Orașul Țăndărei intră în carantină

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 14:27 Actualitate | Coronavirus


Marcel Vela
Foto: Facebook
Orașul Țăndărei intră în carantină, a anunțat, sâmbătă ministrul Marcel Vela într-o conferință de presă ținută la sediul Ministerului Administrației și Internelor.

Vela a acuzat ”comportamentul unora dintre cetățeni, oameni care nu înțeleg cât e de periculos ceea ce fac”, adăugând că ”legea e pentru toți și toți trebuie să o respectăm.

”În Ialomița, din cei 8 pacienți decedați 7 sunt din acest oraș. Se instituie carantină pentru Țăndărei. Vom permite intrarea și ieșirea doar pentru transport marfă”, a declarat ministrul de interne, precizând că măsurile de verificare, control și acces se realizează de personalul MAI în colaborare cu MApN.

”Consiliul Județean Ialomița, consiliul local vor lua măsuri pentru funcționarea măsurilor de protecție și asistență socială. Este strict interzisă intrarea și ieșirea din oraș prin alte zone de acces decât cele publice”, a spus Vela.

Autorităţile din Ialomiţa au cerut vineri ca oraşul Ţăndărei să intre în carantină, după ce locuitorii nu au respectat restricţiile din ordonanţele militare. Potrivit prefectului de Ialomița, în Țăndărei sunt cele mai multe cazuri de persoane infectate cu coronavirus şi cei mai mulţi morţi din judeţ.

Potrivit autorităţilor din Ialomiţa, 800 de persoane s-au întors din străinătate şi ar fi trebuit să stea în carantină sau în izolare la domiciliu. Oamenii nu ar fi respectat însă măsurile impuse.

„Au venit foarte mulţi într-o perioadă scurtă de timp. Din 45 de persoane confirmate la nivel de judeţ într-un timp foarte scurt, 29-30 sunt numai de acolo. Dintr-un număr de 5 decedaţi la nivel de judeţ, 4 sunt numai de acolo. Numărul lor cu siguranţă va creşte pentru că nu au fost respectate măsurile minime de prevenţie”, a declarat vineri, pentru Mediafax, Toniţa Manea, prefectul judeţului Ialomiţa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7723 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    Ha he he (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 14:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Puneti elicoptere sa supravegheze, drone, si tot nu reustiti sa-i tineti. Ăstia si pe Vremea lui Ceausescu treceau granitele c\nd voiau :)
  • +8 (14 voturi)    
    Asa s-a facut in sec 15 in Amiens, Franta (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 14:54)

    mynickname [utilizator]

    ..au angajat mercenari sa interzica intrarea si iesirea persoanelor. Amiens e unul dintre putinele orase in afara de Paris unde s-a consemnat prezenta tiganilor incepand cu anul 1427. In 1497 si 1523 au inchis orasul cu mercenarii din cauza de plagă.
    Istoria se repeta, mai putin telefoanele si bmw-urile.
  • +12 (16 voturi)    
    De acord, cu o exceptie... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:07)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Atunci era vorba de CIUMA, nu de plaga... Mama ei englezare !
    • +6 (10 voturi)    
      Ai dreptate (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:17)

      mynickname [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Guilty as charged:)
  • +12 (12 voturi)    
    părere (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:22)

    Arl [utilizator]

    Acum ar trebui trimisi acolo jandarmii, cei carora madam Carmen le-a alocat fonduri uriase pentru dotare ( in defavoarea politiei), atat de viteji cu civilii pe 10 august. Sa mearga acolo, sa-i tina in frau pe minoritarii nostri.
  • +8 (10 voturi)    
    Incompetenta crasa si lipsa de profesionalism (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:23)

    floriniulian [utilizator]

    Acum se vede adevarata fata hidoasa a acestui stat esuat si corupt.

    Tot putregaiul uman a iesit la suprafata.

    Institutiile platite cu salarii colosale si pensii speciale/serviciu isi arata incompetenta crasa.

    Astea sunt rezultatele caracatetei mafiote care a acaparat acest stat care s-a construit pe:pile,relati,spagi,rude,fals intelectual,lipsa de caracter,slugarnicie,lasitate,etc.
  • -11 (19 voturi)    
    si restu tarii? (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:33)

    Je__ [utilizator]

    tot in arest la domiciliu?


    inteleg arest la domiciliu pentru Tandarei, Suceava

    Dar restul tarii? Care ii scopul? Sa satisfaca orgoliul Olandei ca suntem o tara de hoti si corupti? A primit toata tara sentinta de condamnare?

    Noroc cu Alinutza tutzera lui Wener ca se gandeste la noi
    • +2 (20 voturi)    
      Nu sunt olandez (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 15:52)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Dar SUNTEM o națiune de hoți și de corupți!
      • +3 (7 voturi)    
        ai uitat... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 18:13)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        imbecilii..
  • -1 (1 vot)    
    am trecut ieri prin Tandarei (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 22:05)

    credinciosul [utilizator]

    la intrare oprea un politist masinile mici si langa el stateau 4 militari ca sa fie pe acolo si la 30 m carul de televiziune!
    in loc sa patruleze militarii pe strazi ,stateau si luau oxigenul politistului!
    nu cred ca se actioneaza cum trebuie,erau 4 copii si un adolescent,romi care se plimbau fara probleme la 300 m mai incolo,pe drum.
    cred ca mascatii pot face ordine acolo impreuna cu jandarmii.
    referitor la Barbulesti,chiar era liniste pe la 19 cand am trecut,cu exceptia a vreo 2 bmw!