Guvernul va da astăzi o nouă ordonanță militară / Orban: Se vor lua măsuri speciale, cel puțin pentru Țăndărei / Conferință la MAI la ora 14.00

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:09 Actualitate | Coronavirus


Raed Arafat si Marcel Vela
Foto: AGERPRES
Guvernul va prezenta în cursul zilei de astăzi o nouă ordonanță militară, a declarat premierul Ludovic Orban după ședința cu miniștrii Marcel Vela și Nelu Tătaru ce a avut loc la sediul MAI. Vela, Arafat și Despescu vor ține o conferință de presă la ora 14.00, potrivit Ministerului Afacerilor Interne.

”Am evaluat situația și am pregătit elementele pentru noua ordonanță militară ce va fi prezentată de echipa de la MAI în cursul zilei de astăzi. Practic e aproape în forma finală ordonanța”, a spus Orban.

Întrebat despre situația din Ialomița, în special în Țăndărei, premierul a declarat că ”acolo au venit foarte multe persoane din țări care au intrat în zona roșie de curând, se vor lua măsuri speciale, cel puțin pentru Țăndărei”.

Ministrul Afacerilor Interne, Ion Marcel Vela, și secretarii de stat Bogdan Despescu și Raed Arafat, vor susține o declarație de presă, la sediul Ministerului Afacerilor Interne, începând cu ora 14:00, a precizat MAI.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















24821 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    astia au o placere sadica pt OUG Militare (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:21)

    Boham [utilizator]

    nu vi se pare ca le place sa dea in fiezare zi cate o ordonanta militara?

    ii vad cum ies ei asa decisi la tv IN FIEZARE ZI si ne anuta ca fel de restrictii au mai inventat pt noi astai care aveam prea multa libertate

    ba, va uitati la TV in fiecare zi 10 ore pe zi???
    gata, de acum maxim 2 ore si SOMN la 10
    • +1 (1 vot)    
      rezistati baieti? (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:37)

      Je__ [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      luati doza de arest la domiciliu. Dragnea...Dragnea


      NU ati iesit la proteste cand tutzara lui Werner a legiferat arestul la domiciliu pana la 7 ani? Si vai, ideologii USR aia destepti care stiu ce e bine pentru prosti au votat din EROARE?

      Si cum stam? Mai arestam babele, si pensionarii...dam amenzi sa aducem banii la buget? Ca firmele nu mai platesc un sfant...asteapta pomeni sociale de la stat....ala slab si ogarjit...ca lua taxe mici capitaliste

      Dati drumul la imn cat mai tare....sa nu se auda fosnetul banilor prin buzunare!
  • -9 (13 voturi)    
    Anunt (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:41)

    robyzs [utilizator]

    De ce Ludovic Orban șeful PNL răspândește zvonuri?
  • +7 (13 voturi)    
    Prima Ordonanta Militara data Statului... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:47)

    luciannn [utilizator]

    In sfarsit se va ordona militar Statului sa doteze spitalele cu materialele de protectie necesare si cu teste rapide pentru covid, in caz contrar conducatorii Statului se vor alege cu dosar penal pentru omor din culpa...
  • 0 (12 voturi)    
    Eu propun (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 12:50)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    să mai dubleze încă odată amenzile și se rezolvă.
  • +1 (7 voturi)    
    Hopaaa.... dar de ce nu se analizează situația? (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:05)

    Raoke [utilizator]

    De ce se întâmplă așa ceva acolo? De ce? De ce nu se întâmplă și la Hațeg, să zicem? Sau la Sfântu Gheorghe?
    Analize am dori și explicații.
    • +1 (1 vot)    
      instructiuni (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:14)

      robyzs [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Testele au indicații in limba romana
  • -1 (3 voturi)    
    Pai ... (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:16)

    CezarN [utilizator]

    Acei tandarineni :) sunt pe strazi tocmai pentru ca nu EI au fost cei amendati, tocmai pentru ca lor nu li s-a aplicat niciodata vreo lege in statul asta numit Romania. Au fost amendati tot niste oameni corecti dar care ba nu au bifat vreo casuta in declaratia aia, ba au facut un ocol sa-si mai cumpere ceva si s-au abatut de la traseul declarat anterior, etc, dar acei romi NU a fost amendati. De aceea isi permit sa incalce in mod repetat legea. Iar daca au fost amendati, nu si-au platit amenzile si asa a ramas, nu au fost executati, nu li s-a confiscat palatele sau mertzanele, etc. De aici tupeul lor.

    Cand iese Despescu la televizor si incepe sa turuie: in ultimele 24 de ore am dat X amenzi in valoare de Y RON ai impresia, si sigur asa si este, ca scopul masurilor este AMENDA. El nu spune ca in urma aplicarii INTELIGENTE a legii abaterile au scazut cu Z procente, ci pune accentul pe numarul de amenzi si pe cuantuul lor total.

    Iar inasprirea masurilor datorita faptului ca militia nu este in stare sa aplice legea EXISTENTA exact acolo unde legea nu ca nu-i respecatata, dar este chiar batjocorita impreuna cu militieni cu tot, nu face decat sa sporeasca frustrarea cetatenilor corecti si chiar a celor amendati pentru mici scapari precum cele enumerate la inceputul comentariului meu. Si a fi politist este o meserie care se invata, nu-i suficient sa ai scoala de militie si o uniforma ca sa fii respectat. Dealtfel asta este una dintre problemele mari ale RO, aceea a lipsei de incredere a cetatenilor in niste autoritati corupte care au promovat zeci de ani o scara de valori total viciata, rezultatul fiind incompetenta cvasigeneralizata la nivelul administratiei de stat, MAI, justitiei.
  • +1 (3 voturi)    
    Sambata, seara: Romanii au talent! (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:52)

    lasa [utilizator]

    Sambata pe TVR
    Duminica I umor .. negru....
    asta numai on line
  • -1 (3 voturi)    
    Dictionarul Explicativ al Tipurilor de Smecherie (Sâmbătă, 4 aprilie 2020, 13:55)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca observam trasaturile de comportament social, interuman, ale diferitelor semintii (etnii) care alcatuesc caleidoscopul totalitatii cetatenilor tarii noastre, se evidentiaza net diferinte si in privinta "smecheriei ", ca arma de disimulare a opiniilor, in lupta pentru parvenire, a indivizilor, pe diverse planuri.
    Astfel, distingem specificul net al tipului de smecherie romaneasca, nemteasca, ungureasca, etc., etc.
    Profesionistii de varf ai Psihologiei si Sociologiei au material "de lucru" din abundenta, ca sa alcatuiasca un "Dictionar Explicativ al Tipurilor de Smecherie" - DETS, cu al carui ajutor diferitele semintii (etnii) sa isi cunoasca, unii-altora, adevaratele, sincerele ganduri si intentii.
    Pana la aparitia unui asemenea bine-venit dictionar explicativ, procedam strict empiric, bajbaim, ne suspectam cand trebue si cand nu trebue, complet de-a valma.
    Daca luam, ca aplicatie, politicienii, de la cel mai din varf, pana la cei de la talpa partidelor, putem, si noi, neinitiatii in studii psihico-sociologice, sa distingem intre tipurile de smecherie romaneasca, nemteasca, etc.
    Fiecare dintre inaltii demnitari are si o doza de smecheri in alcatuirea caracterului sau, aceasta doza fiind dominanta la unii, suparator de evidenta chiar pe
    pentru asa noi, numitul "om de rand".
    Cand cel analizat, din punct de vedere a dozei sale de smecherie, este un amestec de doua, trei etnii, comportamentul smecheresc al celui observat capata nuante mai subtile, mai inselatoare, mai greu de depistat, de deslusit..
    Dictionarul mentionat mai sus (DETS) ar trebui sa cuprinda, in sectiuni distincte, si tipurile complexe de smecherie umana, ce apartin combinatiei, intr-un singur individ, a mai multor etnii.
    Desigur, oamenii de rand sunt interesati sa desluseasca (sa li se desluseasca), sa li se dezvaluie, in primul rand (ca prima urgenta), hatisul smecheriei celor ce ii conduc, din politica si din adminstratie, chiar din diferitele tipuri de profesii, cu care vine omul in contact.
    • +1 (1 vot)    
      Dictionarul Explicativ..... COMPLETARE (Duminică, 5 aprilie 2020, 2:26)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      -Dictionarul ar trebui sa fie insotit si de "Manual al Procedurilor Explicative", util victimilor potentiale ale smecherilor..
      -Orice smecherie cuprinde in ea, si "minciuna - pacatul primordial".
      Minciuna este "furt", fiindca mincinosul "fura increderea celui pe care il minte".
      - In comentariul, trebue sa fie adaugata litera "e", cuvantului "smecheri", astfel incat forma corecta a propozitiei care cuprinde acest cuvant sa fie : "Fiecare dintre inaltii demnitari are si o doza de smecherie".