INTERACTIV Harta spitalelor pentru pacienți critici din România, raportată la densitatea populației. Câți din cei peste 65 de ani sunt în fiecare zonă și câte paturi de terapie intensivă sunt în fiecare județ

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Duminică, 5 aprilie 2020, 9:05 Actualitate | Coronavirus


Harta spitalelor in Romania
Foto: geo-spatial.org
În România sunt 51 de mari spitale cu rol pentru îngrijirea pacienților critici, cu infecții emergente și reemergente (AP-IE/RE), și alte câteva zeci cu rol de suport. Asta la o populație de circa 20 de milioane de locuitori, din care aproape 3,4 milioane sunt peste 65 de ani. Vezi o hartă interactivă realizată de geo-spatial.org care prezintă densitatea populației și totalul defalcat pe sexe și grupe de vârstă +65 și cum se împart spitalele critice în aceste zile.

---

Legendă și instrucțiuni:

- Cu roșu sunt marcate Spitalele pentru îngrijirea pacienților critici, cu infecții emergente și reemergente (AP-IE/RE)

- Cu albastru sunt marcate spitalele suport

- Cu verde sunt marcate spitalele temporare

- Cu galben sunt marcate toate celelalte spitale și clinici din țară (private sau de stat)

- Statisticile (demografice și numărul de paturi ATI) afișate sunt calculate pe baza zonei afișate și a nivelului de zoom pe hartă. Astfel, un zoom setat de exemplu pentru zona Bucureștiului, va afișa statisticile doar pentru acea zonă. Cifrele se recalculează constant în funcție de vizualizarea curentă a hărții.

- Pe mobil statisticile apar în josul hărții (cu scroll lateral).

- Legenda poate fi închisă pe săgețica de lângă titlu



Notă: Din cauza numărului mare de vizualizări și a cantității mari de date afișate și calculate e posibil ca uneori harta să nu se încarce sau să se încarce incomplet.
---



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















40240 vizualizari

  • -10 (16 voturi)    
    Moldova (Duminică, 5 aprilie 2020, 9:23)

    robyzs [utilizator]

    Saraca Moldova, este rosie, USR a recomandat de mult timp ca Guvernul sa inchida Suceava dar conducerea tarii aveau alte planuri, la fel cum aveam infectati din UK, Germania sau Polonia dar de-abia acum o saptamana s-a impus Carantina obligatorie, intre timp Bulgaria a instituit Starea de Urgenta la 30 de cazuri, noi am actionat doar dupa 200 de cazuri amanati si de lasitatea lui Citu care si-a dat demisia si care a intarziat Guvernul si Starea de Urgenta cu 4 zile adica sute de persoane infectate.
    • +7 (11 voturi)    
      stii sa citesti? (Duminică, 5 aprilie 2020, 10:23)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      Rosu in cazul asta e un lucru bun, adica sunt spitale dedicate tratarii Covid-19.
      Sunt multi oameni care s-au saturat de tot ce a fost si e PSD, dar cand nu mai exista si altceva pe langa sloganul asta, nu vad nicio diferenta intre ignorantii care voteaza constant PSD si ignorantii care au o fraza ce o repeta si nu mai gandesc nimic altceva.
      • +2 (10 voturi)    
        Ati votat pensii si salarii in loc de spitale (Duminică, 5 aprilie 2020, 11:59)

        newIook [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        si autostrazi.

        Acum, dragi pensionari si bugetari, dati bani lui COVID19 sa va lase in pace. Va meritati soarta.

        Cei care veti mai apuca urmatoarele alegeri parlamentare, sper sa va dea Dumnezeu si creier, nu doar sanatate.
      • -1 (7 voturi)    
        Varza (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:01)

        robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Wheelwright

        Hai sa spunem lucrurilor pe nume:
        - Moldova este roșie pentru ca Suceava si Neamt sunt in Top 3 la numărul de infecții deci Spitalele au fost obligate sa se axeze pe tratarea Covid19, practic unele spitale s-au reprofilat pe categorie de Infecțioase.

        - Iașiul are capacitate mare de testare după ce ONG-ul Casa Share a cumpărat un aparat din donațiile cetatenilor, statul a dormit in papuci si cumpără măști chirurgicale la pret triplu de la o firma care nici macar nu avea dreptul sa participe la licitație pentru ca avea profil alimentar nu de comercializat Produse Medicale.
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Duminică, 5 aprilie 2020, 10:41)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui robyzs

      @robyzs, pretenar, ce IQ ai? rosu inseamna spitale pt Covid. Nu e OK in Moldova dar pana una alta, Iasul are cea mai mare capacitate de testare. Also, spitalul din Sv a fost repus pe picioare cu medici din Iasi si unitatea CRBN de la Vaslui. Bucurestiul a fost pe faza ca de obicei. Adica la fel ca-n universul ala paralel in care-si face treaba de Capitala. Au comandat un spital de campanie la Constanta unde cazurile sunt mult mai putine. Sper macar sa poata sa-i ajute pe aia de la Arad si Deva unde situatia e posibil nasoala. Desi mai probabil ca-i vor ajuta Clujul sau Timisoara.
  • -1 (7 voturi)    
    ...psibilă discriminare... (Duminică, 5 aprilie 2020, 9:52)

    baligosul [utilizator]

    Eu, un pîrlit, pe 16.03.2020 am fost notificat de angajator că se întrerupe Contractul Individual de Muncă, probabil pentru că lucram în bucătăria unei Pizzerii, am primit drept consolare cadou, fără bani, o pizza medie, bună, m-am îmbuibat cînd am ajuns acasă, după ce căutasem mult o slujbă, găsisem la bucătăria unei pizzerii. Acolo unde se respecta programul de 8 ore/zi, 5 zile/săptămînă, mi se vorbea politicos și prietenos, făceam acolo cam tot ce era ,,munca de jos" curățat ceapă, fără să mă plîng, în timp ce alții ocoleau locul unde eu dezpieleam cepele, erau într-o lădiță, toate, una și una, după, la recomandarea unei bucătărese experimentate, am făcut pauză, acolo între 2 operații, activități, obligatoriu se făcea pauză, ce mai, era bine..., pînă cînd directorul restaurantului mi-a cerut să întrerup activitatea, dădeam prin răzătoare mozzarella, și mă anunță omul că nu mai am servici, că au căzut încasările...Ce să-i spun ? Am mai schimbat cîteva vorbe, după care a fost anunțat că a venit Mădălina, probabil și ea demnă să primească o veste rea.
    Dar cu spitalele astea pentru infectații cu CoVid-19, actualii, foștii angajați ai MAI, care nu mai au acces la Spitalul MAI, Gerota, ei nu ar trebui să îl acuze pe fostul coleg, fost polițist care a infectat personalul de acolo, deci galonații, actuali și foști din MAI, nu ar trebui să-l ancheteze pe individ și să îl acuze de terorism, terorism mascat ?
    Că cine știe ce a făcut fostul polițist, fostul milițian cînd era în Israel, poate Mossad, poate Hamas sau Hezbolah, l-au convins să infecteze un spital, un spital întreg, ca să rămînă ,,o ramură din sistemul de forță" fără posibilitatea să fie reparat dacă dă boala peste ei? Ăsta e terorism mascat, dar organele noastre post diktatura comunistă trebuie să se implice și să ancheteze pe fostul comisar șef, ce, cît era prin Israel petrecea tot timpul cu amanta? Adică nu a fost contactat și inițiat în tainele luptei împotriva Imperialia Amerikia? Shalom, Alah al akhbar
  • -2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 5 aprilie 2020, 10:07)

    [anonim]

  • -2 (6 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Duminică, 5 aprilie 2020, 10:17)

    [anonim]

    • +2 (6 voturi)    
      Demisia (Duminică, 5 aprilie 2020, 13:02)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui

      De ce acest personaj este tolerat de PNL si nu este concediat ? Este clar ca nu poate gestiona pandemia si mai rau, a raspandit Fake News-uri ca Spirtul nu omoara Coronavirus si daca bei apa de chiuveta, clorul din apa va ucide virusul.
  • -6 (6 voturi)    
    Repede, incercati ceva nou, ajutati oamenii! (Duminică, 5 aprilie 2020, 10:28)

    Marionette [utilizator]

    S-a descoperit ca ivermectina in celule vii ajuta la eliberarea de virus in 2 zile. Probabil in vivo va functiona diferit, dozele vor fi ajustate in sus. Cei care sunt critici si se indreapta spre ventilator bagati-i experimental pe raspunderea lor pe ivermectina. Asta in loc sa culegeti covid din cadavru pentru confirmare.
    • +2 (2 voturi)    
      sursa? (Duminică, 5 aprilie 2020, 12:05)

      was [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Cercetatori englezi?
      Apropo, te rog nu da sfaturi pentru populatie, mai ales ca nu esti in tema, nu esti doctor, nici cercetator englez.
      Automedicatia in astfel de cazuri, cand doar se testeaza, nu este recomandat, provoaca mai mult rau pentru nestiutori. Apoi omul obisnuit (ca tine) cumpara in panica tot stocul dintr-un anumit medicament, iar cei pentru care este comercializat pentro tratament nu vor mai putea achizitiona.
      • -3 (3 voturi)    
        Nu ca dracia functioneaza (Duminică, 5 aprilie 2020, 14:42)

        vudejea [utilizator] i-a raspuns lui was

        Dar nu s-au facut studii pe oameni or animale ci doar in laborator,. Ivermectina chiar ucide virusul...Acum, multe substante ucid virusul in maxim 48 de ore dar pe noi ne-ar ucide in mai putin...Decat ivermectina fara studii clinice pentru dozaj, mai bine vaccinul canin pt coronavirus..Cel putin asta-i studiat...Sistemul imunitar recunoaste proteinele care invelesc adn/arn-ul virusului, or sunt aceleasi proteine S, cel putin ca forma, ca asezare. Enzima de fixare pe celula este cea care difera intre Covid 19 si coronavirusul vechi
  • +8 (8 voturi)    
    Am si eu o intrebare pentru guvernanti (Duminică, 5 aprilie 2020, 10:37)

    vudejea [utilizator]

    Are vreun rost tratamentul medical sau fiecare dupa norocul sau? Daca da, are rost tratamentul medical, atunci ce ce D.zeu sunt trimisi acasa sa moara oamenii care se prezinta la spital cu simptome specifice? Peste jumatate din decese sunt cu cei neinternati, refuzati anterior de la internare sub diverse pretexte iar apoi reprimiti in ziua decesului, cand omul se taraste pur si simplu, in faza terminala a bolii...Ideea e ca daca sistemul medical merge pe selectie naturala, la ce naiba ne mai tineti acasa? Se justifica carantina prin aceea ca nu trebuie aglomerat sistemul medical ca sa te poata ingriji or spitalele stau goale si pacientii cu simptome specifice sunt trimisi acasa , ca nu-s confirmati, confirmare care vine in ziua decesului sau dupa deces...Cumva ne tineti acasa ca sa nu aglomeram morgile?
  • +2 (2 voturi)    
    vrem si o harta cu bisericile... (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:11)

    qwerasdf [utilizator]

    doar alea construite dupa '90 ar fi suficiente in scop comparativ...

    avem ceea ce am semanat!
  • 0 (0 voturi)    
    OH. (Duminică, 5 aprilie 2020, 18:22)

    letsoc [utilizator]

    Mai oameni buni , nu patul vindeca pacientul !