Coronavirus în România: 251 de cazuri noi anunțate duminică, bilanțul urcă la 3.864 / 374 persoane s-au vindecat

de R.M.     HotNews.ro
Duminică, 5 aprilie 2020, 12:58 Actualitate | Coronavirus


Pacienti bolnavi de Covid
Foto: Profimedia Images / Blondet Eliot/ABACA
În ultimele 24 de ore România a înregistrat 251 de noi cazuri confirmate de infectare cu virusului COVID-19, astfel încât bilanțul total urcă la 3.864. De la începutul epidemiei, au murit 148 de persoane și s-au vindecat 374.


La raportarea precedentă, sâmbătă, fuseseră anunțate 430 de noi cazuri.

De la intrarea în vigoare a Ordonanței Militare nr. 2 și până în prezent, au fost plasate în carantină instituționalizată 1.600 de persoane care nu au respectat perioada de autoizolare. De asemenea, 55 de persoane aflate în carantină au părăsit locația în care au fost plasate, pentru acestea fiind dispusă măsura carantinării pentru o nouă perioadă de 14 zile, potrivit Grupului de Comunicare Strategică.

Totodată, până acum, 148 persoane diagnosticate cu infecție cu COVID-19, internate în spitale din Dolj, București, Iași, Suceava, Arad, Bacău, Timiș, Cluj, Neamț, Hunedoara, Constanța, Satu Mare, Sibiu, Ialomița, Bistrița-Năsăud, Covasna, Dâmbovița, Vrancea, Galați, Caraș-Severin, Mureș și Mehedinți, au decedat.

La ATI, în acest moment, sunt internați 141 de pacienți.

Pe teritoriul României, în carantină instituționalizată sunt 15.980 de persoane. Alte 108.810 de persoane sunt în izolare la domiciliu și se află sub monitorizare medicală.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 38.623 de teste.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 766 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 3.300 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Prin structurile abilitate ale M.A.I. au fost întocmite, până în prezent, 310 dosare penale,
sub aspectul săvârșirii infracțiunii de zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 352 alin. 1 Cod Penal.

Polițiștii și jandarmii au depistat, în ultimele de 24 de ore, 7.935 de persoane care nu au respectat măsura privind restricţionarea circulaţiei. Acestora le-au fost aplicate sancţiuni contravenţionale, în valoare de 20.012.571 de lei.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, potrivit informațiilor obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, până în prezent, 401 cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu COVID-19 (coronavirus): 129 în Spania, 236 în Italia, 15 în Franța, 8 în Germania, 4 în Marea Britanie, 2 în Namibia, 2 în Indonezia și câte unul în Tunisia, Irlanda, Luxemburg, Belgia și SUA. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 27 de cetățeni români aflați în străinătate, 9 în Italia, 7 în Franța, 4 în Marea Britanie, 6 în Spania și unul în Germania, au decedat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14517 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Wow! CE VESTE BUNA! (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:15)

    Marionette [utilizator]

    Numarul de cazuri noi e in scadere. Inca un pic sa mai mentinem presiunea si sa stam acasa si e posibil sa invingem asta!
    Sau poate fiind weekend n au lucrat cei care fac teste si maine avem 2000 noi cazuri .... Vom sti mai sigur de marti.
    • +6 (6 voturi)    
      Datele sunt publice pe site-ul MAI (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:55)

      adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      5 APRILIE - Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 38.623 de teste.
      4 APRILIE - Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 36.092 de teste.
      3 APRILIE - Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 31.657 de teste.

      Intr-adevar fata de intervalul precedent numarul de teste "prelucrate" este undeva la jumatate.
      Insa, indiferent de nr. de teste, rata celor pozitive se mentine la 10%. La inceputul testarilor era in jur de 7%.
      Tinand cont ca se testeaza cei mai suspecti dintre suspecti, situatia nu e grava deocamdata, ci doar serioasa.
    • 0 (0 voturi)    
      Mergi pe a doua ipoteza (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:44)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      .. mai e mult pana la peak daca te uiti la curbele celorlalte tari europene si ecartul nostru; daca ajungem doar la 10.000 de cazuri si tot ar fi bine.
  • +8 (10 voturi)    
    Pe mine cand ma contorizati? (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:36)

    dessik [utilizator]

    am simptome de vineri, usoara senzatie de asfixiere care apare si dispare, usoara febra 37.1, slabiciune, in rest nici o tuse nimic altceva.

    Am sunat la DSP - nici nu stiau ce sa faca cu mine. In telefon era o doamna cu o voce de parca nu dirmise 3 zile. Probabil asa si era. A pus telefonul meu pe masa, si in tumpul asta raspundea la alte telefoane:

    tel 1: Alo, saru mana sefu, vine un avion din Londra, are 5 acolo, unde ii bagam? Aha, am inteles, asa fac.

    tel 2: Alo, acolo la hotel sunt cu simptome, ce facem, trimitem o ambulata sa-i testeze?

    tel 3: Am aici un domn cu simptome COVID intreaba ce sa faca ...

    cateva minute mai tarziu se intrerupe telefonul.

    Am mai sunat o data la 112, am cerut ambulanta. Acolo era un domn mai receptiv. A spus ca va intreba poate imi vor face testul rapid. De atunci nimic.

    Stau in casa. Din fericire simptomele is usoare, sper sa trec cu bine cat mai repede.
    • +5 (5 voturi)    
      propozitia cheie (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:50)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      "... doamna (de la DSP) nu stia ce sa faca cu mine".

      Te rog, scrie de unde esti, poate asa se sesizeaza conducerea de la Bucuresti ca DSP-ul respectiv e depasit de situatie.
      Vad ca nici 112 nu ti-a spus prea lamurit ce urmeaza sa se intample.

      Oricum, stai inchis in camera ta, ia paracetamol, dezinfecteaza gatul cu ce ai prin casa, izoleaza-te de familie cum crezi tu ca e mai bine.
      Sanatate si sa speram ca e doar gripa.
      • 0 (4 voturi)    
        din Iasi (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:56)

        dessik [utilizator] i-a raspuns lui revo

        paracetamol din cate stiu e pentru febra. Febra nu prea am, deci nu iau nimic.

        Nu cred ca e gripa. Stim cu totii cum te simti la o gripa. Senzatia de asfixiere e specifica corona. Mai ales fara alte simptome.
    • 0 (0 voturi)    
      La medicul de familie (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:47)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui dessik

      ai incercat? Dar un ceai cu un paracetamol? Fara misto, ca nu e cazul...
  • +4 (6 voturi)    
    Diaspora (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:39)

    Almudena1925 [utilizator]

    Daca se testeaza in ritm de melc ,cred ca ne va apuca Ziua Nationala, pana vom testa milionul din Diaspora
  • +1 (5 voturi)    
    Bravo baieti (Duminică, 5 aprilie 2020, 14:24)

    panda_rosu [utilizator]

    Ce sa mai testam atata in weekend, ne mai relaxam si noi putin. Milionul venit din zonele cele mai infestate reprezinta o bomba cu ceas, iar in timpul asta noi stam arestati la domiciliu ca prostii, si ei au dreptul vezi doamne sa vina in tara, sa aiba prioritate la testare si tratament. Doar norocul ne mai salveaza in zilele astea, in rest sa nu ne asteptam la niciun ajutor de la nimeni.