la normal.

Pentru ca acest lucru să fie posibil, va fi nevoie de implementarea unor mecanisme care să poată depista peste 80% dintre indivizii cu care intră în contact o persoană infectată, în mai puțin de 24 de ore de la diagnosticarea acesteia.

În schimb, școlile vor putea fi redeschise, în baza deciziilor la nivel regional, iar controalele stricte de la frontiere vor putea fi relaxate.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















27704 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    Probabil ca ar merge (Luni, 6 aprilie 2020, 14:18)

    feroviarul123 [utilizator]

    Doar in Germania. La noi unde un fost milițian a mințit cu nerușinare nu ai nici o șansă. Si evident colegii lui nu i-au făcut nimic.
    • +12 (14 voturi)    
      N-ai inteles ! (Luni, 6 aprilie 2020, 14:52)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Nu e orice ,,militean".
      Biografie : Pensionar al MAI din 2015, a fost șef la două poliții de sector și apoi director al Direcției Generale de Poliție a Municipiului București. Acum, el lucrează la ADP sector 4.
    • +14 (14 voturi)    
      ba mai mult (Luni, 6 aprilie 2020, 14:53)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      a fost externat. VINDECAT. Din pacate nu toate victimele lui s-au vindecat.
      Cica i se face dosar penal, stim cum e, prima abatere, o inchisoare cu suspendare, dupa vreo 5,6,7,8 ani de procese...
      Rastimp, pensia speciala vine, salariile de bugetar la fel...i le platim noi....cei care suferim...
    • +4 (12 voturi)    
      Rautate (Luni, 6 aprilie 2020, 15:03)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui feroviarul123

      Si militienii e oameni...
  • +6 (12 voturi)    
    Masura necesara (Luni, 6 aprilie 2020, 14:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Inca o luna pentru o economie pe butuci va fi un dezastru pentru Romania.
  • +13 (15 voturi)    
    Felicitari Germania (Luni, 6 aprilie 2020, 14:55)

    dagold [utilizator]

    O tara disciplinata condusa de politicieni responsabili.
  • +4 (12 voturi)    
    minunanta Germanie (Luni, 6 aprilie 2020, 15:59)

    alternativxax [utilizator]

    vad ca toata lumea rica in slavi mareata Germania si masurile de prevenire impotriva extinderii virusului.

    locuiesc in Germania, in München chiar, oras afectat de mii de cazuri de infectare.

    Masurile de prevenire a raspandirii infectarii cu coronavirus sunt foarte superficiale si practic inexistente. oficial ai voie sa iesi din casa doar in urmatoarele situatii:
    1. pentru a merge la munca
    2. pentru a merge la cumparaturi
    3. pentru a merge la medic
    4. pentru a iesi la plimbare fara nici un motiv.

    intr-adevar sunt inchise magazinele si terasele. dar oamenii se plimba pe strazi de parca nu se intampla nimic. nimanui nu-i pasa. parcurile si potecile de la munte sunt pline de oameni, in oras multa agitatie, trafic, biciclisti, pietenoni (cate 2-3 ce-i drept).

    ce restrictii sa se ridice daca acestea nu exista??
    • +7 (13 voturi)    
      da si? (Marţi, 7 aprilie 2020, 0:40)

      cchris [utilizator] i-a raspuns lui alternativxax

      Tu vrei sa nu fii bolnav sau sa fii tinut cu forta in casa??!! La cum scrii parca ti-ai dori masurile din RO.
      E dovedit ca daca pastrezi distanta suficienta afara boala nu se transmite. De ce nu ar fi ok sa iesi afara si la munte? In München oamenii sunt disciplinati si chiar pastreaza distanta aia, stiu ca si eu stau tot acolo. In Ro nu poti da libertatea asta pt ca nu mai face nimeni nimic. Despre asta e vorba.

      Stii ca daca stai inchis in casa chiar incepi sa ai probleme de sanatate si sistemul imunitar iti slabeste? Nu vad avantajele.
      Stii ca raspandirea bolii e oricum inevitabila? Singura preocupare e doar raspandirea ei controlata pt a avea destule paturi de spital, ceea ce daca o tara are in lumea asta, aia e Germania. Ai vazut la stiri ce mobilizare au facut, atat cu spatii cat si cu echipamente si resurse umane? S-au reactivat cllinici inchise, stadioane, sali mari, sunt destul de bine pregatite.

      Planul Germaniei e sa lase in prima faza tinerii sa se infecteze, pt ca sa isi castige mai usor imunitatea, pana virusul e in faza usoara, iar apoi si celelalte categorii de varsta, in mod controlat. Sunt printre putinii care au inteles ca nu poti sa te ascunzi de aer si de vant la infinit, si nu cred ca isi permite nimeni sa stea 1 an inchis in casa.
      • -2 (6 voturi)    
        imunitate? (Marţi, 7 aprilie 2020, 10:31)

        alternativxax [utilizator] i-a raspuns lui cchris

        estoi naiv daca chiar crezi ca se ajunge la imunitate de parca ar fi un pojar din copilarie. in plus, virusul asta afecteaza direct plamanul, iar dupa vindecare acesta nu va mai functiona la fel de eficient. au fost teste facute pe oameni recuperati care au incept rapid sa dea semne de probleme de respiratie dupa un pic de efort. cine are parte de o forma usoara sau de una severa a bolii pare sa fie o loterie. eu unul nu vreau sa joc la aceasta loterie. eu nu vreau raspndire controlata sau mai stiu ce alte basme idealiste (initial si UK a dorit sa merga pe linia autoimunizarii, dar a ajuns rapid la alte probleme mai grave). daca imaginile din spitalele din ES si IT nu ti se par suficient de convingatoare fa mai departe ce fac si restul celor din München, si anume fii inconstient si iesi la plimbare de parca totul e in regula.
  • +4 (10 voturi)    
    în Germania (Luni, 6 aprilie 2020, 16:09)

    hdd [utilizator]

    - nu există aberația cu declarația...

    - magazinele de necesitate (supermarketurile) funcționează normal

    singura măsură aberantă este obligativitatea unui căruț când intri în magazin, indiferent dacă ești cu cineva din familie.
    Astfel controlează nr de pers din magazin și că oamenii respectă cei 1.5m dintre ei de la coadă.
    Uimitor, dar foarte mulți germani pur sânge nu înțeleg și se împing în tine când încerci să păstrezi distanța.

    De turci nu mai spun.

    Cei mai disciplinați par asiaticii (inclusiv indienii).

    Diferența majoră e ca statul german FACE CEVA.
    În tot timpul ăsta lucrează la ce e nevoie pentru a limita efectele după relaxarea restricțiilor.

    România, care se află după 3 decenii de cel mai scăzut % din PIB la sănătate, este acum în IMPOSIBILITATEA de face orice.

    Cu un stat anemic și confuz, singura variantă este "pumnul în gură" și toată lumea acasă.
    Sunt incapabili să susțină alte măsuri.
    • -2 (10 voturi)    
      Romania (Luni, 6 aprilie 2020, 17:37)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      e deja in groapa. Ce nu a reusit Ciuma Roei, desavarseste PNL = USL + mafia PDL + gunoaiele racolate din PSD
  • +2 (4 voturi)    
    Inca nu (Luni, 6 aprilie 2020, 17:28)

    Negreanu David [anonim]

    a aparut niciunde in mod oficial aceasta informatie. Un draft de acest tip poate are si Trump pregatit....
  • 0 (0 voturi)    
    Pai tocmai asta e (Marţi, 7 aprilie 2020, 15:18)

    Anticorp [utilizator]

    Pai tocmai asta e, tovarasi care nu pricepeti, voit sau nu, marafetul cu imunitatea colectiva, carantina, dezastrul din economie. Ce nu s-a inteles? Unii au imunitate mai buna, altii mai slaba, procentele de imbolnavire sunt cam aceleasi si la carantina stricta si ca in Suedia, cu masuri minime. Ba inca in Itala a fost jale, cu toata carantina lor. Cand se va scoate nasul afara tot va cadea cine va fi sa cada, nu va faceti iluzii. In plus s-a distrus economia, totul e pulbere, merita? O idee, cine nu vrea sa joace la loterie, poate sa stea in casa pe termen nedeterminat. Eu chiar sunt de acord cu un venit minim garantat, ceva gen150 euro. Va luati minim de hrana si platiti minim de daravele, apa, curent. Si stati si va protejati cat vreti, mai se libereaza si strazile si nu mai creati atmosfera naspa pe strada, eu pe propria raspundere imi vad de viata. Cine vrea trebuie sa fie liber sa lucreze, sa fie dinamic. Riscuri in viata sunt la fiecare pas. Nu va mai ingrijorati voi de ce mi se intampla mie daca ma imblonavesc, sa fiu asa de bolnav cat sa ajung la intensive si sa mai am nevoie si de ventilatoarele reparate ale lui Ludovic. In plus, nu vreau sa fiu expus abuzuriloe militienilor. Stiu ca multi is de buna credinta, dar nu l credeti pe Iohannis, omul e cu ochii pe pereti sa citeasca ce i s a spus sa citeasca, mi aduce aminte de dezbaterea electorala cu Ponta cand se uita razna in camera. Ne am fript cu neamtu, l am votat la primul mandat si nu m a mai lasat inima sa l votez a doua oara, am stat acasa. E un bandit pus de aia din UE sa ne tina in subdezvoltare, nu a ridicat un deget, nu a riscat nimic pentru Romania pana acum, doar a venit si ne a spus ce a hotarat Europa pentru noi. Nu e bine, tre sa apara forte politice noi, de oameni treji, ca de astia ne am saturat, parca s au pus sa ne faca sa l regretam pe Ceausescu.