Noi reguli ale șefului militar de la Spitalul Județean Suceava: Cadrele medicale care refuză carantina au ca variante șomajul tehnic sau suspendarea contractului de muncă

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 14:12 Actualitate | Coronavirus


Spitalul Judetean Suceava
Foto: Captura YouTube
​​Noul coordonator al activității Spitalului Județean ”Sf. Ioan cel Nou” Suceava, generalul-maior în rezervă Ionel Oprea, a anunțat că se va începe instituirea carantinei instituționalizate pentru cadrele medicale, cele care o refuză având variante șomajul tehnic sau suspendarea contractului de muncă.

„De astăzi, vom începe să instituim carantina instiționalizată pentru cadrele medicale de la spital. Cei care nu acceptă au varianta șomajului tehnic sau a suspendării contractului de muncă. Vom analiza fiecare caz în parte, pentru că în unele cazuri sunt și motive temeinice care nu le permit să stea în carantină. O comisie va analiza fiecare cerere, dar vreau să transmit că noi nu putem și nu vrem să forțăm pe nimeni să intre în carantină instituționalizată”, a declarat generalul-maior în rezervă Ionel Opre, citat de Monitorul de Suceava.


Potrivit sursei citate, medicii vor fi cazați în căminele din campusul Universității ”Ștefan cel Mare” Suceava și vor avea voie să circule doar pentru a se deplasa la locul de muncă.


”Se prefigurează multe refuzuri ale medicilor care ar trebui să intre în carantină instituționalizată. Sunt invocate condițiile de cazare și că le-am forța intimitatea. Noi dorim să asigurăm securitatea actului medical și asta vom face. Până la urmă este o stare de criză, iar medicii trebuie să ofere asistență medicală pacienților. E în funcție de caracterul fiecăruia. Dar dacă dânșii au altă opinie, nu vrem să ne certăm cu nimeni, pentru că noi vrem să dăm drumul la treabă”, a mai spus Ionel Oprea, potrivit Monitorul de Suceava.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11752 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    se da militaria jos din pod... (Luni, 6 aprilie 2020, 14:16)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    ... bravo, tatā! fa instructie cu spāgarii!
    • +6 (12 voturi)    
      Excelent (Luni, 6 aprilie 2020, 15:25)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      Chiar asta era rezolvarea:aplicati va rog solutia asta si la alte judete cu probleme.In vremuri grele oamenii obisnuiti pot face lucruri extraodinare!
      Way to go Oprea!
  • +5 (21 voturi)    
    A pus in sfarsit cineva piciorul in prag. (Luni, 6 aprilie 2020, 14:23)

    Amad [utilizator]

    Poate ca ar trebui militarizate toate institutiile statului.
    Imi place limbajul, direct si la obiect fara multa vrajeala.
    • -5 (11 voturi)    
      mai sînteți? (Luni, 6 aprilie 2020, 15:40)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      mulți?...voi securiștii ar trebui să vă ocupați de arabii evazioniști, de chinezii care sechestrează minore(vezi Tolo.ro), de traficanții de femei și copii...asta înseamnă să vă ocupați de siguranța statului...voi postați tîmpenii p-aici...sau sînteți trolii lu Putin... pașol na turbinca, ciortîi...refuz să cred că v-a pus FN să băgați bățu prin gard, să iasă mai multe comentarii de la cititorii enervați...FN însemnînd Fierbinți Noutăți
  • +2 (16 voturi)    
    Asa tata (Luni, 6 aprilie 2020, 14:33)

    cetateanulmodern [utilizator]

    Astia dupa ce au fost atat de incapabili ca au devenit campoini nationali la infectari mai fac au si pretentii.
    • -10 (14 voturi)    
      Campion esti tu (Luni, 6 aprilie 2020, 14:44)

      Zubizareta [utilizator] i-a raspuns lui cetateanulmodern

      Esti campion la copacism, ce vrei daca au venit oamenii saracii din diaspora acasa speriati, si multi sunt din zona Sucevei? Furi curent cu o putere maxima.. zona Sucevei nu a fost pompata cu bani ca sudul si vestul. Aici oamenii din diaspora au ridicat Suceava.
      • +8 (8 voturi)    
        Ce am zis eu si ce ai inteles tu (Luni, 6 aprilie 2020, 15:25)

        cetateanulmodern [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

        Eu vorbeam de medici care intr-un spital modern nou sau infectat mai ceva ca aia dintr-un dispensar comunal.
      • +7 (7 voturi)    
        Ca stai in poarta (Luni, 6 aprilie 2020, 15:41)

        twins22 [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

        dupa nume si poate si comportament, nu inseamna ca ca ai dreptate "zubi".
        Studentii au putut sa accepte "conditiile precare" si acum pe o perioada limitata si de urgenta adultii nu pot.
        De ce nu?
        Da, ati ridicat zona "pe cele mai inalte culmi" ale nepasarii.
        Problema a plecat de la un amatorism total in gestionarea unei zone cu risc, adica SJ Suceava.
        Restul sunt povesti din pacate tragice ptr foarte multi de acolo.
  • +6 (10 voturi)    
    Corect (Luni, 6 aprilie 2020, 14:36)

    jii [anonim]

    Masuri ferme!
  • -2 (10 voturi)    
    cam greu sa muncesti din carantina (Luni, 6 aprilie 2020, 14:42)

    MirceaIo [utilizator]

    Ce randament are o asistenta care sta izolat\a de familie si copii pe perioada nedeterminata? e simplu sa dai afara, dar poate e nevoie sa fie asculati angajatii de la spital de un psiholog. Ar trebui sa ii lase sa se autoizoleze la casele lor!?
    • +2 (6 voturi)    
      ai dat spaga sa vezi ce randament are? (Luni, 6 aprilie 2020, 16:14)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      ... normal ca-i scade randamentul, nu mai are cum sa ia spaga la izolare.
  • -2 (10 voturi)    
    Da tat! (Luni, 6 aprilie 2020, 14:42)

    Zubizareta [utilizator]

    Militarie cu personalul medical si apoi medicii isi varsa nervii si stresul pe pacienti. Sa vrut intentionat sa se ajunga la Suceava situatia asta.. trebuie unde sa fie o victima..
    • +3 (5 voturi)    
      spaga face minuni... (Luni, 6 aprilie 2020, 16:14)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Zubizareta

      .. si daca nu-i dai spaga babana, nu-si varsa nervii si stresul pe tine? pe ce lume traiti?
  • -1 (11 voturi)    
    atata timp cand nu esti implicat e ok militaria (Luni, 6 aprilie 2020, 14:45)

    MirceaIo [utilizator]

    Sa nu fii tu in situatia sa stai izolat, carantinat cine stie pe unde si asa mergi la servici fara sa iti vezi familia. Ar fi mult mai buna o vorba dulce decat un ordin idiot. Militaria poate deveni foarte periculoasa. Eu nu sunt de acord cu dictatura!
    • -2 (4 voturi)    
      .... carantina voluntara ...... (Luni, 6 aprilie 2020, 18:29)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      Poti sa vezi aici:

      https://www.youtube.com/watch?v=EFhYPwKcdwo

      marturia unui medic roman in Italia care a intrat de buna voie in carantina (medicii s-au organizat si si-au platit singuri locul de carantina ). Au facut ce trebuiau sa faca pentru a-si proteja familiile dar fara sa dezerteze sau sa se lamenteze.
  • -1 (5 voturi)    
    Cand vad (Luni, 6 aprilie 2020, 21:00)

    Kornell [utilizator]

    numarul mare de HATERI pt care medicina inseamna incompetenta, spaga si malpraxis - iar ei sunt puternici de la butoane, mi se face scarba. Ei nu stiu sa faca nimic util acum, nici nu vor sa ajute dar stiu sa dea minusuri. Cat despre general racan maior Oprea (ca si omonimul sau general din parlament) este de o prostie inspaimantatoare - ca sa nu spun ca nu cunoaste legile. Nu are voie sa le suspende contractul de munca cf legii, cel mult sa-i trimita in CO obligatoriu (si aceea discutabil) In plus, daca-si inchipuie ca asa se conduce medicina, e prost - avem prea MULTI SEFI si prea PUTINI LEADERI. Poate la APVistii lui cu 12 clase merge, la medici carea u 12+12 trebuie sa le explici, pt ca EI GANDESC. Acum sariti si dati minusuri