VIDEO Tesla Motors a postat un video cu ventilatoarele medicale fabricate din piese auto

de Vlad Barza     HotNews.ro
Luni, 6 aprilie 2020, 9:12 Actualitate | Coronavirus


Ventilator Tesla
Foto: Tesla Motors
​Tesla, compania condusă de Elon Musk, a postat un clip cu prototipul unui ventilator mecanic fabricat de companie, ventilator construit din piese auto. Reamintim că, dată fiind criza sanitară, unitățile de terapie intensivă au nevoie de cât mai multe ventilatoare medicale pentru a-i ține în viață pe cei în stare critică.

În clipul de trei minute este prezentat ventilatorul, câteva dintre fazele de producție și se explică și ce componente auto au fost utilizate. Tesla folosește piese auto pentru că acestea sunt disponibile, fiind o penurie de componente medicale specifice acum, când peste tot în lume companiile de profil încearcă să crească producția de ventilatoare.

.

Spre exemplu, pe post de monitor este folosit display-ul uriaș utilizat pe mașinile Tesla Model 3.

Mai multe companii auto încearcă să producă ventilatoare medicale: un exemplu este Seat în Europa, dar si Ford (împreuna cu General Electric Healthcare) în SUA.

Sursa: Bloomberg






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















7641 vizualizari

  • -21 (25 voturi)    
    Imi place cum foloseste (Luni, 6 aprilie 2020, 9:22)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    manusile cu care pipaie peste tot ca sa-si aseze masca. Probabil foloseste aceleasi manusi ca sa indeparteze masca atunci cand scuipa pe jos.
    • +13 (15 voturi)    
      Manusile sunt ca sa nu contamineze instalatia (Luni, 6 aprilie 2020, 10:12)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      cu secretiile lui organice.
      De exemplu, ca sa nu lase amprente sau urme de grasime, stropi, etc care ar putea ramane imprimate.
      Toate piesele alea sunt curatate chimic.
      In toate firmele serioase se lucreaza cu manusi in astfel de sectii unde nu se angajeaza dorel.
      ALa nu-i service-ul auto din subsolu blocului
      • -3 (5 voturi)    
        Multumesc pentru explicatie! (Luni, 6 aprilie 2020, 21:48)

        alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

        Eu ma refeream la faptul ca individul foloseste un echipament de protectie dar, ticurile lui nervoase sau lipsa instruirii in folosirea acestuia, tind sa anuleze sau sa reduca foarte, foarte mult eficienta folosirii lui.

        Daca pune mana pe masca umezita de respiratie, citez: "stropi, etc care ar putea ramane imprimate.
        Toate piesele alea sunt curatate chimic.".

        Stiam si eu ca acel laborator "nu-i service-ul auto din subsolu blocului" pentru ca nu cred ca sunt "primata".

        Scurt: mastile si manusile sunt foarte valoroase in aceste vremuri. Nu va bateti joc de ele! Cel din video le-a folosit doar pentru selfie. Data viitoare va desenez. :P
        • +2 (4 voturi)    
          Forbes: Ventilatoarele Tesla sunt de tip greșit! (Marţi, 7 aprilie 2020, 6:53)

          simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

          Ventilatoarele donate de Tesla sunt inutile:

          Vezi: https://www.forbes.com/sites/billroberson/2020/04/04/health-officials-say-ventilators-donated-by-tesla-are-wrong-type-and-not-powerful-enough/#135d4abb6264
          • +1 (3 voturi)    
            Ventilatoarele nu sunt//ventilatoare//. (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:40)

            asavreau [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

            Sunt instalații de respirație artificială.Dacă era vorba de ventilator,sunt pline magazinele și nu mai era criză de ele.Unii citesc și gândesc,alții citesc și nu înțeleg.
        • +1 (3 voturi)    
          Mănușile se folosesc în industrie de mult timp. (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:37)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

          Și nu pentru a feri de contaminare.Piesele prelucrate ,de precizie,și fără a avea aplicat strat protector trebuie ferite,să nu fie atinse cu mâna liberă,pentru-că pielea conține și acizi care atacă suprafața metalului..Spre deosebire de medici care au văzut în utilizarea mănușilor o piedică în expunerea unghiilor vopsite,în industrie sa respectat și se respectă procedura.Este mai multă disciplină într-o fabrică decât într-un spital.
    • +4 (10 voturi)    
      ! (Luni, 6 aprilie 2020, 10:33)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

      Comentariu la nivel de primata!
  • +4 (8 voturi)    
    Dl Orban vedeti ca se poate? (Luni, 6 aprilie 2020, 9:38)

    lasa [utilizator]

    Se poate ca si Dacia si cu francezii cu tot sa regandeasca productia?
    • +2 (4 voturi)    
      ar fi interesant .... (Luni, 6 aprilie 2020, 10:31)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      ar fi interesant .... dar nu cred .....
  • -8 (12 voturi)    
    cat costa??? (Luni, 6 aprilie 2020, 9:45)

    ..13 [utilizator]

    Intreb pentru un prieten....

    este clar ca industria auto produce la costuri relativ mari pentru ca trebuie sa asigure o anumita buna functionare - nu este chiar ca in aviatie dar...

    O cotatie buna iti da aripi sa zbori sanatos!
    • +8 (12 voturi)    
      pentru ce prieten intrebi? (Luni, 6 aprilie 2020, 10:15)

      pmct [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      pentru ce prieten intrebi? Prietenul tau nu poate intreba singur?
      • 0 (4 voturi)    
        acelasi (Luni, 6 aprilie 2020, 10:49)

        brita [utilizator] i-a raspuns lui pmct

        e acelasi prieten care luna trecuta a cunoscut o domnisoara ravisanta si dup-aia bietul om merge la doctor cu iritatiile alea... stiti voi...
  • -1 (5 voturi)    
    /// (Luni, 6 aprilie 2020, 9:45)

    GemstonePig [utilizator]

    Cat ii costa pe Tesla sa-l produca comparativ cu unul ''clasic''?
  • +4 (8 voturi)    
    Almost fake news (Luni, 6 aprilie 2020, 9:54)

    ipolitic [utilizator]

    Nu sunt ventilatoare complete, sunt doar dispozitive BPAP. Dar in cazuri nu prea grave, si BPAP si CPAP sunt binevenite.
  • +3 (5 voturi)    
    ventilators - open source (Luni, 6 aprilie 2020, 10:33)

    _eu_ [utilizator]

    Un proiect israilian:
    https://nocamels.com/2020/04/israeli-hack-covid19-ventilators/

    cost estimat productie 500-1000 usd pe bucata. Oricine poate contribui la proiect, accesibil oricui.
  • +3 (5 voturi)    
    film despre ventilatoare (Luni, 6 aprilie 2020, 11:05)

    Azmodan [utilizator]

    aici un film despre ce exact inseamna un ventilator si ce ar trebui sa faca

    https://www.youtube.com/watch?v=7vLPefHYWpY
  • -5 (9 voturi)    
    aoleu.... (Luni, 6 aprilie 2020, 11:07)

    Pepi [utilizator]

    Ventilatoarele mecanice sunt dispozitive medicale care au trebuie aprobate de autoritati. Pentru omologare trebuie o ditamai documentatia: asigurata calitatea fiabilitatea, siguranta, compatibilitatea materialelor, etc. nu poti pur si simplu sa iei componente auto si sa bricolezi cum te taie capul.
    Videoclipul e numai un "publicity stunt".
    • +2 (4 voturi)    
      diferenta e ca in US (Luni, 6 aprilie 2020, 12:07)

      John_Re [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

      birocratia e aproape inexistenta.

      daca de feresc de ceva acela este "lawsuits".
    • +6 (8 voturi)    
      L-ai vazut cuplat . . . (Luni, 6 aprilie 2020, 12:21)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Pepi

      . . . in vreun piept uman! Oamenii au facut un prototip prin care vor sa demnstreze ca pot trece rapid la fabricarea de monitoare folosind piesele de la masinile lor de serie. Nu a fost vorba de omologare sau de trimitere in spital.Hartogaraia isi va urma cursul fara doar si poate. In ce priveste costurile Musk a spus ca le trimite gratuit in toata lumea! Probabil ca dupa pandemie fie le recupereaza fie le va vinde celor care le-au utilizat!
  • +4 (6 voturi)    
    Tehnologia in slujba umanitatii (Luni, 6 aprilie 2020, 15:15)

    dagold [utilizator]

    Bravo Musk.
  • +3 (5 voturi)    
    Pt cazurile mai puțin grave (Marţi, 7 aprilie 2020, 9:24)

    nick24 [utilizator]

    care simt nevoia unei oxigenări ușoare:
    se pot folosi componente de la FEPA Bârlad ( elemente pneumatice) combinate cu niște elemente de aspirator.
    Se poate asigura prin niște tubulețe un flux continuu de aer pt mai mulți bolnavi la un singur aparat.

    Fără omologări, făcut totul urgent.
    Poate îi ajută pe cei care NU au acces la ventilatoarele rare din Romània.