FOTO Neamț: Bolnavii mănâncă la micul dejun pâine, o felie de salam și un cub de unt

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 aprilie 2020, 17:03 Actualitate | Coronavirus


Mic dejun Spitalul Judetean Neamt
Foto: Facebook/ Neculai Ivanov
Bolnavii din Spitalul Județean Neamț mănâncă la micul dejun două felii de pâine, o felie de salam, un cub de unt și beau ceai, relatează Mediafax. Costul unui astfel de meniu ajunge la 7 lei, iar conducerea spitalului susține că acest meniu se va schimba, iar costul lui va ajunge la 13 lei.

Pacienții Spitalului Județean de Urgență din Piatra-Neamț au un mic dejun în valoare de 7 lei, care conține două felii de pâine, o felie de salam, un cub de unt și ceai.

Imaginile cu micul dejun luat la Spitalul Județean au stârnit indignare pe rețelele de socializare. Într-una din imagini se poate observa că micul dejun al bolnavilor este format dintr-o singură felie de salam, un cub mic de unt și două felii de pâine.

Managerul spitalului a confirmat pentru Mediafax că este vorba de un meniu în valoare de 7 lei pe care îl au pacienții.

„Într-adevăr e vorba despre regimul caloric pentru micul dejun în funcție de alocația de 7 lei pe zi pentru fiecare pacient”, a declarat managerul Spitalului Județean de Urgență Piatra-Neamț, Florin Apostoae.

Managerul susține că, începând de luni, acest meniu se va schimba, iar costul lui va ajunge la 13 lei.

„Vom trece la alocația maximă, de 13 lei pe fiecare pacient, și am modificat deja regimurile astfel încât de mâine (luni - n.red.) dimineață se vor schimba meniurile”, a mai spus Apostoae.

Acesta a mai adăugat că masa de prânz constă într-o ciorbă de pasăre și orez cu legume, iar la cină o porție de carne cu legume. Și aceste meniuri vor fi schimbate, a mai precizat managerul spitalului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13218 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Pardon? (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:09)

    Orpheus [utilizator]

    Cum sa coste porcaria aia 7 lei? Sunt curios de unde cumpara mancare acest spital...
    • +9 (11 voturi)    
      Pai costa 50 de bani (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:35)

      gugurila [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Eu am mancat in RO cu 5 lei mic dejun consistent pt 2 persoane... 4 ochiuri, branza, paine, dulceata etc.

      Si asta la motel pe marginea soselei. E drept ca intr-un loc foarte putin circulat.
    • +8 (10 voturi)    
      Mai avem DNA? (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:21)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      de la firmele lor de apartament.

      DNA se face ca ploua, de 13 RON puteau minim un fruct, de preferat citrice, plus paine, oua, branza, legume ridichi, rosii, castraveti, miere.


      Dar PNL este pe pus bani in perioada asta impreuna cu fratii lor de la PSD.


      Aceste partide ar trebui scoase in afara legi pentru ce se intampla acum in Romania.
    • +4 (4 voturi)    
      Se vede ca (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:41)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      sunteti niste copii si nu v-ati confruntat cu o internare in spital!In toate spitalele romanesti asta este calitatea mancarii.Inca ce vedeti voi in articolul acesta este OK,fata de alte porcarii servite.Nu uitati ca spitalele au fost neglijate,managerii au fost si sunt numiti pe criterii politice.Mai mult :au fost politicieni care AU INCHIS SPITALE.Da,ati uitat chestia asta.Nu dau nume dar cautati voi pe Internet...
    • +6 (6 voturi)    
      Ziaristu lu peste , (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:54)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      7 lei costa masa pe zi a unui bolnav, nu micul dejun! Sa ne spuna cineva cat costa mesele zilnice ale unui puscarias , cu siguranta nu 7 lei!
  • +19 (19 voturi)    
    sunt curios (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:12)

    Zabrele [utilizator]

    Ce meniu au cei care stau in carantina... pe banii statului (/mei)
  • +31 (31 voturi)    
    La puscarie cât e baremul? (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:15)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar intreb. Nu cenzurati, va rog !
    • +21 (21 voturi)    
      ... (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:27)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      asta voiam sa intreb si eu. Cati politicieni ati vazut plangand de mila conditiilor din spitale? In schimb zeci de initiative legate de puscariasi.
    • +12 (12 voturi)    
      sa iasa tudorel slugarel toader sa ne zica (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:35)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      si liviu dragnea care si-a pregatit intrarea cu scuze fata de puscariasi
  • +26 (26 voturi)    
    Un adevarat festin ! (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:20)

    Torquemada13 [utilizator]

    In Spitalul CFR Iasi (are si statutul de clinica universitara, mai multi medici de aici sunt profesori univrersitari) norma valorica de hrana pe zi (repet, pe zi) este de sapte (7) lei. Cu acte (decontul spitalizarii). Impartiti cei 7 lei pe micul dejun-pranz-cina si incercati sa va imaginati cum arata ! In puscarii norma zilnica de hrana este mult mai mare ! Romania reala !
    • +13 (17 voturi)    
      A protestat vreun medic vreodata? (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:08)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Torquemada13

      Nu. Ei protesteaza ca vor salarii duble, vouchere, tichete, bonusuri, suplimente, pensii etc etc. Si, desigur, dreptul de a cere șpăgi cât mai mari fara sa le ceara nimeni socoteala.
      • +2 (14 voturi)    
        Ce treaba (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:44)

        Gotal [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

        Ce treaba au medicii cu ce ofera spitalul pacientilor de mancare? Aia e treaba cantinei si a managerului de spital.
        • +12 (12 voturi)    
          E greu sa pricepi (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:56)

          Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui Gotal

          .. ca mancand o felie de salam, bolnavul cu pricina e intr-un pericol si mai mare. Iti doresc sa traiesti si tu cu o felie de salam.
          • -2 (6 voturi)    
            Si atunci (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:45)

            Gotal [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

            ce? Sa aduca medicul mancare de acasa sau sa plateasca el mancarea in plus? Nu pricepi tu. Treaba aia apartine spitalului (adica managerul de spital si in majoritatea cazurilor CJ), medicii nu hotarasc ei meniul. E cam complicat de inteles asta?
          • -1 (5 voturi)    
            Esti pe langa (Duminică, 5 aprilie 2020, 21:13)

            Gotal [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

            Esti pe langa cu comentariile tale. Torquemada13 spune de pretul meniului. Apoi tu te plangi ca medicii sunt vinovati. Eu iti raspund ca nu medicii aleg meniul,ci managerul spitalului. Si tu imi urezi sa mananc doar o felie de salam pe zi (urare ce e nesimtita de altfel, avand in vedere ca eu nu am facut atac la persoana si in niciun moment nu am facut afirmatii/urari despre tine). Ce scrii tu nu are legatura cu cel dinaintea ta in niciuna dintre postarile tale. Eu nu am scris ca e putin cea ce primesc, ci cine sunt responsabilii la ce primesc. Putina ordine in ganduri nu ti-ar strica.
  • +2 (16 voturi)    
    Hmmm (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:21)

    Sah [utilizator]

    Bine ca unle persoane venite in tara, care nu au cotizat la sistemul de sanatate, sunt tinuti de statul roman in hoteluri la mare.
    ''Repatrierea cetățenilor români din Italia, pe litoral, nemulțumește, pe lângă hotelieri, și autoritățile locale. Primul avion a aterizat deja pe aeroportul Mihail Kogălniceanu. Cel puțin 1500 de români, aduși din Italia vor intra în carantină la hoteluri din Mamaia, Eforie, Jupiter și Techirghiol, deciziile fiind luate în ședința Comitetului Județean pentru Situații de Urgență.''
    Într-un filmuleț postat, pe Facebook, de un tânăr aflat în carantină la hotel Flora, sunt arătate imagini cu mâncarea, friptură de porc și cartofi...voluntarii de la Centrul pentru Resurse Civice Constanța au anunțat că românii aflați în carantină la Flora au cerut țigări, mâncare și cosmetice însă, din cauza pericolului Covid19, li s-a interzis să ia banii de la carantinați.
  • -3 (13 voturi)    
    asta e (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:24)

    cucuveauamov [utilizator]

    cred ca si la Vila Lac1 e tot asa
  • +18 (18 voturi)    
    Mai mult de 3 lei... (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:28)

    expert2 [utilizator]

    .. nu costa. Restul intra... stim noi unde.
  • +18 (20 voturi)    
    spitalele apartin de Consiliile Judetene (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:31)

    Boham [utilizator]

    cine decide ce se da de mancare in spital?

    - managerul acelui spital

    cine numeste managerul unui spital?

    - Consiliu Judetean (spitale judetene), Primarul (spitale gen spitalul Universitar Buc) sau Ministerul pt spitalele clinice

    toti astia sunt POLITICIENI si isi numesc prietenii in functii

    - managerii fura, asistentele fura, angajatii din bucatarie fura si ei mancarea pacientilor
  • +7 (9 voturi)    
    . (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:06)

    AlterEgo21 [utilizator]

    Articolul pare scris in mod intentionat gresit astfel incat sa sugereze ca cei 7 lei sunt doar pentru micul dejun. Nu, cei 7 lei sunt suma din care spitalul trebuie sa acopere toate cele 3 mese ale zile. Desigur, cred caar fi putut face mai bine decat ceea ce ofera la micul dejun, dar 7 lei e o suma infima pentru 3 mese pe zi. Statul deconta anul trecut 11 lei/zi/pacient pentru masa. Sunt unele spitale care isi permit sa suplimenteze din fonduri proprii aceasta suma astfel incat sa ofere pacientilor un meniu decent. Dar majoritatea spitalelor nu au fonduri proprii pe care sa le poata directiona catre masa pacientilor. Desigur, in unele cazuri este vorba de management prost, dar per total acest mic dejun reflecta lipsa de finantare cronica a sistemul romanesc de sanatate, dublata de incompetenta si coruptie. As vrea sa facem cu totii un exercitiu de imaginatie si sa venim cu un meniu zilnic care sa se incadreze in 7 lei.
    • -1 (7 voturi)    
      eu zic ca e acceptabil.. (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:25)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui AlterEgo21

      .. nu te duci in spital sa mananci foie gras si incre de manciuria.. sigur i-au dat si o cana cu ceai. suficient sa umple matzu.
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:08)

    cartograful [utilizator]

    Cred ca din "dejunul" asta de 7 lei, mai mult costa cutia si folia aia de deasupra. Bataie de joc! Din pacate asta e Romania (si Statul Roman) pt. cetatean, mult mai des decat politaii aia care dau flori si pun imnul la megafoane. Rusine!
  • -2 (6 voturi)    
    o tara de ipocriti vanitosi (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:08)

    iron.maiden [utilizator]

    "micul dejun, din aceasta dimineata, din Spitalul Judetean Neamt, servit de unul dintre pacientii covid" - SERVIT? inteleg ca bolnavu' covid a fost pus sa faca pe ospatarul in spital, oribil!   in alta ordine de idei, cand dati 4 mld pe niste rachete, si alte miliarde pe tancuri, corvete, cand va bucurati ca ati fraierit pe cineva si i-ati vandut masina cu o hiba, cand ati aruncat pe jos ambalaje, cand scuipati pe jos, cand dati si luati spaga, cand vindeti legume in piata si ziceti ca-s din gradina dar le-ati luat de la en-gros,, cand mariti veniturile scazand calitatea produsului, etc, atunci nu va intrebati, ma, de ce plm merge tara asta prost?
  • 0 (6 voturi)    
    Romania, neve change you hear me (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:15)

    Anonym [utilizator]

    Asa au mancat stramosii stramosilor nostrii ... asa vom manca si nepotii nostrii
  • +6 (6 voturi)    
    Eu nu văd nici-o problemă. (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:29)

    Tayen [utilizator]

    Au liftele în uniformă „normă de hrană? AU.
    Aia contează.
  • +11 (11 voturi)    
    Puscariasii (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:36)

    briciu [utilizator]

    Sunt mai bine tratati si respectati decat oamenii onesti ai acestei natii, rusine politicieni rusine PNL aceesi mizerie !!
    • -2 (6 voturi)    
      adunci du-te la puscarie.. (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:35)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui briciu

      .. ce cauti in spital?
  • +5 (7 voturi)    
    Micul dejun e o bataie de joc, dar totusi (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:53)

    Random721 [utilizator]

    3 mese pe zi .. si carne si la pranz, si inca o masa seara? Lux.
    Eu de 15 ani mananc doar 2 mese pe zi si f putina carne ... doar mezeluri dimineata (calitative ce-i drept).
    Ocazional niste gratare, sau o ciorba de pui, etc.
  • +5 (7 voturi)    
    Virus!? (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:59)

    fdaniel [utilizator]

    Aceștia sunt adevărații viruși din sistemul de sănătate: hoția, prostia, neamul prost... SARS-CoV e mic copil
    • +3 (3 voturi)    
      Shpaga? (Duminică, 5 aprilie 2020, 21:07)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

      Unde shpaga nu e nimic nu e !
  • -7 (9 voturi)    
    romanul vesnic nemultumit... (Duminică, 5 aprilie 2020, 19:27)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    sigur a fost si o cana cu ceai si o felie de cascaval/telemea langa.
    dar nu, romanului.. trebuie sa-i dai sa se umfle pana se sparge matzu-n el. d'aia aveti toate bolile pamantului, numai obezi si boli cardiace.
    • +2 (6 voturi)    
      ia zi cat e darul (Duminică, 5 aprilie 2020, 20:21)

      Cristian Ioan Spinu [anonim] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      cat iti da mustaciosul sa postezi ?
    • +2 (4 voturi)    
      mirciulica? tu esti ma? (Duminică, 5 aprilie 2020, 20:52)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      provoca-i la un sparing... arata-le cum le dai tu picioare in capatana, sportivule!
    • +4 (4 voturi)    
      aduceri aminte.. (Duminică, 5 aprilie 2020, 21:31)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      la culesul strugurilor aveam acelasi mic dejun numai ca adaugau si niste marmelada, piine neagra si apoi ne saturam cu struguri stropiti.munca patriotica, educatie facuta la munca de jos, normal ca premiantii erau scutiti stati linistiti...acum revenim, nimic schimbat.bisericile au hoteluri, popa daniel ditamai betonul linga alta ctitorie a celui mai iubit pamintean, stadioane fratilor, educati la cel mai inalt nivel. sa traiti mai bine...premianitlor.
  • +2 (2 voturi)    
    Comentariile? (Duminică, 5 aprilie 2020, 21:45)

    Tayen [utilizator]

    De ce nu le dați?????
  • +5 (5 voturi)    
    Hai sa luam si partile bune (Duminică, 5 aprilie 2020, 23:44)

    pixel9 [utilizator]

    Totalul este 7 lei. Pe zi. Asta inseamna 3 meniuri.
    La mic dejun, primesti:
    - un salam care pare calitativ. Nu pasta prefiarta de necunoscute.Si nu primesti 1 felie de 1mm.
    - un cub de grasime. Pe care scrie unt. 65%. 30g. Nu palmier nehidrogenat. Numai asta, la pret din comert, iese 0.90 lei. (13% din cos zilnic)
    - 2 felii de paine.
    Scop? Un sandwitch. Cu ce este. Si sa alunece.
    75g salam, 350 cal, 30g unt 200 cal, 40g paine 100 cal = ~600 cal / 2000.
  • +4 (4 voturi)    
    bei bibilicilor... (Luni, 6 aprilie 2020, 2:12)

    AnderT [utilizator]

    suv-urile, partidele, amantele si restul mizeriile nu se tin cu aer asa ca MUCLES si ne vedem la bot aa vot...