Fostul ofițer MAI care a băgat Spitalul Gerota în carantină și a îmbolnăvit zeci de persoane a fost externat

de D.D.     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 11:40 Actualitate | Coronavirus


Spitalul Dimitrie Gerota
Foto: MAI
​Fostul ofițer MAI care a mințit medicii de la Spitalul Gerota, spunând că n-a fost plecat în străinătate, și a infectat zeci de persoane și cadre medicale a fost externat din spital. ​

Bărbatul de 60 de ani, fost ofițer de Poliție, a fost internat din 5 martie la Spitalul Gerota. El a ascuns autorităților că fusese plecat în Israel, de unde s-a întors în 26 februarie. La momentul internării, el declarase pe propria răspundere că nu a călătorit în afara ţării în ultimele două luni. El s-ar fi simțit rău și a mers la spital în 3 martie, a doua zi s-a întors la serviciu, iar în 5 martie a mers din nou la spital și a fost internat. În 9 martie s-a confirmat că are coronavirus.

După confirmarea diagnosticului în cazul său, Spitalul Gerota a intrat în carantină, mai multe cadre medicale, între care și managerul unității, șefa secției ATI, fiind diagnosticate cu COVID-19.

Bărbatul este pensionar al MAI din 2015, a fost șef la două poliții de sector și apoi director al Direcției Generale de Poliție a Municipiului București. Acum, el lucrează la ADP sector 4. Șeful ADP Sector 4, Marian Goleac, a confirmat pentru Libertatea că bărbatul a intrat în contact cu cei 120 de angajați ai direcției și, mai mult, a împărțit mărțișoare. În urma anchetei epidemiologice, s-a constatat că acesta a împărțit mărțișoare în 2 martie la Amenajarea Domeniului Public sector 4.

Pe 11 martie, procurorii au deschis dosar penal pe numele polițistului pensionar bolnav de COVID-19.

Săptămâna trecută spitalul Gerota a ieșit din carantină, însă nu primeşte noi pacienţi deocamdată.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12200 vizualizari

  • +35 (41 voturi)    
    ... (Luni, 6 aprilie 2020, 11:42)

    Andrei_Buc [utilizator]

    trebuie arestat direct!
    • -12 (14 voturi)    
      /// (Luni, 6 aprilie 2020, 12:05)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      Hai domle ca na dat in cap la nimeni si nici nu e sigur ca a luat din Israel boala. Si apoi omul are o varsta nu puteam sa-l stresam asa cu cercetari abuzive care incalca drepturile omului. deci statul paralel mai bine ar face spitale
      • +6 (6 voturi)    
        pai da (Luni, 6 aprilie 2020, 17:00)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

        nici dracnea n-a dat in cap la nimeni, nici nastase, voiculescu, etc etc


        la dracu nici macar cosma sau iliescu n-au dat in cap la nimeni... au pus pe altii!
    • +10 (10 voturi)    
      Judecat in regim de urgenta... (Luni, 6 aprilie 2020, 15:46)

      ciuma.rosie [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      ...5-10 ani cu executare, sa fie un exemplu ptr toti cei care NU respecta nici o regula
    • +5 (5 voturi)    
      Hmm (Luni, 6 aprilie 2020, 16:36)

      Tony_K [utilizator] i-a raspuns lui Andrei_Buc

      Sunt curios cam cati au murit din cauza lui. Sau nu avem voie sa aflam! Ma gandesc la cati au luat de la el si si-au imbolnavit familiile si prietenii care la randul lor au dar mai departe.
      • -2 (2 voturi)    
        Nimeni (Marţi, 7 aprilie 2020, 2:18)

        marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui Tony_K

        N-a murit nimeni deocamdată. Cel mai aproape a fost șefa secției ATI dar care totuși a scăpat.
  • +18 (22 voturi)    
    Externat Viu ? (Luni, 6 aprilie 2020, 11:43)

    un domn [utilizator]

    Asta este Blasfemie ?
    • +5 (5 voturi)    
      Pai... (Luni, 6 aprilie 2020, 12:28)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      ...daca murea,nu mai putea fi dat in judecata.Sper ca toti cei ce au fost infectati din cauza faptului ca a mintit sa-l dea in judecata.
  • +15 (15 voturi)    
    :-) (Luni, 6 aprilie 2020, 11:47)

    Soljenitin [utilizator]

    Lasa ca va primi o pensie speciala, ca sa ne ierte de deranj.
  • +5 (5 voturi)    
    Externat la ZU*HAUSE (Luni, 6 aprilie 2020, 11:48)

    Zummm [utilizator]

    Pai ne jucam bre ? Ce facem?
  • +5 (7 voturi)    
    Spitalul Gerota (Luni, 6 aprilie 2020, 11:49)

    cristi_an [utilizator]

    mai iese sau nu din carantina!??!?!
    Sau ala e tinut pentru alesi..pentru obrazul lor de finutzi?
    • 0 (2 voturi)    
      articolul? (Marţi, 7 aprilie 2020, 2:19)

      marie-cu-palarie [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Nu citim și articolul? Scrie clar că a ieșit din carantină și că încă nu acceptă pacienți noi.
  • +10 (12 voturi)    
    scapa cu NUP (Luni, 6 aprilie 2020, 11:49)

    mmmircea [utilizator]

    ca majoritatea securistilor. In cel mai rau caz pentru el, daca presa pune presiune constanta si-l tine in atentia publica, posibil sa ia 1-2 ani cu suspendate de ochii lumii. Daca s-a inasprit legea, nu-i problema, am vazut si 4 ani cu suspendare. Pensia speciala oricum nu i-o ia.
  • +8 (8 voturi)    
    tot pe numele lui (Luni, 6 aprilie 2020, 11:51)

    skye [utilizator]

    are si o pensie speciala si salariu de de ADP, cu sporuri ca altfel nu se poate. Fara diminuare sau somaj tehnic, asta e numai pentru privat. Nici macar nu i se da o amenda de 10.000 lei, cum primesc cei care ies din izolare, macar sa il usture un pic. Va primi poate vore 3 luni cu suspendare, dar asta numai peste vreo 5 ani si numai daca nu se prescrie intre timp.
  • +8 (8 voturi)    
    Va primi pensie speciala, salariu la ADP ... (Luni, 6 aprilie 2020, 11:57)

    Amad [utilizator]

    Facem pariu?
  • +8 (8 voturi)    
    aplicata legea (Luni, 6 aprilie 2020, 11:59)

    stupidu [utilizator]

    cit mai urgent si maxim de pedeapsa avind in vedere ca era fost politist si a facut totul cu premeditare
  • +6 (8 voturi)    
    ... (Luni, 6 aprilie 2020, 12:01)

    mihai_mi [utilizator]

    Ii dorim sanatate si multe pensii speciale! Le merita din plin la fel ca toti ceilalti speciali!
  • +5 (5 voturi)    
    Păi și.. (Luni, 6 aprilie 2020, 12:08)

    EuInsumi [utilizator]

    Nu l-am așteptat poliția cu cătușele?
  • +7 (7 voturi)    
    reinternarea (Luni, 6 aprilie 2020, 12:12)

    thebblack [utilizator]

    la izoleta pentru 15 ani cand?
  • +1 (5 voturi)    
    militian (Luni, 6 aprilie 2020, 12:21)

    Ilidia [utilizator]

    Este urmarea "legiferarii" PSD. Vechea legislatie nu ii permitea sa lucreze ca bugetar...Si, ca militian, era convins ca legile nu sunt ptr. unii ca el...
  • +9 (9 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 6 aprilie 2020, 12:23)

    [anonim]

  • +7 (7 voturi)    
    Securistii au voie! (Luni, 6 aprilie 2020, 12:26)

    Marionette [utilizator]

    Doar restul prostilor trebuie sa respecte regulile.
  • +5 (5 voturi)    
    la puscarie au aia suficiente celule bune in care (Luni, 6 aprilie 2020, 13:46)

    qwerasdf [utilizator]

    sa-l izoleze...

    asa ca direct la carcera cu el!
  • +5 (5 voturi)    
    bv (Luni, 6 aprilie 2020, 14:03)

    AnderT [utilizator]

    acumcadou un combinezon in dungi, IMEDIAT!
  • +5 (5 voturi)    
    scarbele (Luni, 6 aprilie 2020, 17:00)

    liviu_ [utilizator]

    care imbolnavesc din inconstienta si prostie nu mor....
    fmm de virus!