Amenzile pentru nerespectarea Ordonantelor Militare nu pot fi platite online/ Cum poti face plata

de I.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 23:08 Actualitate | Coronavirus


Amenzile care nu se pot plati pe ghiseul.ro
Foto: Captura
Noi balbe ale autoritatilor. Mai multi cititori au reclamat in aceste zile ca nu isi pot plati online amenzile primite ca urmare a incalcarii regulilor de deplasare si distantare sociala stabilite prin Ordonantele militare.

Pe site-ul ghiseul.ro ti se spune, fara nicio explicatie, ca "Amenzile contravenționale pentru încălcarea prevederilor Ordonanțelor Militare nu se pot achita încă prin ghișeul.ro."

O astfel de situație a fost prezentata de ziarul timisoarean tion.ro, aratand cum o persoana amendata a petrecut ore bune încercând să găsească un cont, deoarece autoritățile centrale nu au transmis unde se pot face aceste plăți.

După două ore de căutări online, în disperare de cauză, timișoreanul a sunat la IPJ Timiș. A fost informat că ar exista un cont la CEC unde pot fi virați banii de amendă, cont ce ar fi trebuit să fie scris și pe amendă, dar nu era. Așa că omul a sunat la CEC, unde a fost transferat de la dispecerat la Trezorerie, iar acolo i s-a spus că nu îl poate nimeni ajuta. Așa că cititorul nostru a sunat din nou la IPJ. „Am sunat din nou la IPJ Timiș, le-am explicat tot ce scrie mai sus. Reacția doamnei a fost: «Atunci nu aveți ce face decât să mergeți personal sa o plătiți!», povesteste barbatul pentru tion.ro.

Abia vineri seara Ministerul Finanțelor a dat următorul comunicat:

  • ”Autoritățile și instituțiile publice în a căror competență revine constatarea și sancționarea contravențiilor rezultate din ordonanțele militare aprobate în temeiul Ordonanței de urgență a Guvernului nr.1/1999 au fost informate că la întocmirea proceselor-verbale de constatare a contravenției și, eventual, la îndrumarea persoanelor sancționate, să aibă în vedere indicarea contului de venituri 20A350102 Venituri din amenzi și alte sancțiuni aplicate de către alte instituții de specialitate, astfel încât plățile să fie efectuate corect de către contravenienți”.
Teoretic, mai spun sursele tion.ro, ca să fiți siguri că banii pe care îi plătiți în urma amenzii ajung unde trebuie, ar trebui să îi achitați direct la Direcția Județeană de Finanțe. În persoană. Ceea ce înseamnă ca sutele de timișeni amendați în fiecare zi pentru că au ieșit din case să iasă din nou pe stradă și să se pună frumos la o coadă, în plină epidemie, pentru a-și plăti amenda încasată pentru că au ieșit pe stradă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















13820 vizualizari

  • +5 (15 voturi)    
    Astia de se grabesc sa plateasca (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 23:26)

    serbanTeodor [utilizator]

    O sa aibe de facut drumuri aiurea sa isi recupereze banii dupa ce trece carantina si se anuleaza amenzile.
    Pana si politia ii ajuta si le arata prin necompletarea contului ca amenda e doar de "publicitate".
    • +3 (5 voturi)    
      sa fie? (Duminică, 5 aprilie 2020, 4:51)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

      Problema e ca Politia poate sa te execute direct, fara probleme (adica sa-ti blocheze conturile cand are chef, daca nu ti-ai platit amenda) - pe cand tu n-ai nici macar NICI O POSIBILITATE de a o contesta in termen (adica inainte de a te pune in executare), deoarece Judecatoriile nu mai functioneaza decat "pentru cazuri grave".
      Dupa cum tot zic de ceva vreme: statul roman este extraordinar de al dracui' cu proprii cetateni!
  • +7 (9 voturi)    
    Acest fapt este imbucurator... (Duminică, 5 aprilie 2020, 0:45)

    Sparafucile [utilizator]

    Mai mult, reaprinde flacara sperantei - ca nu vor plati nimic- in piepturile a mii si mii de romani amendati pe nedrept. Nu din cei ce au incalcat prevederile ordonantei ci din cei ce au completat ALTFEL declaratia pe proprie raspundere. De pilda, trecind in ea strict motivul deplasarii lor si omitind toate celelalte motive in care nu se incadrau. Ceea ce in ochii militienilor pusi sa le verifice este o crima de LEZFORMULAR , fiindca in mintea lor nu foarte dezvoltata un formular conceput de autoritati este ceva SACRU si INVIOLABIL, care nu poate fi modificat fara sanctionarea exemplara a faptasului.
  • +2 (2 voturi)    
    Aha (Duminică, 5 aprilie 2020, 4:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Si cumva se platesc cash, nu?
  • +6 (8 voturi)    
    Haos (Duminică, 5 aprilie 2020, 4:25)

    galeo [utilizator]

    Un stat incoerent, incompetent si cretin.
    Vedem ca institutiile statului sunt praf.
    • +4 (4 voturi)    
      :) (Duminică, 5 aprilie 2020, 8:53)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Ai descris perfect majoritatea poporului roman :)
  • +7 (7 voturi)    
    E buna si o criza (Duminică, 5 aprilie 2020, 8:21)

    Anonym [utilizator]

    Poate se dau la o parte infectii de dinozauri care o freaca in diverse posturi de conducere
    Poate ne digitalizam fortat
    Poate ... bullshit, nimic nu se va schimba fara schimbare de leadership care nu se schimba fara schimbare la nivel individual. Suntem prinsi in cerc vicios ...
  • +3 (3 voturi)    
    Iar astia care perpetueaza haosul institutional (Duminică, 5 aprilie 2020, 9:04)

    galeo [utilizator]

    Sunt platiti cu zeci de mii de lei lunar, salarii marite pe care PNL refuza sa le taie chiar si in situatie de criza.
    Platiti regeste pentru nimic... DE fapt pentru a face mai mult rau sistemului de stat, caci pentru a se face utili inveanteaza hartii inutile de semnat
  • +5 (5 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Duminică, 5 aprilie 2020, 9:36)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    vorbind de proceduri cu politia ... incercati sa ridicati un permis suspendat ... nu poti afla nimic telefonic in avans, nici via email avans ... biroul de unde se ridicau mai demult nu face programari, dar intrarea in sediu se face doar cu programari, pentru ghiseele dinauntru, da' nu si cel care trebuie ... daca te duci sa vezi, te-agata ca ce umbli fara rost, ca nu e motiv esential sa iesi din casa ... sefa' serviciului rutier ma trimite la biroul rutier, care m-a trimis la biroul ala fara programari ... recunoasteti genul imposibil, nu ...???
  • -1 (3 voturi)    
    Cu amenzi (Duminică, 5 aprilie 2020, 11:38)

    galeo [utilizator]

    Nu poti disciplina cretinii care nici macar nu inteleg sensul unei amenzi.
    Politistii pot face disciplina cu pulanul, cu violenta, tinand cont ca drepturile omului sunt suspendate acum in Romania.