De luni, masca de protecție devine obligatorie în Maramureș

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 5 aprilie 2020, 14:15 Actualitate | Coronavirus


Masca chirurgicala
Foto: pixabay.com
Prefectul de Maramureș, Silviu Ungur a semnat documentul prin care sunt aprobate cele patru măsuri, care vor intra în vigoare de luni ce au fost propuse de șeful administrației județene pentru prevenirea răspândirea bolii COVID-19 în Maramureș, scrie ZiarMM.ro.

”Începând cu data de 6 aprilie 2020, devine obligatorie pentru toți cetățenii județului Maramureș sau pentru cei care tranzitează județul, acoperirea feței (nas, gură) cu mască, inclusiv măști improvizate sau alte materiale de protecție, de unică folosință sau reutilizabile, în vederea reducerii riscului epidemiologic, de transmitere a virusului SARS-Cov-2. Măsura va fi aplicată în spații publice sau la locul de muncă de către toate persoanele, fie că acestea prezintă simptome de infecție respiratorie sau nu”, a declarat șeful administrației județene.

A doua măsură este una așteptată de multă vreme, respectiv testarea, la finalul perioadei de carantinare, a persoanelor care ies din carantina instituționalizată, județul nostru având cei mai mulți carantinați după București – Ilfov.

Astfel, începând de luni, 6 aprilie, toate persoanele aflate în carantină în județul Maramureș vor fi testate (prin efectuarea de teste rapide – serologice) pentru evaluarea riscului epidemiologic de infectare cu noul coronavirus, imediat după expirarea termenului minim de 14 zile de carantinare.

O a treia măsură face referire la obligațiile angajatorilor, care trebuie să instituie măsuri preventive de sănătate și de reducere a riscului epidemiologic.

A patra și ultima măsură solicitată la CJSU, face referire la asigurarea cu cele necesare traiului zilnic pentru persoanele care se află în izolare la domiciliu, mai notează sursa citată.

Județele Galați și Vaslui au anunțat și ele, în acest weekend, că de luni va fi obligatorie purtarea unei forme de protecție a feței la ieșirea din casă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10757 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Zetea este Absent sau Infectat ? (Duminică, 5 aprilie 2020, 14:26)

    un domn [utilizator]

    Consiliul Judetean Maramures a devenit Bar de N...
    Noroc ca exista prefectura !

    Jenunche Liviu Pop ? Si ala i dat la fund, Madam Pintea idem ( vorbeste de pe cartele pre pay ?)
  • -6 (10 voturi)    
    Vorba vine masca de "protectie" ! (Duminică, 5 aprilie 2020, 14:31)

    Susufler0 [utilizator]

    Din chiar Ordinul semnat rezulta clar ca poate fi pusa orice fel de masca, cat de proasta, de ineficienta, doar asa, sa se afle oamenii in treaba !

    Dati-le masti cu adevarat de protectie si apoi vorbiti de "obligatie"!
    • +4 (6 voturi)    
      e vorba de protectia celorlalti (Duminică, 5 aprilie 2020, 16:06)

      cinci.oameni [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Avand gura acoperita (cu orice material) TU vei infecta mai greu pe altii. Si da! Tu poti fi infectat fara sa ai simptome.

      Deci masca NU o porti pentru protectia ta ci pentru protectia celorlalti.

      Pentru protectia TA iti trebuie masca de protectie adevarata (cu filtru FFP2 sau FFP3) si ochelari.
      • -2 (2 voturi)    
        Intr-o ora, o ora si jumatate masca se umezeste (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:38)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui cinci.oameni

        si protectia devine aproape o iluzie !
        Daca esti activ 9 ore la job, cate masti de-astea pt protejarea celorlalti iti sunt necesare ?
        • 0 (0 voturi)    
          dar (Luni, 6 aprilie 2020, 9:26)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          fulare nai ? esarfe nai ? sa iti confectionezi "nai", daca "nai" atunci cinta ceva de bethoven
  • -1 (3 voturi)    
    propuse de șeful administrației județene (Duminică, 5 aprilie 2020, 14:42)

    strutul [utilizator]

    care e președintele CJ Maramureș, adica Zetea
    • +2 (2 voturi)    
      Ce are Zetea...cu Prefectura ? (Duminică, 5 aprilie 2020, 15:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui strutul

      Citeste, apoi comentează mai departe
  • 0 (2 voturi)    
    Fara manusi? (Duminică, 5 aprilie 2020, 14:56)

    tontu [utilizator]

    Nea Silviu e bune mastili, da' far de manusi e cam degeaba...
  • -4 (4 voturi)    
    deja putem spune ca purtatul obligatoriu mastii (Duminică, 5 aprilie 2020, 15:03)

    ..13 [utilizator]

    Devine marca inconfundabila a #ciumiirosii

    Intai la Galati, apoi la Vaslui ca acum sa ajunga tocmai in MM.

    Baieti si dragi fetite tot nu scapati pentru ca la cat de prost va protejati ciuma, afica virusul, deja a dat peste voi - este numai o chestiune de timp sa se mai elimine mizeria.

    Hai sanatate si sa ne vedem voiosi dupa eliberare!
    • +3 (5 voturi)    
      Ce e de preferat? (Duminică, 5 aprilie 2020, 15:10)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      sa fii amendat daca n-ai masca, sau daca n-ai "declaratie"?
      Masca, chiar improvizata, asigura o minima protectie pentru cei din jur. Declaratiile fac parte din categoria "acoperire cu hartii", sau "Velea, fa-te ca lucrezi!".
  • -1 (3 voturi)    
    din seria (Duminică, 5 aprilie 2020, 15:13)

    hdd [utilizator]

    "noi nu suntem lideri, nu conducem, dăm doar măsuri tâmpite" :

    - bă, aici nu-i China și tu nu ești Ceaușescu!

    - pe mine, ca votant și contribuabil, mă rogi și îmi recomanzi insistent, nu mă obligi, că nu mi-am angajat dictator, ci reprezentant
    - și când nu mă conformez, mă rogi și mai insistent și mă informezi. Dacă sunt recalcitrant cu forțele de ordine, abia atunci poți iei masurile legale, amendă, pușcărie etc!
    - măsuri de-astea cu "obligatoriu" poți să dai poliției și forțelor cu grade, dar nu cetățenilor. nici măcar angajaților civili. ne mai vedem la vot.

    Chiar nu vede nimeni asta?!?!?!
    Sunteți așa de timorați de covid că renunțați instantaneu la toate libertățile câștigate prin împușcare acum 30 ani???

    - în condițiile în care masca este marfă de contrabandă, de unde iau așa ceva?!?!!?

    - mă îndoiesc profund că se vor da de către cei care vor controla asta. Voi știți să guvernați doar cu parul

    - masca prezintă eficiență DACĂ ESTE FOLOSITĂ CORECT. Îți trebuie suficiente măști încât să le schimbi frecvent când devin umede de la respirație, altfel masca NU mai este eficientă

    - masca trebuie purtată și peste nas și nu trebuie dată jos decât când ești singur, sub nicio formă când te oprești și vorbești cu un necunoscut
    • +3 (5 voturi)    
      O porți pentru a nu infecta pe altii (Duminică, 5 aprilie 2020, 15:43)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui hdd

      Liberule
      • +1 (1 vot)    
        Si cate iti trebuiesc pe zi la un program de 8 h ? (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:05)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        In momentul in care s-a umezit nu mai protejezi pe nimeni pt ca se largesc spatiile dintre fibre

        PS. Liberule !
        • 0 (0 voturi)    
          o dai jos (Luni, 6 aprilie 2020, 9:29)

          costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          si micsorezi spatiul dintre fibre, o usuci cu foenul si o pui peste mufa, daca nu ai alta, pe care ti-ai confectionat-o singur ca pe fb iti arata cum se face, si daca esti smecher poti sa zi vinzi te imbogatesti facind masti.
  • -3 (5 voturi)    
    Politistii si militarii... (Duminică, 5 aprilie 2020, 17:22)

    Mihail. [utilizator]

    ...care acum sunt peste tot, ar trebui sa distribuie oamenilor masti de calitate. Pentru ca nu poti purta ceea ce nu ai.
    • 0 (0 voturi)    
      daca nu ai (Luni, 6 aprilie 2020, 9:30)

      costelo999 [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      descurcate ca esti de dreapta, nu astepta ajutoare de la stat, "prin noi insine" asta e un om de dreapta care se descurca si nu asteapta pomana